2019-uosius Kauno „Žalgirio“ krepšininkai užbaigė pačiu geriausiu įmanomu būdu – nutraukę 9 iš eilės pralaimėjimų seriją Eurolygos rungtynėse Miunchene su vietos „Bayern“ ekipa. Naujųjų metų pradžią žalgiriečiai pažymės pirmomis rungtynėmis „Žalgirio“ arenoje po daugiau nei dviejų savaičių pertraukos.
Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai bandys antrą kartą šiame sezone užfiksuoti dviejų iš eilės pergalių seriją. Žalgiriečių kelyje – Ioanio Sfairopoulo treniruojamas Tel Avivo „Maccabi“ klubas, šiame sezone besirikiuojantis tarp turnyro lyderių.
Sfairopoulo efektas, prikėlęs „Maccabi“ naujam gyvenimui
Jeigu Europos krepšinio sirgalių paprašytumėte įvardinti legendinius Senojo žemyno klubus, „Maccabi“ vardas būtų vienas iš dažniausiai skambančių. Šlovę legendinei Izraelio komandai užtarnavo šeši Eurolygos titulai ir ankstesniuose sezonuose nekart demonstruotas akiai ypač patrauklus krepšinis.
Visgi po 2013–2014 m. sezone iškovoto šeštojo Europos karalių titulo „Maccabi“ nusirito į seniai regėtą bedugnę. Klube vykusių trenerių rokiruočių nespėdavo sekti net ištikimiausi klubo gerbėjai, o Eurolygai nuo 2016–2017 m. sezono įdiegus naująjį turnyro formatą „Maccabi“ dar nė karto nepateko į aktrintamąsias.
Akivaizdu, kad Europos mastais solidžiu biudžetu disponavusiam ir žaidėjų rinkoje stambias žuvis nusigriebti galėjusiam klubui reikėjo tvirtos rankos. Išganymo diena išaušo po labai tamsios nakties.
2018–2019 m. sezono lapkričio mėnesį „Maccabi“ sukirto rankomis su specialistu iš Graikijos Ioanniu Sfairopoulos. Naujasis treneris pakeitė kroatą Neveną Spahiją, kurio treniruojama Tel Avivo ekipa per pirmąsias 7 rungtynes Eurolygoje buvo iškovojusi tik vieną pergalę.

I. Sfairopoulos dar iki darbo Tel Avive buvo puikiai pažįstamas Eurolygos gerbėjams. Specialistas ketverius metus dirbo Pirėjo „Olympiakos“ ekipoje (2014–2018 m.). Įdomu, tai, kad 2015–2016 m. sezone vyriausiojo trenerio vairą „Žalgirio“ klube iš Gintaro Krapiko perėmęs Šarūnas Jasikevičius pirmąją pergalę karjeroje iškovojo būtent prieš I. Sfairopoulo vadovaujamą „Olympiakos“.
Nors rankovės atsiraitojęs I. Sfairopoulos naujoje darbovietėje prisistatė dviem pralaimėjimais iš eilės, „Maccabi 2018–2019 m. sezone daugiau nekart neužfiksavo ilgesnės nei dviejų pralaimėjimų serijos ir reguliariojo sezono pabaigoje liko tik per plauką nuo atkrintamųjų.
Griežtumu, disciplina ir komandos paruošimu, visų pirma, darbui gynyboje pasižymintis graikas iššlavė „Maccabi“ kiemą nuo nemalonių praėjusių sezonų prisiminimų šiukšlių ir paruošė komandą dar didesniems darbams 2019–2020 m. sezone.
Šio sezono kampaniją Tel Avivo klubas pradėjo dviem pralaimėjimais iš eilės, tačiau netrukus sekė šešių pergalių serija. Po dar dviejų pralaimėjimų Izraelio ekipa atsakė nauja penkių pergalių virtine.
Po 16-ame ture patirtos nesėkmės Stambule „Anadolu Efes“ klubui (79:99), senuosius metu „Maccabi“ palydėjo įsitaisiusi 4-oje turnyro lentelės pozicijoje.

Kaip tokius ženklius žaidimo ir rezultatų pokyčius pavyko pasiekti I. Sfairopoului?
Pradėkime nuo to, kad specialistas praėjusią vasarą būrė komandą jau pagal savo norus, o ne gavo paveldėtą, prieš tai buvusio specialisto ir komandos vadovybės suburtą sudėtį. Klubas atsisveikino su šešiais krepšininkais, o vasarą į Tel Avivą atvyko septyni nauji žaidėjai, tarp kurių – iš NBA sugrįžęs Omri Casspi.
Naujos sudėties „Maccabi“ fiksuoja išskirtinę statistiką. Tel Avivo klubas yra vienintelis patenkantis į geriausiai puolančių (85,75 tšk.) ir besiginančių (76,38 tšk.) komandų trejetuką.
Dar visai neseniai „Maccabi“ buvo vadinama išimtinai tik puolime sužibančia ekipa. Palyginimui 2017–2018 m. sezone ekipa praleisdavo po 84,33 taško, 2016–2017 m. – po 83,63 tšk.
Komandos sudėtis ir negailestingas traumų virusas
Tarpsezoniu į Tel Avivą atvyko puikiai pažįstamas lietuviams – buvęs Kauno „Žalgirio“ komandos gynėjas Nate`as Woltersas, Maskvos CSKA klube rungtyniavęs vidurio puolėjas Othello Hunteris, Izraelyje rungtyniavęs gynėjas Elijah Bryantas, Kinijoje rungtyniavęs aukštaūgis Quincy Acy, NBA Plėtojimosi lygoje žaidęs amerikietis Sandy Cohenas bei Memfio „Grizzlies“ klube rungtyniavę Omri Casspi ir Tyleris Dorsey.
Tiesa, komandos lyderiu tapo ne vienas iš naujokų, o klube antrąjį sezoną rungtyniaujantis gynėjas iš JAV Scottie Wilbekinas. Krepšininkas šiame sezone pelno po 16,3 taško ir atlieka po 3,1 rezultatyvaus perdavimo. S. Wilbekinas fiksuoja geriausią savo karjeros sezoną Eurolygoje. Dvitaškius amerikietis meta 51,9 procento, o tritaškius – 45,9 proc. tikslumu.

Antrasis pagal rezultatyvumą „Maccabi“ klube – po 9 sezonų pertraukos į Eurolygą sugrįžęs O. Casspi. 31-erių 205 cm puolėjas įmesdavo po 12 taškų (geriausias sezonas karjeroje), atkovodavo po 5,3 kamuolio ir atlikdavo po 3,2 rezultatyvaus perdavimo. Tiesa, žaidėjas iki patirtos kelio traumos spėjo sužaisti tik 7 rungtynes iš 16-os.

„Maccabi“ gretose dviženklį taškų skaičių renka ir dar vienas amerikietis – O. Hunteris. Aukštaūgis vidutiniškai pelno po 10,3 taško ir atkovoja daugiausiai komandoje – po 5,9 kamuolio.
Visgi tikra grėsme įspūdingam „Maccabi“ sezono startui tapo komandoje žaidėjus šienauti iš rikiuotės pradėjęs traumų dalgis.
Pirmąja netektimi būtent ir tapo O. Casspi, patyręs kelio traumą. Į rikiuotę žaidėjas turėtų grįžti vasario mėnesį.
12-ame Eurolygos ture traumą patyrė ir aukštaūgis Tarikas Blackas. Po 9,1 taško ir 2,6 kamuolio rinkęs žaidėjas taip pat susižeidė kelį. Amerikiečio ant parketo laukiama sugrįžtant vasarį.
Dvikovoje su Miuncheno „Bayern“ Tel Avivo klubas neteko net dviejų gynėjų iškart. Johnui DiBartolomeo, rinkusiam karjeros statistinius rodiklius – 7,8 taško ir 1,7 rezultatyvaus perdavimo, plyšo krūtinės raumuo. Po tokios traumos gynėjui sezonas galimai jau yra užbaigtas.

Lengvesnę traumą patyrė buvęs žalgirietis Nate`as Woltersas, kuris pasitempė klubo raumenį. Krepšininkas į kovas Eurolygoje turėtų sugrįžti šį mėnesį.
Po tiek prarastų žaidėjų „Maccabi“ klubo vadovybei teko ieškoti pastiprinimo. Juo tapo Eurolygoje ne vieną sezoną rungtyniavęs amerikietis gynėjas Aaronas Jacksonas, atvykęs iš Kinijos, bei iš „G-Lygos“ atvykusiu aukštaūgiu Jalenu Reynoldsu.
Ką sako statistika prieš dvikovą „Žalgirio“ arenoje?
Žalgiriečiai stos į kovą su komanda, kuri žvelgiant į statistiką kauniečius lenkia beveik visose pagrindinėse kategorijose.
„Maccabi“ yra žymiai daugiau taškų renkanti (85,8, prieš 75,9), atkovojanti daugiau kamuolių (36,5 prieš 33,3), atliekanti daugiau rezultatyvių perdavimų (17,3 prieš 16) bei taikliau dvitaškius (56,5 prieš 51,8 proc.) ir tritaškius (37,4 prieš 32,2 proc.) realizuojanti ekipa.
Š. Jasikevičiaus auklėtiniai yra netoli „Maccabi“ gynybinių rezultatų (77,2 prieš 76,4 praleidžiamų taškų). Be to, žalgiriečiai geriau kovoja dėl atšokusių kamuolių po varžovų lenta (11,56 prieš 10,38).

Rungtynėse daug galimos „Žalgirio“ klubo pergalės faktorių priklausys nuo šiame sezone jau tiek daug kartų kartoto apsekto – žalgiriečių pataikymo iš tolimos distancijos.
Paskutinėse 2019-ųjų Eurolygos rungtynėse Miunchene „Žalgiris“ į varžovų krepšį įleido 13 tritaškių, pelnė 98 taškus ir ankstyvoje dvikovos fazėje įsigebėjo bei nepaliko šansų Vokietijos ekipai.
Žinoma, „Bayern“ žaidimo plano išpildymu neprilygsta „Maccabi“ ekipai, kurios žaidimas atrodo geriau organizuotas ir mažiau pažeidžiamas.
Norėdami pratęsti pergalių seriją, „Žalgirio“ krepšininkai turės sužaisti ypač solidžias rungtynes abejose aikštės pusėse. Galima net neabejoti, kad žalgiriečiai gali paruošti gerą gynybinį planą prieš varžovų lyderius, tačiau klausimas ar pirmajame 2020-ųjų Eurolygos susitikime Kaune sulauksime stabilaus šeimininkų žaidimo puolime.