Sportas

2019.12.30 18:13

Į Dakaro karštį išvykstantys lietuvių lenktynininkai apie konkrečias vietas kalba atsargiai

LRT.lt2019.12.30 18:13

Jau visai netrukus startuos dar vienas Dakaro ralis, o į jį tradiciškai išvyksta ir ne vienas lietuvių ekipažas. Pirmieji sparnus į naująją Dakaro zoną Saudo Arabijoje pakėlė Antano Juknevičiaus ir Dariaus Vaičiulio bei Vaidoto Žalos ir Sauliaus Jurgelėno ekipažai.

Šis Dakaras A. Juknevičiui bus jau vienuoliktasis, tačiau, kaip ir kitiems sportininkams, pirmasis naujame žemyne – prieš tai daugelį metų Pietų Amerikoje vykusios varžybos šiemet keliasi į Saudo Arabiją. Pirmasis greičio ruožas startuos sausio 5-ąją.

Prieš skrydį pernai gedimų kamuotas 35-ąją vietą Dakare užėmęs lenktynininkas su savo šturmanu Dariumi Vaičiuliu žiniasklaidai papasakojo apie sunkumus besiruošiant ir keliamus tikslus.

– Kalbant apie pasiruošimą, ar jaučiatės padarę viską, ką galėjote?

Klaustukų visada kažkokių lieka. Pavyzdžiui, dabar yra labai negeras laikas mūsų automobilio pridavimui, jis po to bus uždarytas automobilių parke ir mes prie jo negalėsime prisiliesti.

Jau parašiau penkis laiškus, bet per šventes prancūzai kol kas neatsako, jokių gyvybės ženklų. Bandysime jau ten susitarti, jog mums atidėtų bent dieną, nes norėtųsi ne tik pačiupinėti automobilį, bet ir kažkur palakstyti, jį patestuoti. Žiūrėsime, kaip bus. Jei nepavyks – būsime kaip ir neįvykdę savo plano, bet tikiu, kad viskas bus gerai ir susitarsime.

Niekada nežinome, ką ten rasime. Yra buvę ne tik atvejų, kai pasiėmus automobilį būna iškrautas akumuliatorius, nes kažkas paliko įjungtą degimą, bet ir sudeginta sankaba ir žymiai blogesnių dalykų.

Čia mes visi loterijoje, tie, kas mašinas priduoda ne lėktuvu, o į organizacinį laivą ir juos vairuoja žmonės, kurių mes nei pažįstame, nei žinome, ką jie daro. Bet visko būna, susitvarkysime.

– Su kokiais tikslais važiuojate į savo 11-ąjį Dakarą ir nuo ko galbūt priklausys galutiniai rezultatai?

Pagrindinis tikslas – kad nes jis mus, o mes jį įveiktume. Visų pirma reikia įveikti Dakarą, tai nėra taip paprasta. Visi žmonės ir gyvenimai irgi yra Dakarai, bet ten reikia būti labai stipriam. Žinome, kad bus labai sunku. Labai norėtųsi finišuoti. Tai, kas priklauso nuo mūsų, esame įsitikinę, jog galime padaryti, bet reiktų, kad ir fortūna būtų su mumis.

Jei finišuosime – aišku, kitas tikslas tada būtų finišuoti neprastai.

D. Vaičiulis: Kasmet tie statymai didėja po truputį, jau dabar dešimtukas. Prieš porą metų tai buvo sunku įsivaizduoti. Greičiai didėja, rizika irgi, tikimybė taip pat.

A. Juknevičius: Nevyniokim į vatą – dešimtukas visiems, kas važiuoja ne pirmą kartą ir yra ambicingi, yra užduotis minimum. Yra noras kelti tą kartelę ir gerinti rezultatą. Irgi norėtume būti tokie, kuriems tai pavyks, darysime viską.

D. Vaičiulis: Savo šarmo pridės ir Saudo Arabija, nes nežinome, kaip procesai bus sureguliuoti. Bus įdomu pažiūrėti, kaip žmonės mus sutiks vietoje.

– Manote, gali būti netikėtumų?

– Netikėtumai į naudą būna tiems, kurie turi didesnius biudžetus, nes jie kortas sumaišo tiems, ką visi būna iš anksto ir, kartais ne visai legaliai, viską susiplanavę iš anksto. Mažoms komandoms tai į naudą. Mes tiems dalykams esame užsigrūdinę.

Apie pasiruošimą taip pat papasakojo ir Vaidotas Žala. Jis su šturmanu prieš šį Dakarą, kuris jam bus jau penktasis, pakeitė automobilį ir startuos naujuoju „Mini John Cooper Works Rally“ automobiliu.

Pernai Dakare V. Žalos ir S. Jurgelėno duetas Dakare užėmė 12 poziciją, o prieš šių metų startą kalba atsargiai – esą pagrindinis tikslas yra finišuoti.

– Kaip jaučiatės prieš svarbiausią metų startą?

– Turbūt viena geriausių pasiruošimo dienų, nes pasiruošimas pagaliau baigėsi. Tų rūpesčių visada yra, dabar jau atrodo pora dienų ramybė, o ten jau vietoje bus rutina, testai ir taip toliau. Pasiėmėme tokią paprastesnę kelionę, tai dvi dienos tokios ramesnės.

– Kokie buvo didžiausi rūpesčiai?

– Kai kažkas einasi ne pagal planą, nesigauna kažkas – tokių rūpesčių pasitaiko kasmet. Nesinori kažkaip to sureikšminti, pasibaigė tas mėnuo ir dabar jau tikrai išvažiuoju su ramybe.

– Kokie didžiausi iššūkiai laukia Saudo Arabijoje?

– Dėl to šiek ramybės, nes nežinome, kas ten laukia, Man tai yra šioks toks šydas. Turėtų būti panašu į Peru, bet bus savitas kraštovaizdis, ir kai pradėsime važiuoti, pamatysime.

– Kokius asmeninius tikslus keliate?

– Pagrindinis tikslas – atvažiuoti į tikslą ratais į apačią, su sveiku automobiliu. Nes jei nedarysi esminių klaidų, viskas bus gerai. Tieisog nepamiršti, kad automobilis brangus ir reikia jį į finišą atgabenti sveiką.

– Lenktynėse dalyvaus rekordinis ekipažų iš Lietuvos skaičius, ar tikitės kažkokios pagalbos, bendaradarbiavimo lenktynių metu?

– Mes jau anksčiau tarpusavyje daug bendravome, palaikome kontaktą, manau kad ir tenai tas procesas nenutrūks. Aišku, kai lenktyniauji atsiranda tam tikri aspektai, skirtingos detalės, skirtingi tempai, bet tas bendrumas išlieka vien dėl to, kad esame iš vienos šalies, nedidelės šalies.

– Teko išbandyti naująjį automobilį, kokie atsiliepimai?

– Pravažiavau su juo dvi dienas, apie 400 kilometrų. Nėra daug, nėra ir mažai, pripratau, kaip sako mano inžinierius – prie gero daikto priprasti netrunki, Jokių gedim neišlindo, automobilis patenkino visus lūkesčius. Kaip bus pravažiavus kelis tūkstančius kilometrų – matysime, bet kol kas nusiteikimas geras.

– Benediktas Vanagas prieš pat startą neteko šturmano, kaip vertinate tokią situaciją, kaip jaustumėtės, jei panaši situacija nutiktų jums?

– Tikrai labai sudėtingas force-majeure, nes paskutinę minutę tokius pakeitimus daryti yra reikalų. Pagaliau, tokie dalykai kaip apranga, šalmas, viza, bilietai, krūva reikalų ir viską reikia pakeisti per kelias dienas. Belieka tik palinkėti stiprybės sprendžiant šią užduotį, tai tikrai galvosūkis. Tikiuosi išsispręs.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.