Naujienų srautas

Sportas2019.11.15 10:57

Sun Yangas pasirodė teisme: ar Rapšio varžovas bus diskvalifikuotas?

atnaujinta 14.00
LRT.lt 2019.11.15 10:57

Dano Rapšio varžovas kinas Sun Yangas penktadienį stoja prieš Sporto arbitražo teismą (CAS) ir lauks sprendimo dėl sugadintų dopingo mėginių ir atsisakymo pateikti dopingo testą – svarstymas viešas. 2018 m. rugsėjį mėginį sudaužiusiam S. Yangui pasaulinė vandens sporto šakų federacija (FINA) skyrė tik įspėjimą, tačiau pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) apskundė tokį sprendimą teismui. Svarstymas jau vyksta.

Buvo manyta, jog penktadienį bus sprendimas, tačiau dabar skelbiama, kad CAS svarstys bylą kelias dienas ar savaites, kol sprendimas bus priimtas.

S. Yango atstovai patys paprašė, kad CAS svarstymas būtų viešas, į jį gali patekti ir žiniasklaidos atstovai. 27 metų sportininkui gresia bent dviejų metų diskvalifikacija už tai, kad 2018 m. rugsėjį ne varžybų metu atliekant dopingo testą jis buvo sunaikintas.

Pagal įvairius pranešimus, kinas arba jo mama, arba kažkas kitas iš plaukiko aplinkos dopingo mėginį sudaužė plaktuku. S. Yangas teisinasi, kad kontrolieriai padarė procedūrinių pažeidimų, neturėjo visų reikiamų dokumentų.

FINA sportininką nubaudė tik įspėjimu ir leido varžytis vasarą pasibaigusiame pasaulio čempionate, kur S. Yangas iškovojo aukso medalius 400 ir 200 metrų laisvu stiliumi rungtyse. Abiejose plaukė ir lietuvis Danas Rapšys, čempionate buvęs bene vienintelis priešiškumo kinui nedemonstravęs plaukikas.

Teisme penktadienį pasirodęs S. Yangas ėmėsi aiškinti savo elgesį.

„Dopingo kontrolieriai neįrodė savo tapatybės. Nežinojau, ar tai tikrai oficialūs WADA siųsti kontrolieriai. Jei jie negali pateikti tinkamų dokumentų, tada neturi teisės imti mano šlapimo ir kraujo mėginių“, – pasakojo plaukikas.

Jeigu CAS nuspręstų, kad S. Yangas turėjo būti deramai nubaustas už mėginio sugadinimą, jam gresia mažiausiai dviejų metų diskvalifikacija. Ji gali būti ir ilgesnė, nes tai nėra pirmasis dopingo atvejis kino karjeroje.

Bet kuriuo atveju, net ir dviejų metų suspendavimas, kuris būtų skaičiuojamas nuo praėjusių metų rugsėjo, atimtų iš S. Yango pasaulio čempionate liepos mėnesį iškovotus medalius bei užkirstų kelią jam varžytis 2020-ųjų Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Kino diskvalifikacijos atveju, mūsų tautiečiui gali atitekti liepą vykusio pasaulio čempionato bronzos medalis. D. Rapšys 400 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje liko ketvirtas, o S. Yango rezultato anuliavimas pakeltų panevėžietį į trečiąją vietą.

S. Yangas problemų su dopingu turėjo dar 2014 metais, tačiau tada gavo tik trijų mėnesių diskvalifikaciją, o Rio olimpinėse žaidynėse tapo čempionu 200 metrų rungtyje ir vicečempionu 400 m rungtyje.

Tai tik antras kartas istorijoje, kai arbitražo teismo svarstymas vyks viešai. Pirmas toks atvejis buvo 1999 metais, kai plaukikė Michelle Smith de Bruin iš Airijos apskundė FINA sprendimą skirti jai diskvalifikaciją už dopingo mėginio sugadinimą. Tada plaukikė teismą pralaimėjo ir tai iš esmės baigė triskart olimpinės čempionės karjerą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi