Naujienų srautas

Sportas2019.12.15 21:21

Viceministrė: WADA išsiaiškino, kad rusai kompiuterinėse sistemose keitė sportininkų ir jų mėginių duomenis

Tarptautinės antidopingo agentūros WADA vykdomasis komitetas šios savaitės pradžioje susirinkęs Lozanoje paskelbė, kad Rusijai ketverius metus draudžiama dalyvauti svarbiausiose pasaulio sporto varžybose, net ir tokiose, kaip olimpinės žaidynės ar pasaulio čempionatai. Apie tai – pokalbis su švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Kornelija Tiesnesyte.

Nors Rusijos antidopingo agentūros vadovas pareiškė, kad toks sprendimas buvo lauktas, ir nėra jokios kampanijos prieš Rusiją, tai tikrų tikriausia kova prieš dopingą, todėl RUSADA neskųs šio sprendimo tarptautiniam sporto arbitražui, ir prezidentas Vladimiras Putinas, ir premjeras Dmitrijus Medvedevas kalbėjo priešingai – sprendimas turi būti apskųstas.

Kita vertus, WADA sprendimu nepatenkinti ir daugelio kitų šalių sportininkai, nes Rusijos atletai vis dėlto galės dalyvauti varžybose, tik be savo šalies vėliavos, himno ir kitų skiriamųjų atributų, kaip jau yra buvę.

Savaitė. Kas yra tikrasis susisiekimo ministras?

– Tai vis dėlto, kam bus leista dalyvauti žaidynėse, Europos čempionatuose, taurėse? Kas tie, kurie galės pagal dabartinį sprendimą, kuris, jeigu bus apskųstas, tai irgi dar kažkas keisis, bet, tarkime, kad jis dabar nėra apskųstas?

– Sprendime yra nurodyta, kad sportininkai, kurie įrodytų savo švarumą, savo sąžiningą sportavimą, galėtų dalyvauti su neutralia vėliava.

– Kiek yra tokių, kurie yra įtariami, kad nėra skaidrūs?

– Pagal išvadą, kurios pagrindu buvo priimtas šitas sprendimas, yra kalbama apie 145 sportininkus, kurių duomenys, manoma, kad yra suklastoti.

– Kodėl WADA vis dėlto ryžosi Rusiją pašalinti dar ketveriems metams? Nes toks sprendimas jau buvo po Sočio olimpiados, jau buvo toks skandalas, tai, kas dabar pasikeitė, kodėl vėl kažkas atsitiko ir vėl reikia Rusiją šalinti? Aš suprantu, viskas susiveda į šituos du buteliukus, kuriuos jūs turite, tai yra A ir B mėginius.

– Taip, tai čia yra vieno mėginio dalis. Sportininkas, atėjęs pas antidopingo pareigūnus, priduoda savo šlapimo mėginį, jis jį suskirsto į dvi dalis. Mėginys yra sužymimas ir išsiunčiamas į laboratoriją testuoti. Kas įvyko 2015 metais Sočio olimpinėse žaidynėse? Buvo bandoma sukeitinėti mėginius, tai buvo viena schema.

Ir paaiškėjo, kad būtent šiais metais 2019 metų pradžioje, kai jau treji metai po Sočio olimpinių žaidynių, kai RUSADA iš naujo buvo perorganizuota, pakeista visa sistema, jau kaip ir buvo priimtas sprendimas, kad RUSADA pareigūnai gali testuoti sportininkus, gali vykdyti švietimo veiklą. Ir tada buvo paprašyta, kad būtų sudaryta galimybė pasiimti mėginius, kurie yra Maskvos laboratorijoje. Tai yra kita įstaiga, tai nėra tapatūs dalykai, RUSADA ir laboratorija yra dvi atskiros įstaigos.

Taigi, 2019 metų pradžioje buvo paprašyta tų mėginių, kurie kaupiami yra 10 metų, norėta juos patikrinti ir paaiškėjo, kad duomenys ir 2019 metų pradžioje buvo sukeisti. Tas sprendimas yra pasekmė būtent tų konkrečių duomenų paėmimo iš laboratorijos.

Kaip rašoma ataskaitose, tai buvo pakeisti operacinėse sistemose esantys duomenys, dalis jų buvo panaikinta, dalis jų buvo pakeista, ir tuos pakeitimus atsekė WADOS ekspertai. Tai būtent, ne patys mėginiai buvo keičiami, bet kompiuterinėse sistemose esantys asmens sportininkų duomenys ir tų mėginių duomenys.

– O dabar tas WADOS sprendimas ketveriems metams nušalinti Rusiją nuo svarbiausių varžybų, kiek jis yra privalomas federacijoms? Juk žinome, kad federacijos kai kurios yra maitinamos iš rėmėjų, kurie yra rusai, varžybas organizuoja, jeigu tai yra Rusijoje, irgi už jų pinigus. Ar tada jie privalo paklusti?

– Šis sprendimas yra privalomas visiems tiems, kurie yra pasirašę antidopingo kodeksą, tai yra visos tarptautinės sporto šakų federacijos, olimpinės sporto šakos, didžioji dalis neolimpinių sporto šakų ir didieji renginių organizatoriai. Tai yra privaloma, tai yra sporto arbitražo, sporto teisės ypatumas, kad ta visa sporto pasaulio bendruomenė, nevyriausybinė bendruomenė yra sutarusi, jog tokiu būdu ji veikia. Tai yra sporto teisės dalis.

– Bet ir pačioje WADA buvo tokia dalis valstybių, nemaža dalis valstybių, kurios sakė, kad šitas sprendimas vis dėlto per minkštas, nes tarsi uždraudžia valstybei dalyvauti, bet sportininkų pagaili. O kaip jūs manote, tai teisingas sprendimas, ar vis dėlto reikėtų Rusijai apskritai ketveriems metams uždaryti duris, visiems?

– Man atrodo, kad teisingumas turi būti subalansuotas ir visi sprendimai turi turėti balansą. O tokie radikalūs sprendimai, jie vėlgi... Turime žmogaus teises, turime gerbti ir tikrai turime siekti tokios galimybės, kad tas balansas būtų. Tai aš manau, kad tikrai reikia įvertinti visas puses ir taip vienareikšmiškai sakyti, kad neva jūs visi čia negalite, jūs visi esate vartojantys, tai tikrai taip negalėtume pasakyti.

– O kiek apskritai valstybei tai yra sukrėtimas ketverius metus nedalyvauti tokio lygio varžybose? Tai yra katastrofa, ar ne?

– Tai yra tikrai daug, žinant, kad Rusijai visada buvo svarbu turėti aukšto lygio pasiekimus, ji visada buvo reitinguose viena iš trejeto–penketo, kurie daugiausiai medalių turi. Na, aš manau, kad tai yra iš tiesų pakankamai didelis sukrėtimas ir pakankamai reikšminga nuobauda, kuri tikrai labai žmones privers pagalvoti. Ar vis dėlto viskas čia yra gerai ir ar viską teisingai darome.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi