Naujienų srautas

Sportas2019.12.17 10:23

Su rasizmo pūliniu Italijos futbole kviečia kovoti plakatai su beždžionėmis

LRT.lt 2019.12.17 10:23

Pirmadienį Italijos futbolo „Serie A“ lygos pristatyti su rasizmu futbole kovosiančios kampanijos plakatai greitai sukėlė pasipiktinimą. Plakatuose vaizduojamas beždžiones su išdažytais veidais daugelis palaikė piktu pokštu, skelbia BBC. 

Po to, kai prieš tris savaites visi 20 „Serie A“ lygos klubų sutartinai nusprendė kovoti rasizmo protrūkiais futbole, naujoji lygos kampanija sukėlė nepasitenkinimo bangą tarp organizacijų ir judėjimų, kovojančių prieš rasizmą ir rasinę diskriminaciją.

„Italijos futbolas dar kartą palieka visus be žado. Sunku net suprasti, ką „Serie A“ atstovai galvojo, paleisdami tokius plakatus. Su kuo jie konsultavosi? Šalyje, kurioje valdžios atstovai kiekvieną savaitę turi problemų bandydami pažaboti rasizmą, „Serie A“ paleidžia kampaniją, kuri atrodo kaip piktas pokštas, – tvirtino antidiskriminacinio judėjimo „Fare“ atstovai. – Šių plakatų idėja – kelianti pyktį. Jie skleidžia visiškai priešingą žinią ir žemina žmones, turinčius afrikietiškų šaknų. Atėjo metas klubams būti progresyviems ir pareikšti savo nuomonę.“

Savo nuomonę pareiškė ir kita antidiskriminacinė organizacija pavadinimu „Kick it Out“: „Beždžionių motyvo naudojamas su rasizmu kovojančios kampanijos plakatuose yra visiškai nepateisinamas. Tai visiškai pamina bet kokias pozityvias idėjas ir skleidžia priešingą žinią. Tikimės, kad lyga pakeis savo sprendimą dėl tokių plakatų.“

Lapkričio mėnesį „Brescia“ klubo puolėjas Mario Balotelli sirgalius, besisvaidančius rasistiniais šūksniais, pavadinio „silpnapročiais“.

Milano „Inter“ puolėjas Romelas Lukaku rugsėjo mėnesį vykusių rungtynių Kaljario mieste su vietos „Cagliari“ klubu įmušė baudinį, po kurio šeimininkų sirgaliai pradėjo imituoti beždžionių skleidžiamus garsus taip norėdami įžeisti Belgijos rinkinėje žaidžiantį futbolininką. Po tokio sirgalių akibrokšto R. Lukaku tvirtino, kad „futbolas žengė žingsnį atgal“.

Vėliau Sardinijos salos futbolui klubui pareikšti kaltinimai dėl rasizmo protrūkio buvo panaikinti, o judėjimas „Fare“ Italijos futbolo valdžios atstovų metodus kovoje su rasizmu pavadino „netinkamais“.

Gruodžio pradžioje Italijoje didžiulio atgarsio sulaukė ir „Corriero Dello Sport“ laikraščio antraštė su pavadinimu „Black Friday“ („Juodasis penktadienis“ – LRT.lt) bei nuotrauka, kurioje buvo vaizduojami du juodaodžiai futbolininkai – R. Lukaku ir Chrisas Smallingas („Roma“).

Pirmadienį surengtoje specialioje spaudos konferencijoje „Serie A“ su rasizmu kovojančios kampanijos plakatų idėjos autorius bei menininkas Simone Fugazotto tvirtino, kaip svarbu pasitelkiant meną pakeisti žmonių mąstymą.

„Norėdamas paskatinti diskusiją apie rasizmą nusprendžiau plakatuose pavaizduoti beždžiones, kurios yra alegorija į žmones. Praėjusiais metais apsilankiau rungtynėse tarp „Inter“ ir „Napoli“ klubų (rungtynėse, kuriose „Napoli“ gynėjas Kalidou Koulibaly patyrė sirgalių rasistinį išpuolį – LRT.lt) ir man buvo gėda dėl sirgalių, kurie K. Koulibaly adresu skandavo „beždžionė“. Tai žaidėjas, kurį gerbiu.

Beždžiones savo meno kūriniuose naudoju jau penkerius ar šešerius metus. Taigi nusprendžiau, kad šie plakatai parodys, kad mes visi esame beždžionės. Pavaizdavau „vakarietišką“ beždžionę su mėlynomis akimis, iš Azijos kilusią beždžionę su migdolo formos akimis, o centre – juoda beždžionė, simbolizuojanti, iš kur viskas prasidėjo. Beždžiones turi leisti suprasti, kad tarp mūsų nėra didelių skirtumų. Esame vienodi“, – tvirtino menininkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi