Sportas

2019.10.22 20:32

Nauja sutartis – dar ne garantija: ar Domantas Sabonis turi ateitį „Pacers“ klube?

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.10.22 20:32

Vėlyvą pirmadienio vakarą tiek Indianos „Pacers“, tiek Domantas Sabonis galėjo atsikvėpti lengviau – lietuvis su klubu sudarė ilgalaikę sutartį, pagal kurią gali komandoje praleisti dar 5 metus. Vis dėlto, ar situacija tokia paprasta? Ar tikrai ekipos vadovybė mato D. Sabonį su „Pacers“ marškinėliais ilgalaikėje perspektyvoje?

Portalas LRT.lt kviečia pažvelgti į lietuvio perspektyvas artėjantį sezoną ir pasvarstyti, ar mainų galimybė tikrai sumažėjo.

Indianos ekipa turėjo iki spalio 21 dienos vidurnakčio Lietuvos laiku pratęsti su mūsų tautiečiu sutartį arba jį išmainyti ir suteikti galimybę kitam klubui pasirašyti kontraktą su krepšininku.

Likus vos kelioms dienoms iki minėtos datos JAV žiniasklaida ėmė skelbti, jog „Pacers“ bando išmainyti D. Sabonį, kadangi pastarasis užsiprašė didesnio atlyginimo nei komandos vadovybė buvo linkusi mokėti.

Vis dėlto nepavyko surasti komandos, kuri sutiktų atiduoti pakankamai už lietuvį, o likus kiek mažiau nei valandai iki termino pabaigos, pranešta, jog lietuvis su Indianos klubu sudarė 4 metų 74,9 mln. (remiantis kitais šaltiniais – 77 mln.) JAV dolerių sutartį, kurios vertė gali kilti net iki 85 mln., priklausomai nuo premijų, iš kurių vieną lietuvis gali užsitarnauti patekęs į „Visų žvaigždžių“ rungtynes.

D. Sabonio nauda aikštėje akivaizdi – jis veikia kaip puolimo varikliukas, kai tik žengia ant parketo. Aukštaūgis mėgsta leisti laiką ties tritaškių linija. Ten jis stato gynėjams užtvaras ir inicijuoja vieną „du prieš du“ derinį po kito, kol puolančiai komandai pavyksta susikurti pranašumą.

Pastatęs užtvarą lietuvis gali staigiai kirsti link krepšio, priimti kamuolį ir užbaigti ataką pats arba atrasti laisvą komandos draugą. Įdomu, kad 2019-ųjų atkrintamosiose varžybose būtent jis atliko daugiausiai rezutatyvių perdavimų „Pacers“ gretose – po 4 per rungtynes.

Jo įtaka matoma ir žvelgiant į komandos žaidimą D. Saboniui esant aikštėje bei sėdint ant atsarginių žaidėjų suolelio. Kai mūsų tautietis ilsisi, „Pacers“ per 100 atakų pelno po 3,3 taško daugiau nei varžovai. Domantui rungtyniaujant šis skaičius pakyla net iki 5,1.

Šie skaičiai pasako žymiai daugiau nei tradicinė statistika, kuri taip pat yra solidi – po 14,1 taško, 9,3 atkovoto kamuolio ir 2,9 rezultatyvaus perdavimo per kiek mažiau nei 25 minutes aikštėje.

Akivaizdu, kad lietuvis tikrai naudingas Indianos ekipai, tačiau jo įtaką žaidimui reiktų lyginti su kitu komandos aukštaūgiu – Mylesu Turneriu, su kuriuo šiemet Domas turėtų kartu rungtyniauti starto penkete.

Amerikiečio kontraktas kiek mažesnis nei mūsų tautiečio – 72 mln. JAV dolerių per 4 metus. Kuklesnis ir jo indėlis puolime bei kova po krepšiu – per mažiau nei 29 minutes jis praėjusį sezoną rinko po 13,3 taško, 7,2 kamuolio, 1,6 rezultatyvaus perdavimo bei net 2,7 blokuoto metimo.

M. Turneris laikomas žymiai geresniu krepšininku gynyboje nei lietuvis. Jo ilgos rankos, gebėjimas saugoti baudos aikštelę bei blokuoti metimus „Pacers“ komandą praėjusį sezoną padarė viena geriausiai besiginančių komandų. Trumpos D. Sabonio rankos bei atletiškumo trūkumas kiek riboja aukštaūgį šioje srityje.

Pažvelgus į tą pačią statistiką, kuri nurodo, kaip komanda rungtyniauja M. Turneriui žaidžiant bei ilsintis, situacija kiek įdomesnė – be vidurio puolėjo komanda pelno 1,6 taško mažiau nei oponentai per 100 atakų, o jam esant ant parketo „Pacers“ renka po 2,6 taško daugiau nei varžovai.

Galima matyti, jog D. Sabonis yra pajėgus pagyvinti Indianos klubo žaidimą, tačiau be M. Turnerio komanda sunkiai egzistuotų. Beje, nereiktų pamiršti, kad lietuvis nemažą dalį laiko rungiasi su varžovų atsarginiais krepšininkais, tad jo statistika gali būti kiek išpūsta palyginus su ameriekiečio skaičiais.

Vis dėlto pagrindinis klausimas vis tiek išlieka – ar šie žaidėjai gali rungtyniauti kartu? Praėjusį sezoną jie vienu metu aikštėje praleisdavo vos po kelias minutes, o ir komandos lyderio Victoro Oladipo ilgą laiką nebuvo dėl traumos, tad atsakymo kol kas nežino nei krepšinio ekspertai, nei klubo vadovybė.

Jei aukštaūgiai sugebės susižaisti, o „Pacers“ laikysis tarp 3-4 geriausių Rytų konferencijos ekipų, D. Sabonis Indianoje gali likti dar ilgą laiką. Priešingu atveju, klubo vadovybė be abejonės bandys atsikratyti vieno iš minėtų krepšininkų.

Šį sezoną lietuvis tikriausiai dar nebus išsiųstas į kitą ekipą. Jis uždirba tik apie 3,5 mln. JAV dolerių, negali būti iškeistas bent iki gruodžio 15 dienos, o nauja sutartis įsigalioja nuo 2020-2021 metų sezono. Būtent tada būtų lengva atsikratyti aukštaūgiu, kuris yra vertingas, neturi kontrakto, kuris naujai komandai kainuotų per daug, bei negali vėl pakelti sparnų dar kelerius metus.

M. Turneris, savo ruožtu, būtų daugiau vertinamas kitų klubų. Jo nuostabi gynyba bei potencialas puolime, kuriuo tikima dėl pataikymo iš toli – 38,8 proc. praėjusį sezoną – intriguotų kiekvienos ekipos vadovybę. O ir naujoji ilgalaikė amerikiečio sutartis įsigalioja nuo šio sezono, tad jei „Pacers“ sumanytų sezono viduryje panikuoti, vidurio puolėjas būtų tinkamesnis variantas.

Bet kuriuo atveju, D. Sabonis dar negali būti užtikrintas savo ateitimi Indianoje, tačiau solidus pasirodymas aikštėje bei tolimesnis tobulėjimas gali įtikinti klubo vadovus, kad su lietuviu skirtis – neprotinga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.