Sportas

2019.12.06 15:25

Eurolygoje – pirmasis Graikijos milžinų derbis po 10 mėnesių

LRT.lt2019.12.06 15:25

Eurolygos dvyliktajame ture penktadienį Atėnuose įvyks neeilinis Graikijos krepšinio milžinų mūšis. OAKA arenoje „Panathinaikos“ priims „Olympiakos“ krepšininkus. Abiejų komandų karas praėjusiame sezone baigėsi tuo, kad Kęstučio Kemzūros auklėtiniai nežaidžia nacionalinėse pirmenybėse.

Viskas prasidėjo prieš beveik dešimt mėnesių, šių metų vasario 13 dieną, kai Graikijos taurės pusfinalio rungtynėse po dviejų ketvirčių 25:40 atsilikę „Olympiakos“ žaidėjai negrįžo į rungtynes po didžiosios pertraukos.

Žinoma, tai sugalvojo ne patys krepšininkai, o klubo vadovai. „Olympiakos“ vadovauja Aggelopoulų šeima, o PAO vadovas – Dimitris Giannakopoulos. Tiek vieni, tiek kiti ne kartą yra pasižymėję skambiais pareiškimais, varžovų žeminimu, teisėjų kaltinimu šališkumu ir t.t. Vis dėlto OLY akibrokštas šiose rungtynėse buvo ekstremalus būdas išreikšti savo nepasitenkinimą.

D. Giannakopoulos nepraleido progos ir rimčiau pasijuokti iš savo varžovų. „Olympiakos“ žaidėjams negrįžus ant suolo po pertraukos, PAO vadovas jų vietose padėjo raudonas moteriškas kelnaites, taip neva pažemindamas varžovus.

Savo ruožtu „Olympiakos“ vadovai ėjo toliau ir neilgai trukus išplatino pareiškimą, kad nežais jokių rungtynių su „Panathinaikos“ nacionalinėse pirmenybėse, jeigu jose neteisėjaus užsienio arbitrai. Pagal FIBA taisykles, nacionalinėse pirmenybėse gali teisėjauti tik tos šalies teisėjai.

Be to „Olympiakos“ pareiškė, kad nežais jokių kitų rungtynių su kitomis graikų komandomis, jei rungtynėse teisėjaus bent vienas teisėjų, švilpusių per tą skandalingąjį taurės pusfinalį su PAO.

Graikijos lyga „Olympiakos“ nubaudė šešių taškų bauda, tačiau karas toli gražu nesibaigė. Klubas lygoje krito į šeštąją vietą.

Kone iškart Pirėjo klubas pradėjo kontaktuoti su Adrijos lyga, o krepšinio pasaulyje ėmė lįsti gandai, kad „Olympakos“ paliks savo čempionatą ir kelsis pas Balkanų komandas.

Kovo viduryje Graikijos lyga laukė OLY ir PAO derbio, tačiau netrukus tapo aišku, kad rungtynėse „Taiko ir draugystės rūmuose“ neįvyks. Atėjus kovo 17-ąjai prognozės išsipildė – Pirėjaus ekipos aikštėje nebuvo ir rungtynėse neįvyko, o „žaliesiems“ įrašyta pergalė 20:0.

Po dar vieno skandalo OLY iš lygos sulaukė antrosios šešių taškų atėmimo baudos, kuri vėliau sumažinta iki dviejų taškų. Pagal lygos taisykles – dar vienas neatvykimas į rungtynes baigtųsi „Olympiakos“ išmetimu iš aukščiausiojo diviziono.

Gegužės pradžioje kilo dar vienas skandalas, kai „Olympiakos“ ir Patrų „Promitheas“ klubo rungtynėse vienas iš paskirtų teisėjų buvo Panagiotis Anastopoulos, švilpęs skandalingajame Graikijos taurės pusfinalyje.

Kaip ir žadėjo, „Olympiakos“ nebūtų atvykusi į šias rungtynes, tačiau lyga teisėją pakeitė kitu. Oficiali priežastis – to paprašė pats arbitras. Prie P. Anastopolous namų susirinko kone šimto krepšinio sirgalių gauja, į jo namus net mestas Molotovo kokteilis, kuris nesprogo. Po šio incidento arbitras pranešė lygai, kad negalės teisėjauti OLY rungtynėms, taigi Pirėjo klubas jų nepraleido ir žaidė su „Promithas“ ekipa.

Šį kartą nepasitenkinimą jau reiškė „Panathinakos“, kuris protestuodamas dėl teisėjo pakeitimo, neatvyko į Graikijos lygos rungtynes su „Kymis“ klubu. Už tai 6 taškų baudą jau gavo PAO, tačiau reguliaraus sezono pabaigoje tai lėmė ypatingą padėtį. Atėmus taškus už praleistas rungtynes PAO reguliariajame sezone liko trečia, o OLY – šešta. tai reiškė kovą jau pirmajame atkrintamųjų varžybų rate.

Tapo aišku, kad „Olympiakos“ išmetimas iš lygos neišvengiamas, mat klubo vadovai iš anksto pranešė, kad su „Panathinaikos“ žaisti nesirengia. Skandalingasis D. Giannakopoulos viešai kreipėsi į varžovus, prašydamas gerai apsvarstyti tokį sprendimą, tačiau „raudonieji“ nebuvo perkalbami.

Vietoj rimtų rungtynių PAO žaidėjai surengė treniruočių pobūdžio mačą tarpusavyje, o šįkart ant suolelio, kur rungtynių metu būtų buvę „Olympiakos“ vieta, buvo juokais padėta negyva višta.

Gegužės 23 dieną „Olympiakos“ ekipa buvo oficialiai išmesta į antrąjį Graikijos krepšinio divizioną. Nuo 1946–1947 m. gyvuojančioje lygoje „Olympiakos“ niekada nebuvo iškritusi į antrąjį divizioną, o čempionais tapo 12 kartų.

Nors „Olympiakos“ bandė ginčyti jų pašalinimą iš lygos teismuose, tačiau nieko nepešė. Dar vykstant teisiniams procesams „Panathinaikos“ vadovas D. Giannakopoulos pareiškė, kad jeigu jų varžovai kažkokiu būdu bus grąžinti į aukščiausiąją lygą, „žalieji“ iš jos išeis. To daryti nereikėjo – 2019–2020 m. sezoną „raudonieji“ pradėjo be nacionalinių pirmenybių.

Šiuo metu K. Kemzūros krepšininkai rungtyniauja tik Eurolygoje, o kitomis dienomis ilsisi ir treniruojasi. Antrajame šalie divizione varžosi „Olympiakos B“ pavadinta komanda, kurioje pagrindinės komandos krepšininkų nėra. Antrajame divizione ekipa yra laimėjusi 8 rungtynes iš 9.

Ekipą treniruoja tik prieš dvejus metus krepšininko karjerą baigęs Dimitrios Tsaldaris, o joje žaidžia keli 17-19 metų talentingi žaidėjai bei keli patyrę krepšininkai, tarp kurių yra ir 39-erių Nikou Thomas ar 32-ejų Noes Petros. Vienintelis komandos užsienietis (antrojo diviziono taisyklės leidžia turėti tik vieną) yra didžiuliu talentu laikomas 17 metų 213 cm ūgio serbas Aleksejus Pokusevskis.

Graikijos klubų ginčas visai neseniai pasiekė dar aštresnį lygį, kai Graikijos krepšinio federacija rinktinės treneriu paskyrė amerikietį Ricką Pitino, kuris po kiek laiko grįžo į „Panathinaikos“ trenerio postą.

Žiniasklaidoje pasipylė pranešimai, kad „Olympiakos“ žaidėjai nežada atstovauti rinktinei, kurią treniruos PAO strategas. Sunku patikėti, kad tokia situacija nebus išspręsta, kai ant kortos – olimpinės žaidynės.

Vis dėlto penktadienio Eurolygos mūšis nebus vien tik paprastos reguliaraus sezono rungtynės – Atėnų OAKA arenoje bus ypač karštas ir nenuspėjamas.