Sportas

2019.12.15 15:16

Gyvenimas, paženklintas alkoholizmo – olimpinio čempiono pakilimas iš pelenų

LRT.lt2019.12.15 15:16

2012 metais Kenijos bėgikas Wilfredas Bungei turėjo dalyvauti neeiliniame įvykyje – savo trečiojo vaiko gimime. Atrodo kito scenarijaus ir negalėjo būti – bėgikas buvo baigęs karjerą, turėjo laiko, o dėl intensyvios sportininko rutinos buvo praleidęs pirmųjų dviejų vaikų gimimą. Visgi kenijiečio planus sugriovė alkoholis.

Dabar W. Bungei iš savo gyvenimo bando ištrinti alkoholizmo dėmę, kuri temdė bėgiko gyvenimą. Sugebėjęs įveikti šią didžiulę problemą, olimpinis čempionas dabar nori švęsti kiekvieną aukštyn kojomis apsivertusio gyvenimo dieną.

„Nešvenčiu savo gimtadienio, bet kiekvienais metais švenčiu dieną, kai nustojau vartoti alkoholį. Didžiuojuosi savimi, nes suprantu, kad galiu kontroliuoti savo gyvenimą“, – kalbėdamas su BBC savo istorija dalijosi W. Bungei.

Momentas, kuomet keniečio gyvenimas smigo žemyn

Savo bėgiko karjerą kenietis pradėjo 1998 m. kaip jaunuolis atletas, o Kenijos sportininko žvaigždė sužibo ryškiausiai, kuomet 2008 m. W. Bungei tapo olimpiniu čempionu Pekine startuodamas 800 m distancijoje.

Iš profesionalaus sporto istorijos herojus pasitraukė 2010 m. Būtent tada bėgiką pasivijo alkoholizmo šmėkla.

Kaip prisimena pats buvęs sportininkas, ranka prie degtinės butelio jis ištiesė mėgindamas įtikinti patį save, kad tai yra reikalinga – alkoholis neva turėjo padėti atsipalaiduoti prieš vaiko gimimo stebėjimą.

„Visada buvo melas sau – išgersiu vieną ar du stiklus, kad galėčiau įgauti daugiau drąsos, – pasakojo W. Bungei. – Planuodavau išgerti vieną stikliuką, o viskas baigdavosi greitai ištuštintu vieno litro talpos degtinės buteliu. Vienu metu buvau atsidūręs duobėje. Aplinkiniai galvojo, kad esu miręs.“

Prieš metus iki šių įvykių tragiškomis aplinkybėmis žuvo pirmasis Kenijos olimpinis čempionas, maratonininkas Sammy Wanjiru. Stajeris žuvo iškritęs per balkoną. Iš pradžių buvo spėjama, kad žuvęs atletas buvo išgėręs, tačiau atliktas skrodimas alkoholio pėdsakų S. Wanjiru organizme neatrado. Vėlionis buvo geras W. Bungei draugas.

Ilgą laiką aplink Kenijos bėgikų bendruomenę sklandė istorijos apie išvešėjusią alkoholio vartojimo kultūrą. W. Bungei teigimu, daugelis alkoholyje paskendusių atletų meluodami sau neigia tokią problemą.

Karjerą baigęs 800 m distancijos bėgikas aiškino, kad alkoholiu bandė užpildyti tuštumą, atsiradusią po karjeros pabaigos. Didžiausia problema – marios atsiradusio laisvo laiko, kurio anksčiau paprasčiausiai nebūdavo dėl intensyvaus treniruočių ir varžybų grafiko.

Iš kitų nuo alkoholizmo kenčiančių Kenijos sportininkų W. Bungei išsiskiria viena savybe – jis nebijo kalbėti apie jį kamavusią problemą.

„Dalis geriančiųjų atsisako gydymo, nes supranta, kad teks keliauti į ilgą reabilitacijos kursą, kuris yra vienintelis būdas pasveikti ir sužinoti daugiau apie save“, – pasakojo kenietis.

Alkoholio įkaitais tapo ir brangiausi žmonės

Buvęs bėgikas prisimena momentą, kuomet alkoholis užvaldė ne tik jo gyvenimą, bet ir tapo grėsme visai šeimai – gyvenimo partnerei bei vaikams, kurie bijojo būti arti tėvo.

„Vaikai bijojo būti su manimi automobilyje, kadangi buvo kelios situacijos, kai aš tiesiog nukeliaudavau į barą ir vairuodavau atgal namo. Būdavau gerokai apsvaigęs ir veždavau vaikus namo, kurie matė, kad tai, ką aš dariau, buvo labai nesaugu.

Kartą pakliuvau į incidentą kelyje, o mano sūnus man pasakojo, kas nutiko. Kaskart, kai jie pamatydavo, kad išgerdavau butelį ar du, bijodavo su manimi sėsti į automobilį“, – savo gyvenimo klystkeliais dalinosi W. Bungei.

Psichologinės ir fizinės problemos, privertusios sustoti

Alkoholis buvusio sportininko gyvenimą paveikė ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai.

„Ateina laikas, kuomet nuolatinis alkoholio vartojimas tau pradeda kelti fizinį skausmą. Pamenu, kad buvo metas, kai visas mano kūnas niežėjo, mane mušė prakaitas. Baisiausia, kad netrukus prasidėjo haliucinacijos ir mane užliejo tamsa.

Aš buvau be proto išsigandęs. Mane turėdavo laikyti, kad galėčiau užmigti. Tokios akimirkos privertė susiimti ir pasakyti, kad viso to gana“, – aiškino W. Bungei.

2012 m. rugsėjį, praėjus mėnesiui po to, kai Londono olimpinėse žaidynėse keniečio distancijoje triumfavo jau kitas atletas, W. Bungei paskambino telefono numeriu, kurį jis buvo gavęs kiek anksčiau.

Netrukus jis atsidūrė Kenijos sostinėje Nairobyje įsikūrusioje reabilitacijos klinikoje. Buvęs bėgikas kliniką paliko po šešerių savaičių gydymosi ir nuo to laiko negėrė nė lašo alkoholio.

Olimpinis čempionas geriau nei bet kas kitas žino, kaip sunku nukreipti savo gyvenimą nauja vaga po profesionalaus sportininko karjeros.

„Būdamas atletu metuose turėdavau apie 20 laisvų dienų. Taip situacija kartojosi 13–14 m. iš eilės. Kai baigiau karjerą, neturėjau, kuo užsiimti.

Nusipirkdavau vyno butelį, atsisėsdavau namuose ir net nespėdavau pamatyti, kaip jį ištuštindavau. Netrukus jau keliaudavau ieškoti antro butelio. Prireikė pusantrų metų, kad mano gyvenimas pavirstų į visišką betvarkę ir taptų chaosu“, – kalbėjo istorijos herojus.

W. Bungei sunerimęs, kad tokios problemos gali kamuoti ir daugiau profesionalių sportininkų. Tokiai minčiai pritaria ir sportininkų agentas bei komentatorius iš Nyderlandų Michelas Boetingas.

„Tai tiesiog socialiai priimtina. Galbūt sportininkai turi draugų, kurie dirba visą savaitę, o po to šėlioja visą savaitgalį. Kartais tokioje situacijoje atsidūrusiems atletams ir labai sunku pasakyti: „ne, aš prieš jūsų neprisijungsiu“, – pasakojo M. Boetingas.

Dabar W. Bungei savo karčia patirtimi ir patarimais dalinasi su kitais sportininkais, kurie baigia karjeras ir pasineria į kasdienio gyvenimo rūpesčius.

„Perėjimas iš vieno gyvenimo būdo į kitą yra pažymėtas stigmomis, todėl nusprendžiau papasakoti savo istoriją ir nebetylėti, nors žinau, kad galimai galiu pakenti savo vardui. Esu laimingas, kad galiu apie tai pasakoti ir kalbėtis su kitais. Galbūt tai gali kam nors padėti susitvarkyti su jų problemomis. Taip aš sugebėjau pagyti pats“, – kalbėjo W. Bungei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt