Sportas

2019.10.23 05:30

Krepšinio šalyje – galvos skausmas dėl rinktinės trenerio

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.10.23 05:30

Karščiausios Lietuvos krepšinyje – vyrų rinktinės vyriausiojo trenerio – kėdės šeimininkas ir toliau ieškomas. Realiausiu Dainiaus Adomaičio įpėdiniu įvardytam Kaziui Maksvyčiui pasitraukus iš konkurso, Lietuvos krepšinio federacija (LKF) toliau intensyviai ieško naujojo vairininko.

Po pasaulio krepšinio taurės turnyro D. Adomaičiui atsistatydinus iš vyriausiojo trenerio posto K. Maksvytis buvo laikomas neabejotinu favoritu tapti naująja nacionalinės ekipos trenerių štabo galva. Geresnių aplinkybių tikriausiai ir negalėjai sugalvoti – iš Darbėnų kilęs specialistas dar per ankstesnę karjerą jaunimo rinktinėse dirbo su Jonu Valančiūnu, Edgaru Ulanovu, Arnu Butkevičiumi ir Roku Giedraičiu.

Negana to, dabartinis stratego treniruojamas klubas – Permės „Parma“ – dalyvauja tik VTB Vieningosios lygos čempionate ir neturi didžiulio rungtynių krūvio sezone, tad tai netrukdytų K. Maksvyčiui darbuotis pirmajame 2021 m. Europos čempionato atrankos turnyro „lange“ vasario mėnesį.

Visgi praėjusią savaitę „Parma“ klubas išplatino oficialų pranešimą, kuriame paaiškinta – „Parma“ nenori, kad naujasis komandos vairininkas K. Maksvytis sezono metu darbuotųsi keliais frontais.

Su portalu LRT.lt bendravęs LKF generalinis sekretorius Mindaugas Špokas tikino, kad tokia klubo pozicija iš pradžių kiek nustebino mūsų šalies krepšinio vadovybę.

„Iš vienos pusės, visa istorija su K. Maksvyčiu mus nustebino, – aiškino M. Špokas. – Nemanėme, kad treneris Europos čempionato atrankos turnyro langų metu negalėtų treniruoti Lietuvos rinktinės. „Parma“ klubas nežaidžia stambiausiuose Europos klubiniuose turnyruose ir rungtyniauja tik VTB lygoje. Visgi gerbiame trenerio ir klubo priimtą sprendimą.“

Į stalčių prie kitų rinktinės netreniruosiančių specialistų nugulusi K. Maksvyčio byla paliko LKF galvoms išspręsti probleminį klausimą: koks specialistas yra geriausias vesti Lietuvos rinktinę į pirmąsias pergales Europos čempionato atrankoje vasario mėnesį ir – svarbiausia – birželį vyksiančiame olimpiniame atrankos turnyre?

Greitai krepšinio pasaulyje imta garsiai aptarinėti galimus kandidatus į rinktinės vyriausiojo trenerio pareigas. Tarp kandidatų buvo minimos Kęstučio Kemzūros, Donaldo Kairio ir Dariaus Maskoliūno pavardės. Neatmesti ir Eurolygoje besidarbuojantys Šarūnas Jasikevičius ir Rimas Kurtinaitis, tačiau jiems koją kiša itin intensyvus klubų tvarkaraštis, kuris neleistų darbuotis rinktinėje vasario mėnesį.

Portalo LRT.lt žiniomis, LKF nesvarsto scenarijaus, kurio metu būtų ieškomas laikinasis vyriausiasis treneris Europos čempionato atrankos turnyro langui, ir organizuojama nauja atranka specialistui, dirbsiančiam su nacionaline ekipa olimpinio atrankos turnyro metu.

Naujasis rinktinės treneris gali paaiškėti jau po lapkričio 12-ąją įvyksiančio LKF Vykdomojo komiteto posėdžio, kurio darbotvarkėje bus svarstomas ir nacionalinės ekipos klausimas. Neatmetamas scenarijus, pagal kurį pagrindinis kandidatas treniruoti rinktinę dar nebus aiškus ir LKF Vykdomajam posėdžiui susirinkus. Tokiu atveju LKF tęstų specialisto paieškas iki metų pabaigos.

„Turime kandidatų sąrašą, su kuriuo dirbame pagal planą „step by step“ („žingsnis po žingsnio“ – LRT.lt). Yra A, B ir kiti scenarijai, priklausomai nuo to, ar sulauksime teigiamo atsakymo iš pasiūlymą gavusių trenerių. Po LKF Vykdomojo komiteto posėdžio galėsime daugiau kalbėti šia tema. Atsarginis planas – naująjį vyriausiąjį trenerį paskelbti iki šių metų pabaigos. Reikia suprasti, kad daug laiko neturime, reikia kalbėtis ir su žaidėjais, dėlioti planus pirmajam Europos čempionato atrankos turnyro langui vasario mėnesį“, – kalbėjo LKF generalinis sekretorius.

Lietuvos vyrų rinktinės trenerio paieškos – ne vienintelis mūsų šalies krepšinio vadovybės galvos skausmas. Tuo pat metu, kai peržiūrimi specialistų gyvenimo aprašymai ir derinamos sąlygos dėl darbo nacionalinėje ekipoje, LKF rūpinasi ir olimpinio atrankos turnyro reikalais.

Dar pasaulio taurės turnyro Kinijoje metu garsiai pranešta, kad tiesiogiai kelialapio kaip viena iš dviejų geriausių Europos žemyno rinktinių neiškovojusi Lietuvos rinktinė kelią į kitų metų olimpines žaidynes Tokijuje gali bandyti skintis per Kaune vyksiantį atrankos turnyrą.

Iš viso FIBA organizuos keturis atrankos turnyrus keturiose valstybėse, kuriose dėl keturių bilietų į Tokijo žaidynes kovos 24 pasaulio rinktinės. Norą organizuoti olimpinį atrankos turnyrą paskelbusi Lietuva dar negali būti rami dėl teisės būti paskelbta šeimininke.

Lapkričio viduryje FIBA paskelbs keturias turnyro šeimininkes, tačiau norintieji organizuoti atranką turi ir plačiai atverti piniginę. Ne kartą skelbta, kad už tokią teisę LKF turėtų pakloti daugiau nei 3 milijonus eurų.

„Darome sudėtingus namų darbus. Sąlygos yra griežtos ir mums nelengvai pakeliamos. Finansine našta siekiame pasidalinti su visais, – kalbėjo M. Špokas. – Jaučiame, kad turime palaikymą iš Lietuvos Vyriausybės ir Kauno miesto savivaldybės. Norime bendrai pečius surėmę iškovoti teisę organizuoti turnyrą.“

Jau yra aišku, kad olimpinėje atrankoje lietuviai, net ir negavę teisės organizuoti atrankos turnyro, išvengtų susidūrimo su ypač pajėgiomis Graikijos ir Serbijos rinktinėmis. Kaip bebūtų, LKF neiškovojus teisės tapti viena iš keturių šeimininkių, Lietuvos krepšininkams kovoti dėl olimpinio kelialapio gali tekti ir Kanadoje.

LRT.lt žiniomis, rengti olimpinių žaidynių atrankos turnyrą rimtai pasiryžusios Serbijos ir Kroatijos krepšinio federacijos, kurios turi savo Vyriausybių užnugarį ir susitvarkytų su finansine našta. Dar viena potenciali turnyro šeimininkė – Kanada, kuri olimpinei atrankai bandytų suburti visų laikų šalies svajonių komandą.

Kalbėdamas su portalu LRT.lt, M. Špokas paaiškino, kad LKF siekia organizuoti olimpinę atranką Kaune.

„Pirmiausia norime sudaryti geriausias sąlygas rinktinei kovoti dėl olimpinio kelialapio. Norime, kad komandai nereikėtų keliauti per skirtingus kontinentus ir krepšininkai galėtų ramiai ruoštis vienoje vietoje. Be to, norime žaisti prieš savus sirgalius, o „Žalgirio“ pavyzdys rodo, kad kartais tokiu atveju pasiekiami ir neįmanomi dalykai“, – tvirtino M. Špokas.

Esame kalbėję ir su treneriais, kurie turi karčios 2012 metų olimpinės atrankos turnyro patirties Venesueloje. Kartais tenka susidurti su neplanuotomis kliūtimis. Daug nemalonių atsitiktinumų tampa dirgikliu.“

Jeigu Kaunas taptų atrankos turnyro šeimininku, šešios rinktinės iš viso pasaulio dėl vienintelio kelialapio kovotų birželio 23–28 dienomis.

LKF atidžiai stebi bei seka ir geriausios Lietuvos trijulių krepšinio komandos – Šakių „Gulbelės“ – rezultatus pasaulinėje arenoje. Teisę vadintis Lietuvos rinktine iškovojęs Šarūno Vingelio, Marijaus Užupio, Pauliaus Beliavičiaus ir Aurelijaus Pukelio ketvertas kovo mėnesį kovos dėl vieno iš trijų kelialapių Indijoje vyksiančiame olimpinių žaidynių atrankos turnyre.

„Mūsų trijulių krepšinio rinktinė turi tokius pačius ar net geresnius šansus patekti į olimpines žaidynes nei salės krepšinio rinktinė. Matome, kad ši komanda turi puikų planą ir didžiulį potencialą“, – tikino M. Špokas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt