Naujienų srautas

Sportas2015.08.26 12:25

G. Mažeika: visi teisėjai, kaip ir futbolininkai, svajoja apie Čempionų lygą

BNS 2015.08.26 12:25

Vienas geriausių Lietuvos futbolo teisėjų Gediminas Mažeika ketvirtadienį vadovaus Europos lygos atrankos atsakomosioms atkrintamosioms rungtynėms Azerbaidžane tarp vietos „Qarabag“ ir Berno „Young Boys“ (Šveicarija) ekipų.

Vienas geriausių Lietuvos futbolo teisėjų Gediminas Mažeika ketvirtadienį vadovaus Europos lygos atrankos atsakomosioms atkrintamosioms rungtynėms Azerbaidžane tarp vietos „Qarabag“ ir Berno „Young Boys“ (Šveicarija) ekipų.

Arbitras teigė, kas rungtynės itin svarbios komandoms, todėl jaudulį jaučia ir joms vadovausiantis žmogus.

„Šis paskyrimas gal nėra labai išskirtinis mano karjeroje, nes jau teko ir svarbesnėms rungtynėms teisėjauti, dirbome Europos lygos grupių etape, tačiau šios rungtynės yra išskirtinai svarbios komandoms. Jos lems, ar Europos taurių sezonas komandai baigsis, ar dar bus mažiausiai šešerios rungtynės. Tai sukuria ir papildomą spaudimą teisėjams, klaidos kaina tampa ypatingai didelė“, – svarstė G. Mažeika.

Aikštės teisėjui Azerbaidžane asistuos Vytautas Šimkus ir Vytenis Kazlauskas, o ketvirtojo teisėjo pareigas eis Sergejus Slyva.

Lietuvių brigadai šis paskyrimas – jau antrasis šį sezoną. Rugpjūčio 6 dieną mūsų arbitrai dirbo per Europos lygos atrankos III etapo atsakomąsias rungtynes tarp Kirjat Šmonos „Hapoel Ironi“ (Izraelis) ir Libereco „Slovan“ (Čekija) ekipų.

„Norėjosi ten suteisėjauti geriau, bet yra kaip yra, – pasakojo G. Mažeika. – Po to dar vykau į Šveicariją, ten pirmosios grupės teisėjų kursuose dalyvavo apie 100 arbitrų. Užsiėmimus mums vedė karjeras jau baigę, bet anksčiau pasaulio elitui priklausę teisėjai, į kuriuos visi lygiavomės. Pavyzdžiui, italas Pierluigi Collinas, kurį tikriausiai žino ir futbolu nesidomintys žmonės. Kursuose vyko teorijos ir anglų kalbos egzaminai, fizinio parengimo testas. Šis renginys buvo labai naudingas ir svarbus pasirengimo sezonui etapas. Po tokių kursų atsiranda naujos energijos, motyvacijos, noro kuo geriau teisėjauti ir siekti naujų tikslų“.

Iki šiol didžiausią įspūdį G. Mažeikai paliko teisėjavimas Anglijoje, o arbitro svajonėse – darbas Čempionų lygos grupių etape.

„Anglija yra ypatinga šalis. Ten jauti, kad žmonės gyvena futbolu, net sunku perteikti tą futbolo dvasią. Tad man labiausiai ir įsiminė teisėjavimas Anglijoje klubų ir rinktinių rungtynėms, – pasakojo arbitras. – Na o kiekvieno teisėjo, kaip ir futbolininko, svajonė yra patekti į Čempionų lygos grupių etapą. Kiek ji reali, kol kas neaišku. Tai neįvyksta per metus ar dvejus, reikia nuosekliai dirbti ir gal kada nors pasieksi savo“.

Kitas lietuvis – Paulius Malžinskas – ketvirtadienį Olandijoje per vietos „AZ Alkmaar“ ir Džiurdžiu „Astra“ (Rumunija) rungtynes bus mačo inspektorius. Jis stebės ir vertins teisėjų darbą.

„Džiaugiuosi šiuo paskyrimu, kuris tuo pačiu yra ir Europos futbolo federacijos (UEFA) įvertinimas. Man tai labai didelė atsakomybė, reikia tinkamai atstovauti Lietuvai, Lietuvos futbolo federacijai ir Lietuvos futbolo teisėjų asociacijai (LFTA), – sakė vilnietis. – Be to, jau žinau, kad rugsėjo 3-5 dienomis teks inspektuoti rinktinių rungtynes. Tik dar nežinau, kurias tiksliai. Na o svajonė, be abejo, taip pat yra dirbti Čempionų lygos grupių etape. Kaip inspektorius, esu dar jaunas, tad norėdamas šį tikslą pasiekti turiu dar labai daug nuosekliai ir atkakliai dirbti, kaupti patirtį. Dabar apie Čempionų lygą galvoti dar tikrai per drąsu, tačiau šios svajonės sieksiu“.

Inspektoriai, kaip ir teisėjai, turi jiems skirtus seminarus, kursus, kuriuose ir mokosi, ir laiko egzaminus.

„UEFA visus inspektorius kiekvienais metais kviečia į dviejų-trijų dienų kursus. Juose mokomasi teorijos, laikomas futbolo taisyklių egzaminas, vertinamos ir analizuojamos įvairios situacijos. Seminaro pabaigoje kiekvienas inspektorius laiko nedidelį egzaminą. Jo metu UEFA teisėjų komiteto nariai tampa „aikštės teisėjais“, o kiekvienas inspektorius turi su jais aptarti rungtynes, išanalizuoti svarbiausias situacijas. Taip pat kiekvienais metais vyksta FIFA ir UEFA bendri mokymai pagal „Refereeing assistance“ programą. Be to, LFTA rengia įvairius mokymus, prie kurių tenka nemažai prisidėti. Galima sakyti, kad mokymasis yra nuolatinis ir nenutrūkstamas procesas“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi