Naujienų srautas

Sportas2019.11.21 12:36

„iGo2Dakar“ projektas iškeliauja į smėlio karalystę

iGo2Dakar, LRT.lt 2019.11.21 12:36

2018-ųjų ir 2019-ųjų Dakaro raliuose keliavusi ir naujienas šio sporto gerbėjams Lietuvoje pranešdavusi komanda „iGo2Dakar“ ruošiasi kelionei į Saudo Arabiją.

„Šie metai ypatingi, todėl nematome priežasčių, kodėl turėtume praleisti 42-ąjį Dakaro ralį, kuris atveria naują puslapį ne tik ralio bet ir Lietuvos istorijoje. 2020 metų sausio 5 dieną priestarto linijos Jeddah mieste stos net 6 komandos iš Lietuvos: motociklininkas Arūnas Gelažninkas, Dakaro legenda tituluotas ir ilgiausią Dakaro ralio patirtį sukaupęs Antano Juknevičiaus ir Dariaus Vaičiulio ekipažas, Vaidotas Žala su Saulium Jurgelėnu, Benediktas Vanagas su Sebastianas Rozwadowskis, Edvinas Juškauskas su Aisvydu Paliukėnu ir Gintas Petrus su Tomu Jančium“, – teigia vienas projekto „iGo2Dakar“ iniciatorių, komunikacijos specialistas Mindaugas Plukys.

Sausį dalyvių laukia 12 еtapų, kurie surikiuoti 7500 km ilgio maršrute su daugiau nei 5000 km greičio ruožų, penki iš jų ilgesni – po 450 km. Šalyje, kur karaliauja dykumos, 75% varžyų vyks įvairaus tipo smėlynuose.

Keičiasi žemynas, keičiasi ir žaidimo taisyklės. Pakeitimais tikimasi išlikti ištikimiems rally raid principams, suteikiant lygias galimybes visiems dalyvimas. Keleto greičio ruožų staruose dalyviai gaus kelio knygas tik prieš startą, o nauji maratoniniai greičio ruožai padės sumažinti atotrūkį tarp komandų. Į 2020 m. Dalyvauti 2020 Dakaro ralio sąraše 351 transporto priemonė (2019 m. 334) – 170 motociklų ir keturračių (1 iš Lietuvos), 134 automobiliai (5 iš Lietuvos) ir bagiai bei 47 sunkvežimiai, 557 dalyviai, atstovaujančių net 53 tautybėms.

„Super maratono“ etape motociklininkams (taikoma tik geriausiems pilotams) bus leidžiama tik 10 minučių dirbti prie technikos, todėl transporto priemonių tausojimas greičio ruože taps itin svarbiu faktoriumi kovojant dėl pozicijų. Dlayvių laukia ir tradicinis maratono etapas (nustatytas visoms transporto priemonėms). Mažiau patyrę dalyviai, dėl tam tikrų priežasčių pasitraukę iš varžybų, galės pasinaudoti „Joker“ teise (visose kategorijose) ir Dakaro ralį tęs „Dakar Experience“ klasėje.

Taigi, koks grafikas laukia dalyvių ir jų komandų iš Lietuvos?

02-05/01/2020
Administracinė ir techninė komisijos bei ralio startas

Dakaro Ralis prasidės antrame pagal dydį Saudo Arabijos mieste-uoste Jeddah (liet. k. Džida), kuriame gyvena 3,5 mln. žmonių. Dėl intensyvios komercinės veiklos dar vadinamas šalies ekonomikos širdimi. Šis 7-ajame amžiuje įkurtas žvejų kaimelis tapo vienu judriausių uostų pasaulyje, taip pat, pagrindiniais vartais piligrimams į šventuosius Mekos ir Medinos miestus. 2020 metų sausio 5 dieną antras pagal dydį šalies miestas taps Dakaro ralio atskaitos tašku. Raudonosios jūros pakrantėje įsikūrusį miestą garsina Karaliaus Fahdo fontanas, kurio vanduo išmetamas į viršų net 375 km/h greičiu bei „Jeddah Tower“ pastatas, kuris greit pasieks 1,001 m aukštį.

05/01/2020
Jeddah > Al Wajh, 752 km - SS: 319 km

Atidarymo greičio ruožas – toli gražu ne pasivaikščiojimas parke, nes čia yra visko. Jis greitas, vingiuotas, su kopomis ir akmenimis. Su tokia paviršiaus įvairove šio mini-Dakaro geriau nenuvertinti.

06/01/2020
Al Wajh > Neom, 401 km - SS: 367 km

Šiame greičio ruože, prie „švarių“ Pietų Amerikos plotų pripratę dalyviai, turės gerai paprakaituoti. Jį sudarys daug keliukų. Šios dienos iššūkis pareikalaus nemažai patirties ir įgūdžių. Šią dieną dalyviai supras, kad naviguoti Saudo Arabijoje yra itin sudėtinga. Laikas išmokti skaityti naujus orientyrus, kai priekyje išdigs sudėtingos sankryžos su keletu persipynusių keliukų.

Motociklams ir keturačiam – taip pat pirmoji „super maratono“ diena.

07/01/2020
Neom > Neom, 489 km - SS: 404 km

Žiedo formos etapas greta būsimo megapolio Neom’o yra tikras perlas.

Šis greičio ruožas drieksis Jordanijos pasienyje per kanjonus ir kalnus ant biraus smėlio kilimo. Jo metu dalyviai pakils iki 1400 metrų aukščio, tai aukščiausia vietovė 2020 metų ralio maršrute, o motociklininkams tai bus finišo „super maratone“ diena.

08/01/2020
Neom > Al Ula, 676 km - SS: 453 km

Šios dienos darbotvarkėje dalyvių lauks lygios smėlėtos ir žvyro atkarpos, kurios drieksis vietinės reikšmės keliukais. Bet, viską apsunkins navigacijos užduotys, kur reikės aiškių ir greitų sprendimų. Istorijos mėgėjai galės išsitraukti kamerytes, nes maršutas eis pro Nabateano šventyklas.

09/01/2020
Al Ula > Ha'il, 563 km - SS: 353 km

Šia dieną dalyvia praleis smėlynuose su gigantiškomis uolomis, kurios pasitarnaus, kaip orientyras. Jos padės dalyviams susigaudyti ir išvengti brangiai kainuosiančių navigavimo klaidų! Ne toks techniškas, bet gan įspūdingas etapas su milžiniškais smėlio kalnais. Nuo jų leidžiantis, teks saugotis dykumose augančių žolių kupstų. Čia vairuotojai turės išlikti labai atidūs.

10/01/2020
Ha'il > Riyadh, 830 km - SS: 478 km

Peizažo kaita bus dramatiška. Šį kartą ypatingas etapas visiškai smėlynuose. Po gan greito starto, kliūčių ekspertai galės pasinaudoti savo žinoimis ir įgyti pranašumą. Vairuotojai, įvaldę įgūdžius Sacharos dykumoje tikrai tuo pasinaudos. Po šio etapo dalyvių lauks poilsio diena.

11/01/2020
Riyadh > poilsio diena

Dideli sodai, suteikę miestui vardą 18 amžiuje, dabar užleidžia vietą civilizacijai, kuri dabar telkiasi daugiau nei 1500 km2 plote (pvz. Paryžiaus plotas: 105 km2, Buenos Airės, 203 km2), o gyventojų skaičius jau perkopė daugiau nei šešis milijonus. Demografinis bumas nuo 1970 m. mieste ėjo koja kojon su architektūros revoliucija, kuri šaliai padovanojo įspūdingų dangoraižių peizažą, įskaitant 267 m „Al Faisaliyah” centrą, 302 m „Karalystės“ centrą ir 307 m aukščio „Burj Rafal“ dangoraižį.

12/01/2020
Rijadas > Wadi Al-Dawasir, 741 km - SS: 546 km

Antroji Dakaro ralio dalis privers pasiraitoti rankoves. Po ilgai lauktos poilsio dienos, išsilaižę kovų žaizdas, jie susirems ilgiausiame greičio ruože šiame ralyje. Neskaitant to, jis bus ir pats sudėtingiausias. Po kelis kilometrus siekiantys kopų laukai yra išsibarstę visame maršrute. Reikės kopti, leistis ir itin atydžiai sekti kelio knygą. Pats greičio ruožas yra greitas... bet ne per greitas!

13/01/2020
Wadi Al-Dawasir > Wadi Al-Dawasir, 713 km - SS: 474 km

Vėl kilpa. Dalyvių karavanas pasuks į pietus. Čia pasitiks kalnų peizažas, kanjonai ir stebinantys spalvų kontrastai, pvz. juodi akmenys ant balto smėlio… Greičio fanai pagaliau sulauks savo akimirkos ir galės atlenkti geležėlę net 40 km ilgio tiesiojoje, tačiau etapo eigoje laukia klastingi kopų masyvai, krurie pareikalaus nemažo budrumo.

14/01/2020
Wadi Al-Dawasir > Haradh, 891 km - SS: 415 km

Tai vienas iš ilgesnių etapų, kuris drieksis per taip vadinamą “tuščiąjį ketvirtį”. Pagrindinis veiksnys greičio ruože bus tikslumas. Trasa drieksis kieto grunto paviršiumi su daug kliūčių. Tie, kurie nebus atsargūs, gaus nemažai pamokų. Pasiekę Haradh miestą, kuriame klesti naftos ir žemės ūkio verslai, ralis pereis į naują fazę.

15/01/2020
Haradh > Shubaytah, 608 km - SS: 534 km

Šis maratoninis greičio ruožas pareikalaus svarbiausios įgūdžio ralyje: ištvermės. Pirmoje dalyje dalyviai papuls į neaprėpiamas “tuščiojo ketvirčio” bekelės platybes. “Tuščias kvartalas”, tai ne vieta, kur bus lengva, nes paskutiniai 30 kilometrų eina tiesiai per kopas. Naktis čia užklumpa akimirksniu! Finiše, tik dalyviai gali padėti vieni kiriems.

16/01/2020
Shubaytah > Haradh, 744 km - SS: 379 km

Diena prasidės fantastiškais 80 kilometrų įstabiausiomis šalies kopomis. Esant tokiam atstumui, dalyviai gali lengvai pasiklysti smėlynuose, grožėtis tikrai nebus kada. Išlindę iš kopų ekipažai patrauks pirmųjų juodojo aukso tyrinėtojų pėdomis link maratoninio etapo finišo.

17/01/2020
Haradh > Qiddiyah, 447 km - SS: 374 km

Šalti nervai bus patikimas sąjungininkas paskutiniame greičio ruože. Intriga išliks iki finišo ir galutinėje įskaitoje dar gali būti siurprizų. Paskutinis šimtas kilometrų privers šturmanus vėl paplušėti iš peties ir taps tikru jų galvos skausmu, kaip ir pirmąją ralio savaitę. Bet finišo linija netoli! Speciali 20 km ilgio finišo atkarpa jau neturės įtakos galutiniam rezultatui. Šio etapo finiše paaiškės ir specialaus prizo „Qiddiyah Trophy“ nugalėtojo vardas, kurį organizatoriai įteiks paskutinio greičio ruožo finiše.

Ralio finišas ir apdovanojimų podiumas

Apdovanojimų ceremonija vyks Al Qiddyah mieste. Dakaro ralis bus pirmas pasaulinio lygio sporto renginys organizuojamas šiame mieste, kuris įkurtas vos prieš du metus, 2018 metais. Planuojama, kad 2022 metais čia karaliaus pramogos ir kultūriniai renginiai. Didžiulis kompleksas, nutolęs apie 40 kilometrų nuo Riyadh miesto trauks lankytojus įvairiausiais atrakcionais ir pramogų parkais, pasaulinio lygio sporto kompleksais ir meno centrais. Po apdovanojimų lietuvaičiai skubės į Lietuvą pirmieji pasidalinti savo pasiekimas sunkiausiame bekelės maratone pasaulyje.

18/01/2020

Dalyvių technika grįžta į 2020 Dakaro ralio startą, Jeddah miestą. Uoste ją pakraus į keltą, kuriuo keliaus į Europą ir kitus kontinentus. Planuojama, kad vasario mėnesio pradžioje lietuviška armada turėtų pasiekti Lietuvą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi