Naujienų srautas

Sportas2019.12.29 15:33

Žvilgsnis į ateitį: kas bus ateinančio dešimtmečio Lietuvos krepšinio veidai?

Rokas Skurdauskas, LRT.lt 2019.12.29 15:33

2019-iesiems artėjant į pabaigą įprasta pažvelgti atgal į ryškiausias pastarųjų metų ar net dešimtmečio akimirkas, o sporto gerbėjams – dar ir į geriausias komandas ar sportininkus. Portalas LRT.lt siūlo padaryti priešingai – pasvarstyti, kuriems Lietuvos krepšininkams gali priklausyti ateinantis dešimtmetis.

Verti paminėjimo: Paulius Murauskas, Ąžuolas Tubelis, Augustas Marčiulionis, Erikas Venskus, Dovydas Giedraitis

10. Tadas Sedekerskis

Šis 21-erių universalus atletas sezoną pradėjo su Klaipėdos „Neptūno“ ekipa, kurios starto penkete jis pajėgė įsitvirtinti.

LKL pimenybėse iš Neringos kilęs krepšininkas renka po 7,7 taško, 6,1 atkovoto kamuolio, 1,4 rezutatyvaus perdavimo bei 13,6 naudingumo balo. T. Sedekerskis gali žaisti per tris pozicijas – nuo atakuojančio gynėjo iki sunkiojo krašto puolėjo – ir yra labai universalus abejose aikštės pusėse.

Yra tik dvi problemos, kurios gali stipriai apsunkinti reikalus. Visų pirma, jam reikia išmokti stabiliau pataikyti iš toli. LKL pirmenybėse taiklumas šį sezoną siekia 31,3 proc. o FIBA čempionų lygoje – tik 26,7 proc.

Antra ir rimtesnė bėda – sveikata. T. Sedekerskis jau turėjo nugaros ir kelio bėdų, sulėtinusių jo tobulėjimą. Jei lietuvis sugebės išlikti sveikas, jo laukia šviesi ateitis. Ne veltui jis vis dar priklauso Vitorijos „Baskonia“ ekipai. Deja, nuo to „jei“ tikrai daug priklauso.

9. Rokas Jokubaitis

Įžaidėjas jau tiek laiko perspektyvus, kad dažnai užmirštame, jog jam tik 19. Šį sezoną iš Mažeikių kilęs žalgirietis LKL pirmenybėse vidutiniškai gauna po 15 minučių žaidimo laiko ir jį puikiai išnaudoja – pelno po 7,2 taško, sugriebia 2,3 kamuolio, atlieka 2 rezultatyvius perdavimus bei renka 9 naudingumo balus.

Gynėjas demonstruoja solidų krepšinio IQ – žino, kada atakuoti pačiam ir kada ieškoti komandos draugų, – o ir gynyboje jis sugeba neiškristi iš konteksto. Dar reikia nepamiršti, jog R. Jokubaitis kasdien mokosi iš vieno geriausių visų laikų Lietuvos įžaidėjų – Šarūno Jasikevičiaus.

Eurolygoje Rokui rungtyniauti dar yra per anksti. Dėl jaudulio ar patirties trūkumo aikštelėje stipriausiame žemyno turnyre jis atrodo sutrikęs ir klysta taip dažnai, kad „Žalgiriui“ kol kas geriau yra turėti kantrybės.

Šiuo metu Lietuvos čempionams naudingiausia leisti jaunajam įžaidėjui tobulėti LKL ir tikėtis, kad šis anksčiau nei vėliau bus pasiruošęs dėti žingsnį į priekį.

8. Arnas Velička

Pastaruosius du krepšininkus galima ir sukeisti šiame sąraše. Abu yra labai perspetyvūs ir jau ne vienerius metus yra vadinami Lietuvos ateities įžaidėjais. Vis dėlto, jei Rokas yra krepšininkas, išpildysiantis trenerio nurodymus, Arnas yra tikras alfa aikštelėje.

Jis nebijo veržtis, atakuoti iš toli ir kartais bandyti atlikti beprotiškus perdavimus, galinčius pasibaigti klaidomis. Prienuose jis gauna daug laisvės ir ją išnaudoja rinkdamas 11,7 taško, 3,2 atkovoto kamuolio, 4,7 rezultatyvaus perdavimo ir 13,9 naudingumo balo statistiką per 26 minutes žaidimo laiko.

Akivaizdūs trūkumai – pataikymas iš toli (25,4 proc.) ir sprendimų priėmimas (3,6 klaidos). Čia vėl galime pasakyti sau – A. Velička yra jaunas žaidėjas ir jis turi daug laiko mokytis bei ištaisyti savo trūkumus.

Įžaidėjas turi puikų sudėjimą, gali veržtis ir vadovauti komandai. Šios stiprybės jau niekur nedings. Nuo to, kaip pavyks ištaisyti savo trūkumus, priklausys, ar 20-metis pasieks Eurolygos lygį, ar liks chaotišku LKL krepšininku, galinčiu kelis kartus apsivilkti rinktinės marškinėlius.

7. Arnoldas Kulboka

21-erių marijampolietis jau turi aiškias stiprybes – sudėjimas, metimas bei kamuolio varymas. Jis yra 205 cm ūgio krepšininkas, sugebantis judėti kaip gynėjas, turintis neįtikėtinai gražų ir tikslų metimą bei galintis susikurti progą sau.

Ispanijos pirmenybėse Arnoldas šį sezoną renka po 10,1 taško bei 3,4 atkovoto kamuolio, o iš toli atakuoja 40,7 proc. taiklumu. Jis yra puolimo ginklas, sugebantis sukurti taškus iš niekur.

Šių stiprybių užteko, kad Šarlotės „Hornets“ lietuvį pasirinktų 55-uoju šaukimu 2018-aisiais, o šių metų NBA vasaros lygoje jis parodė, kad geba neiškristi iš konteksto varžydamasis su savo amžiaus krepšininkais.

Jis turėtų gauti šansą NBA vien dėl savo dabartinių sugebėjimų, tačiau jei lietuvis dar sugebėtų tobulėti gynyboje, jis taptų krepšininku, galinčiu varyti siaubą oponentų gynyboms. Už Atlanto jis niekada netaps žvaigžde, tačiau žaidimo laiko užsitarnauti tikrai gali.

Įdomiau pasvajoti apie tai, kaip potencialą A. Kulbokos ir D. Sirvydžio duetas atrodytų rinktinėje – aukšti „antras“ ir „trečias“ numeriai, galintis žlugdyti varžovus abejose aikštės pusėse. Vis dėlto, Vilniaus „Ryto“ auklėtinis jaunesnis, tad jo vieta šiame sąraše kiek aukščiau.

6. Ignas Brazdeikis

Akivaizdu, jog sudarant šį sąrašą buvo daroma prielaida, jog Ignas gaus Lietuvos pilietybę ir galės atstovauti rinktinei.

Kalbant apie potencialą, jis akivaizdus. Neaišku, kokia puolėjo ateitis NBA, tačiau sunku abejoti, kad toks žaidėjas gali rungtyniauti aukštame lygyje. I. Brazdeikis yra maždaug 200 cm ūgio puolėjas, galintis pats varytis kamuolį bei atakuoti iš visų distancijų, o kitoje aikštės pusėje suspėti su varžovų „trečiais“ numeriais bei turėti jėgos stumdytis su „ketvirtais“.

Kaune gimęs krepšininkas jau dabar NBA G lygoje renka po 18,4 taško, 6,3 atkovoto kamuolio ir 1,8 rezultatyvaus perdavimo. Jis ryškių skylių žaidime neturi, išskyrus galbūt gynybą, tačiau viskas ištaisoma su patirtimi ir žaidimo laiku.

Ateitis šviesi, tačiau neaišku, ar NBA komandoms reiks tokio tipo krepšininko. Vis dėlto Eurolygoje I. Brazdeikio universalumas turėtų būti paklausus ir net gali būti įvertintas septynženkle suma.

5. Gytis Masiulis

21-erių kaunietis yra unikalus žaidėjas. Jis gali žaisti nugara į krepšį, veržtis, kovoti dėl kamuolių ir atsidurti reikiamu metu reikiamoje vietoje kitoje aikštės pusėje.

12,4 taško, 5,2 atkovoto kamuolio bei 10,4 naudingumo balo statistika FIBA čempionų lygoje parodo, kad aukštaūgis jau dabar yra labai naudingas krepšininkas. LKL pirmenybėse jis jau dabar yra antras geriausias Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkas pagal naudingumo balus – vidutiniškai 14.

Jei Gytis sugebėtų sustiprėti fiziškai, pagerinti pataikymą iš toli (30 proc.) bei įgytų patirties, kuri padėtų dažniau priimti gerus sprendimus, jis tikrai galėtų pakeisti Paulių Jankūną „Žalgiryje“ bei rinktinėje.

Žinoma, nesakome, jog puolėjas gali pranokti legendinį Kauno ekipos krepšininką, tačiau turi tokių įgūdžių, kad turėtų būti net ne solidžiu, o labai geru krepšininku kitą dešimtmetį.

Jis tikriausiai niekada nebus NBA žaidėjas ar Eurolygos superžvaigždė, tačiau G. Masiulis vis arčiau to, kad būtų pasiruošęs varžytis aukščiausiame lygyje.

4. Deividas Sirvydis

Čia kertinis žodis yra potencialas. Vilnietis turi neįtikėtinus duomenis – 202 cm ūgio atakuojantysis gynėjas, pasižymintis staigumu ir besiauginantis jėgą. Jis turi galimybę dengti trijų pozicijų krepšininkus, o kitoje aikštės pusėje užšaudyti varžovus tritaškiais.

Realybėje iki to dar labai toli. Europos taurėje D. Sirvydis renka po 7,1 taško, 3,2 atkovoto kamuolio bei 5,9 naudingumo balo, o iš toli pataiko tik trečdalį bandymų. Jis retai ieško komandos draugų, dažnai klysta gynyboje ir yra linkęs mesti, kai galėtų veržtis link krepšio.

Vis dėlto pastaruoju metu lietuvio žaidimo kreivė kiek kyla į viršų. Jis dažniau ieško kelių link varžovų baudos aikštelės, o ir gynyboje nebeatrodo kaip stovelis.

Deividui reiks įdėti dar labai daug darbo, jei jis nori išpildyti savo potencialą, tačiau ne veltui Detroito „Pistons“ gynėją pasirinko 37-uoju šaukimu. NBA treneriai tikriausiai negali sulaukti, kol gaus padirbėti su jaunuoliu ir iš jo nulipdyti ne tik metiką, tačiau ir žaidėją, galintį keistis dengiamaisiais, o kartais ir inicijuoti atakas.

3. Martynas Echodas

Vilniaus „Ryto“ aukštaūgis gauna labai daug kritikos iš gerbėjų. Jis dažnai vadinamas „per minkštu“ ar netobulėjančiu, tačiau jie pamiršta, jog M. Echodas yra vienas klubo lyderių būdamas 22-ejų.

Nepaisant piktų žodžių į jo pusę, 206 cm ūgio vidurio puolėjas puikiai atlieka „du prieš du“ derinius, gali pakovoti dėl atšokusių kamuolių ir kartais nustebina galingais dėjimais ar blokais.

Jis jaučia, kur reikia būti puolime ir dažnai gali būti Vilniaus ekipos pagrindinis ginklas toje aikštės pusėje. Kaunietis Europos taurėje renka po 10,5 taško, 5 atkovotus kamuolius ir 12,4 naudingumo balo aikštėje praleisdamas po beveik 19 minučių.

Žinoma, Martynas tikrai gali sustiprėti fiziškai, patobulinti savo krepšinio IQ gynyboje bei padirbėti ties metimu bent iš vidutinio nuotolio, tačiau jis jau dabar yra labai naudingas krepšininkas antrame pagal pajėgume turnyre Europoje.

Nesunku patikėti tuo, kad šis aukštaūgis gali dėti žingsnį į priekį ir per kitą dešimtmetį būti svarbiu žaidėju Eurolygos klube. Ne veltui, anot gandų, jį jau dabar medžiojo Tel Avivo „Maccabi“.

2. Marius Grigonis

25-erių gynėjas šio sezono pradžioje parodė, kad yra pasiruošęs tapti Kauno „Žalgirio“ vedliu ir vienu iš Lietuvos krepšinio veidų.

Jis stipriausiame žemyno turnyre renka po 11,5 taško, 2,6 atkovoto kamuolio, 2 rezulatyvius perdavimus bei 11 naudingumo balų. Ši statistika kiek paveikta to, kad lietuvis apie mėnesį rungtyniavo su pėdos trauma, dėl kurios dabar kaunietis priverstas be krepšinio praleisti 3 mėnesius, tad skaičiai galėtų būti dar geresni.

M. Grigonis nuo 2019-ųjų rudens rodė, kad puolime gali beveik viską – atakuoti iš toli, užbaigti atakas arba jas kurti komandos draugams, o puikūs epizodai rungtynių pabaigose gelbėjo „Žalgirį“ sezono pradžioje.

Kitoje aikštės pusėje gynėjas dažnai prižiūrėjo geriausią varžovų perimetro žaidėją ir galėjo ne juokais pristabdyti net 4 trijų pozicijų krepšininkus ne prasčiau nei Thomasas Walkupas ar Edgaras Ulanovas.

Tap, Mariui jau 25-eri, tačiau ateinantys 7-8 metai turėtų būti tas laikas, kai jis demonstruos aukščiausio lygio krepšinį bei rinktinėje bus pagrindinis talkininkas Jonui Valančiūnui ir Domantui Saboniui.

1. Domantas Sabonis

Joks kitas krepšininkas negali būti pirmas šiame sąraše. Domas jau dabar rungtyniauja kaip žaidėjas, galintis rinkti balsus į NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynes.

Jis puikiai žaidžia nugara į krepšį, kovoja dėl kamuolių, nuostabiai žaidžia „du prieš du“ derinių metu bei solidžiai mato aikštę. Aukštaūgio statistika šį sezoną įspūdinga – 17,8 taško, 13,5 atkovoto kamuolio, 3,9 rezultatyvaus perdavimo per kiek daugiau nei 34 minutes ant parketo.

D. Sabonis jau dabar yra žvaigždė. Jis turėtų būti geriausiu Lietuvos krepšininku per kitą dešimtmetį – tiek klubiniame krepšinyje, tiek rinktinėje.

Žinoma, 23-ejų vidurio puolėjui reikia patobulėti gynyboje bei vis gerinti metimą iš distancijos, tačiau jau ir be to mūsų tautietis yra nuostabus talentas, kuriam pagyras girdėsime dar ilgą laiką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi