Naujienų srautas

Sportas2015.09.08 13:45

Karo iškankintą Donbasą palikęs „Shakhtar“ – per žingsnį nuo Čempionų lygos

eurofootball.lt 2015.09.08 13:45

Antradienį penkios komandos žengs į pagrindinį Čempionų lygos turnyrą. Gerus šansus ten patekti turi Donecko „Shakhtar“ klubas – po pirmųjų rungtynių išvykoje prieš Vienos „Rapid“ ukrainiečiai turi persvarą 1–0.

Antradienį penkios komandos žengs į pagrindinį Čempionų lygos turnyrą. Gerus šansus ten patekti turi Donecko „Shakhtar“ klubas – po pirmųjų rungtynių išvykoje prieš Vienos „Rapid“ ukrainiečiai turi persvarą 1–0.

Komanda be namų

„Shakhtar“ klubui dabar – itin sunkūs laikai, tačiau dėl to jie patys nėra kalti. Donecko klubas išgyveno klestėjimo laikotarpį, kai Rytų Ukrainą sudrebino kaimyninės Rusijos agresija. Gyvenimas ten – įskaitant ir futbolą – pasikeitė visiems laikams.

Rytų Ukrainos futbolo pažiba buvo priversta išsikelti iš savo pačių miesto. Dabar jie rungtyniauja Lvove, o kada galės sugrįžti namo – po penkių, dešimties, dvidešimties metų ar niekada – niekas negali pasakyti.

Nepaisant to, „Shakhtar“ išlaiko pakankamai galingą komandą. „Šachtininkų“ taktika nesikeičia – legionierių komanda ieško Brazilijoje. Dabar čia rungtyniauja 8 brazilai, taip pat iš Brazilijos kilęs natūralizuotas kroatas Eduardo.

„Shakhtar“ galią pajuto ambicingus planus šiam sezonui puoselėjęs bei ryškias žvaigždes pas save viliojęs „Fenerbahce“. Trečiajame Čempionų lygos kvalifikaciniame etape turkai šansų praktiškai neturėjo – po lygiųjų Stambule, Lvove žaidimas buvo „į vienus vartus“ – „Shakhtar“ laimėjo 3–0.

Vilties nešėjai

Galime sakyti, jog politiniai įvykiai futbolininkams įtakos nedaro, tačiau tai būtų primityvistinis požiūris.

„Jei žmonės nebemirtų kasdien, tada galėtume susikoncentruoti ties futbolu. Kartais einame žaisti vos išgirdę naujienas apie tai, kaip per kokį nors autobuso apšaudymą žuvo žmonės. Mes apie tai galvojame. Tai daro įtaką, net jeigu stengiesi viską paslėpti“, – prieš kelis mėnesius sakė „Shakhtar“ vartininkas Andrėjus Piatovas.

Tokiu atveju racionaliausias sprendimas žaidėjams būtų bėgti iš karo niokojamos zonos. Ypač, jeigu kalbame apie brazilus. Tačiau toks kelias priimtinas ne visiems. Per ilgus metus Doneckas legionieriams tapo antraisiais namais.

„Naujas iššūkis būtų labai smagus, tačiau dar smagiau – likti Ukrainoje, klube, kurį myliu“, – anksčiau šiais metais sakė dabar jau buvęs „Shakhtar“ puolėjas Luizas Adriano.

Jis, kaip ir kita „Shakhtar“ žvaigždė iš Brazilijos Douglasas Costa, šią vasarą vis tik paliko Ukrainą. Tačiau paliko ne dėl įtemptos situacijos, o dėl to, kad juos į savo gretas kvietėsi elitiniai Europos klubai. Atmetinėti konkrečius pasiūlymus iš „Bayern“ ar „Milan“ yra labai sunku bet kuriam žaidėjui.

„Mums reikia žaisti futbolą ir atitraukti žmonių dėmesį nuo politikos ir karo. Mūsų užduotis – žaisti bei suteikti žmonėms vilties bei teigiamų emocijų“, – pridėjo A. Piatovas.

Klubo simboliai

Yra du žmonės, kurie karo metu turbūt net sekundei negalvojo apie išvykimą iš „Shakhtar“. Tai – treneris Mircea Lucescu bei kapitonas Darijo Srna.

Nuo 2004 metų komandai vadovaujantis rumunas yra tikra klubo legenda. M. Lucescu atvedė „Shakhtar“ į 8 iš 9 „Shakhtar“ iškovotų Ukrainos čempionų titulų. Kitaip tariant, „Shakhtar“ istorijoje nėra trenerio, kuris savo pasiekimais galėtų bent jau bandyti lygintis su M. Lucescu.

70 gimtadienio proga klubas prie savo stadiono Donecke iškėlė statulą M. Lucescu garbei.

Statulos ne mažiau vertas ir klubo kapitonas D. Srna. Ne vienerius metus laikytas vienu geriausių Europos dešinio krašto gynėjų bei baudos smūgių specialistų, kroatas turėjo daugybę progų persikelti į elitines Europos lygas. Tačiau jos D. Srnos nedomino.

„Tą dieną, kai baigsis karas, mes grįšime į Donecką ir bučiuosime miesto gatves“, – savo jausmus miestui apibūdino D. Srna.

Kaip jie išsidėstys?

„Shakhtar“ dažniausiai naudoja 4-2-3-1/4-3-3 schemą. Iš esmės galime neabejoti, jog antradienio rungtynėse prieš „Rapid“ jie stengsis dominuoti nuo pat pradžių, nepaisant to, kad iš Vienos jie parsivežė teigiamą rezultatą ir įvarčiai jiems nebėra reikalingi.

Ryškiausia komandos žvaigžde pastaruoju metu tapo saugas Fredas. Nepaisant savo menko sudėjimo, šis žaidėjas sugeba galingai grumtis aikštės viduryje. Be kita ko, jis atlieka tikslius perdavimus, turi gerą driblingą bei atlieka įspūdingus reidus tiek aikštės viduryje, tiek krašte. Vienintelė kritika jam – prastokas progų realizavimas.

Panašių problemų neturi kita žvaigždė iš Brazilijos – Alexas Teixeira. Jis galbūt nėra pats didžiausias darbininkas, kai komanda neturi kamuolio, tačiau pasižymi panašiomis atakuojančiomis savybėmis kaip ir Fredas, bet daug geriau realizuoja progas.

Praėjusį sezoną lygoje per 22 rungtynes jis pelnė net 17 įvarčių, o šiemet stabdyti arklių taip pat nesiruošia – jau turi 5 tikslius smūgius per tiek pat rungtynių. Be to, vieną įvartį A. Teixeira mušė ir Čempionų lygoje.

Galima „Shakhtar“ sudėtis rungtynėms prieš „Rapid“:

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi