Sportas

2019.11.23 11:30

Jau pažįstama situacija: ar Šaras teisus dėl „Žalgirio“ problemų?

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.11.23 11:30

Po labai skaudaus ketvirtadienio pralaimėjimo Belgrado „Crvena Zvezda“ ekipai Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris kalbėjo beveik tą patį, ką po kiekvienos nesėkmės. Labiausiai jam nepatiko auklėtinių nusiteikimas ir prastas darbas gynyboje.

Kai praėjusį sezoną Lietuvos čempionai Eurolygoje startavo laimėdami tik 3 rungtynes iš 9, specialistas šnekėjo panašiai.

Tada jis teigė, jog naujokai turi priprasti prie žaidimo Eurolygoje, o veteranai turi užmiršti puikų 2017-2018 metų sezoną, kurio metu „Žalgiris“ pateko į turnyro finalo ketvertą.

„Dabar dar tokia situacija, kad naujokai truputį apstulbę nuo Eurolygos, o veteranai džiaugiasi finalo ketvertu, aštuntuku ir vaikšto po Kauną iškėlę galvas. Bet tuoj nebevaikščios. Treneriai irgi nebevaikščios, reikės grįžti namo pakampiais“, – sakė 43-ejų kaunietis.

Kaip ir žodžiai panašūs, taip ir situacija primena tą, kurią matėme prieš metus, tik, galbūt, šįkart ji dar sudėtingesnė. Kauno ekipos sąskaitoje – trys pergalės ir septyni pralaimėjimai. Areną nuleidus galvas reikėjo palikti po paskutinių 4 rungtynių. Labai lengvai tai galėjo virsti 6, o ne 4 pralaimėjimais iš eilės, tačiau mače su Stambulo „Fenerbahče“ žalgiriečius už plaukų ištempė Marius Grigonis.

Pastarasis nuostabiai pradėjo sezoną, tačiau jo žaidimo kreivė pastaruoju metu krito žemyn. Galbūt tam įtaką daro ta mistinė pėdos kaulo trauma, neduodanti gynėjui ramybės, galbūt tai – tiesiog sugrįžimas link vidurkio. Negalėjome tikėtis, jog lietuvis ir toliau tritaškius mes 50 proc. taiklumu, o rungtynių pabaigose išvis nebesugebės pramesti.

Galime drąsiai sakyti, jog M. Grigonio 5 taškai mače su Pirėjo „Olympiakos“, 6 pramesti tritaškiai rungtynėse su Atėnų „Panathinaikos“ ir 3 netaiklūs tolimi šūviai bei nenoras imtis iniciatyvos mačo su „Crvena Zvezda“ pabaigoje, yra didžiulė priežastis, kodėl kauniečiai krito į šią duobę.

Vis dėlto, anot Šaro, priežastys yra netinkamas nusiteikimas ir taisyklių gynyboje nesilaikymas. Sunku pamatuoti, kiek krepšininkai yra išsigandę ar „per daug iškėlę galvas“, tad koncentruokimės į varžovų atakų stabdymą.

Trečiadienį kalbėdamas su žiniasklaida treneris sakė, jog reikia Belgrado komandai neleisti pelnyti jiems įprasto taškų skaičiaus.

„Jeigu „Crvena Zvezda“ atvažiuoja su truputį didesniu nei septyniasdešimties taškų vidurkiu, vadinasi, jų renkamų taškų riba yra septyniasdešimt. Turime laikyti tokias ribas. Nebent patys turėtume fantastišką vakarą puolime“, – tada sakė specialistas.

Šarūnas Jasikevičius: žaidėjai nevaikščios po Kauną iškelta galva, kaip ir treneris nevaikščios

„Žalgiris“ varžovams ketvirtadienį leido pelnyti 61 tašką. Ar tai reiškia, jog uždaviniai gynyboje buvo įvykdyti gerai arba bent neblogai?

Serbijos komanda realizavo 3 tolimus šūvius iš 24 ir didelę dalį laiko turėjo atakuoti krepšį paskutinėmis atakos sekundėmis. Tai buvo labai sudėtingi bandymai iš distancijos arba iš vidutinio nuotolio, o didžioji dalis jų net nebuvo arti tikslo.

Prie ko galima kibti? Oponentai puolime nusiėmė 12 kamuolių. Jų vidurkis – 11,6. Ne idealu, tačiau žinant tai, kad vienas kauniečių vidurio puolėjų yra 203 cm ūgio Zachas LeDay`us, žinant, kad Jockui Landale`ui, pačio Š. Jasikevičiaus žodžiais, reikia daugiau valgyti ir augintis masę, šis rodiklis neatrodo kaip tragedija. Juo labiau, kai patys žalgiriečiai gavo net 13 papildomų progų.

„Tu gali kontroliuoti gynybines sistemas, gali neleisti žaidėjo į stiprią ranką, gali atsitverti, gali padaryti baudą, kai ją reikia padaryti. Gali bent bandyti ją padaryti, kai neturi komandinių pražangų. Bet jeigu tu to nepadarai – reiškia esi nepasiruošęs aukotis komandai“, – po 61 praleisto taško sakė Šaras.

Šie standartai atrodo nerealistiški. Didžiąją mačo dalį „Crvena Zvezda“ atstovai šaudė pro šalį ir neturėjo ką daryti puolime. Rungtynių pabaigoje kauniečiai darė klaidų, tačiau klaidos yra neišvengiamos. Jei krepšininkai jų nedarytų, komandos pelnytų žymiai mažiau taškų, o krepšinis tikriausiai nebūtų tiek įdomus.

Nesvarbu, ką sako „Žalgirio“ treneris, gynyboje kauniečiai šįkart atrodė tikrai solidžiai. Puolime – jau kitas reikalas.

Lietuvos čempionai patys pataikė tik 3 tritaškius iš 21. Dauguma tų metimų buvo visiškai laisvi, tačiau paprasčiausiai nekrito į krepšį. Atrodo, kvaila tai tiek supaprastinti, tačiau tokių dalykų nutinka. Dar rungtynėse su „Panathinaikos“ kauniečiai realizavo 11 tolimų šūvių. Tokių dalykų nutinka.

Kur bėdų buvo? Patenkant į baudos aikštelę ir joje užbaigiant atakas po pirmojo kėlinio. Tačiau čia vėl panaši situacija – varžovai turėjo pajėgią ir fiziškai stiprią priekinę liniją, tad nereiktų tikėtis, kad joje Kauno ekipa gali dominuoti.

Galbūt vienintelė tikra problema buvo ta, kad nepavyko pasinaudoti varžovų gynybinių schemų spragomis. Jie keitėsi dengiamaisiais, o žalgiriečiai vis nepajėgdavo kamuolio įmesti komandos draugui, atsidūrusiam prieš žemesnį oponentą .

„Crvena Zvezda“ krepšininkai tokiems planams būdavo pasiruošę, todėl, kiek įmanoma, užtverdavo kelią perdavimams ir versdavo kauniečius atakuoti iš toli arba ieškoti kitų komandos draugų, kuriuos ištikdavo panašios bėdos.

Tokia problema šį sezoną atsirado pirmą kartą ir, žinant, kiek Lietuvos čempionų trenerių štabas vertina video peržiūros sesijas, galima neabejoti, kad panašių trukdžių nebeatsiras. Vis dėlto Šaras kaltino savo auklėtinius, kad šie nedrįsdavo nutraukti derinio ar imtis iniciatyvos likę prieš žemesnį varžovą.

Jiems to neleido daryti „Crvena Zvezda“ paruoštas žaidimo planas, kuriam mūsiškiai atsakymo neturėjo. Atrodytų, treneris,kuris nuolat kalba apie tai, jog reikia laikytis sistemos ir klausyti nurodymų, turėtų atsarginį planą arba bent sugalvotų, ką galėtų tokiu atveju daryti jo krepšininkai, tačiau sprendimo neatsirado. Žinoma, neatrado jo ir patys „Žalgirio“ krepšininkai, bijoję žaisti agresyviau.

„Sistema nesikeis, dirbsime toliau ta pačia kryptimi. Tikime savo sistema, bent jau trenerių štabas. Stengsimės, kad žaidėjai suprastų, kur jie daro klaidas“, – po susitikimo žiniasklaidai teigė Š. Jasikevičius.

Tai, kad jis įsikabinęs į savo sistemą, nėra blogas dalykas. Sistema jau įrodė, kad gali atvesti mažo biudžeto komandą iki atkrintamųjų ir net iki finalo ketverto.

Vis dėlto, ne nuo sistemos priklauso rezultatai. Krepšininkai turi atitikti turnyro lygį, kad galėtų būti konkurencingi. Jei Šaras tiki, kad atitinka, sunku juo abejoti. Sunku abejoti jo sistema, nes šis treneris jau yra įrodęs savo vertę ir ne veltui yra taip mylimas ne tik Kaune, tačiau ir visoje Lietuvoje.

Vis dėlto jo sistema ne visada veikia. Ne visi krepšininkai gali prie jos pritapti. Ne visi ir prisitaiko prie jo agresyvaus treniravimo stiliaus. LRT.lt žiniomis, Beno Udrihas parungtyniavęs Kaune nebenorėjo čia grįžti, M. Grigonis pirmuosius kelis mėnesius mąstė apie komandos palikimą.

Visiškai nepritapo Dee Bostas, Derrickas Waltonas Jr., o dabar – ir Alexas Perezas. „Žalgirio“ treneris nėra visagalis ir jis nėra visada teisus.

Tai nereiškia, kad jis nėra teisus dėl sistemos. Tai nereiškia, kad jis nėra teisus dėl to, kad komandai reikia žiūrėti ne į turnyrinę lentelę, o į savo žaidimą aikštėje. Jei pagerės Lietuvos čempionų krepšinis, pagerės ir pergalių bei pralaimėjimų santykis. Tuo jau galima buvo įsitikinti proeš sezoną ar du.

Iki to dar gali tekti ilgai kęsti, o kiekviena papildoma nesėkmė vis labiau atkreips gerbėjų dėmesį į tai, kad trūksta patikimo įžaidėjo, tvirto aukštaūgio ar tiesiog krepšininko, kuris galėtų individualiais veiksmais pelnyti taškus.

Galbūt pastarąją rolę užims klubą papildęs KC Riversas, tačiau spragų dar yra. Spragų visada ir buvo, tačiau „Žalgiris“ sugebėdavo susitvarkyti. Žaidėjai susitvarkydavo tikėdami savo trenerių štabo sistema ir savimi.

Krepšininkų pasitikėjimas savimi braška. Sistema, anot Š. Jasikevičiaus, jie tiki. Jis pats ja tiki. Vis dėlto kažkokio problemos sprendimo kol kas trūksta. Būtų tai susiję su krepšininkų komplektacija, sistema ar netinkamu nusiteikimu.

Jei to sprendimo „Žalgiro“ nariai neatras artimiausiu metu, ne tik pasikarščiavę gerbėjai, tačiau ir patys klubo atstovai galės kalbėti apie „palaidotą“ sezoną, kuris turi potencialo tapti prasčiausiu nuo tada, kai vyriausiojo trenerio pareigas ėmė eiti užsispyręs kaunietis, tikintis savo sistema.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt