Naujienų srautas

Sportas2019.11.20 17:01

Sun Yango teisme – krachas dėl vertimo ir kinų „iškastas“ paslaptingas liudininkas

LRT.lt 2019.11.20 17:01

Šveicarijoje vykusiame antrajame istorijoje visuomenei atvirame Sporto arbitražo teisme (CAS), kuriame dėl dopingo pažeidimų teisiamas kinas Sun Yangas, vyko tikras vertimo chaosas. Tuo tarpu kinų naujienų agentūra „Xinhua“ surado paslaptingą anoniminį liudininką, kuris patvirtina plaukiko versiją.

Krachas dėl vertimo

Penktadienį vykęs plaukimo žvaigždės teismas buvo pažymėtas chaosu dėl nesugebėjimo surasti vertėjų, kurie angliškai nekalbančiam Sun Yangui išverstų jam pateikiamus klausimus bei jo atsakymus.

Kaip rašo „The Guardian“, vienu metu abiejų pusių teisininkai atrodė rimtai sutrikę, nes nesuprato, kas jiems sakoma vertėjų lūpomis.

CAS pažymi, kad vertėjus iš pateikto sąrašo išsirinko S. Yango atstovai, tačiau po teisme įvykusios pertraukos vertėjo pareigų ėmėsi vienas WADA atstovų, mokantis anglų ir kinų kalbas.

Būtent S. Yangas pageidavo, kad jo teismas CAS būtų viešas – tai tik antrasis toks atvejis sporto arbitražo teismo istorijoje.

S. Yangas kaltinamas, kad 2018 metų rugsėjį po jo namuose atlikto dopingo testo, apsaugos darbuotojas plaktuku sudaužė buteliuką su sportininko krauju. Kinas tuomet atsisakė duoti papildomą šlapimo mėginį.

Po šio įvykio tarptautinė plaukimo federacija (FINA) nubaudė S. Yangą papeikimu ir leido kinui varžytis šių metų pasaulio čempionate, kur S. Yangas iškovojo du čempiono titulus 200 ir 400 metrų laisvu stiliumi rungtyse, abukart įveikdamas lietuvį Daną Rapšį.

WADA apskundė FINA sprendimą teismui, reikalaudama S. Yangui diskvalifikacijos, kuri neleistų kartą jau už dopingą baustam kinui varžytis olimpinėse žaidynėse Tokijuje.

Tuo tarpu S. Yangas ginasi, kad į jo namus atvykę dopingo kontrolieriai neturėjo reikiamų dokumentų ir nebuvo oficialiai akredituoti paimti dopingo mėginius. Anot S. Yango, vienas iš kontrolierių ėmė net jį fotografuoti, kas yra griežtai draudžiama.

CAS sprendimo tikimasi sulaukti tik kitais metais.

Paslaptingas liudytojas

Kinijos naujienų agentūra „Xinhua“ skelbia suradusi vieną vyrų, kuri tą 2018 metų rugsėjo vakarą buvo S. Yango namuose ir padėjo paimti dopingo mėginį.

Anot „Xinhua“, anonimu norėjęs išlikti vyras iš tiesų yra statybininkas, kuris net nesuprato, ką tą vakarą veikė Kinijos plaukimo žvaigždės namuose. Neva jis tik padėjo buvusiai klasės draugei, kuri yra dopingo kontrolės pareigūnė (DCO).

„Prieš mums įeinant į kambarį, kuriame turėjo būti atliktas šlapimo testas, DCO manęs paprašė palydėti Sun Yangą į vonios kambarį. Kaip supratau, jis norėjo, kad stebčiau, kaip jis šlapinasi. Kadangi abi jos (pareigūnės) buvo moterys, aš sutikau“, - „Xinhua“ cituoja anoniminį liudytoją.

S. Yangas nepateikė šlapimo mėginio, o kraujo testas buvo sudaužytas plaktuku. Anot plaukiko, vienas iš pareigūnų jį fotografavo.

„Sunas yra didžiulė Kinijos žvaigždė ir aš pirmą kartą jį mačiau gyvai. Aš buvau sujaudintas. Padariau kelias nuotraukas lauke su savo telefonu. Kai mes visi sėdėjome kambaryje, bandžiau padaryti dar nuotraukų, bet jis man neleido to padaryti. tada jis paprašė mūsų visų pateikti savo dokumentus, kai aš parodžiau savo, Sunas pasakė, kad aš nesu akredituotas pareigūnas ir negaliu būti testo kambaryje“, - „Xinhua“ sakė liudytojas.

Anot jo, jis nežinojo nieko apie atliekamą dopingo testą, tiesiog sutiko padėti buvusiai klasės draugei.

Šis anoniminio liudytojo iš anksto vaizdo medžiagoje užfiksuotas pareiškimas nebuvo parodytas penktadienį vykusiame CAS posėdyje, tačiau teismo atstovai teigė, kad jis bus įtrauktas į bylą.

Kaip praneša ABC, dopingo testais užsiimančios Švedijos kompanijos IDTM atstovas Tudo Popa, atsakingas už šį S. Yango testą, pakomentavo anoniminio liudininko žodžius.

Anot T. Popa, šis vyras buvo pasirašęs dokumentus su savo atsakomybėmis bei žinojo, kad darbe reikalaujama visiško konfidencialumo. Anot IDTM atstovo, neįvardyto „statybininko“ darbas tiesiog buvo stebėti, kaip atliekamas „testas pereina iš sportininko kūno į surinkimo indą“. Paprastais žodžiais tariant – jis turėjo stebėti, kaip S. Yangas šlapinasi.

Pagal WADA antidopingo taisykles, atliekant šlapimo testus, vyrus atletus turi prižiūrėti vyras, o moteris atletes – moteris.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi