Naujienų srautas

Sportas2019.11.15 17:27

Mindaugas Špokas – apie pasiruošimą olimpinei atrankai, aukštus kriterijus ir galimus varžovus

Penktadienį paaiškėjo, jog Lietuva gavo vieną iš keturių galimybių organizuoti olimpinio krepšinio turnyro atrankos varžybas. Priimtas sprendimas, jog dėl vieno iš kelialapių į Tokiją komandos susikaus Kaune.

Kiti turnyrai vyks Splite (Kroatijoje), Belgrade (Serbijoje) ir Viktorijoje (Kanadoje). Tai reiškia, kad su šių šalių rinktinėmis mūsiškiai negali susitikti atrankos turnyruose.

Dėl 4 kelialapių į Tokiją varžysis 24 šalių nacionalinės komandos. Jos bus padalintos į 4 grupes po 6 rinktines. Iš kiekvienos grupės į olimpines žaidynes pateks tik vienos šalies krepšininkai.

Atrankos turnyrai vyks 2020-ųjų birželio 23-28 dienomis. Tokijuje kelialapius užsitikrinusios rinktinės varžysis nuo liepos 24 iki rugpjūčio 9 dienos.

Bendraudamas su LRT naujienų tarnyba, Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Špokas papasakojo apie būsimus iššūkius, galimas išlaidas, laukiamus varžovus ir didelius organizatorių reikalavimus.

– Kas nulėmė, kad patekome tarp tų keturių miestų?

– Džiaugiamės, buvome gerai įvertinti, neabejojame, jog esame tarp tų, kurie turi geriausią infrastruktūrą (kalbant apie areną), turime geriausius sirgalius, 2011-ųjų Europos čempionatas ir kiti FIBA turnyrai čia praėjo sklandžiai ir su gerais įvertinimais, tad čia bėdų irgi neturime.

Viešbučiams reikalavimai buvo 4 žvaigždučių, juos irgi turime. Didžiausias sunkumas buvo finansinis, labai džiaugiamės sulaukę premjero, Kauno miesto savivaldybės, ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) paramos.

Mums tai atrodė neįmanoma misija, tačiau visi keturi surėmėme pečius ir dabar belieka tai įgyvendinti.

– Išlaidos siekia apie tris milijonus eurų?

– 2,1 milijonų yra starto mokestis, kita suma – įgyvendinimo kaštai: šešių komandų apgyvendinimas, maistas, transportas. Tie visi pinigai lieka Kauno miestui, už viešbučius, nes už viską teks mokėti.

– Kokie pirmieji darbai laukia?

– Mums žinomas tas kelias, panašūs turnyrai jau organizuoti anksčiau. Lyginant šitą turnyrą su liepą vyksiančiu Europos U20 vaikinų čempionatu, atrankos turnyras yra daug lengvesnis, tik sąlygos yra pakankamai stipriai užkeltos.

Atrodo, kad tas kriterijų dokumentas ruoštas tiesiai iš pasaulio čempionato ir perkeltas čia, tie kriterijai atrodo dideli, kai kur – net ir per dideli, tai sėsime ir pereisime pro pagrindinius dalykus. Pagrindinis tikslas – finansų plano laikymasis, nes yra įsipareigojimai, paskui lauksime FIBA delegacijos, jie apžiūrės viešbučius, visa kita. Nemanau, kad čia bus problema.

Turime motyvuotą kolektyvą, kuris tuos darbus ir padarys.

– Kurie yra tie kriterijai, kurie jus stebina?

– Pavyzdys – 200 žiniasklaidos atstovų. Žiūrint paprastai – keturi etapai vienu metu ir visuose po 200 atstovų – tai atrodo nerealu. Kitas dalykas, tiek pat VIP vietų FIBA partneriams. Vėl nemanau, kad vienu metu per keturias atrankos vietas tų žmonių bus 800. Mums tai neatrodo labai normalu.

Tai atrodo labiau techninis niuansas, paskelbti aukštesnį kriterijų, kad atitiktume mažesnį reikalavimą. Tai bandysime atlikti, kad nedarytume to, ko paskui nereiks. Nes žiniasklaidos vietų kūrimas mažina žiūrovų skaičių – vienas žurnalistų stalas atima apie keturias kėdes. Nekalbant apie tai, kiek kainuos tos vietos įrengimas.

Tikimės daryti ne tam, kad atitiktume reikalavimus, o pagal tai, ko tikimės. Kai bus burtų traukimo ceremonija, žinosime komandas, jų poreikius ir galėsime dėliotis savo planus.

– Minima, kad grupės bus sudarytos geografiškai.

– Yra krepšeliai, džiaugiamės, kad įvyko tas, ko labai tikėjomės, kad Kanada ir Kroatija gavo atraankas, tai išvengėme šitų komandų, nes abi komandos su savo NBA žaidėjais gali būti tikrai galingos žaidžiančios savo namuose.

Šitų dviejų nereikės turėti savo grupėje. Dabar graikai gali ieškoti kur važiuos, yra ir rusai iš pirmo krepšelio, tai yra tos komandos, su kuriomis tikrai nežaisime, o visos kitos komandos gali būti.

Tai yra, berods, dvi Europos komandos, viena Azijos, viena Amerikos ir viena Afrikos. Net neabejoju, kad viena ar dvi komandos bus tikrai labai stiprios.

– Dariui Maskoliūnui tai (kad atranka vyks Lietuvoje – LRT.lt) turbūt labai gera žinia?

– Su Dariumi susirašėme, kad tai puiki naujiena. Jei būtų paaiškėję, kad vyksime žaisti į Kanadą, būtų reikėję visai kitaip rengti pasiruošimą, būtų sudėtinga per dvi savaites įtilpti ir į aklimatizaciją ir žaidimą. Įmanoma, bet sudėtinga. Geriau būti savo klimato zonoje, kur vėl turime savo sirgalių armiją, džiaugiamės „Žalgirio“ fanų palaikymu, tikimės, kad tokį palaikymą turėsime ir pas save, o prieš tokią armiją nėra lengva žaisti.

Visos rungtynės reikš labai daug, vienas pralaimėjimas palieka tave namuose, reikia viską laimėti nuo pirmų rungtynių.

Šešios komandos bus suskirstytos į dvi grupes, paskutinės grupių komandos po grupių etapo važiuos namo, o pirma ir antra žais kryžmines rungtynes ir kas pralaimi – važiuoja namo.

Ir pirmos ir paskutinės rungtynės bus labai svarbios, nebus kada įsižaisti.

– Ar daug sirgalių atvažiuoja į tokias varžybas?

– Sunku pasakyti, pamatysime grupę, bus realiau. Tėvai, artimieji, draugai būna visada, priklausys nuo to, ar šalys bus su tradicijomis, ar ne. Potencialiai galiu išvardinti 19 šalių, kurios su mumis žais, bet nesinori spėlioti, kurie privežtų daugiau sirgalių.

Dabar žiūrime iš savo pusės, norime užpildyti areną savo rungtynėse ir ruoštis maksimaliai gerai, surinkti visus geriausius žaidėjus ir palinkėti žaidėjams, kad būtų geri sezonai, nebūtų traumų ir būtume sveiki atrankoje ir kad tai būtų geras pasiruošimas olimpinėms žaidynėms.

Visos atrankos dalyvės:

Angola, Brazilija, Kanada, Kinija, Kroatija, Čekija, Dominikos Respublika, Vokietija, Graikija, Italija, Pietų Korėja, Lietuva, Meksika, Naujoji Zelandija, Lenkija, Puerto Rikas, Rusija, Senegalas, Serbija, Slovėnija, Tunisas, Turkija, Urugvajus, Venesuela.

Reportažas apie atrankos varžybas – nuo 16:11 min.

Žinios. Artėjančią žiemą dalis gyventojų pasitinka nepasiruošę: pusė jų dar neturi dūmų detektorių
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi