Sportas

2019.10.24 13:03

Valančiūno perspektyvos NBA: ar į jaunųjų krepšininkų mentoriaus rolę įstumtas lietuvis gali iš naujo atrasti save?

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.10.24 13:03

2019–2020 metų NBA sezoną pradeda Memfio „Grizzlies“ su Jonu Valančiūnu. Pirmajame mače mūsų tautiečio ekipa pralaimėjo Majamio „Heat“ krešininkams. Apskritai, lažybininkai Memfio ekipai žada tik 27-28 pergales artėjančio sezono metu. Vis dėlto, tai plano dalis tiek komandai, tiek pačiam lietuviui. Portalas LRT.lt kviečia pažvelgti į Jono Valančiūno situaciją klube bei jo rolę žvelgiant į ateitį.

Galima pradėti nuo to, kad „Grizzlies“ neplanuoja išmainyti aukštaūgio. Tikriausiai ir nepavyktų, net jei komandos vadovybė to ir norėtų.

Jono kontraktas nėra tragiškas – 45 mln. JAV dolerių per 3 metus. Vis dėlto, pretendentai į atkrintamąsias varžybas jau turi savo startinio penketo vidurio puolėjus, kurie tinkamesni moderniam krepšiniui, o atsarginiai aukštaūgiai tokių sumų NBA tiesiog nebegauna.

Taigi lietuvis yra įstrigęs Memfyje. Tai nėra blogas dalykas – pats JV ne kartą yra sakęs, kad jam patinka atstovauti „Grizzlies“ ekipai bei būti šios komandos veteranu ir lyderiu. Aukštaūgis yra ketvirtas pagal amžių krepšininkas klubo sudėtyje, o du iš už jį vyresnių – Andre Iguodala ir Solomonas Hillas – neturėtų figūruoti rotacijoje.

Mūsų tautiečio pagrindinė užduotis už aikštės ribų bus įkvėpti jaunesnius komandos draugus dirbti, tinkamai žiūrėti į krepšinį ir juos šio bei to išmokyti. Memfio ekipos sudėtyje yra du perspektyvūs aukštaūgiai: Jarenas Jacksonas Jr., aplink kurį bus grindžiama gynyba bei priekinės linijos ateitis Memfyje, bei Brandonas Clarke`as, pasirinktas 21-uoju šaukimu 2019 metų NBA naujokų biržoje.

Pirmasis jau praėjusį sezoną įrodė, kad yra labai talentingas gynyboje – gali saugoti baudos aikštelę, taip pat ir keistis dengiamaisiais bei prižiūrėti žemesnius ir staigesnius varžovus. Jo rotacijos puikios, o ir gebėjimas blokuoti metimus stebina.

Kitoje aikštės pusėje 20-metis 211 cm ūgio krepšininkas retkarčiais sužaidžia nugara į krepšį ar „du prieš du“, tačiau pagrindinė jo vertė – gebėjimas pataikyti iš distancijos. Pirmajame sezone amerikietis tritaškius metė 36 proc. taiklumu – tai vidutiniškas rezultatas lygos atžvilgiu, tačiau nėra abejonių, kad per savo karjerą šioje srityje talentingasis aukštaūgis tik tobulės.

B. Clarke`o situacija kiek neaiški. Jo įgūdžiai lyg ir sakytų, kad šis krepšininkas yra vidurio puolėjas, kurio užduotys aikštėje aiškios – darbas gynyboje, atkovoti kamuoliai bei atakų užbaigimas iš artimos distancijos.

Vis dėlto, 203 cm ūgis bei patikimo metimo iš toliau stoka tikriausiai trukdys šiam atletui tą daryti, nebent jis rungtyniaus kartu su J. Jacksonu Jr., kuris vienoje aikštės pusėje veiktų kaip vidurio puolėjas, kitoje – kaip sunkusis krašto puolėjas.

Panašu, kad „Grizzlies“ vadovybės viltis – J. Valančiūnas. Jis iš pradžių turi būti mokytoju ir partneriu šiems jaunuoliams, o po to užleisti jiems vietą.

Žinoma, mentoriumi lietuvis bent iš dalies bus ir naujokui bei klubo ateities įžaidėjui – Ja Morantui, kurį komanda 2019-aisiais pasirinko antruoju šaukimu. Mūsų tautietis gynėjui gali parodyti, kaip naudotis užtvaromis bei atrasti tinkamas situacijas atlikti perdavimus aukštaūgiams.

Kaip J. Valančiūno užduotis bus būti lyderiu ir mokytoju, taip perspektyviesiems krepšininkams tai bus tiesiog mokymosi sezonas. „Grizzlies“ dar ne vienerius metus nesitiki būti konkurencingi. Jiems svarbiausia augimas bei tolimesnis talento rinkimas.

Sezonas nebus prarastas vien todėl, kad ši ekipa laimės mažiau nei 30 rungtynių. Panaši situacija turėtų būti ir dar po metų. Tomis laukimo nuotaikomis gyvens ir veteranu jau vadinamas lietuvis.

Tai, jog yra apsuptas jaunimo, tikrai nereiškia, kad JV yra tiesiog mentorius. Dar praeitą sezoną vilkėdamas „Grizzlies“ marškinėlius jis sužaidė 19 rungtynių, per kurias pelnydavo po 19,9 taško ir sugriebdavo po 10,7 kamuolio. Tai nėra statistikos eilutė krepšininko, kuris pamažu užleidžia savo vietą jaunesniems ir talentingesniems žaidėjams.

27-erių J. Valančiūnas dar 4-5 metus turėtų žaisti aukščiausiu lygiu. Nebūtų staigmena, jei jis sugebės patobulinti gynybą ar pataikymą iš tolimos distancijos. Nebūtų staigmena, jei jis pajėgtų numesti svorio, taptų staigesniu ir sudomintų komandą, kuri ieškotų paskutinės delionės detalės, galinčios atverti kelią link NBA čempionų žiedų.

Norint pamatyti panašios transformacijos pavyzdį, pakanka pažiūrėti į Brooką Lopezą, kuris vilki Milvokio „Bucks“ marškinėlius. Ilgus metus šis vidurio puolėjas turėjo panašų žaidimo stilių į lietuvį. Jis žaisdavo nugara į krepšį, kartais atakuodavo iš vidutinio nuotolio ir pasistumdydavo po krepšiu dėl atšokusių kamuolių.

Per pirmuosius 8 sezonus tik 31 tritaškį išmetęs B. Lopezas per paskutiniuosius tris sezonus tokių šūvių atliko net 1224. Iš toli praėjusį sezoną 36 proc. taiklumu atakavęs vidurio puolėjas yra idealas tokio tipo krepšininkams kaip J. Valančiūnas, jei šie nori prailginti savo karjerą.

Vis dėlto, kol tai neįvyko, JV yra žaidėjas, kurio laikas ir vaidmuo aikštėje yra apriboti jo paties trūkumų. Lietuvis jau įrodė, jog yra naudingas ir žaisdamas taip, kaip tą darė visą karjerą, tačiau ta nauda apsiriboja žaidimu komandoje, kuriai sudėtinga pretenduoti į aukščiausias vietas.

Kaip pats lietuvis sakė, jis laimingas Memfyje. Žinoma, tai svarbiausia. Vis dėlto, jei mūsų tautietis sumanys, kad nori ne tik „padėkos“ NBA čempionų žiedo iš Toronto „Raptors“, o savo paties išsikovoto žiedo, jam teks keistis ir tą daryti greitai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt