Kauno „Žalgiriui“ penktadienį nutraukti gerokai išsitęsusios pralaimėjimų serijos Eurolygoje nepavyko. Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai po taškų lenktynių pirmoje rungtynių su „Valencia“ dalyje atsiliko antroje ir patyrė nesėkmę – 82:86.
Portalas LRT.lt kviečia prisiminti penktadienio rungtynes „Žalgirio“ arenoje ir pateikia svarbiausius susitikimo akcentus.
Nepasiteisinusi rizika ir prabilę Ispanijos klubo rotacijos žaidėjai
Žalgiriečiai aiškiai nusistatė darbo gynyboje prieš pavojingiausių „Valencia“ krepšininkų gaires. Juodkalnietis aukštaūgis Bojanas Dubljevičius ir amerikietis gynėjas Jordonas Loydas tapo tais žaidėjais, kuriems kauniečių gynyba skyrė ypač didelį dėmesį.
„Žalgiris“ gynyboje prieš žaidėjus tvarkėsi pavyzdingai. Paulius Jankūnas stengdavosi neleisti priimti kamuolio B. Dubljevičiui. Kuomet kamuoliai į baudos aikštelę būdavo siunčiami „Valencia“ lyderiui, žalgiriečių kapitonas gudriai išeidavo iš priekio ir bandydavo numušti kamuolį, kad šis nepasiektų adresato.

Vidutiniškai po daugiau nei 13 taškų Eurolygoje renkantis vidurio puolėjas turėjo tenkintis retomis progomis prie žalgiriečių krepšio. Vidutiniškai po 7 dvitaškius Eurolygoje išmetantis „centras“ Kaune atliko keturis artimesnės distancijos metimus, pataikė 3 ir iš viso surinko 8 taškus (antros nerezultatyviausios sezono rungtynės).
Jau minėtas J. Loydas Kaune turėjo vargti bandydamas išsivaduoti iš Artūro Milaknio gynybos. Nors kauniečių snaiperis nėra greičiausias aikštėje, penktadienio vakarą krepšininkas su savo užduotimis susitvarkė puikiai – „Valencia“ amerikietis prametė visus šešis metimus iš žaidimo ir dvikovą baigė su trimis pataikytais baudų metimais iš keturių bei minusiniu naudingumo balų skaičiumi (– 2).
Jeigu su įprastiniais „Valencia“ klubo puolimo lyderiais „Žalgiris“ susitvarkė puikiai, galvos skausmą kėlė prie svarbiausių ispanų ekipos žaidėjų nepriskiriamų rotacijos krepšininkų pasirodymas.
Labiausiai migreną kėlė Louisas Labeyrie. Eurolygos debiutantas sužaidė savo karjeros rungtynes – pelnė 22 taškus (5/6 dvitaškių, 4/6 tritaškių) bei surinko 22 naudingumo balus. Žalgiriečiai akivaizdžiai rizikuodavo prieš prancūzą ir leisdavo jam mesti tolimus metimus, kurių krepšininkas realizavo net keturis.

„Kaip treneris turiu priimti atsakomybę dėl rizikos ties Louisu Labeyrie, stengėmės stabdyti Mike` Tobey ir Bogdaną Dubljevičių, tai pasiekiau, bet negaliu prisiimti atsakomybės už atkovotus kamuolius ar kitus dalykus“, – po rungtynių spaudos konferencijoje aiškino Šarūnas Jasikevičius.
Visgi ne dėl visų L. Labeyrie metimų kaltę turi prisiimti pats Š. Jasikevičius. Varžovų aukštaūgis rado ne vieną laisvesnį plotą ir „Žalgirio“ baudos aikštelėje bei naudojosi žalgiriečių kietumo ir pražangų žaidime trūkumu. Iš viso Kauno ekipos krepšininkai per pirmąjį kėlinį prasižengė tik vieną kartą, nors po pirmųjų dešimties minučių „Valencia“ buvo išnaudojusi ne vieną situaciją prie šeimininkų krepšio.
Dar vienas problemų rungtynėse kėlęs žaidėjas – ispanas Quinas Colomas. Patyręs krepšininkas ir pasaulio čempionas su Ispanijos rinktine dvikovoje surinko 12 taškų ir atliko 9 rezultatyvius perdavimus. Įžaidėjas pataikė 3 tritaškius iš 5. Nerimą kėlė tai, kad žalgiriečiai keliose situacijose prieš Q. Colomą, atrodė, pamiršo susitarimus gynyboje.

„Valencia“ gynėjas gudriai naudodavosi komandos draugų užtvaromis ir atakuodavo iš toli šeimininkų krepšininkams klystant gynyboje – prie ispano nepakildavo vienas iš „Žalgirio“ aukštaūgių arba iš varžovo užtvaros nespėdavo išlįsti žalgiriečių gynėjas.
Kauniečiai rizikavo ir prieš Aaroną Doornekampą. Dar vienas puolimą praplėsti galintis, tačiau iš toli nestabiliai metantis varžovų aukštaūgis Kaune sužaidė rezultatyviausias sezono rungtynes – pelnė 8 taškus ir po pirmųjų pramestų trijų tolimų metimų vėliau realizavo kitus du.
Rizikavimas – skaičiais paremtas ir šiuolaikiniame krepšinyje ypač svarbus taktikos elementas. Gaila, kad šiame sezone trenerių rizikos taikiniai prieš žalgiriečius sugeba išauti ir sulaužyti, atrodo, jau nusistovėjusias taisykles.
Dar vienas puikus to pavyzdys – Kaune į „Žalgirio“ krepšį 5 tritaškius iš 7 (71 proc.) pataikęs Atėnų „Panathinaikos“ gynėjas Nickas Calathesas. Per kitas ketverias Eurolygos rungtynes graikų kilmės amerikietis iš viso pataikė 5 tritaškius iš 21 (24 proc.).
Nekart matytas antrosios rungtynių dalies scenarijus
Septynių „Žalgirio“ pralaimėjimų Eurolygoje serijoje ne kartą galėjome matyti tą patį vaizdą – po lygios pirmosios rungtynių dalies arba susikrauto nedidelio pranašumo, žalgiriečių puolimo varikliai nepasiekdavo reikiamų apsukų antroje susitikimo dalyje.

Tokia situacija nutiko dvikovoje su Berlyno ALBA, kuomet puikiai gynyboje darbavęsi žalgiriečiai, antroje susitikimo dalyje nesudavė mirtino smūgio. Panaši situacija buvo ir Pirėjuje, kur antrąją mačo dalį Š. Jasikevičiaus auklėtiniai „savo lygos“ komandai pralaimėjo 35:46.
Dvikovoje su „Valencia“ atrodė, kad žalgiriečiai yra arti to, kad atitrūktų. Tam reikėjo didesnio agresyvumo gynyboje, tiksliau išpildomo gynybinio plano ir laiku panaudojamų taktinių pražangų.
Visgi trečiajame ketvirtyje „Žalgirio“ puolimas sustojo visiškai. Š. Jasikevičiaus auklėtiniai pelnė tik 9 taškus. Nors Eurolygoje šiame sezone trečiuose kėliniuose vidutiniškai pelno po 18,8 taško.
Kauniečiai rengdavo ilgas pozicines atakas, o žaidėjų veiksmuose buvo jaučiama abejonė – kamuolys netiksliai pasiekdavo adresatą, nebuvo išnaudojamos pranašumo situacijos arba priimami neteisingi sprendimai atakuojant krepšį iš sunkesnių situacijų.
Nors „Valencia“ neatsakė išskirtiniu puolimo kraičiu, tačiau surinko solidžius 17 taškų per ketvirtį varžovų arenoje. Taip, „Valencia“ pataikė ir kelis sunkesnius metimus ketvirtyje, tačiau būtent sustojusios „Žalgirio“ puolimo apsukos leido Ispanijos ekipai prieš lemiamą ketvirtį susikrauti 7 taškų pranašumą.

Lemiamo ketvirčio metu beveik tris minutes kartojosi trečiojo kėlinio scenarijus, o „Valencia“ jau buvo spėjusi atitrūkti – 72:59.
Tuomet žalgiriečiai vėl prisiminė, kad moka žaisti ketvirtus kėlinius. Pagal ketvirtojo ketvirčio puolimo reitingą Š. Jasikevičiaus auklėtiniai netgi pirmauja Eurolygoje, tačiau šįkart sugrįžti į rungtynes laiku šeimininkams nepavyko.
K.C. Riverso ir Edgaro Ulanovo tritaškiai dar atkūrė intrigą (82:84), tačiau per likusias 10 sekundžių išsigelbėti nepavyko.
Tokio rungtynių scenarijaus nori bet kuri išvykos komanda – visų rungtynių metu neleisti pabėgti šeimininkams į priekį, blogiausiu atveju juos išlaikyti per kovinį atstumą, o rungtynių pabaigoje smogti. Šįkart smogė „Žalgiris“, bet „Valencia“ jau buvo susikrovusį pergalės kapitalą po ankstesnių šeimininkų klaidų ir sąstingio puolime.
Ką žada tolimesnis tvarkaraštis?
„Žalgiris“ bandys kalendorinius 2019 metus pažymėti pagaliau nutraukta pralaimėjimų serija Eurolygoje. Kitą savaitę rungtynėse namuose antradienį žalgiriečiai susitiks su Eurolygos vicečempionų Stambulo „Anadolu Efes“ klubu, kuris tvirtai pirmauja Eurolygoje.
Oponentai – ypač stiprūs, tačiau žalgiriečiai su turnyro favoritais šiame sezone žaidžia sėkmingai ir būtent prieš juos yra iškovoję kelias pergales (dvikovos su Madrido „Real“ ir Stambulo „Fenerbahče“).
Jau po trijų dienų Pamaskvėje Š. Jasikevičiaus auklėtiniai susitiks su vietos „Chimki“ klubu. Tai dar vienas bent jau į pirmąjį aštuntuką besitaikantis klubas, kuris Eurolygoje šią savaitę sugebėjo nutraukti keturių nesėkmių seriją.
Metus „Žalgiris“ pabaigs dvikova gruodžio 27 dieną Miunchene su vietos „Bayern“ ekipa. Vokietijos klubas, kaip ir žalgiriečiai, šiame sezone stringa.