Naujienų srautas

Sportas2019.12.01 12:32

Talentas, kuris gimsta kartą per 30 metų: krepšininkės Justės Jocytės fenomenas

„Pagrindinė savybė, sakyčiau, yra ta, kad reikia gebėti pajausti krepšinį – žinoti kada išbėgti, kur nubėgti, kur atsistoti, ko paprašyti. Ji turi aukštą krepšinio intelektą“, – LRT RADIJUJE apie J. Jocytę kalba Vilniaus krepšinio mokyklos trenerė Šarūnė Valinskaitė.

Pasižymi fiziniais duomenimis

Po Rūtos Meilutytės sėkmės Lietuvoje išpopuliarėjo vaikų plaukimas. Ar po krepšininkės Justės Jocytės sėkmės populiarėja ir mergaičių krepšinis? Trenerė Š. Valinskaitė sako, kad to kol kas nejaučianti. „Kiek žmonių matė Justės Jocytės rungtynes ir kiek jų matė Meilutytės plaukimą? Plaukime tu esi pirmas, antras ar kažkelintas, o krepšinyje yra komandos rezultatai ir iš 12-kos mergaičių kažką pastebėti yra pakankamai sudėtinga – kol kas nejaučiame krepšininkių bumo“, – sako Vilniaus krepšinio mokyklos trenerė.

Trenerė sako besitikinti, kad J. Jocytės fenomenas išjudins mergaičių krepšinį Lietuvoje. „Tai šalto veido vaikas. Jei pasakai kažką padaryti, sunku net suprasti, ar ji reaguoja teigiamai, ar gerai išgirdo, tačiau išėjusi į aikštelę ji padaro viską, kas jai buvo pasakyta – visus nurodymus išpildo 110 procentų, – jaunosios krepšininkės charakterį apibūdina trenerė. – Per varžybas aš net nepastebėdavau, kada ji įmeta tuos 20 ar 30 taškų, nes yra gerai sustatyta komanda, tačiau jei stebi tik ją, supranti, kad čia yra talentas, kuris gimsta kartą per 30-40 metų“.

Justė pasižymi ir fiziniais duomenimis. „Kaip 14-metė ji yra labai aukšta, – pastebi Š. Valinskaitė. – Tvirta mergina. Labai supranta krepšinį ir gerai jį jaučia. Pagrindinė savybė, sakyčiau, yra ta, kad reikia gebėti pajausti krepšinį – žinoti kada išbėgti, kur nubėgti, kur atsistoti, ko paprašyti. Ji turi aukštą krepšinio intelektą“.

Moterų krepšinis ignoruojamas

Pasak trenerės, krepšinio intelektas yra labai svarbi savybė sportininkui, leidžianti jam profesionaliai atsiskleisti. „Gali greitai bėgti, gerai mesti, būti fiziškai stiprus ar stipri, tačiau jeigu nesuvoksi tokios sporto šakos, kaip krepšinis, kur dirba penki žmonės ir jie visi aikštelėje turi dirbti kaip laikrodukas, tai bus sudėtinga“, – konstatuoja krepšinio mokyklos trenerė.

Profesionaliame krepšinyje, anot Š. Valinskaitės, ūgio standartas yra tokios žaidėjos, kurių ūgis prasideda nuo 185-190 centimetrų. „Yra ir žemesnių, kurios labai gerai atrodo aikštelėje ir jokios problemos dėl ūgio nėra, – tikina mergaičių krepšinio trenerė. – Varžovams galbūt kiek lengviau, nes žemesnę krepšininkę yra lengviau uždengti ar apsiginti, tačiau ir jos turi savų pliusų, taip kad ūgis nelabai čia ką duoda. Jei vyrų krepšinyje dominuoja ūgis nuo 190 cm., tai moteris, turinti 180 cm ūgį jau gali žaisti“.

Lietuvoje pirmosios krepšinį pradėjo žaisti moterys, tačiau pastaruosius metus moterų krepšinis Lietuvoje išgyvena krizę. Trenerė sako, kad vyrų krepšinį įspūdingesniu daro dėjimai į krepšį. „Moterų krepšinyje to nėra. Merginos labiau pasižymi rezultatyviais perdavimais, perimtu kamuoliu, tritaškiais metimais – to grožio tikrai galima rasti, – neabejoja Š. Valinskaitė. – Tačiau, jei nepažiūrėsi, tai ir nepamatysi to grožio. Jei žmonės eina žiūrėti tik vyrų krepšinio, ignoruodami moterų, tai taip ir atsitinka (moterų krepšinis nesulaukia populiarumo – LRT.lt)“.

Žaisti pradeda ir abiturientės

Kita priežastis, pasak trenerės, yra ta, kad moterų krepšiniui yra skiriami mažesni pinigai, o ir rėmėjų finansavimo sulaukiama žymiai mažiau, nei kad vyrų krepšiniui.

Š. Valinskaitė sako, kad pati krepšinį žaidžia nuo 14 metų. „Tai jau daugiau nei pusę savo gyvenimo. Neturėjau didelių materialinių intencijų, man buvo pasitenkinimas, kad buvau kolektyve su merginomis, kurios domisi tuo pačiu, turėjau galimybę išvykti į kitas šalis – man to reikėjo, o ne kažkokios aukštumos“, – atvirauja mergaičių krepšinio trenerė.

Pašnekovė šiuo metu treniruoja 1-5 klasių mergaites. Pasak jos, jei turi talentą, krepšinį žaisti gali pradėti ir nuo 18 metų. „Yra ne vienas toks pavyzdys ir merginų, ir vaikinų krepšinyje, kuomet po vidurinės atėję žaisti krepšinį, eina į aukščiausias lygas“, – tikina Š. Valinskaitė.


Plačiau – laidos „10-12“ įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi