2019.11.08 09:42

Vienas lauke – karys: nuostabi Grigonio forma, gelbėjanti „Žalgirio“ sezoną

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.11.08 09:42

Marius Grigonis šį sezoną spaudoje ir ne tik yra vadinamas Kauno „Žalgirio“ vedliu lemiamomis akimirkomis. Portalo LRT.lt žurnalistas ir sporto komentatorius Rytis Kazlauskas komentuodamas Lietuvos čempionų rungtynes Eurolygoje yra sakęs, jog gynėjas yra „ispaniško mentaliteto“, – nebijo imtis iniciatyvos tada, kai to reikia labiausiai.

Pagyrų lietuvis sulaukia iš visų pusių, tačiau ar tie žodžiai teisingi, ar tiesiog euforija po puikaus pasirodymo mače su Stambulo „Fenerbahče“?

Portalas LRT.lt siūlo iš arčiau pažvelgti į M. Grigonio žaidimą paskutinėmis susitikimo minutėmis ir įvertinti, ar tikrai jis taip gerai žaidžia rungtynių pabaigas.

Kad galėtume skaičiuoti krepšininko produktyvumą lemiamomis akimirkomis, pirmiausia reikia apibrėžti, ką galime vadinti „lemiamomis akimirkomis“. Pasitelkėme liberalų apibrėžimą – tai paskutinės 5 ketvirtojo kėlinio minutės (ir pratęsimai), kai komandas skiria vienženklis skirtumas.

Iškart galime atmesti mačus su Vitorijos „Baskonia“ ir Vilerbano ASVEL – su Ispanijos ekipa likus žaisti pusei paskutiniojo ketvirčio „Žalgiris“ turėjo 11 taškų deficitą, o su Prancūzijos komanda – 10 taškų persvarą.

Visi kiti susitikimai atitinka mūsų kriterijus, tad eikime chronologine tvarka. Antrasis reguliariojo Eurolygos sezono turas, kuriame kauniečiai Italijoje varžėsi su Milano „AX Armani“ atstovais.

Likus 5 min. iki rungtynių pabaigos svečiai atsiliko 5 taškais (70:75). M. Grigonis buvo beveik nematomas dar 3 minutes, tačiau netrukus lietuvis prabilo. Tritaškis po Thomaso Walkupo perdavimo, tada bendromis pastangomis puolime atkovotas kamuolys ir iš po krepšio užbaigta ataka. Kitos atakos metu dar vienas greitas reidas ir dvitaškis iš artimos distancijos.

Šio pliūpsnio neužteko pergalei, tačiau sunku neįvertinti to, kad mūsų tautietis pelnė 7 taškus per kiek mažiau nei 2 paskutiniąsias rungtynių minutes ir porą sykių buvo sumažinęs atsilikimą iki 2 taškų.

Tos atkarpos metu jis vienintelis pasižymėjo „Žalgirio“ gretose, o per antrą ketvirto kėlinio pusę M. Grigonis nebuvo atsakingas tik už 4 kauniečių taškus. Juos pelnė Jockas Landale`as.

Toliau – mačas su Madrido „Real“ Kaune. Likus žaisti 5 min. rezultatas buvo lygus, o Lietuvos čempionus ties ta 5 min. riba į priekį ir išvedė kamuolį perėmęs ir puikiai greitą ataką užbaigęs M. Grigonis (69:67).

Netrukus gynėjas buvo pakeistas. Šarūnas Jasikevičius nusprendė savo kozirį pataupyti rungtynių pabaigai, kad šis turėtų jėgų tada imtis iniciatyvos. Į aikštę lietuvis grįžo po kiek daugiau nei 90 sek. žaidimo laiko.

Vos žengęs į aikštę krepšininkas perėmė kamuolį iš Anthony Randolpho ir išprovokavo šio pražangą, leidusią stoti prie baudų metimo linijos. Žinoma, M. Grigonis realizavo abu ir padidino atotrūkį iki 6 taškų (75:69).

Po dar minutėlės žalgirietis nusiėmė kamuolį puolime po netaiklaus Alexo Perezo metimo ir surado Edgarą Ulanovą, smeigusį tritaškį bei leidusį pirmauti 7 taškais likus 90 sek. iki susitikimo pabaigos (80:73).

Jau to būtų užtekę, bet pergalei įtvirtinti jis mums padovanojo dar vieną gražų epizodą – vėl pavogė kamuolį ir pametė jį Zachui Leday`ui, kuris ataką užbaigė dėjimu ir padėjo tašką mače su „karališkuoju“ klubu.

Bendra tų 5 minučių kauniečio statistika – 4 taškai, 2 perimti kamuoliai ir 2 rezultatyvūs perdavimai. Taigi, jis prisidėjo prie 9 nugalėtojų taškų iš visų 17, kuriuos per tą atkarpą pelnė „Žalgiris“.

Keliaukime prie skaudaus pralaimėjimo Sankt Peterburgo „Zenit“ komandai. Namuose žaidę žalgiriečiai ketvirtojo kėlinio viduryje turėjo 6 taškų deficitą (46:52). Čia tikriausiai vienintelis kartas, kai tikrai galima nusivilti M. Grigonio pasirodymu lemiamais rungtynių momentais.

Pataikytas tritaškis ir gauta penktoji pražanga, atėmusi galimybę padėti savo komandai pratęsimo metu. Daugiau kaunietis krepšinio neatakavo ir jokiu kitu būdu nepasižymėjo statistikos protokole. „Žalgiris“ per tas 5 min. pelnė 13 taškų, o per pratęsimą surinko dar 8, tačiau nusileido Rusijos klubui rezultatu 70:82.

Galiausiai – tas susitikimas su „Fenerbahče“ Stambule, po kurio Marius tapo visos Lietuvos herojumi. Likus 5 min. iki susitikimo pabaigos „Žalgiris“ turėjo 8 taškų deficitą.

Tada tritaškį po gynėjo perdavimo smeigė Nigelas Hayesas. Dar 90 sek. ir lietuvis po prasiveržimo nepajėgė realizuoti „floaterio“, o aikštės šeimininkai padidino atotrūkį iki 7 taškų (74:67).

Šarui teko imti minutės pertraukėlę, po kurios lietuvis išprovokavo Derricko Williamso pražangą ir šaltakraujiškai sumetė baudas. Didelės naudos tai nedavė – likus žaisti 60 sek. komandas skyrė tie patys 7 taškai (69:76).

M. Grigonis gauna kamuolį ties tritaškio linija ir prieš save mato Janą Vesely. Vienas klaidinamas judesys, čekas žengia mažą žingsnelį atgal ir to pakanka, kad žalgirietis šautų iš toli. Desperatiškas tritaškis? Galbūt, tačiau jis skrodžia tinklelį ir priverčia Željko Obradovičių imti minutės pertraukėlę.

Dar pora kauniečiams palankių epizodų ir situacija jau gerokai palankesnė – vos mažiau nei 24 sek. iki finalinės sirenos ir „Fenerbahče“ pirmauja tik vieninteliu taškeliu (76:75).

Kamuolys judėjo aplink tritaškio liniją, kol pasiekė M. Grigonį. Šis apėjo Kostą Slouką, veržėsi link baudos aikštelės ir, liaudiškai sakant, „įlipo į medį“. Bet koks metimas pašokus tegalėjo būti paskutinis vilties bandymas. Desperatiškas, kaip tas tritaškis, kai jį dengė J. Vesely.

Ta desperacija pasiteisino ir šįkart. Žalgirietis išlankstė savo kūną, paleido labai labai sudėtingą bandymą, kuris pasiekė tikslą. 77:76 – „Žalgiris“ jau pirmavo.

Solidi komandinė gynyba leido apsaugoti savo krepšį, o kamuolį nusiėmęs M. Grigonis realizavo dar du baudų metimus, užtikrinusius pergalę. Iš viso lietuvis per antrą paskutiniojo ketvirčio pusę surinko 9 taškus ir vieną rezultatyvų perdavimą. Jis prisidėjo prie 12 iš 18 „Žalgirio“ taškų per tas 5 min.

Iš viso per aprašytas 20 min. M. Grigonis pelnė net 23 iš 76 visų savo šio sezono Eurolygos taškų. Tai yra vos daugiau nei 30 proc.

Po 12,7 taško per susitikimą renkantis krepšininkas lemiamomis akimirkomis per 4 rungtynes sumetė beveik trečdalį per 6 mačus pelnyto savo viso taškų kraičio. Tai – paprasčiausiai neįtikėtina.

Dar įdomesnė statistika – lietuvis per tas 20 min. svariai prisidėjo prie dar 8 „Žalgirio“ taškų, taigi galime sakyti, kad bendra taškų sąskaita, surinkta jo bei komandos draugų, pasinaudojusių jo perdavimais, siekia 31 tašką.

Kauno ekipa per tą laiką iš viso sumetė 67 taškus. Vienas žaidėjas prisidėjo prie net 46 proc. savo komandos taškų rungtynių pabaigose, kai abu klubus skyrė vienženklis taškų skaičius.

Iš šios statistikos galime daryti ne vieną išvadą. Visų pirma, „Žalgiris“ yra galbūt net per daug priklausomas nuo gynėjo, kai žūtbūt reikalingos produktyvios atakos.

Tikrai įmanoma, jog krepšininką varžovai laikui bėgant perpras. Jo neįtikėtinas 48,1 proc. pataikymas iš toli taip pat gali kristi. Ilgalaikėje perspektyvoje tikrai sunku pasiekti norimų rezultatų, kai kiti iniciatyvos imtis nelinkę arba tai daro nesėkmingai.

Antra – M. Grigonis per tas atkarpas demonstruoja tokį žaidimą, kurio nerodo per pirmąsias 35 susitikimo minutes. Galbūt Lietuvos čempionams tiek daug nereikėtų jo pastangų rungtynių pabaigose, jei šis imtųsi iniciatyvos anksčiau?

Sunku pasakyti, nes „Žalgiris“ yra žinomas kaip „sistemos“ klubas. Nėra vieno lyderio, o kiekvieno išpuolio metu ieškoma pranašumų. Tai gali būti paprasčiausias „du prieš du“ derinys, bandant atakuoti silpnai besiginančius varžovų krepšininkus, arba žaidimas nugara į krepšį, kai oponentai nusprendžia keistis dengiamaisiais.

Kartais dar vykdomi deriniai Artūrui Milakniui ar Edgarui Ulanovui, o vietos individualiems veiksmams nėra paliekama daug... iki paskutiniųjų minučių.

Būtent tada išnaudojamas individualiai talentingiausias kauniečių krepšininkas. Jis gali pats susikurti sau progą arba atrasti komandos draugus, kurie dėl sistemos buvo įtraukti į puolimą viso mačo metu. Jie tada labiau pasitiki savimi bei jaučia žaidimo ritmą, todėl dažnai M. Grigonio sukuriamas progas verčia taškais.

Galbūt atsakymas yra kažkur per vidurį. Bet kokiu atveju, nereikėtų abejoti, kad „Žalgirio“ trenerių štabas galiausiai jį ir atras. Ne veltui Šaras tiek garbinamas Lietuvoje – sunku atrasti nepasiteisinusių jo taktinių sprendimų.