Sportas

2019.11.20 12:27

Pamažu ryškėja vis aiškesnis „EURO 2020” paveikslas

LRT.lt2019.11.20 12:27

Antradienio vakarą buvo sužaisti paskutiniai kitų metų Europos futbolo čempionato atrankos susitikimai, o po jų jau žinome dvidešimt komandų, kurios tiesiausiu keliu žengė į finalines varžybas. Tačiau netrūksta ir vis dar nežinomų dalių.

Verta pradėti nuo to, jog kitų metų turnyras pirmą kartą istorijoje vyks net dvylikoje šalių.

Grupių varžybos ir aštuntfinalio etapas vyks Danijoje (Kopenhagoje), Rumunijoje (Bukarešte), Nyderlanduose (Amsterdame), Airijoje (Dubline), Ispanijoje (Bilbao), Vengrijoje (Budapešte) ir Škotijoje (Glazge).

Grupių varžybas ir ketvirtfinalius priims Vokietija (Miunchenas), Azerbaidžanas (Baku), Rusija (Sankt Peterburgas) bei Italija (Roma), o likę grupių mačai bei pusfinalių ir finalo susitikimai bus žaidžiami legendiniame Londono „Wembley“ stadione Anglijoje.

Šiuo metu yra aiškios 20 kitų metų turnyro komandų iš 24, sėkmingai įveikusios atrankas. Tai – Belgija, Italija, Anglija, Vokietija, Ispanija, Ukraina, Prancūzija, Lenkija, Šveicarija, Kroatija, Nyderlandai Rusija, Portugalija, Turkija, Danija, Austrija, Švedija, Čekija, Velsas ir Suomija.

Likusios keturios komandos paaiškės tada, kai bus sužaistas atkrintamųjų etapas jau kitais metais. Jame žais šešiolika geriausių komandų, kurios į čempionatą nepateko tiesiogiai, tačiau sėkmingai pasirodė pernai vykusioje UEFA tautų lygoje.

Visų keturių šio turnyro lygų atstovai gaus po vieną kelialapį, tačiau šiuo metu iki galo žinomos tik dviejų lygų pusfinalio poros.

Žemiausioje, D lygoje, dėl vienintelio kelialapio susikaus Sakartvelo, Baltarusijos, Šiaurės Makedonijos ir Kosovo vienuolikės.

B lygos komandos, žaisiančios dėl bilieto į Europos čempionatą, yra Bosnija ir Hercegovina, Šiaurės Airija, Slovakija ir Airija.

Penktadienį bus traukiami burtai, po kurių paaiškės poros A grupėje, o viską nulems tai, su kuo C grupėje susikaus škotai (kita C grupės pusfinalio pora aiški – Serbija susitiks su Norvegija). Čia yra keturios opcijos.

Jei Škotijos rinktinei burtų būdu tenka Rumunijos rinktinė, A grupės pusfinaliuose žais Islandija su Vengrija bei Bulgarija su Izraeliu.

Jei škotai sulaukia vengrų, A grupėje islandai susikaus su rumunais, o Bulgarija egzaminuos Izraelį.

Škotams ištraukus Izraelio rinktinę, A grupės pusfinaliai atrodytų taip: Islandija – Rumunija, Bulgarija – Vengrija;

Jei Škotijos rinktinei tektų Bulgarijos rinktinės iššūkis, A grupėje susitiktų Islandija ir Rumunija bei Izraelis su Vengrija.

Visų lygų finalo ketvertai vyks vienoje iš to ketverto šalių-dalyvių.

Pagrindinio turnyro grupių etapo burtai bus traukiami lapkričio 30-ąją, taigi, dar nežinant visų komandų, kurios dalyvaus turnyre.

Tačiau paveikslas darosi kiek aiškesnis, mat visos keturios komandos, pateksiančios į turnyrą per atkrintamąsias, iškart keliaus į žemiausiąjį, ketvirtą krepšelį.

Kiekviename iš turnyro krepšelių bus po šešias komandas, o paskirstytos jos bus tokiu būdu (Š – viena iš turnyro šeimininkių):

Pirmasis krepšelis – šešios geriausios pirmas vietas atrankos grupėse užėmusios komandos: Belgija, Italija (Š), Anglija (Š), Vokietija (Š), Ispanija (Š), Ukraina;

Antrasis krepšelis – likusios keturios pirmąsias vietas atrankos grupėse užėmusios komandos bei dvi geriausios antrosios: Prancūzija, Lenkija, Šveicarija, Kroatija, Nyderlandai (Š), Rusija (Š);

Trečiasis krepšelis – tolimesnės šešios antros vietos: Portugalija, Turkija, Danija (Š), Austrija, Švedija, Čekija.

Ketvirtasis – dvi prasčiausios antrosios vietos bei keturios atkrintamųjų etapo laimėtojos (kol kas aiškios tik Velso ir Suomijos rinktinės).

Įdomu tai, jog visos turnyro šeimininkės jau anksčiau buvo suporuotos į grupes tuo atveju, jei jos patektų į finalinį turnyrą. Poros buvo sudarytos pagal sportinį principą, geografines aplinkybes bei politinį kontekstą.

Kiekviena šalis–organizatorė turėjo tris galimybes: patekti į turnyrą per atranką, patekti per atkrintamąsias arba išvis nepatekti.

Pagal šį kriterijų bus paskirstyta ir tai, kurios komandos grupėje žais visas trejas rungtynes namuose.

Tarkime, Europos čempionato A grupės šeimininkais buvo paskirti Italija ir Azerbaidžanas. Kadangi į turnyrą pateko tik italai, o Azerbaidžano futbolininkai atrankos neįveikė, Italija automatiškai visas rungtynes žais namuose.

C grupės etapas vyks Nyderlanduose ir Rumunijoje. Nyderlandai į čempionatą žengė tiesiogiai, Rumunija dar turės varžytis atrankoje. Net jei ją ir įveiks, rumunai prieš Nyderlandus persvaros neturės, tad būtent oranžiniai visuose mačuose turės namų pranašumą.

Specifinė situacija yra B grupėje, kurioje šeimininkais bus danai ir rusai. Abi šios komandos į čempionatą žengė tiesiausiu keliu, tad tai, kuri komanda turės aikštės pranašumą, bus išrinkta burtų keliu.

Kitų grupių šeimininkų suporavimai: D – Anglija (pateko, turės namų pranašumą visose rungtynėse) ir Škotija (varžysis atkrintamosiose), E – Airija (varžysis atkrintamosiose) ir Ispanija (turės namų pranašumą visose grupės rungtynėse), F – Vokietija (turės pranašumą visose namų rungtynėse) ir Vengrija (varžysis atrankoje).

Tad nors kitų metų turnyro kontūrai pamažu aiškėja, taip pat lieka ir nemažai klaustukų. Tiesa, kai kurie iš jų bus panaikinti dar iki lapkričio mėnesio pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.