Naujienų srautas

Sportas2019.12.06 13:32

Kovoje su sutartomis rungtynėmis precedentą norintis sukurti Stankevičius atskleidė – į futbolą beldžiasi „Neptūnas“

Paulius Cubera, LRT.lt 2019.12.06 13:32

Ketvirtadienį Lietuvos futbolo žemę sukrėtė nemažas drebėjimas, kuomet Lietuvos futbolo federacija oficialiai pranešė dėl įtarimų sutartomis rungtynėmis šalinanti Klaipėdos „Atlanto“ ir „Palangos“ klubus iš kitų metų A ir Pirmos lygų. LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius atskleidė kiek daugiau šio tyrimo detalių bei papasakojo apie įdomų scenarijų – Klaipėdos „Neptūno“ norą žengti į futbolo pasaulį.

Trečiadienį LFF surengė spaudos konferenciją, kurioje ir numetė sutartų rungtynių tyrimo bombą. Tiesa, tie, kurie futbolo įvykius seka atidžiai visą sezoną, nė kiek nenustebo, kad sutartų rungtynių skandale skamba būtent abiejų pajūrio klubų pavadinimai. Ženklai, rodantys, kad šiose komandose yra negerų dalykų, buvo matomi kone plika akimi.

Oficialūs LFF skaičiai tokie: 2019 metais federacija gavo net 17 vadinamųjų raportų, pranešančių apie galimai sutartas rungtynes A lygoje. Visose figūravo tik abi pajūrio komandos.

Toks galimai sutartų rungtynių skaičius yra didžiausias nuo 2015 metų, kai šioje srityje Lietuvos futbolas buvo visiškame dugne. Per tris sezonus nuo 2016 iki 2018 metų raportų buvo 19, o vien šiemet – 17.

E. Stankevičius papasakojo LRT.lt apie galimą legendinio „Atlanto“ likimą, atskleidė šiek tiek daugiau tyrimo detalių ir patikino, kad LFF šioje istorijoje padarė viską, ką galėjo.

Be pašalintų klubų sankcijų sulauks ir 14 abiejų klubų žaidėjų. Kaip sakė E. Stankevičius, visi jie baigė sezonus savo komandose.

– Gavote 17 raportų, pranešančių apie galimai sutartas rungtynes. Kodėl į juos nereaguota anksčiau, sezono metu, taip užkertant kelią daromiems nusikaltimams?

– Raportas dažniausiai gaunamas po rungtynių tarp 3 ir 7 dienų, tada įsijungia mūsų tyrimų komitetas, yra ekspertų grupė, kuri vertina tas rungtynes ir žaidėjus pagal tai, kas surašyta raporte. Bendraujame ir su UEFA, bet negali po vieno raporto labai staigiai reaguoti ir daryti manevrus.

– O galbūt buvo galima kalbėtis su klubų vadovais ir juos įspėti apie tai, kad komandoje yra įtartinų žaidėjų, paskatinti jų atleidimą?

– Bendravome su klubais, kurie yra padidinto dėmesio zonoje. Buvo kalbėta tiek su „Atlantu“, tiek su „Palanga“, kad klubuose vyksta kažkas negero, ar vadovai to nemato. Buvo vykdoma ir prevencinė, edukacinė veikla, po rungtynių bendraujama su žaidėjais. Dalis žaidėjų išvažiavo, dalis buvo atleista, perėjo į kitus klubus. Bet situacija nepasikeitė.

– Ar galite jau įvardyti konkrečias rungtynes, kurios atsidūrė tuose raportuose?

– Tų rungtynių iš viso buvo 17, tarpusavio rungtynės irgi buvo vienos iš įtartinų. Šiandien nenorime dar eskaluoti, kurios tiksliai rungtynės tai buvo.

– Pateikėte statistiką, kad 2016 m. buvo ketverios, 2017 – 7, 2018 – 8 raportuotos rungtynės, o šiemet tas skaičius staiga vėl šoko į viršų. Kaip manote, kodėl?

– Grįžtame vėl į 2015 metus. Tada buvo gauta virš 30-ies raportų per sezoną, bet tada atsirado įstatymas, gal tai kažkiek paveikė žmonių sąmonę, bandė gal apsižiūrėti rinką ir pamatė, kad konkrečių veiksmų nebuvo imtasi. Nuo 2016 metų nebuvo užbaigtų tyrimų ir paskelbtų sankcijų, apie pašalinimą net nekalbu ir to pasekoje turbūt vėl pasijautė nebaudžiami ir nekontroliuojami.

– Įrodyti tokius kaltinimus yra be galo sunku. Vienas dalykas yra pritaikyti futbolo priemones – pašalinimą iš turnyrų, diskvalifikaciją, kitas – nubausti realiai, baudžiamąja atsakomybe. Tai dažnai yra kone neįmanoma. Ar šiuo atveju turite kažkokių realių įrodymų, kurie leistų tikėtis realių bausmių?

– Iš sportinės pusės federacija atliko viską ir padarė, ką galėjo. Taip, būtų galima pritaikyti dar griežtesnes sankcijas žaidėjams, bet manau, kad to nereikia, nes turint įrašą CV, kad esi susitepęs tokiais dalykais, joks adekvačiai mąstantis klubas tavęs nenorės savo gretose turėti.

Kas liečia iš teisėsaugos pusės, bus atliekami policijos tyrimai, praėjusia savaitę buvome UEFA su Lietuvos kriminalinės policijos atstovais. Tikrai norisi, kad pagaliau žmonės būtų nubausti baudžiamąja atsakomybe, kad būtų sukurtas precedentas, pirmoji praktika, kad kiti pamąstytų, ar tikrai verta lįsti į tokius dalykus. Be policijos mes to nepasieksime ir aš labai tikiuosi, kad tie pradėti tyrimai baigsis teigiamai ir galėsime pranešti apie nubaustus asmenis.

– Kada galime sulaukti viešai paskelbiant nubaustų žaidėjų pavardes?

– Jie turi apeliacijos teisę, po apeliacijos, manau, kad jau bus galima tai padaryti. Jie turi 7 dienas apskundimui ir tada per mėnesį bus vertinama apeliacija. Neatmeskime galimybės, kad klubai ir žaidėjai gali kreiptis į tarptautinį sporto arbitražo teismą (CAS). Gali ir iki to nukeliauti, bet sprendimas klubų atveju tikrai nebus pakeistas.

– Minėjote apie raportus, kuriuose minimi ir Pirmos lygos klubai, tačiau neįvardijote nei klubų, nei galimų sankcijų.

– Dar per anksti, nes tyrimai ne iki galo užbaigti, yra keletas klubų. Artimiausiu metu, manau, kad iki švenčių, paskelbsime informaciją ir apie Pirmą lygą.

– Kai prieš sezoną daug kas abejojo dėl „Atlanto“ priėmimo į A lygą, jūs asmeniškai gynėte komandą, palaikėte klubo vadovą. Kaip dabar atrodo tai, ką sakėte?

– Yra realus vaizdas, kad tos komandos, kurios paskutinėmis sekundėmis priimamos išimties tvarka – jos turi problemų. „Atlantas“ tikrai apsitvarkė, skolos sumažėjo, klubas bando restruktūrizuotis, buvo nuveiktas tam tikras darbas. Bet tai, kas vyksta su sutartomis rungtynėmis – rodo kitą vaizdą. Iš tiesų gaila, kad Klaipėda prarado savo komandą.

– Kaip manote, ar toks pašalinimas reiškia ir „Atlanto“ klubo galą apskritai?

– Gruodžio 18 dieną laukia susitikimas su Klaipėdos savivaldybės atstovais, jau kalbėjome ir su „Neptūno“ krepšinio komandos vadovais – jie yra labai rimtai nusiteikę ateiti į futbolą. Kalbame ir norime, kad Klaipėda turėtų savo futbolo komandą ateityje A lygoje.

Aš manau, kad persitvarkyti įmanoma, galima išsaugoti „Atlanto“ vardą, tikiuosi, kad mūsų pokalbyje bus ir klubo vadovas. Čia daug priklausys ir nuo miesto vadovų, ar jie norės turėti „Atlanto“ vardą, ar bus priimtas sprendimas kurti klubą po „Neptūno“ vėliava.

– Galite plačiau papasakoti apie „Neptūno“ norus? Tai yra naujo klubo idėja ar „Kauno Žalgirio“ variantas, kai krepšinio klubas tiesiog „po savimi“ priglaudė kitą futbolo klubą?

– Kartu su Tomu Danilevičiumi buvome susitikę su „Neptūno“ vadovais prieš kelias savaites. Klaipėdoje yra problemų su jaunimo grupėmis, su biudžetine įstaiga, „Atlantas“ neturi tų grupių. Diskutavome apie situaciją, galimybes. Labai giliai dar nediskutavome, tai būtų klubo ir miesto reikalas.

„Neptūnas“ tikrai ateityje svarsto ateiti, galbūt pradės nuo II lygos, bet su perspektyva, kad po savimi turi visą piramidę, jaunimo grupes ir palaipsniui eina iki A lygos arba Pirmos lygos. Po vizito pas merą matysime, kurią pusę palaiko miestas. Krepšinį „Neptūnas“ yra puikia susitvarkęs, yra puikiai dirbanti organizacija ir aš esu už tai, kad „Neptūnas“ būtų ir futbole.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi