Naujienų srautas

Sportas2020.01.01 17:30

10 palinkėjimų Lietuvos krepšiniui Naujųjų metų proga

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2020.01.01 17:30

Ką tik suglamžėme paskutinės 2019-ųjų dienos kalendoriaus lapelį ir išmetėme į šiukšlių dėžę bei pradėjome skaičiuoti 2020-uosius. Naujieji metai antrosios Lietuvos religijos – krepšinio – pasaulyje žada būti ypač dinamiški ir įdomūs. 

2020 m. mūsų šalies krepšininkai kovos dėl bilietų į Tokijo olimpines žaidynes, klubai tęs žygius Europos turnyruose, o Lietuvos talentai toliau stengsis parodyti save tarptautinėje arenoje ir netgi prisibelsti į NBA duris.

Nekantriai artėjančių Naujųjų metų proga Lietuvos krepšiniui skiriame 10 palinkėjimų. Jeigu jie išsipildys, galėsime drąsiai teigti – metai buvo puikūs.

Kauno „Žalgiriui“ – neišslysti iš ką tik atrasto pergalių kelio

Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai tik 16-ame Eurolygos ture nutraukė ilgą 9 pralaimėjimų seriją ir Miunchene patiesė vietos „Bayern“ krepšininkus (98:73). Nors žalgiriečiai išvengė pakartoto klubo antirekordo ir metų nepabaigė dešimties nesėkmių iš eilės duobe, turnyro lentelėje „Žalgiris“ ir toliau lieka dugne.

Viena pergalė gali būti labai gražių ir didelių darbų pradžia, tačiau pirmąjį Eurolygos reguliariojo sezono ratą sausio 2-ąją kauniečiai pažymės dvikova su ypač galingai šiame sezone rungtyniaujančia Tel Avivo „Maccabi“ ekipa.

Netrukus po rungtynių su „Maccabi“ žalgiriečių lauks net trys susitikimai varžovų arenose, kur reiks atlaikyti Madrido „Real“, Belgrado „Crvena Zvezda“ ir Atėnų „Panathinaikos“ klubų iššūkius.

Iš pralaimėjimų šunkelio į tiesų pergalių kelią užvažiavęs apdaužytas „Žalgirio“ bolidas dar turi galimybių patekti ir į Eurolygos atkrintamąsias, tačiau, norėdami užfiksuoti tokį pasiekimą, žalgiriečiai pralaimėti galės sau leisti ypač retai.

Dėliojant teorinius scenarijus, bilietą į atkrintamąsias galėtų užtikrinti 16–18 pergalių kraitis. Tokiu atveju per likusias 22 rungtynes Eurolygos reguliariajame sezone „Žalgiris“ dar turi pasiekti bent 12–14 laimėjimų.

Tokia misija bet kokiu atveju nėra neįmanoma, o stebuklingas praėjusio reguliariojo sezono finišas su šešiomis pergalėmis iš eilės signalizuoja tai, kad vietos netikėtumams Kauno ekipa visuomet yra pasilikusi.

Vilniaus „Rytui“ – patriukšmauti Europos taurėje ir mesti iššūkį „Žalgiriui“

Sostinės klubas puikiu pasirodymu užbaigė Europos taurės turnyro pirmojo grupių etapo antrąjį ratą, paneigė skeptikų prognozes bei įšoko į antrojo grupių etapo traukinį.

Atrodo, „Rytas“ pasiekė tai, kas dar prieš pusantros mėnesio atrodė nerealu, ir dabar komanda galėtų tiesiog garbingu žaidimu pabaigti sezoną. Visgi, pažvelgus į antrojo grupių etapo sudėtį, neatrodo nerealu vilniečius pamatyti ir kovojant dėl bilieto į Europos taurės turnyro ketvirtfinalį.

Antrojo turnyro etapo G grupėje vilniečiai kovos su Kazanės UNIKS, Stambulo „Galatasaray“ ir „AS Monaco“ klubais. Ryškesniu favoritu galima laikytis Kazanės ekipą, tačiau ir ji šiame sezone pralaimėjimų neišvengė, o vilniečiai jau įrodė, kad, pagavę ritmą puolime, gali atrodyti labai solidžiai.

Šioje grupėje Dainiaus Adomaičio auklėtiniai gali pabandyti užsikabinti bent jau už antrosios vietos ir antrąjį sezoną iš eilės patekti tarp 8 stipriausių Europos taurės komandų.

Žinoma, nereikia pamiršti, kad ir vietiniame fronte lieka kalnų, į kuriuos „Ryto“ klubas norėtų įkopti. Vasario viduryje Klaipėdoje vyks Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) turnyras. Praėjusiame sezone KMT finalo ketverte Vilniuje „Rytas“, įveikęs Kauno „Žalgirį“, netikėtai tapo čempionu.

Aišku, pakartoti sėkmingą žygį turnyre bus labai sunku, o žalgiriečiai dar vieno trofėjaus nebus nusiteikę paleisti, tačiau netikėtumo faktorius vienerių rungtynių finalo formate yra gerokai didesnis nei kelių rungtynių serijoje.

Jeigu „Rytas“ antrąją 2019–2020 m. sezono dalį pažymės bilietu į Europos taurės ketvirtfinalį, sėkminga kova dėl trofėjaus KMT turnyre bei mestu iššūkiu žalgiriečiams LKL čempionato finalo serijoje, Vilniaus ekipos vadovybė sezoną galės įvertinti kaip ypač sėkmingą.

Dariui Maskoliūnui – pergalių su Lietuvos vyrų krepšinio rinktine

Vasario 21-ąją Darius Maskoliūnas kaip Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneris debiutuos 2021 m. Europos čempionato atrankos turnyro rungtynėse su Belgijos krepšininkais.

Kauno „Žalgirio“ trenerių štabe dirbantis specialisto antrasis išbandymas lauks jau vasario 24 d. dvikovoje su čekais savų žiūrovų akivaizdoje.

Šios dvejos rungtynės bus tik nedidelis kojų ir žaidimo schemų apšilimas prieš didįjį išbandymą – birželio 23–28 d. Kaune vyksiantį olimpinės atrankos krepšinio turnyrą, kuriame 6 rinktinės kovos dėl vienintelio kelialapio į Tokijo olimpines žaidynes.

Jeigu net ir labai netikėti pralaimėjimai Europos čempionato atrankos turnyre netaptų tragedija, maksimalaus pergalių kraičio D. Maskoliūnui ir Lietuvos rinktinei birželio mėnesį tikrai reikės.

Dviem rinktinėms – sėkmės olimpiniuose atrankos krepšinio turnyruose

Jeigu po Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių kas nors būtų pasakęs, kad dėl patekimo į Tokijo olimpines žaidynes dviejuose atrankos turnyruose kovos dvi mūsų šalies rinktinės, tikriausiai tokio scenarijaus autorių geriausiu atveju būtume pavadinę įsisvajojusiu optimistu.

Visgi sparti trijulių krepšinio plėtra ir sėkmingas Šakių „Gulbelės“ pagrindu sudarytos Lietuvos 3x3 krepšinio rinktinės žaidimas leido šiai komandai patekti į Indijos mieste Delyje kovo mėnesį vyksiantį olimpinį atrankos krepšinio turnyrą.

D. Maskoliūno treniruojama Lietuvos vyrų rinktinė, kaip jau minėjome, žygį olimpinės atrankos turnyre pradės Kaune.

Abi rinktinės turi neblogas galimybes patekti į kitą etapą. Jeigu tikėsime krepšinio ekspertų prognozėmis ir išankstinių komandų pajėgumo įvertinimu, Lietuvos rinktinei rimčiausias varžovas – slovėnai su Luka Dončičiumi priešakyje.

Savo ruožtu trijulių krepšinio rinktinė daugelį savo varžovų, su kuriais kovos atrankos turnyre Indijoje, jau yra įveikusi 2019 metų sezone.

Galimybės išvysti dvi krepšinio rinktinės iš Lietuvos Tokijuje yra tikrai neblogos, telieka jomis pasinaudoti.

LKF – sėkmingo olimpinio atrankos krepšinio turnyro Kaune

2019-aisiais Lietuvos krepšinio federacijai (LKF) teko sugerti ne vieną kritikos strėlę ir išsirinkti sirgalių ir žiniasklaidos paleistus akmenukus iš savo daržo už vasarą organizuotų draugiškų rungtynių „Žalgirio“ arenoje tarp Serbijos ir Lietuvos rinktinių klaidas.

Daugeliui užkliuvo Eurolygos atkrintamųjų rungtynėms prilygusios bilietų kainos, kurias LKF bandė pateisinti noru surinkti lėšų Nemuno ir Neries santakoje kylančių Krepšinio namų statyboms. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl rungtynes stebėjo tik pusė arenos.

Organizaciniu požiūriu olimpinis atrankos krepšinio turnyras – kur kas svarbesnis renginys nei draugiškos rungtynės. Pirmieji paleisti bilietai į turnyro rungtynes sirgalių piniginėms pernelyg negrasino, dabar krepšinio vadovybei telieka tikėtis, kad „Žalgirio“ arenos per visą turnyrą nebus pustuštės.

LKF tikisi, kad sėkmingo sirgalių lankomumo scenarijaus atveju, už bilietus gauti pinigai padės padengti dalį sumos, kurią LKF įsipareigojo sumokėti FIBA už galimybę organizuoti olimpinį atrankos krepšinio turnyrą.

Kaip bebūtų, ne mažiau nei piniginis aspektas svarbus ir rinktinės rezultatas. Jeigu Kaune pavyks iškovoti bilietą į olimpines žaidynes, paskutinius metus LKF vadovo kėdėje skaičiuojantis Arvydas Sabonis ramesne širdimi galės perduoti estafetę naujam mūsų šalies krepšinio vadovui.

Justei Jocytei – nesustoti tobulėjus ir toliau skinti pergales

Tokio Lietuvos krepšinio talento proveržio per tokį trumpą laiką mūsų šalyje seniai nėra buvę. Justė Jocytė portalų antraštes užkariavo dar vasarą, kartu su Lietuvos jaunučių (iki 16 m.) rinktine iškovojusi Europos čempionato sidabro medalius.

Tuomet tik 13-os sulaukusi krepšininkė demonstravo monstrišką statistiką, tapo rezultatyviausia ir antra pagal naudingumą turnyro žaidėja.

Vėliau įvykių karuselė užsisuko tornado greičiu – J. Jocytė debiutavo aukščiausiame šalies moterų krepšinio divizione, moterų krepšinio rinktinėje bei netrukus išvyko krimsti krepšinio paslapčių į Prancūziją – ASVEL jaunimo akademiją.

Prancūzijoje J. Jocytė spėjo išbėgti į aikštelę Prancūzijos moterų krepšinio čempionate bei Eurolygoje. Tiek daug debiutų mūsų šalies krepšinio žvaigždutė sulaukė per mažiau nei pusmetį.

Galbūt 2020-ieji J. Jocytei bus ramesni, tačiau norisi tikėti, kad merginos rezultatai krepšinio aikštelėje bus tik geresni, o Lietuvos moterų krepšinio šviesulys sužibės naujomis spalvomis.

Domantui Saboniui – sezono be traumų ir netikėtumų su „Pacers“

Spalio mėnesį D. Sabonis įėjo į Lietuvos krepšinio istoriją kaip didžiausią kontraktą su NBA klubu pasirašęs žaidėjas.

Indianos „Pacers“ klube šiame sezone D. Sabonis žaidžia taip, kaip ir turi žaisti krepšininkas, sudaręs ilgalaikę daugiau nei 70 mln. JAV dolerių vertės sutartį.

Aukštaūgis įmeta po 17,4 taško, atkovoja po 13,4 kamuolio ir atlieka po 3,9 rezultatyvaus perdavimo. D. Sabonis žaidžia „Visų žvaigždžių“ rungtynių žaidėjo ritmu, o toks 23 metų žaidėjo pasirodymas verčia ploti katučių ne tik „Pacers“ klubo vadovybę, bet ir mūsų šalies krepšinio sirgalius.

D. Sabonis su „Pacers“ ir toliau kovoja dėl aukštesnių pozicijų NBA Rytų konferencijos turnyro lentelėje. Į pirmąjį komandų penketuką besibeldžianti ekipa dar turi potencialo žaisti geriau, o žygį pirmyn gali sustabdyti tik traumos.

Išvengti traumų D. Saboniui reikia palinkėti ne tik dėl sėkmingo finišo NBA čempionate, bet ir dėl būsimų darbų su Lietuvos rinktine.

Jonui Valančiūnui – ramios sezono pabaigos ir poilsio prieš rinktinę

Uteniškiui J. Valančiūnui tikriausiai nereikės sukti galvos dėl užsitęsusio NBA sezono su Memfio „Grizzlies“ klubu.

Nors „grizliai“ šiuo metu Vakarų konferencijos turnyro lentelėje nedaug atsilieka nuo 8-oje pozicijoje žygiuojančios San Antonijo „Spurs“ ekipos, net ir netikėtas patekimas į atkrintamąsias nereikštų, kad Memfio klubas žygiuotų toliau nei pirmasis atkrintamųjų etapas.

Kol jauna „Grizzlies“ komanda su labiau patyrusiu J. Valančiūnu auginasi raumenis ateities kovoms ir toliau nesuks galvos dėl pasitaikančių pralaimėjimų, lietuvis po sezono galės pailsėti ir ramiai pasiruošti kovoms su Lietuvos rinktine.

Kaip ir D. Sabonio atveju, bet kokius planus sujaukti gali tik traumos, kurių J. Valančiūnui karjeroje NBA nėra pavykę išvengti. Tikėkimės, kad po 2019–2020 m. sezono vieninteliai netikėtumai J. Valančiūną užklups poilsiaujant su meškere rankose, kur aukštaūgis pasižymės savo gyvenimo laimikiu.

Jaunimo rinktinėms – medalių vasarą

Jeigu ne Lietuvos jaunučių merginų rinktinės iškovotas sidabro medalis Europos čempionate, 2019 m. vasara būtų buvusi antroji iš eilės, kai mūsų šalies talentai Europos bei pasaulio čempionatuose lieka be apdovanojimų.

2020-ųjų vasarą Lietuvos 20-mečiai kovos dėl Europos čempionato medalių turnyre, vyksiančiame Klaipėdoje. Tai bus Roko Jokubaičio ir kitų mūsų šalies talentų karta, kuriai namų sienos gali padėti siekti aukščiausių vietų Senojo žemyno pirmenybėse.

Progą dalyvauti antrajame iš eilės 16-mečių merginų čempionate turės ir 14-metė J. Jocytė. Žinant šios krepšininkės potencialą, nestebintų, jeigu mergina būtų pakviesta parungtyniauti ir su gerokai vyresnėmis komandos draugėmis.

Lietuvos krepšininkams – pagausinti mūsų šalies atstovų pajėgas NBA čempionate

Domantas Sabonis ir Jonas Valančiūnas lieka vieninteliai NBA mohikanai, kurie gina Lietuvos garbę. Dar yra ir lietuviško paso neturintis, tačiau Lietuvoje gimęs ir epizodiškai Niujorko „Knicks“ klube rungtyniaujantis Ignas Brazdeikis.

Ar realu 2020-aisiais už Atlanto pamatyti dar vieną kitą mūsų šalies krepšininką?

Ieškant atsakymo į šį klausimą, galima rinktis dvi kryptis – atsisukti į jaunuosius Deividą Sirvydį ir Arnoldą Kulboką arba pasirinkti Artūro Gudaičio kandidatūrą.

D. Sirvydis NBA naujokų biržoje buvo pasirinktas 2019-aisiais ir jau gynė Detroito „Pistons“ marškinėlių garbę NBA Vasaros lygoje.

A. Kulboka savo pavardę naujokų biržoje išgirdo 2018 m. bei dvejus metus iš eilės žaidė Vasaros lygoje. Visgi abu žaidėjai realesnės galimybės peržengti pajėgiausios planetos krepšinio lygos slenksčio dar nesulaukė.

Abu jaunuoliai dar kaupia patirtį aukštesnio lygio vyrų krepšinyje, tačiau jų tobulėjimą įžvelgę NBA ekipų atstovai gali pabandyti krepšininkus anksčiau supažindinti su lygos krepšiniu.

Galimam A. Gudaičio karjeros etapui NBA galimybes užkirto 2019 m. pradžioje patirta sunki kelio trauma. Jeigu ne ji, galbūt jau dabar aukštaūgis žaistų NBA čempionate.

Teisės į lietuvį priklauso Klivlendo „Cavaliers“ klubui, kuris artimiausiu metu dėl aukščiausių pozicijų lygoje nekovos. Galbūt, norėdami įsitikinti krepšininko iš Lietuvos galimybėmis, „Cavaliers“ išbandytų aukštaūgį savo sudėtyje, tačiau kol kas tokios spėlionės yra hipotetiniai, o ne realūs scenarijai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi