2019-ieji metai Eurolygoje rungtyniaujantiems lietuviams nebuvo patys sėkmingiausi individualiai. Nė vienas sportininkas neperkopė 30 naudingumo balų ribos, o geriausius pasirodymus statistiškai demonstravęs Artūras Gudaitis dėl traumų negavo progų parodyti visko, ką gali.
Portalas LRT.lt pristato šešis geriausius mūsų tautiečių mačus Eurolygoje šiais metais. Pasirinktas vertinimo kriterijus – jau minėti naudingumo balai.
6. Edgaras Ulanovas – kovo 7-oji prieš Las Palmo „Gran Canaria“
Žalgirietis to mačo metu darė viską, ką norėjo. Jis žaidė nugara į krepšį, šaudė iš toli ir porą sykių atrado laisvą komandos draugą.
Puolėjas pelnė 18 taškų (3/4 dvitaškių, 3/5 tritaškių, 3/4 baudų), atkovojo 4 kamuolius, atiliko 2 rezultatyvius perdavimus, perėmė 2 kamuolius bei kartą suklydo. Jis baigė rungtynes su 23 naudingumo balais ir atvedė „Žalgirį“ iki įtikinamos pergalės – 84:68.
Kai taškų skirtumas tarp komandų toks akivaizdus, galbūt šis E. Ulanovo pasirodymas ir neatrodo toks įspūdingas, tačiau būtent šiomis rungtynėmis prasidėjo ta 6 pergalių Eurolygoje serija, leidusi kauniečiams įššokti į, atrodė, nuvažiuojantį atkrintamųjų varžybų traukinį.
5. Marius Grigonis – lapkričio 1-ojo prieš Stambulo „Fenerbahče“
Jei vertinimo kriterijus būtų kitas – pasirodymo svarba, įspūdingumas ar įtaka rungtynių rezultatui, lietuvis šiame sąraše būtų pirmas.
M. Grigonis tą vakarą pelnė 19 taškų (3/4 dvitaškių, 2/5 tritaškių, 7/8 baudų), atkovojo 4 kamuolius, atliko 1 rezultatyvų perdavimą, sykį suklydo ir surinko 23 naudingumo balus, tačiau statistika net negali apsakyti to, kaip jis rungtyniavo per paskutines 5 susitikimo minutes.
Per jas lietuvis surinko 9 taškus ir atliko rezultatyvų perdavimą, tad buvo atsakingas už 12 iš 18 „Žalgirio“ taškų minėtos atkarpos metu.
Jau įspūdingiau, tačiau vien tas faktas, jog likus žaisti minutei kauniečiai atsiliko 7 taškais, o M. Grigonis ištempė į pergalę žaisdamas traumuotas, šio gynėjo pasirodymo vertę iškelia dar labiau.
Po tos akistatos, pasibaigusios pergale rezultatu 79:76, Lietuvos čempionai Eurolygoje iki dabar nebelaimėjo, o vakaro Stambule herojus dėl šio mačo metu patirtos traumos negalės rungtyniauti iki vasario pabaigos arba kovo pradžios.
4. Artūras Gudaitis – spalio 25-oji prieš Stambulo „Fenerbahče“
Tai pirmasis iš net trijų šio žaidėjo pasirodymų sąraše. Čia mūsų tautietis naudojosi puikiu kamuolio judėjimu ir puolime užbaigdavo atakas arba versdavo oponentus prasižengti ir baudė juos baudų metimais.
17 taškų (5/8 dvitaškių, 7/9 baudų), 5 atkovoti kamuoliai, 2 rezultatyvūs perdavimai, vienas perimtas kamuolys bei 25 naudingumo balai per 21 minutę žaidimo laiko. Tai labai solidi statistika, padėjusi iškovoti įtikinamą pergalę (87:74) prieš buksuojančią „Fenerbahče“ ekipą.
Galbūt vienintelė kritika lietuviui – jo tiesioginis oponentas Janas Vesely taip pat turėjo geriausias sezono rungtynes – pelnė 14 taškų (6/9 dvitaškių), sugriebė 7 kamuolius ir surinko 21 naudingumo balą.
Čekas naudojosi A. Gudaičio bei su juo minutes besidalijančio Kalebo Tarczewski lėtumu ir „du prieš du“ derinių metu nesunkiai rinko taškus. Vis dėlto tai nesutrukdė Italijos klubui iškovoti pergalės, o ir Turkijos komandos lyderis Nando De Colo nesugebėjo rasti kelių į baudos aikštelę ir realizavo tik 3 dvitaškius iš 8.
3. Artūras Gudaitis – sausio 3-ioji prieš Podgoricos „Budučnost“
Tai buvo pirmosios šių metų rungtynės Eurolygoje, kuriose lietuvis dar kartą parodė, koks gali būti nesustabdomas baudos aikštelėje.
Mūsų tautietis tada per 26 min. pelnė 14 taškų (2/3 dvitaškių, 10/13 baudų), atkovojo 12 kamuolių, iš kurių net 5 sugriebė puolime, atliko rezultatyvų perdavimą, tačiau 4 kartus klydo ir 3 sykius pažeidė taisykles. Jis surinko 26 naudingumo balus, o Milano „AX Armani“ triumfavo 111:94.
Šįkart tiesioginis vidurio puolėjo oponentas buvo talentingasis Goga Bitadzė, vasarą išvykęs į NBA. Kartvelas net pranoko A. Gudaitį – per 27 min. jis pelnė 23 taškus (8/12 dvitaškių, 1/1 tritaškio, 4/6 baudų), atkovojo 8 kamuolius, atliko 2 rezultatyvius perdavimus, kartą klydo, „išrašė“ 3 blokus bei surinko net 31 naudingumo balą.
Vis dėlto Italijos ekipa iškovojo pergalę, o solidžios varžovo rungtynės naudingumo balų iš mūsiškio neatima, tad šis A. Gudaičio pasirodymas – trečias sąraše.
2. Rokas Giedraitis – lapkričio 19-oji prieš Belgrado „Crvena Zvezda“
Čia nėra daug atkovotų kamuolių ir baudų metimų. Berlyno ALBA rungtyniaujantis krepšininkas 26 naudingumo balus pasiekė atakuodamas iš distancijos ir tą darydamas puikiai.
22 taškai (4/5 dvitaškių, 4/8 tritaškių, 2/2 baudų), 5 atkovoti kamuoliai, 2 rezultatyvūs perdavimai, perimtas kamuolys bei dvi klaidos per 31 min. – tokią statistiką tada susirinko R. Giedraitis, o jo komanda triumfavo 93:80.
14 taškų lietuvis pelnė per pirmą mačo dalį ir padėjo saviškiams susikrauti dviženklę persvarą 46:34. Vėliau iš jo estafetę perėmė Martinas Hermannssonas ir Luke`as Sikma, įtvirtinę savo komandos pergalę.
Tai buvo antrasis šio sezono mačas, kai R. Giedraitis surinko bent 20 taškų ir trečiasis su bent 20 naudingumo balų. Žinodami, kad šiam krepšininkui tai tik pirmasis sezonas Eurolygoje, galime laukti dar ne vieno panašaus pasirodymo.
1. Artūras Gudaitis – sausio 11-oji prieš Miuncheno „Bayern“
2018-ųjų pabaigoje ir 2019-ųjų pradžioje šis krepšininkas tikrai buvo įgavęs solidžią formą. Gaila, kad aukšatūgis vasario pradžioje patyrė kryžminių kelio raiščių traumą, leidusią ant parketo grįžti tik rudenį.
Šiame mače mūsų tautietis pelnė 18 taškų (5/8 dvitaškių, 8/8 baudų), atkovojo 10 kamuolių (iš jų 4 puolime), blokavo metimą bei surinko 28 naudingumo balus per 31 min.
Pagrindinis varžovų vidurio puolėjas Leonas Radoševičius per 18 min. taškų nepelnė, o po lenta sugebėjo sugbriebti tik 2 kamuolius.
Deja, šio pasirodymo pergalei neužteko „AX Armani“ išvykoje Miuncheno ekipai nusileido 87:93. Vis dėlto lietuvis kamuolio beveik nebegavo per paskutines 6 mačo minutes. Per tą laiką jis pasižymėjo tik 2 atkovotais kamuoliais ir vieninteliu dvitaškiu.
Ne veltui Mike`as Jamesas buvo laikomas savanaudžiu krepšininku, o Milano ekipa nebuvo konkurencinga. Su Sergio Rodriguezu įžaidėjo pozicijoje Italijos komanda iškovoja daugiau pergalių, tačiau už jos vairo stojus Ettore Messina mūsiškiui dar reikia prisitaikyti ir pasiekti optimalią sportinę formą, kad galėtume tikėtis tokių rezultatų dažniau.