Sportas

2015.09.08 13:45

Naujoji J. Valančiūno sutartis: ką tai reiškia žaidėjui ir klubui?

Jeigu reikėjo įrodymų, kaip stipriai Toronto „Raptors“ vertina Joną Valančiūną, jie buvo pateikti ketvirtadienį. Visi 64 milijonai įrodymų.

Jeigu reikėjo įrodymų, kaip stipriai Toronto „Raptors“ vertina Joną Valančiūną, jie buvo pateikti ketvirtadienį. Visi 64 milijonai įrodymų.

„Raptors“ ketvirtadienį sudarė ketverių metų, 64 mln. JAV dolerių kontraktą su 23 metų lietuviu, taip su juo susiedami savo ateitį.

Tai reiškia, kad J. Valančiūnas nuo 2016-2017 m. sezono taps brangiausiai apmokamu „Raptors“ žaidėju. Ši sutartis yra puikiausias įrodymas, kaip stipriai „Raptors“ vertina J. Valančiūną.

Krepšininkas bet kuriuo atveju turėjo kitam sezonui galiojančią, 4,66 mln. JAV dolerių vertą sutartį ir kontraktą galėjo pasirašyti kitais metais. Tai galbūt jam būtų leidę sudaryti pelningesnę sutartį ir galbūt netgi būtų buvę naudingiau „Raptors“ komandai.

Taigi kodėl sprendimas priimtas dabar?

Pagal NBA taisykles, tris sezonus NBA sužaidę krepšininkai gali iš anksto pratęsti kontraktą su esama komanda, jeigu susitaria tarp liepos 1-osios ir spalio 31-osios. Paprastai derybos su žaidėjais užtrunka iki paskutinės minutės, o anksti sutartys sudaromos tik su itin svarbiais krepšininkais.

Tokiais svarbiais, kaip Anthony Davisas. Jis vos išmušus pirmosioms liepos 1-osios minutėms paskelbė, kad su Naujojo Orleano „Pelicans“ susitarė dėl penkerių metų, 143 mln. JAV dolerių kontrakto.

Antroji žvaigždė, šią vasarą pratęsusi sutartį pagal šias sąlygas, buvo Damianas Lillardas. Jis su Portlando „Trail Blazers“ susitarė dėl penkerių metų, 117 mln. JAV dolerių.

Ir viskas. Be šių dviejų krepšininkų, nė vienas kitas trejus metus lygoje žaidęs krepšininkas šią vasarą dar nebuvo pasirašęs naujos sutarties.

Bradley Bealas, trejus metus lygoje paleidęs Vašingtono „Wizards“ žaidėjas, sutarties pratęsimo greičiausiai nesulauks, nes Vašingtono ekipa nenori užkimšti algų kepurės, tikėdamasi kitą sezoną prisivilioti Keviną Durantą.

Dėl tos pačios priežasties – algų kepurės lankstumo – šiemet sutarties pratęsimo gali nesulaukti ir Andre Drummondas, nors jis pretenduoja į maksimalią sutartį, o Detroito „Pistons“ jį nori išsaugoti.

Pasirašydama sutartį su J. Valančiūnu jau dabar, „Raptors“ atsisakė algų kepurės lankstumo 2016 metų vasarą. Įsipareigojusi naujam kontraktui, „Raptors“ žino, kad nuo 2016 metų liepos 1 dienos jos algų kepurėje 16 mln. JAV dolerių bus rezervuota J. Valančiūnui.

Kodėl visgi tai buvo naudinga „Raptors“ komandai?

Pirmiausia dėl to, kad nepratęsus sutarties šiemet, kitą vasarą J. Valančiūnas būtų tapęs apribotu laisvuoju agentu. Tai reiškia, kad bet kuri kita komanda jam galėtų pasiūlyti sutartį ir „Raptors“ per 3 dienas turėtų pateikti analogišką pasiūlymą arba prarastų krepšininką.

Taip šią vasarą nutiko su Enesu Kanteriu. Keturis sezonus NBA sužaidęs puolėjas tapo apribotu laisvuoju agentu, sulaukė ketverių metų, 70 mln. JAV dolerių pasiūlymo iš Portlando „Trail Blazers“, tačiau tą patį jam sutiko mokėti ir Oklahomos „Thunder“, todėl jis liko Oklahomoje,

Kitą vasarą NBA algų kepurė išaugs bent 20 mln. JAV dolerių, todėl J. Valančiūnas laisvoje rinkoje būtų galėjęs tikėtis dar didesnio pasiūlymo, nei šiemet sulaukė E. Kanteris.

Tačiau šių metų NBA sutarčių pavyzdžiai rodo, kad krepšininkai yra linkę rinktis saugumą ir mažesnius pinigus, o ne riziką ir didesnius pinigus.

Nors buvo spėliojama, kad netgi toks krepšininkas kaip Kevinas Love‘as sudarys vos vienų metų sutartį, kad kitą vasarą galėtų pasirašyti kur kas pelningesnį kontraktą, puolėjas su Klivlando „Cavaliers“ pasirašė penkerių metų, 110 mln. dolerių vertės kontraktą.

Panašiai elgėsi kiti žaidėjai. Jimmy Butleris sudarė penkerių metų, DeAndre Jordanas ir LaMarcusas Aldridge‘as – ketverių metų sutartis ir pan.

Niekas neabejoja, kad šie žaidėjai kitą vasarą būtų turėję galimybę pasirašyti pelningesnes sutartis, tačiau niekas nežino, kas gali nutikti per metus. Garantuotas ilgalaikis kontraktas jiems suteikia ramybę.

Naujoje J. Valančiūno sutartyje yra viena svarbi sąlyga

Kontraktas pasirašytas ketveriems metams, tačiau po trejų žaidėjas ją galės nutraukti. Tai reiškia, kad 2019 metų vasarą J. Valančiūnas gali tapti laisvuoju agentu.

Ko gero, ši sąlyga lėmė tai, kad sutartis su žaidėju buvo sudaryta dar šiemet.

„Raptors“ J. Valančiūnui galėjo pasiūlyti maksimalią penkerių metų sutartį. Tačiau nuo kitų metų išaugant NBA algų kepurei, galimybė tapti laisvuoju agentu jau po trejų metų yra milžiniškas lankstumas iš J. Valančiūno pusės.

Skaičiuojama, kad 2016-2017 m. NBA algų kepurė sieks apie 90 mln. JAV dolerių, 2017-2018 m. pašoks dar daugiau – iki maždaug 108 mln. JAV dolerių, o nuo 2018-2019 m. kiek sumažės ir stabilizuosis ties maždaug 102 mln. JAV dolerių.

Tai reiškia, kad algos po trejų-ketverių metų bus dar didesnės nei po metų. Jeigu J. Valančiūno rinkos vertė tuo metu bus aukšta, jis galės nutraukti sutartį. Jeigu ne, 16 mln. per metus taip pat nebus prastas atlyginimas.

Ko gali tikėtis Donatas Motiejūnas? Hjustono „Rockets“ puolėjas šią vasarą taip pat patenka į tą būrį žaidėjų, kurie gali iš anksto pratęsti sutartis. Tačiau žinant situaciją „Rockets“ komandoje, kuri krepšininkams išleidžia daugiau pinigų nei „Raptors“, galima spėti, kad D. Motiejūnas kitą vasarą taps apribotu laisvuoju agentu.

Tai reiškia, kad artėjantis sezonas lietuviui bus itin svarbus siekiant pasikelti savo rinkos vertę. Po puikaus praėjusio sezono, kai Motiejūnas užkamšė spragas, atsivėrusias po Dwighto Howardo ir Terrence‘o Joneso traumų, puolėjo vertė ir taip šovė į viršų.

Kitos NBA komandos pamatė, kad D. Motiejūnas gali žaisti ir vidurio puolėjo, ir sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje, gali pataikyti iš toli, puikiai žaidžia abiem rankomis. NBA nėra daug tokių talentingų krepšininkų, todėl NBA apžvalgininkų nuomone, kitą vasarą D. Motiejūno metinė vertė gali svyruoti tarp 10-15 mln. JAV dolerių.

Ar „Rockets“ ryšis mokėti tokius pinigus, kol kas sunku pasakyti, tačiau kitą vasarą D. Motiejūnas galės klausyti ir kitų 29 komandų pasiūlymus.