Sportas

2019.12.05 15:23

Legendinio klubo galas – „Atlantas“ su „Palanga“ už manipuliavimą rezultatais metami iš Lietuvos futbolo

atnaujinta 16:16 val.
Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.12.05 15:23

Ketvirtadienį Vilniuje Lietuvos futbolo federacija (LFF) surengė specialią spaudos konferencija, kurios metu pranešta apie dviejų A lygos klubų – Klaipėdos „Atlanto“ ir „Palangos“ – šalinimą iš aukščiausiųjų šalies divizionų kitam sezonui.

Tokias naujienas pranešė LFF generalinis direktorius Edgaras Stankevičius, pristatęs pastarųjų kelių metų situaciją Lietuvos futbole, kalbant apie nelegalias lažybas ir manipuliacija rungtynėmis ir jų rezultatais.

„Kalbame apie du klubus. Kartu sudėjus, šiame sezone vien iš šių klubų gavome 17 raportų apie galimai sutartas rungtynes. Klubai buvo supažindinti su esama situacija. Vienas iš šių klubų – Klaipėdos „Atlantas“ – buvo nubaustas 30 tūkst. eurų bauda. Penkiems šio klubo žaidėjams buvo skirtos sankcijos – diskvalifikacija nuo 6 iki 12 mėnesių bei piniginės baudos. „Atlantas“ kitą sezoną negalės dalyvauti aukštesniame nei II lygos čempionate“, – apie pirmąjį nubaustą klubą tvirtino E. Stankevičius

„Kitas aštuoniuose raportuose minimas klubas – „Palanga“. Buvo pradėti tyrimai po LFF taurės pusfinalio rungtynių su „Gargždų“ ekipa, po kurių gavome signalų. Iš viso šiame sezone buvo net 8-ios A lygos rungtynės, kuriose „Palangos“ žaidėjai galima sutarė dėl rungtynių baigties.

„Palangos“ atveju klubui buvo skirta 42 tūkst. eurų bauda bei į tyrimą patraukti dešimt asmenų – klubo direktorius, septyni užsieniečiai ir du lietuviai“, – kalbėjo E. Stankevičius.

Prieš paskelbdamas verdiktą dėl dviejų pajūrio klubų pašalinimo iš kitų metų A ir I lygų, E. Stankevičius atskleidė liūdną realybę Lietuvos futbole.

Anot vieno iš LFF vadovų, pastaraisiais metais mažėję signalai apie manipuliavimą rezultatais, šiais metais ypač suintensyvėjo.

„Turime A ir I lygos rungtynių monitoringą. Prieš ir po kiekvienos dvikovos gauname signalus. Pirmasis įspūdis, įspėjamasis signalas, yra vadinamas „alertu“. Gavome apie 200 tokių alertų, bet tai yra daugiau šokinėjimai lažybų rinkose ir panašiai. Raportai jau verčia imtis priemonių ir pradėti tyrimus.

Dar 2015 metais turėjome nemažai raportų dėl sutartos rungtynių baigties Lietuvos futbole. Iš viso gavome 38 raportus, kuriose buvo nagrinėjamos galimos sutartų rungtynių situacijos A ir I lygose.

Po priimtų įstatymo pataisų 2016 m. raportų skaičius sumažėjo iki 4, 2017 m. sulaukėme 7, o 2018 – 8 raportų.

Kaip bebūtų, gaila, bet šiame sezone sulaukė 25 raportus iš dviejų aukščiausių Lietuvos lygų. Tai yra daug. Iš gautų raportų 8 priklauso I lygos klubams, kurie irgi išlieka po padidinamuoju stiklu“, – aiškino E. Stankevičius.

Spaudos konferencijoje sutartų rungtynių temomis be E. Stankevičiaus pasisakė ir Lietuvos futbolo federacijos prezidentas Tomas Danilevičius, Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris ir UEFA kovos su sutartomis rungtynėmis skyriaus pareigūnas Massimiliano Michenzi.

– Ar kas nors atsakys, kad minėti klubai buvo apskritai priimti į šių metų A lygos čempionatą? – žurnalistai paklausė E. Stankevičiaus.

– Tiek „Atlantas“, tiek „Palanga“ pastaruosius du sezonus A lygoje žaidė be licencijų. Tai yra neatleistina ir netoleruotina. Artimiausiu metu turėsime tam tikrų pakeitimų, susijusių su licencijavimo tvarka. Nesame sukūrę pakankamai stiprios sistemos, ką parodė ir Kauno „Stumbro“ atvejis, kuomet čempionate startavo ir jo neužbaigė finansiškai nestabili komanda. Tai nėra normali situacija.

– Kas laukia A lygos ateityje?

– Esame paruošę tam tikrų galimų scenarijų. Jeigu atvirai, A lygos prezidentas apie šią spaudos konferenciją ir joje priimtus sprendimus nežinojo. Grįžime į biurą ir dėliosime planus. Suprantame, kad minimaliai čempionate gali būti 6 klubai, kad komandos galėtų dalyvauti tarptautinėje rinkoje ir varžytis turnyruose. Laukia vizitais į potencialius būsimų A lygos klubų miestus.

– Ar yra žaidėjų, kuriems įtarimam dėl tokių veiklų pareiškiami antrą kartą?

– Taip, tokių žaidėjų yra.

– Ar tokiu atveju bausmės nėra per švelnios? – buvo paklausta Tomo Danilevičiaus.

– Kaip ir UEFA eisime tuo pačiu keliu ir artimiausiu metu griežtinsime Drausmės kodekse numatytas bausmių už tokias veiklas dydį.

– Užsiminėte, kad „Palangos“ vadovybei pareikšti įtarimai. Ar tokių šešėlių turi ir „Atlanto“ vadovai? – klausimas, skirtas E. Stankevičiui.

– Tik žaidėjai.

– Ar yra aiškios sumos organizuojant tokias veiklas?

– Pagrindinė tokių sutartų rungtynių baigties rinka yra Azijoje. Lietuvos rinkoje buvo įtartinų pavyzdžių. Vienas tokių – LFF taurės pusfinalio rungtynės. Lietuvos rinkos atveju kalbame ne apie tokias mažas sumas – 1 ar 2 tūkstančius eurų galimų laimėjimų išmokėjimo. Atskirose situacijose buvo galima laimėti ir apie 11-12 tūkst. eurų.

– Ar Lietuvos situacija šioje srityje yra sunki lyginant su kitų valstybių padėtimi? – klausimas buvo adresuotas M. Michenzi.

– Ne, situacija Lietuvoje nėra tokia sunki. Daugiau problemų turime kitose valstybėse. Kaip UEFA stengiamės tiesiog išsiaiškinti visas tokias galimas sutartų rungtynių baigties situacijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt