Sportas

2019.12.06 05:30

Dailiojo čiuožimo augimo Lietuvoje laukiantis Ambrulevičius: sportininkus reikia pasodinti, laistyti ir prižiūrėti

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.12.06 05:30

Saulių Ambrulevičių dailiojo čiuožimo gerbėjai šį rudenį galėjo išvysti dailiojo čiuožimo Didžiojo prizo varžybose. Jis su savo partnere Allison Reed ten gynė Lietuvos garbę ir pasirodė porų šokių ant ledo rungtyje.

Pačiam mūsų tautiečiui pasirodymas pastarosiose varžybose buvo netikėtas. Jis su amerikiete sezoną pradėjo rugsėjo mėnesį ir jau buvo spėjęs pasirodyti Italijoje, Suomijoje ir Vokietijoje vykusiuose „Iššūkio taurės“ etapuose, kur užėmė atitinkamai 6-ąją, 5-ąją ir 7-ąją vietas.

Tada, vieną spalio rytą, Lietuvos pora gavo, jo paties žodžiais, siurprizą – kvietimą į Didžiojo prizo varžybų antrąjį etapą Prancūzijoje. Šis netikėtumas, pasak čiuožėjo, ir galėjo būti prastesnio pasirodymo priežastis. Prancūzijoje mūsų šaliai atstovavę sportininkai šokių ant ledo rungtyje liko paskutiniai – dešimti.

Pasaulio dailiojo čiuožimo taurės varžybos. Allison Reed ir Sauliaus Ambrulevičiaus susitikimas „parke“

„Sezono pradžia buvo stipri, bet norint gerinti rezultatus reikėjo tam tikrų pakeitimų, kuriems pritrūko laiko. Pasitaikė papildomos Didžiojo prizo varžybos, tai truputį išmušė iš pasiruošimo vėžių. Dabar viskas stojo į vietas ir jaučiame, kad grįžome į savo stiprųjį režimą, ir tikimės gerų rezultatų“, – pasakojo 27-erių kaunietis.

Kvietimo į Rusijos Didžiojo prizo varžybų etapą S. Ambrulevičius ir A. Reed jau tikėjosi. Jie spėjo tinkamai pasiruošti renginiui ir tai atsispindėjo tiek pasirodyme, tiek ir rezultatų lentelėje – čia mūsiškiai jau užėmė 5-ąją poziciją.

Gaila, pastarojo pasiekimo neužteko patekti į gruodžio 5–8 dienomis vykstantį finalinį varžybų etapą. Čia kiek pakenkė Didžiojo prizo taisyklės – viena pora gauna galimybę sudalyvauti dviejuose etapuose. Tada rezultatai sumuojami, o šešios geriausius rezultatus fiksavusios poros jau gauna šansą pasirodyti ir Italijoje.

Dailiojo čiuožimo pasaulio taurės Didžiojo prizo varžybų transliacijos – tik portale LRT.lt.

Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius – laisvosios programos šokis

Dėl šių taisyklių mūsiškių LRT žiūrovai bei dailiojo čiuožimo gerbėjai negalėjo matyti ant ledo renginiuose Kanadoje, Japonijoje bei Kinijoje. Galbūt dalyvavimas viename iš etapų, vykusių kiek vėliau nei Prancūzijos, būtų davęs galimybę S. Ambrulevičiui ir A. Reed pakovoti dėl vietos šešetuke, tačiau lietuvis nesigraužė ir džiaugėsi vien tokia galimybe: „Kur pakvies, ten bus gerai.“

Iš pirmo žvilgsnio atrodytų keista, jog čiuožėjai iš anksto nežinojo apie artėjantį etapą Prancūzijoje. Pirmieji kvietimai poroms į etapus išsiunčiami birželio 29-ąją dieną, tačiau Lietuvos porai teko laukti ilgiau. S. Ambrulevičius ir A. Reed nepateko į kviečiamų porų sąrašą, todėl pakliuvo į atsarginio sąrašo viršų.

„Mes gavome kvietimą vietoj amerikiečių poros, kuri „atkrito“, nors tuo metu mes dar buvome varžybose Suomijoje. Teko keisti planus ir bent kiek pasiruošti Prancūzijai. Dėl to ir ta paskutinė vieta“, – pasakojo čiuožėjas.

Dabar Lietuvos atstovai pamažu ruošis Europos ir pasaulio čempionatams. Pirmasis startuos jau sausio 20-ąją dieną, o planetos pirmenybių pradžia – kovo 2-ąją.

Kaip Lietuvos pora A. Reed ir S. Ambrulevičius su geriausiais žemyno čiuožėjais varžėsi tik kartą – 2019 metais. Tada jie užėmė 13-ąją vietą. Tai buvo asmeniškai geriausias kauniečio rezultatas jo karjeroje.

Prieš čiuoždamas poroje mūsų tautietis dalyvavo vyrų vienetų varžybose. Nors ne kartą tapo Lietuvos čempionu, tarptautinėje arenoje jam nesisekė. Vienu metu S. Ambrulevičius net buvo nusprendęs nebečiuožti, tačiau tada jo gyvenime atsirado čiuožimas poroje.

„Aš vienas čiuožiau daugiau nei pusę savo karjeros – apie 14–15 metų. Buvo toks momentas, kai 2013 metais rezultatai šokant vienam visiškai netenkino. Nebuvo Lietuvoje nei sąlygų, nei su kuo treniruotis. Buvo momentas, kai aš mečiau sportą, nes nenorėjau eikvoti nei energijos, nei išteklių, kad pasiekčiau rezultatų, kurie vis tiek netenkins. Tada gavau kvietimą sudalyvauti šou projekte ant ledo, kur man atsivėrė daugiau galimybių.

Vis tiek norėjau čiuožti ir tikėjau, kad dar galiu parodyti save, kad galiu daugiau ir geriau, nei galėjau vienas. Gaila, kad apie tokią galimybę nepagalvojau anksčiau, nes man ten sekėsi, pradėjo patikti vis labiau ir tai tęsiasi iki šiol, kiekvieną dieną“, – pasakojo kaunietis.

2014-aisiais S. Ambrulevičius ėmė rodytis tarptautinėse varžybose su amerikiete Taylor Tran. Čia rezultatai jo taip pat netenkino (24, 25 ir 17 vietos Europos čempionate bei 30 pozicija pasaulyje), tad 2017-ųjų pavasarį čiuožėjas pakeitė partnerę. Su A. Reed jis varžosi iki dabar ir jaučia, jog poros tarpusavio supratimas vis gerėja.

„Manau, kad ir pagal rezultatus galima spręsti, kad tikrai sekasi geriau. Šitame sporte, apskritai šokiuose poroje (ar ant ledo, ar ant parketo), labai reikia laiko. Mes šokame 3 metus ir esame labai jauna pora. Su kiekvienais metais ir net mėnesiais atsiranda vis daugiau ryšio.

Poros, kurios ilgą čiuožia kartu, viską žino vienas apie kitą ir tai viską lengvina. Atrodo, pažįsti vienas kitą ir vis tiek vis kažkas išlenda, toks dalykas, kai nejauti tam tikroje situacijoje kito žmogaus. Bet kasmet poroje jaučiamės vis geriau“, – džiaugėsi sprendimu lietuvis.

Vis dėlto S. Ambrulevičius pasakojo, jog nėra lengva pakeisti partnerę. Anot jo, tai užima daug laiko, tačiau vyras tiki, kad jis ir amerikietė puikiai dera kartu.

„Nėra lengva, bet dėl to ir būna daug išbandymų. Ateina laikas, kai tenka ieškotis naujos partnerės. Būna pasibandymai su keliais žmonėmis ir sprendi, kurį žmogų jauti geriausiai. Tai tikrai ilgas procesas. Kuo daugiau laiko praleidi kartu, tuo geriau ir lengvėja viskas. Laiko nepaskubinsi.

Allison Reed ir Sauliaus Ambrulevičiaus šokis ant ledo-kvikstepas – „Tu to nusipelnei“

Kalbant apie rezultatus – pora yra pora. Jei netenkina rezultatas, tai nėra sprendžiama, kad čia kažkieno vieno kaltė, čia yra abiejų kaltė. Siekiant kuo geresnio rezultato pora turi būti ir dirbti kaip komanda.

Kiekvieną laimėjimą ir pralaimėjimą išgyvename kartu. Ne vaikų čia darželis, kad kitą kaltintum ir pirštais rodytum. Nieko iš to nepasiektum. Aišku, argumentų visada būna, bet mūsų nuomonės dažniausiai sutampa“, – mintis dėstė S. Ambrulevičius.

Lietuvis daug laiko praleidžia užsienyje. Ne tik dėl varžybų, tačiau ir dėl ilgo treniruočių proceso. Čiuožėjas prieš metus dar gyveno Kanadoje, o treniruodavosi Detroite. Prieš kurį laiką jis ir A. Reed persikėlė į Vokietiją. Mūsų tautietis teigė, jog norėtų gyventi ir ruoštis varžyboms Lietuvoje, tačiau tam paprasčiausiai nėra tinkamų sąlygų.

„Kaip ir suprantat, kad nėra. Palyginimui: mes Lietuvoje turime dvi veikiančias arenas. Na, Vilniuje dar trečia yra. Ir čia per visą šalį. Nuvažiuoji į Latviją, o ten viename mieste yra daugiau arenų nei visoje Lietuvoje.

Tai apie kokias sąlygas mes galime kalbėt? Latvija juk neišsiskiria žemės plotu. Sudėtinga gauti iš šalies dėmesį mūsų sportui. Laukiame, kad Kaune pastatytų areną. Lyg ir girdėjau, kad jau laimėtas konkursas. Tiek ir vietos reikia Lietuvoje, kad galėtume čiuožti, tiek ir trenerių, kuriuos pritrauktume iš užsienio, kad jie norėtų čia treniruoti ir padėti ugdyti šios sporto šakos atstovus.

Būtų labai šaunu turėti vietą čiuožti ir treniruotis Lietuvoje, būtų tobula, bet šiandien esame sportininkai, kurie turi važinėtis ir dirbti su žmonėmis iš viso pasaulio“, – apgailestavo čiuožėjas.

Paklaustas apie priežastis, kodėl mūsų šalyje nėra galimybių ugdyti čiuožėjus, vyras atsiduso. Jis kalbėjo apie tai, jog nėra pasiekimų, kurie pritrauktų valdžios dėmesį ir finansavimą, taip pat sakė, jog dėmesys kreipiamas į kitas sporto šakas.

„Čia išeina lyg užburtas ratas. Ta reklama – medalis – tikrai padeda, bet tai nėra pagrindinė priežastis, kodėl negali kilti žvaigždės kiekvienoje sporto šakoje.

Kiekvienoje sporto šakoje laukti kažkokio stebuklingo žmogaus, pavyzdžiui – Rūtos Meilutytės plaukime – yra neprotinga. Svarbu sportininkus ugdyti.

Visai kaip medį: pasodinti, laistyti, prižiūrėti tol, kol jis ims augti ir vystytis. Dabar tokio dalyko nėra. Dabar mūsų šalyje dėmesys skiriamas kitam sportui. Kiekvienoje sporto šakoje dabar Lietuvoje yra sunku“, – samprotavo atletas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.