Sportas

2020.01.02 16:49

Legendinio NBA komisaro Sterno įtaka Lietuvai: nuo Marčiulionio atvykimo į NBA iki pavyzdžio įkuriant LKL

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2020.01.02 16:49

Vėlyvą trečiadienio vakarą krepšinio pasaulį apskriejo žinia, kad anapilin iškeliavo 30 metų NBA komisaru dirbęs Davidas Sternas. Jis laikomas žmogumi, atsakingu už šio sporto populiarinimą ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje.

Nemažą įtaką amerikietis turėjo ir Lietuvai – nuo į JAV atvertų kelių Sovietų Sąjungoje gyvenusiems sportininkams iki pavyzdžio bandant pateikti krepšinį žiūrovams. Apie tai portalas LRT.lt pasikalbėjo su buvusiu krepšininku bei vienu iš Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ir Šiaurės Europos krepšinio lygos (NEBL) įkūrėjų – Šarūnu Marčiulioniu.

D. Sternas jau nuo 1966-ųjų dirbo su NBA kaip teisininkas. Per 14 metų jis pasiekė lygos viceprezidento kėdę, o jau 1984-aisiais tapo lygos komisaru. Tą poziciją užėmęs žmogus anksčiau buvo laikomas savininkų pavaldiniu, tačiau D. Sternas pats ėmėsi vadovauti savininkams, kurie gerbė šį 175 cm ūgio vyrą su švelniu balsu ir draugiška šypsena ir jo bijojo.

Praėjus 4 metams nuo tada, kai amerikietis tapo NBA vadovu, su juo teko susipažinti Š. Marčiulioniui.

„Mes jį pirmą kartą pamatėme 1988 metais, kai Atlantos „Hawks“ komanda buvo atvežta į Sovietų Sąjungą. Jį klubas išsikvietė, tai jis kartu buvo atvykęs ir į Maskvą, ir į Vilnių. Buvo susitikęs su sporto vadovais.

Stipriausioje krepšinio lygoje – netektis: mirė ilgametis NBA komisaras Davidas Sternas

Čia buvo pirmas kartas, kai jis bandė gerinti santykius tarp JAV ir SSRS bei parodyti, kad sportas nėra politika. Mes jį matėme ir teko pirmą kartą vakarieniauti kartu. Paskui gyvenimas suvedė daugiau kartų su juo“, – prisiminė legendinis krepšininkas.

Po D. Sterno mirties nemažai dabartinių NBA žaidėjų socialiniuose tinkluose ėmė dalytis nuotraukomis, kaip naujokų biržos vakarą spaudė ranką buvusiam komisarui. Dauguma jų dėkojo jam už akimirką, kurios niekada nepamirš.

Per visą istoriją buvo 4 tokie lietuviai – Žydrūnas Ilgauskas, Linas Kleiza, Jonas Valančiūnas ir Donatas Motiejūnas. Arvydas Sabonis ir Š. Marčiulionis darė tą jau kitomis aplinkybėmis – abu jie norėjo išvykti į NBA dar devintajame dešimtmetyje, tačiau SSRS valdžia kėlė problemų.

1996 metų NBA naujokų biržos momentas – 20 šaukimu į „Cavaliers“ keliauja Žydrūnas Ilgauskas

Būtent „Hawks“ ekipa skirtingu metu norėjo savo gretose matyti pastaruosius krepšininkus. A. Sabonis net buvo pasirinktas 1985-ųjų NBA naujokų biržoje, tačiau jam dar nebuvo 21-erių, tad šaukimas buvo paskelbtas negaliojančiu.

Vienas iš Š. Marčiulionio paminėtos Atlantos ekipos išvykos į SSRS tikslų – atsigabenti lietuvį į JAV. „Hawks“ su mūsų tautiečiu jau buvo pasirašiusi sutartį, tačiau klubas nepateikė jos NBA biurui, kadangi SSRS atstovai teigė, jog žaidėjai vis tiek nebus išleisti.

Vis dėlto galiausiai 1989-aisiais, anot paties Š. Marčiulionio, padedant D. Sternui lietuvis išvyko į Kaliforniją, kur apsivilko „Golden State Warriors“ marškinėlius. Deja, A. Saboniui teko palūkėti net iki 1995 metų. Š. Marčiulioniui nebūtų taip pasisekę be D. Sterno ir jo derybinių sugebėjimų.

„Be abejo, tokie žmonės yra įžvalgūs, mokantys komunikuoti. Kai žmogus tiek bendravęs, tiek įtakos daręs sportui, tiek yra pakeitęs patį krepšinį ir iš jo padaręs tokią įspūdingą industriją, vis tiek turi pasakyti, kad jis buvo neeilinių smegenų žmogus“, – sakė buvęs krepšininkas.

D. Sterno intelektu, komunikavimo įgūdžiais bei sugebėjimu pasiekti savo niekas neabejojo. Vis dėlto, anot žmonių, artimiau bendravusių su juo, buvęs NBA komisaras mėgdavo šaukti, keiktis ir „valdyti kambarį“.

Jis garsiai išplūsdavo savininkus, kurie kritikuodavo lygos teisėjus, o per 2011 metų Visų žvaigždžių savaitgalį net pagrasino krepšininkams, kad „neišsidirbinėtų“ derėdamiesi dėl atlyginimų, nes „jis žino, kur visi kūnai palaidoti, o kai kuriuos pats ten ir užkasė“.

„Galbūt nebuvome tokie artimi, kad pakliūčiau į šitą situaciją (juokiasi). Kiek kolektyvas sakė, kiek artimiau bendravau su NBA tarptautiniu skyriumi, jo labai prisibijojo. Reiklus buvo. Aš įsivaizduoju, kad toks žmogus turi reikalauti iš žmonių daugiau, kad jie patys tikėtų, jog gali“, – kalbėjo Š. Marčiulionis.

Tai, kad lietuvis nėra daug kartų privačiai kalbėjęsis su D. Sternu, nereiškia, jog jis negalėjo pasisemti įkvėpimo. Š. Marčiulionis 1993-iaisiais įsteigė LKL, o 1999-aisiais – NEBL. Būtent čia jis bandė imti pavyzdį iš NBA ir stengtis krepšinį pateikti ne tik kaip sporto rungtynes, tačiau ir kaip šou ar prekę.

„Tai, ką buvo galima pritaikyti Lietuvai, be abejo, paėmėme iš NBA. Aišku, nebuvome tokie artimi, kad galėčiau matyti, kaip jis veda susirinkimą ar kaip pateikia reikalavimus, bet jo gebėjimai komercializuoti krepšinį, pateikti jį kaip prekę, mokėjimas sutarti ir net valdyti savininkus buvo neeiliniai ir iš jo galima mokytis. Tik tokie stiprūs žmonės ir gali tokius procesus valdyti“, – gerų žodžių D. Sternui negailėjo kaunietis.

Š. Marčiulionis buvo tiek sužavėtas stipriausios pasaulio lygos pateikimo žiūrovui, kad 2006-aisiais net viešai kreipėsi į NBA komisarą ir prašė jo padėti populiarinti krepšinį Europoje. Tada mūsų tautietis sakė, jog krepšininkai čia profesionalūs, tačiau visa kita mėgėjiška.

Lietuvis nerimavo, kad iš šio sporto komandos sunkiai gali pasipelnyti, ir apgailestavo, jog didžiosios kompanijos nematė tikslo remti krepšinio, priešingai nei už Atlanto. Š. Marčiulionis tada, deja, sulaukė atsako, jog NBA tiki Eurolygos ir FIBA gebėjimais tvarkytis Europoje.

Vis dėlto, kaip NEBL vadovas, jis nuolat stengėsi mokytis iš NBA ir už savo pastangas, galima teigti, buvo įvertintas.

„Su jo sukurta tarptautine struktūra mes visada palaikėme ryšį. Čia iš Lietuvos ir Latvijos vežėme vadybininkus, patys važiavome į jų būstinę. Turėjome stažuotę jų marketingo skyriuje. Jo idėjos dėl krepšinio populiarinimo ir tos valdymo struktūros sudarymo buvo aiškiai matomos.

Neatrodė, kad pats D. Sternas po to būtų užsiėmęs kažkokią poziciją mūsų atžvilgiu, tačiau visada buvo už krepšinio populiarinimą. Galų gale, jo dėka aš buvau išrinktas į Šlovės muziejų už pasiekimus ne tik aikštelėje, tačiau ir už krepšinio populiarinimą už jos ribų. Manau, kad tie pasiekimai ir buvo iš dalies dėl jo“, – pasakojo Š. Marčiulionis.

Pastarasis Baltijos šalyse darė tai, ką D. Sternas bandė daryti globaliai. Jis 1987 metais į Kinijos televiziją CCTV siųsdavo rungtynių kasetes. Po poros metų kinai jau tiesiogiai transliavo reguliarųjį sezoną ir atkrintamąsias. 2018-aisiais NBA vien iš Kinijos per televizijos teisių pardavimą uždirbo apie 8 mlrd. JAV dolerių.

Panašiai amerikietis darė ir su Argentina. Būtent Manu Ginobili – garsiausias visų laikų šalies krepšininkas – teigė, jog vaikystėje ėmė žiūrėti NBA transliacijas ir bandyti pakartoti tuos judesius, kuriuos aikštėje demonstravo Michaelas Jordanas.

Pats argentinietis XXI a. pradžioje atnešė savo talentus į stipriausią pasaulio lygą ir stipriai prisidėjo prie krepšinio populiarėjimo ne tik tėvynėje, tačiau ir visoje Pietų Amerikoje.

NBA krepšiniui darantis prieinamam vis daugiau šalių didėjo ir žaidėjų atlyginimai. Nuo 1991 metų algos pakilo daugiau nei 7 kartus. Dabartinis vidutinis NBA rungtyniaujančio krepšininko atlyginimas viršija 7 mln. JAV dolerių per metus.

Š. Marčiulionio pirmoji sutartis su „Golden State Warriors“ buvo verta 3,8 mln. JAV dolerių. J. Valančiūnas ir D. Sabonis šiais laikais gali džiaugtis D. Sterno bei jo komandos darbo vaisiais – jie atitinkamai yra pasirašę 3 metų 45 mln. JAV dolerių ir 4 metų 75,9 mln. JAV dolerių kontraktus.

Būtent dėl to, nors krepšinio visuomenės dalis visada nemėgo komisaro, patys sportininkai jį gerbė ir jautėsi dėkingi dėl NBA populiarėjimo.

„Žaidėjams visą laiką jis buvo labai didelis autoritetas. Jis mėgo bendrauti su jais. Jie tikrai klausė, ką Davidas sakydavo apie lygą ir krepšinį. Jo idėja užmegzti ryšius su Kinija prieš 30 metų buvo geniali. Pačiam teko Las Vegase dalyvauti viename iš kinų priėmimų. Teko girdėti, kaip jiems įtaką daro ne NBA, o būtent jo asmenybė.

Investuotojai, reklamos agentūros, televizijos kompanijos, kurios įsigydavo teises, – visi dėl jo įtakos ir įžvalgų mokėjo didesnius pinigus. Šių bendrovių atstovai sakydavo, kad permoka jam. Jie manė, kad skaičiai neatitinka, tačiau nenorėjo prarasti NBA ir krepšinio, todėl dėl jo permokėdavo. Ir visa tai dėl Sterno derybinio autoriteto“, – žavėjosi amerikiečio pavyzdžiu Š. Marčiulionis.

Paklaustas apie paskutinį kartą, kai šnekėjo su D. Sternu, mūsų tautietis prisiminė 2014-ųjų rugpjūtį, kai abu buvo įtraukti į Naismitho krepšinio Šlovės muziejų.

„Kaip tik tada kartu sėdėjome. Jis buvo koją susilaužęs, vaikščiojo su ramentais. Jis tada jau buvo atlaisvinęs komisaro kėdę. Kalbėjo apie tai, kad reikia daugiau laiko skirti sau. Dalijomės senais prisiminimais.

Atsimenu tik tokias nuotrupas... Kalbėjomės apie tai, kaip Mike`as Fratello – 1988-aisiais jis treniravo Atlantos „Hawks“, kai šie vyko į SSRS, – labai juokingai bandė virti makaronus. Kalbėjome su juo ir Mitchu Richmondu (komandos draugu „Golden State Warriors“ laikais – LRT.lt) apie senus laikus.

Ten laiko tam nebuvo daug, tai tik tokius linksmesnius epizodus atsiminėme. Dar pridėsiu, kad tai, be abejo, buvo įtakingiausias žmogus krepšiniui per visą šio sporto istoriją“, – tokiu sakiniu pokalbį užbaigė Š. Marčiulionis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt