Sportas

2015.09.08 13:45

Į rinktinę grįžęs J. Valančiūnas iškart šovė į lyderius

Jonas Valančiūnas pavojingai slystelėjo per pirmąsias šios vasaros rungtynes Lietuvos rinktinėje, bet vidurio puolėjo fizinė forma neleidžia abejoti, kad 23 metų krepšininkas vėl bus stipriausias komandos ramstis.

Jonas Valančiūnas pavojingai slystelėjo per pirmąsias šios vasaros rungtynes Lietuvos rinktinėje, bet vidurio puolėjo fizinė forma neleidžia abejoti, kad 23 metų krepšininkas vėl bus stipriausias komandos ramstis.

Pusketvirto mėnesio be krepšinio rungtynių praleidęs J. Valančiūnas vasarą neleido laiko veltui ir išmoko naujų dalykų.

„Pirmasis špagatas mano gyvenime“, – šyptelėjo Lietuvos rinktinės vidurio puolėjas, per 86:71 laimėtas kontrolines rungtynes Kėdainiuose su Austrijos ekipa paslydęs ir pasitempęs kirkšnį.

Trauma nebuvo rimta, o Kėdainių arenoje J. Valančiūnas priminė, kad krepšinio aikštėje moka ne tik špagatus.

Raumenų šiemet mažiau

Iki nelemto paslydimo J. Valančiūnas spėjo pelnyti 14 taškų ir atkovoti 10 kamuolių.

Jam reikėjo šiek tiek laiko įsivažiuoti – pastarąjį mačą J. Valančiūnas buvo žaidęs balandžio 26 dieną, kai „Toronto Raptors“ pralaimėjo seriją „Washington Wizards“ pirmajame NBA atkrintamųjų kovų etape.

Trečiadienį jis pataikė 5 iš 11 dvitaškių, visas 4 baudas, bet tuo nebuvo labai patenkintas.

„Nemažai metimų pramečiau. Šešių nepataikiau, tad reikia sumažinti šį skaičių, – sakė J. Valančiūnas. – Stengiuosi ir žaidžiu komandai. Mėginu į savo žaidimą įtraukti ką nors nauja.

Kai kas pavyksta, kai kas ne. Bet buvo smagu pajusti ritmą.“

Iš pirmųjų rungtynių, kuriose J. Valančiūnas žaidė tik 19 min., nelengva susidaryti visapusišką vaizdą, bet 212 cm ūgio vidurio puolėjo judrumas aikštėje patiko krepšinio specialistams.

„Po pirmųjų metų NBA sugrįžęs į Lietuvą jis atrodydavo priaugęs raumenų, – sakė su J. Valančiūnu Lietuvos rinktinėje ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ komandoje dirbęs Robertas Kuncaitis. – Dabar jis atrodo geros sportinės formos.

Kokį norėjau Joną pamatyti, tokį ir išvydau.“

Lygino su veržliu elniu

Akivaizdu, kad per vasarą J. Valančiūnas neleido laiko veltui.

Pernai už Atlanto jis treniravosi su legendiniu NBA vidurio puolėju Hakeemu Olajuwonu, o šiemet jo asmeninis treneris buvo Jackas Sikma – septynis kartus NBA Visų žvaigždžių rungtynėse žaidęs aukštaūgis.

Po pratybų Toronte J. Valančiūnas pabrėžė, kad dabar jo tikslas yra pagreitinti judesius aikštėje ir išplėsti atakų arsenalą staigesniu metimu iš vidutinio nuotolio, kad aikštėje jis judėtų ne tik kaip tipiškas „centras“, bet ir kaip judrus sunkusis puolėjas.

„Greitį ir sprogstamąją jėgą sunku išugdyti per kelis mėnesius ar net pusmetį. Tai priklauso nuo genų ir nuo kitų dalykų, – pažymėjo Lietuvos rinktinės fizinio rengimo treneris Sigitas Kavaliauskas. – Juo labiau kad ankstesniais metais Jonas siekdavo pridėti daugiau jėgos.

Todėl jo siekiami pokyčiai nėra tokie ryškūs ir Jonas tai pats supranta. Bet nuoseklus darbas ta kryptimi bus naudingas. Ir dabar iš Kanados jis grįžo nepriaugęs svorio – tai yra gerai.“

Kitoje Atlanto pusėje J. Valančiūnas pradėjo pratintis prie naujos mitybos, į ją tikrai nepatenka cepelinai, kurių Jonas pats moka pasigaminti.

Regis, jis numetė porą kilogramų nuo savo įprasto svorio (116 kg), kad būtų vikresnis aikštėje.

Žinoma, vidurio puolėjas greičio testų rezultatais neprilygtų greičiausiam rinktinės kandidatui Mariui Runkauskui, bet J. Valančiūno kryptis yra gera.

„Aš irgi įsivaizduoju jį lengvesnį aikštėje. Kad primintų ne briedį ir ne stirną, o elnią“, – sakė R. Kuncaitis.

Kaip lyderis atsiskleidė pernai

Susirinkęs visą auksinių medalių kolekciją jaunimo pirmenybėse J. Valančiūnas Lietuvos vyrų rinktinėje debiutavo 2011 metais.

Marijonui Petravičiui dėl mikroembolijos iškritus iš rikiuotės Europos pirmenybėse, tuomet 19-metis uteniškis tapo tikru atradimu Kęstučio Kemzūros ir R. Kuncaičio treniruojamoje rinktinėje.

Po veržlaus debiuto, kai J. Valančiūno „du prieš du“ su Šarūnu Jasikevičiumi pirmenybėse Lietuvoje pjovė varžovų gynybą lyg peilis, kitos dvi vasaros rinktinėje Jonui asmeniškai nebuvo tokios efektingos.

Per pirmąsias savo olimpines žaidynes jis rinko po 4,2 taško, o K.Kemzūra vidurio puolėjo pozicijoje dažnai rėmėsi Dariumi Songaila ir Antanu Kavaliausku.

Per Europos pirmenybes Slovėnijoje 2013 metais, ypač antrojoje turnyro dalyje, J.Kazlauskas keitė net keturis „centrus“ – Darjušą Lavrinovičių, Robertą Javtoką, Donatą Motiejūną ir J. Valančiūną, kuris rinko po 6,5 taško per rungtynes.

Tvirtu rinktinės lyderiu kilęs iš Utenos krepšininkas tapo pernai pasaulio čempionate Ispanijoje, kur pelnė po 14,4 taško ir atkovojo po 8,4 kamuolio.

Aštuoniuose iš devynių mačų jis rinko dviženklę taškų sumą, o galingesnę pavarą buvo įjungęs per svarbiausias kovas – aštuntfinalyje su Naująja Zelandija (22 tšk. ir 13 atk. kam.), ketvirtfinalyje su Turkija (12 tšk. ir 13 atk. kam.) ir pralaimėtame mače dėl bronzos su Prancūzija (25 tšk. ir 9 atk. kam.).

Į Lietuvą praėjusią savaitę sugrįžęs J. Valančiūnas rado pasikeitusią rinktinę su penkiais debiutantais.

„Šįkart visi žaidė gerai, – po mačo Kėdainiuose sakė vidurio puolėjas. – Ir Lukas Lekavičius, ir Rokas Geidraitis neblogai pasirodė.

Artūras Milaknis nėra toks jau naujokas. Jis – supermetikas. Gali palikti kampe ir jis vis tiek pataikys savo tritaškius.

Domantas Sabonis stengiasi, žaidžia, daro, ką liepia treneris. Ir viskas jam pavyksta.“

Kitą savaitę turnyre Kaune J. Valančiūną išvysime dvikovose su stipresniais varžovais, tarp kurių bus turkas Semihas Erdenas, buvęs Jono bendraklubis „Lietuvos ryte“ makedonas Predragas Samardžiskis, kroatas Ante Tomičius.

Be to, ir Jono partneriai aikštėje bus kiti – nei pernai pasaulio čempionate, nei praėjusį trečiadienį Kėdainiuose jis dar nežaidė drauge su įžaidėju Mantu Kalniečiu.

Bet kuriuo atveju J. Valančiūno vaidmuo rinktinėje vėl bus labai svarbus.

„Rinktinė jau dabar atrodo gerai, – sakė R. Kuncaitis. – Kai Jonas dar labiau pripras prie komandos, jis bus didelė jėga.“

Lietuvos rinktinės repeticijos

Liepos 29 d. Klaipėda. Lietuva – Australija 80:68. A.Gudaitis 11, A.Kavaliauskas ir M.Kuzminskas po 10.

Liepos 31 d. Šiauliai. Lietuva – Australija 92:85. M.Kuzminskas ir L.Lekavičius po 14, J.Mačiulis 10.

Rugpjūčio 8 d. Alytus. Lietuva – Suomija 78:71. P.Jankūnas 11, M.Kuzminskas 9.

Rugpjūčio 12 d. Kėdainiai. Lietuva – Austrija 86:71. A.Milaknis 18, J.Valančiūnas 14, R.Giedraitis 12.

Rugpjūčio 17 d. Kaunas. Lietuva – Turkija.

Rugpjūčio 18 d. Kaunas. Lietuva – Makedonija.

Rugpjūčio 19 d. Kaunas. Lietuva – Kroatija.

Rugpjūčio 27 d. Atėnai. Lietuva – Turkija.

Rugpjūčio 28 d. Atėnai. Lietuva – Olandija.

Rugpjūčio 29 d. Atėnai. Lietuva – Graikija.

Europos čempionatas Rygoje, Berlyne, Zagrebe, Monpeljė ir Lilyje vyks rugsėjo 5–20 d. Lietuviai grupėje žais su Latvija, Estija, Ukraina, Belgija ir Čekija.

Aršiausia kova – tarp įžaidėjų

Šiuo metu Lietuvos rinktinėje yra 17 kandidatų, iš jų Europos čempionate galės žaisti tik dvylika.

Aršiausia konkurencinė kova dėl vietos dvyliktuke vyksta tarp įžaidėjų – tiksliau, tarp Manto Kalniečio dublerių.

„Lukas Lekavičius šiuo metu atrodo geriausiai iš trijų, – sakė krepšinio specialistas R.Kuncaitis, praėjusį sezoną dirbęs K.Kemzūros asistentu Nimburko ČEZ klube. Adas Juškevičius jau yra išbandytas pernai pasaulio čempionate, todėl spėčiau, jog jis liks komandoje. Manau, kad šįkart į dvyliktuką nepateks Žygimantas Janavičius.“