Naujienų srautas

Sportas2019.12.24 11:31

Lietuvos sporto metai: dešimt įsimintiniausių 2019 metų akimirkų

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2019.12.24 11:31

Besibaigiantys 2019 metai Lietuvos sporto gerbėjams ne tik suteikė ne vieną progą džiūgauti mūsų sportininkų šalies pasiekimais, bet ir privertė kraipyti galvą dėl nesėkmingų rezultatų ar likti su iš nuostabos atvėpusiais žandikauliais.

Portalas LRT.lt pristato dešimt įsimintiniausių 2019 metų Lietuvos sporto akimirkų, kurios surikiuotos atsitiktine tvarka.

Įspūdingas E. Matusevičiaus metimas ir kelialapis į Tokijo olimpines žaidynes

Ieties metikas E. Matusevičius galingai pradėjo šių metų sezoną. Dar gegužės mėnesį Japonijoje vykusių varžybų metu sportininkas įrankį nusviedė 84,55 m ir buvo vos per 23 cm nuo savo geriausio asmeninio karjeros rezultato.

Visgi ilgai laukti dar tolimesnių E. Matusevičiaus paleistos ieties skrydžių nereikėjo. Pirmasis įspėjimas, kad lengvaatletis šturmuos didesnius kalnus atskriejo iš Italijos. Neapolyje liepos pradžioje vykusiose pasaulio studentų žaidynėse lietuvis ietį nuskraidino 84,93 m ir pasiekė naują šalies rekordą.

Jau po kiek daugiau dviejų savaičių nuo varžybų Italijoje Palangoje vykusiame Lietuvos čempionate E. Matusevičius driokstelėjo iš peties – ietį numetė net 89,17 m ir net tik tuomet užfiksavo ketvirtą geriausią sezono rezultatą pasaulyje, bet ir įvykdė Tokijo olimpinių žaidynių normatyvą.

Įspūdingą rezultatą pasiekęs E. Matusevičiaus vėliau sulaukė kvietimo į prestižines JAV prieš Europą varžybas, kuriose sportininkas užėmė trečiąją vietą.

Visgi neįtikėtinai sėkmingo sezono pabaigą kiek apkartino startas spalio mėnesį Dohoje vykusiame pasaulio čempionate. Geriausiu mėginimu lengvaatlečio ietis skriejo 79,60 m, o to neužteko iškovoti bilietui į finalą.

Visgi galime pasidžiaugti, kad E. Matusevičiui pavyko priartėti prie pasaulio ieties metikų elito ir užsitikrinti vietą kitų metų žaidynėse. Sportininko planuose – įveiktas elitinis 90 m nuotolis. To belieka palinkėti.

Privertęs ir džiūgauti, ir susiimti už galvos: geriausias metų atletas – D. Rapšys

Jeigu šiuos metus D. Rapšio gyvenime pavadintume maratonu, būtume tik iš dalies teisūs. Geriausias Lietuvos plaukikas praktiškai neturėjo jokių ilgesnių poilsio akimirkų ir, kaip pats yra sakęs, kartais nuo matomo baseino vaizdo sportininką pykindavo.

Panevėžietis tapo pirmuoju Lietuvos atletu, iškovojusiu kelialapį į Tokijo olimpines žaidynes. Tą D. Rapšys padarė dar kovo mėnesį Alytuje vykusiose Lietuvos žiemos pirmenybėse.

Fantastišką formą D. Rapšys perkėlė į Čempionų serijos varžybas, kuriose plaukikas per tris etapus iškovojo tris aukso ir du sidabro medalius bei uždirbo beveik 50 tūkst. JAV dolerių.

Visgi svarbiausiame metų starte – pasaulio plaukimo čempionate Pietų Korėjoje D. Rapšį ištiko nesėkmė. Favoritu laimėti medalius 200 ir 400 m laisvuoju stiliumi distancijoje laikytas lietuvis liko be apdovanojimų. Ilgesnėje distancijoje plaukikas liko 4-tas, o 200 m distancijoje finišavęs pirmas, D. Rapšys greitai neteko medalio – buvo diskvalifikuotas už starto taisyklių pažeidimus.

Vėliau D. Rapšys su kaupu atsigriebė pasaulio plaukimo taurės etapuose. Per septynis etapus plaukikas iškovojo 14 aukso ir 4 sidabro medalius ir susižėrė 100 tūkst. JAV dolerių premiją.

Paskutiniame metų starte – Europos čempionato trumpajame baseine varžybose lietuvis kartelės nenuleido – tapo čempionu 200 ir 400 m laisvuoju stiliumi rungtyse. Toks sportininko sezonas ne tik leidžia D. Rapšį vadinti geriausiu Lietuvos metų sportininku, bet ir laikyti ryškiausiu favoritu iškovoti olimpinius medalius kitų metų Tokijo žaidynėse.

Permaniningus ir auksiniais grybšniais pažymėtus metus panevėžietis užbaigė tapdamas geriausiu Lietuvos metų sportininku.

Lietuvos jaunučių merginų krepšinio rinktinės sidabras Europos čempionate

Susidomėjimui moterų krepšiniui Lietuvoje pasiekus dugną, Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė tapo tikru šviesuliu, iškovojusi Europos vicečempionių titulą.

Pastarąjį kartą medalius Senojo žemyno pirmenybėse lietuvės buvo iškovojusios dar 2008 metais, kuomet Europos čempionėmis tapo Aurimės Rinkevičiūtės vedami 18-mečių komanda.

13-metės Justės Jocytės į priekį traukiamos lietuvaitės tapo vienintele medalius iškovojusia merginų ir vaikinų rinktinę per šią vasarą organizuotus tarptautinius įvairaus amžiaus rinktinių turnyrus.

Nors finale mūsų šalies krepšininkės nusileido rusėms, sidabro medaliai tapo auksu žibančiu pasiekimu moterų krepšinio gerbėjams, seniai laukusiems šviesulio Lietuvoje.

Toks pasirodymas leido iškilti ir J. Jocytei, kuri lapkričio mėnesį debiutavo ir moterų rinktinėje, pelnydama 4 taškus dvikovoje su Albanija. Tą patį mėnesį Lietuvos krepšinio fenomenas išvyko žaisti į Prancūzijoje įsikūrusią ASVEL krepšinio akademiją bei gruodžio pradžioje debiutavo ASVEL moterų komandos sudėtyje Prancūzijos krepšinio čempionate ir moterų Eurolygoje.

Geriausi R. Berankio karjeros metai

Aukščiausias pozicijas iš Lietuvos tenisininkų pasauliniame ATP reitinge užimantis Ričardas Berankis 2019 metus užbaigė įsitaisydamas 66-oje pozicijoje. Nors iki geriausio pasiekimo – 50-os vietos – lietuviui dar kiek trūksta, metai mūsų šalies tenisininkui išties buvo fantastiški.

Sausio pabaigoje R. Berankis triumfavo Reno (Prancūzija) mieste surengtame ATP „Challenger“ serijos turnyre „Open de Rennes“, kovo pradžioje laimėjo Kanadoje surengtą „Challenger Banque Nationale Drummondville“, gegužę Busane (Pietų Korėja) vykusį „Busan Open Challenger“, o rugpjūčio pradžioje – Vankuveryje (Kanadija) surengtą „Odlum Brown Van Open“ turnyrą.

Keturi laimėti turnyrai per vienerius metus – geriausias R. Berankio pasiekimas karjeroje. Sukauptų taškų kraitis leidžia 2020-uosius, olimpinius, metus lietuviui pasitikti itin gerose pozicijose kovojant dėl patekimo į Tokijo olimpines žaidynes.

„Reikia išlaikyti panašų reitingą iki „Rolland Garros“, gegužės mėnesio pabaigos – tada būtų užtikrinta olimpiada. Šiuo metu patekčiau, bet reikia tai išlaikyti”, – grįžęs į Lietuvą po varžybų maratono kalbėjo R. Berankis.

Žinoma, kad Tokijo olimpinėse žaidynėse lietuvis siektų atsigriebti už skaudžią nesėkmę Rio de Žaneiro žaidynėse 2016 m. Tąkart R. Berankis jau pirmoje dvikovoje 0:6, 0:6 „sausu“ rezultatu pralaimėjo pirmąjį susitikimą ir užfiksavo olimpinio turnyro antirekordą.

„Nepaneigsiu, kad užmiršau tą pralaimėjimą, jis iš tiesų buvo skaudus. Tikrai tikiuosi, kad jeigu pateksiu dar kartą – rodysiu geresnius rezultatus”, – tvirtino R. Berankis.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės batalijos

Rugsėjo mėnesį Kinijoje vykusiame pasaulio taurės turnyre kovojusi Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė namo grįžo be medalių ir vyriausiojo trenerio. Mūsų šalies krepšininkai galutinėje komandų rikiuotėje liko 9-ti, o po lemiamu tapusio pralaimėjimo Prancūzijos rinktinei apie atsistatydinimą žaidėjams dar nežinant pranešė rinktinės vairininkas Dainius Adomaitis.

„I‘m very excited to be here“ (esu pamalonintas būdamas čia – LRT.lt). Taip teisėjas sako žaidėjui! Jūs juokaujat? (nusikeikia – LRT.lt). Taip, aš dariau klaidų, žaidėjai darė klaidų, bet ne apie tai kalba. Teisėjai nedaro savo darbo. Per daug pasakiau. Tiek to. Pasakiau viską. Turbūt paskutinį kartą“, – tąkart po rungtynių emocingą kalbą skėlė D. Adomaitis.

Visgi naujojo komandos vedlio rinkimai tapo dar vienu galvos skausmu Lietuvos krepšinio federacijai (LKF). Realiausiu kandidatu beveik mėnesį po D. Adomaičio atsistatydinimo įvardintas „Parma“ klubo specialistas Kazys Maksvytis pasitraukė iš rinkimų, kuomet „Parma“ neišleido stratego į rinktinę.

Galų gale, daug klausimų, debatų ir aistrų sukėlę vyriausiojo trenerio rinkimai baigėsi lapkričio 12 d., kuomet LKF Vykdomojo komiteto posėdžio metu Kauno „Žalgirio“ trenerių štabe dirbančiam Dariui Maskoliūnui patikėta „karščiausia“ Lietuvos krepšinio kėdė.

Po trenerių rinkimų greitai atėjo ir kitos naujienos – Kaunui suteikta teisė organizuoti vieną iš keturių olimpinės atrankos turnyrų. Ištraukus burtus paaiškėjo, kad Lietuvos krepšininkai dėl vienintelio kelialapio į kitų metų Tokijo žaidynes kovos tame pačiame turnyre su Venesuelos, Pietų Korėjos, Slovėnijos, Lenkijos ir Angolos rinktinėmis.

Auksinis Ž. Vaiciukevičiūtės finišas Alytuje

Dar praėjusiais metais Europos sportinio ėjimo čempionate 5-ąją vietą užėmusi Živilė Vaiciukeivičiūtė prasibrovė į Senojo žemyno ėjikių elitą. Šių metų gegužę sportininkė sužibo ir auksu, kuomet triumfavo Alytuje surengtose Europos sportinio ėjimo taurės varžybose 20 km distancijoje.

Ne vieną tituluotą varžovę trasoje aplenkusi Ž. Vaiciukevičiūtė trasoje sugaišo 1:29:48 val. bei pasiekė asmeninį karjeros rekordą.

„Sunku patikėti, kad taip gali būti, svajonės išsipildė. Tikrai negalvojau, kad būsiu pirma, labai džiugu, tai reiškia tikrai labai daug“, – po finišo kalbėjo ėjikė.

Nors po finišo sportininkės treneris Viktoras Meškauskas kalbėjo apie patekimą į geriausiųjų dvyliktuką pasaulio čempionate Dohoje, Ž. Vaiciukevičiūtei Katare koją pakišo didžiulis karštis ir drėgmė. Sportininkė finišavo 23 vietoje.

3 prieš 3 krepšinio populiarumo augimas ir „Gulbelės“ sėkmės istorija

Lietuvos trijulių krepšinio asociacija buvo įkurta tik praėjusiais metais, tačiau ilgai lauktu proveržiu tapo Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) Šakių „Vyčio“ klubo žaidėjų pagrindu suburtos Šakių „Gulbelės“ komandos pasirodymas tarptautinėje arenoje.

Už savo pasiekimus Šakių ekipos krepšininkai buvo išrinkti geriausia Lietuvos metų vyrų komanda.

Vasaros pradžioje „Gulbelė“ atstovavo Lietuvai pasaulio trijulių krepšinio čempionate Amsterdame, kuriame finišavo 9-oje vietoje. Liepą Šakių ekipa iškovojo savo pirmąjį trofėjų – Kaune surengtą „Raudondvaris Challenger“ turnyrą.

Rugsėjo pradžioje Lietuvos krepšininkai Europos čempionate iškovojo bronzą, o jau po savaitės laimėjo ir pirmąjį „Masters“ serijos turnyrą Monrealyje.

Tarp puikių vyrų komandos pasirodymų įsiterpė ir rugsėjo mėnesį Lietuvos U-18 jaunių rinktinės triumfas Europos čempionate.

Sėkmingas pasirodymas trijulių turnyruose užtikrino „Gulbelei“ 6-ąją vietą pasauliniame FIBA 3x3 krepšinio komandų reitinge bei sėkmingu žaidimu susižertus 100 tūkst. JAV dolerių.

Visgi svarbiausiu Aurelijaus Pukelio, Marijaus Užupio, Pauliaus Beliavičiaus ir Šarūno Vingelio tikslu išlieka Tokijo olimpinės žaidynės.

„Jeigu žaistume šiuo metu, duočiau 85 procentus, kad patektumėme į olimpines žaidynes. Visgi viskas vyks kovo mėnesį ir sunku prognozuoti, kaip tada viskas bus. Tikėkimės, kad pateksime. Mes atiduosime visas jėgas“, – dar spalio mėnesį apie galimybes žaisti olimpiadoje kalbėjo M. Užupis.

Dėl patekimo į Tokijo žaidynes Lietuvos rinktinė kovos kovo mėnesį Delyje (Indija) vyksiančiame turnyre. Ilgai neįtikėtinai atrodžiusi „Gulbelės“ galimybė būti Tokijo žaidynėse dabar neatrodo iš fantastiškos srities. 2020 metų pradžia Šakių ekipai bus įdomi.

„Ronaldo karštligė“ Vilniuje ir lietuviško futbolo fiasko

Lietuvos vyrų futbolo rinktinė atrankoje į kitų metų Europos čempionatą kalnų nenuvertė ir penkių komandų B grupėje užėmė paskutinę vietą, iškovojusi 1 tašką per aštuonerias sužaistas rungtynes.

„Yra blogiausias rinktinės pasirodymas atrankoje į Europos čempionatą, tai tokie ir vertinimai. Tokie patys kaip ir visuomenė vertina. Tai yra neigiamas rezultatas. Surinkome vieną tašką per aštuonerias oficialias rungtynes bei dvejas draugiškas rungtynes. Rezultatai nei federacijos vadovybės, nei vykdomojo komiteto netenkina“, – vertindamas rinktinės pasirodymą po atrankos ciklo kalbėjo Lietuvos futbolo federacijos (LFF) generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius.

Iš viso mūsų šalies futbolininkai sugebėjo pasižymėti tik 5 įvarčiais, o į savo vartus praleido nei 25 tikslius varžovų smūgius arba vidutiniškai 3,1 oponentų įvarčio per vieną susitikimą.

Ironiška, tačiau įsimintiniausiu šio nesėkmingo ciklo momentu tapo ne koks nors gražus mūsų šalies rinktinės žaidėjo įvartis, o dvikovos Vilniuje tarp Lietuvos ir Portugalijos rinkinių antrojo kėlinio epizodas. 76-ąją minutę portugalų lyderis Cristiano Ronaldo buvo pakeistas, o netrukus prie jo pribėgo, apsaugos barjerą įveikęs futbolo sirgalius.

Nuotraukos su futbolininką apsikabinusiu gerbėju spėjo apskrieti visą pasaulį, o jau po mėnesio UEFA skyrė 10 tūkst. eurų baudą LFF.

Istorinis D. Sabonio kontraktas su „Pacers“ klubu

Signalų, kad Indianos „Pacers“ klubas šio sezono pradžioje pratęs sutartį su lietuviu Domantu Saboniu buvo daug. Dar priešsezonio metu kalbėta apie tai, kad 23 metų 211 cm ūgio aukštaūgis turėtų sutaryti tandemą komandos starto penkete su vidurio puolėju Mylesu Turneriu.

Sužaidus ikisezonines rungtynes, „Pacers“ klubas kartu su D. Saboniu susitarė dėl ketverių metų trukmės ir 77 mln. JAV dolerių vertės sutarties, kuris tapo pelningiausia Lietuvos krepšinio istorijoje.

Negano to, legendinio Arvydo Sabonio atžala galės uždirbti ir iki 85 mln. JAV dolerių, tačiau tai priklauso nuo viešai neskelbiamų tam tikrų paties žaidėjo bei komandos pasiekimų.

Sudaręs tokią sutartį, D. Sabonis kontrakto vertės dydžiu aplenkė anksčiau pirmavusį kitą NBA lietuvį – Joną Valančiūną, kuris dar 2015 m. buvo padėjęs parašą po 4 metų 65 mln. JAV dolerių sutartimi su Toronto „Raptors“ ekipa.

Visgi NBA užkulisiuose net ir po D. Sabonio sutarties su „Pacers“ ekipa buvo užuominų apie tai, kad Indianoje ateityje D. Sabonio ir M. Turnerio duetas bus išardytas. Dažniausiai lietuvis buvo minimas kaip mainuose atsidurti galintis žaidėjas.

Tuo tarpu šią vasarą J. Valančiūnas taip pat pasirašė naują sutartį bei suraitė parašą ant trejų metų 45 mln. JAV dolerių sutarties su Memfio „Grizzlies“ klubu.

Pergalingas L. Asadauskaitės–Zadneprovskienės sugrįžimas po traumos

Geriausia visų laikų Lietuvos penkiakovininkė L. Asadauskaitė–Zadneprovskienė šiuos metus pasitiko su aiškiu tikslu – iškovoti kelialapį į kitų metų olimpines žaidynes.

Nors gali atrodyti, kad toks tikslas 2012 m. olimpinei čempionai nėra ypač aukštas, kortas maišė ir praėjusią metų vasarą atlikta Achilo sausgyslės operacija ir beveik vienerius metus trukusi reabilitacija.

Pirmuosius žingsnius Tokijo link penkiakovininkė žengė balandį, kuomet Bulgarijoje sudalyvavo pasaulio taurės etape. Sugrįžimas pažymėtas puikiu rezultatu – užimta antrąja vieta.

Įsigebėjusi L. Asadauskaitė–Zadneprovskienė birželio pabaigoje pasaulio Tokijuje vykusiame pasaulio taurės varžybų finaliniame etape užtikrintai iškovojo čempionės titulą bei kartu bilietą į kitų metų olimpines žaidynes.

Apsukų nemažinusi sportininkė rugpjūtį Bate (Didžioji Britanija) tapo ir Europos čempione, o komandinėje estafetėje iškovojo ir bronzos medalį kartu su Ieva Serapinaite ir Gintare Venčkauskaite-Juškiene.

Maksimaliai išpildžiusi užsibrėžtus tikslus L. Asadauskaitė–Zadneprovskienė kartu gerokai palengvino savo užduotis prieš olimpiadą. Penkiakovininkei nereikės dalyvauti papildomose varžybose kovojant dėl kelialapio, o sportininkės kūnas gaus taip reikalingo poilsio.

2019-ieji – sugrįžimo metai L. Asadauskaitei–Zadneprovskienei buvo ypač sėkmingi, o vilnietė pelnytai buvo išrinkta Lietuvos metų sportininke.

Verti atskiro paminėjimo:

Dariaus Labanausko žygis pasaulio čempionate

Lietuvos smiginio meistras Darius Labanauskas jau antrus metus iš eilės įrodinėja, kad yra ne tik turistas aukščiausioje pasaulio smiginio žaidimo scenoje.

Londone vykstančiame pasaulio čempionate iš Garliavos kilęs smiginio žaidėjas jau sugebėjo nukeliauti iki ketvirtojo varžybų etapo, prieš tai patiesęs tris favoritais laikytus varžovus.

Pirmajame varžybų etape D. Labanauskas įveikė anglą Matthew Edgarą (PDC reitinge – 67 vieta). Antrajame etape lietuvis įveikė 9-ąjį pasaulyje anglą Ianą White`ą, o treičiajame – vokietį Maxą Hoppą (PDC–24).

Ketvirtajame etape gruodžio 27 d. D. Labanausko laukia dar vienas britas – Steve`as Beatonas (PDC–25).

Sėkmingas lietuvio žygis – geriausias mūsų šalies smiginio žaidėjų pasirodymas pasaulio čempionatų istorijoje. Praėjusiais metais D. Labanauskas buvo nužygiavęs iki trečiojo varžybų etapo.

Evaldo ir Ievos Sodeikų triumfo metai

Lapkričio pabaigoje geriausia Lietuvos standartinių šokių pora – Evaldas ir Ieva Sodeikos auksinėmis raidėmis įsirašė į mūsų šalies sportinių šokių metraščius. Šokėjai triumfavo trečią kartą Lietuvoje surengtame pasaulio čempionate.

Šie metai Lietuvos porai buvo kaip niekada sėkmingai. Evaldas ir Ieva Sodeikos triumfavo visose pagrindiniuose šių metų startuose ir be pasaulio čempionų titulo taip pat iškovojo Europos čempionato auksą.

Metus šokėjai užbaigė laimėdami Kinijoje surengtas prestižines finalinės WDSF „Grand Slam“ serijos varžybos, į kurias buvo pakviesta dalyvauti dvylika geriausių 2019 metų "Grand Slam" reitingo suaugusiųjų porų bei viena šeimininkų pora.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi