2019.10.21 08:00

Skambi „Žalgirio“ pergalė Vilniuje: Adomaičio planus sugriovę aukštaūgiai ir potenciali Milaknio pamaina

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.10.21 08:00

Sekmadienį 8,25 tūkst. krepšinio mėgėjų susirinko į „Siemens“ areną stebėti laukiamiausio Lietuvos krepšinio mūšio – Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“ akistatos. Vis dėlto, kova buvo galima mėgautis tik kiek daugiau nei vieną kėlinį – po to dominuoti ėmę kauniečiai varžovus paliko už nugaros ir triumfavo 88:70.

Portalas LRT.lt kviečia pažvelgti į svarbiausius Lietuvos „El Classico“ vadinamos akistatos akcentus ir priežastis, nulėmusias svečių pergalę.

Taip pat skaitykite:

Pusantro kėlinio sostinėje vargęs „Žalgiris“ sutriuškino „Rytą“

„Ryto“ ultros ištesėjo pažadą – komandos mače su „Žalgiriu“ nepalaiko

LKL derbyje Vilniuje – 8 sulaikyti „Žalgirio“ sirgaliai

Skirtingai rungtynių prieš „Rytą“ reikšmę įvardinę žalgiriečiai džiaugėsi pranašumu tribūnose

Lengvai Vilniuje laimėjęs Jasikevičius džiaugėsi jaunimu, dėkojo sirgaliams ir pasmerkė smurtą

Namuose sutriuškintas Adomaitis – apie nesėkmės priežastis, Echodo problemą ir „B tribūną“

Žinoma, dvi iš esminių priežasčių buvo meistriškumo ir suolelių ilgio skirtumai. „Žalgiris“ yra Eurolygos kalibro komanda, vos prieš kelias dienas įveikusi Europos krepšinio grandus – Madrido „Real“. Pajėgių krepšininkų Lietuvos čempionai turi tiek daug, kad vos du žaidėjai – Nigelas Hayesas ir Edgaras Ulanovas – rungtyniavo daugiau nei 20 min.

Eurolygoje neretai puolime problemų turintis Thomas Walkupas aikštėje atrodė kaip viena ryškiausių „Žalgirio“ figūrų. Jis drąsiai atakavo Dovį Bičkauskį ir Tu Holloway. Keturias oponentų gynėjų grandies pražangas išprovokavęs amerikietis dažnai žaidė primityviai – verždavosi link krepšio ir fizine jėga nusistumdavo jam kelią bandantį pastoti varžovą.

Kai „Ryto“ aukštaūgiai aktyviai reagavo į T. Walkupą ir bandydavo padėti žingsnį link jo, amerikietis ramiai atrasdavo laisvą komandos draugą. Rezultatas – ne tik 11 taškų ir 5 rezultatyvūs perdavimai, tačiau ir +24 rodiklis „plius/minus“ kategorijoje. Tai reiškia, kad per kiek daugiau nei 17 min., kurias įžaidėjas praleido ant parketo, „Žalgiris“ pelnė 24 taškais daugiau nei aikštės šeimininkai. Tai – geriausias rezultatas tarp visų susitikime žaidusių krepšininkų.

Kauno ekipa akcentavo žaidimą per priekinę liniją. Dažnai atrodė, kad to paties T. Walkupo prasiveržimai būdavo ne bandymai pelnyti taškus, tačiau siekis kamuolį suteikti aukštaūgiams.

Jockas Landale`as porą kartų drąsiai šovė iš toli bei apmulkino Martyną Echodą žaisdamas nugara į krepšį. Nigelis Hayesas antrojo kėlinio pradžioje per pustrečios minutės pelnė 7 taškus. Dėjimas, tritaškis, metimas iš vidutinio nuotolio – puolėjas „Ryto“ priekinei linijai pademonstravo visą savo įgūdžių arsenalą, o aikštės šeimininkai nesugebėjo atimti nė vieno žalgiriečio ginklo.

Edgaras Ulanovas žaidė nugara į krepšį ir provokavo vieną vilniečių pražangą po kitos. Nei Marekas Blaževičius, nei Martynas Echodas, nei Arnas Butkevičius nesugebėjo sustabdyti „Žalgirio“ puolėjo. E. Ulanovas per mačą realizavo 9 baudų metimus iš 10 galimų, o savo pasirodymą vainikavo tritaškiu per Eimantą Bendžių, po kurio „Ryto“ kapitonas liko nesupratęs, kas ką tik įvyko.

Aikštės šeimininkai, savo ruožtu, bandė naudotis pasyvia varžovų aukštaūgių gynyba. Sekėsi nugara į krepšį žaisti Cameronui Bairstow, o ir M. Blaževičius susirinko 10 taškų. Taip atakuodami vilniečiai solidžiai pradėjo rungtynes ir vienu metu pirmavo 17:12.

Būtent tada įvyko kertinis mačo lūžis – Šarūnas Jasikevičius nusprendė, kad reikia keistis dengiamaisiais. Į šalį buvo mestas lėtasis Martinas Gebenas, o jo vietą aikštėje ilgam užėmė mobilesni ir su „Ryto“ gynėjais suspėjantys J. Landale`as ir N. Hayesas, kurie, kaip jau minėta, žibėjo ir kitoje aikštės pusėje.

Tu Holloway bei Pako Cruzas ne tik patys liko bejėgiai, tačiau ir nesugebėdavo laiku įmesti kamuolio baudos aikštelėje ar šalia jos perdavimo laukusiems Evaldui Kairiui ar M. Blaževičiui.

Pasekmė – sužaidus 3 min. antrajame kėlinyje rezultatas buvo 28:28. Per iki ilgosios pertraukos likusias 7 min. „Žalgiris“ varžovams leido pelnyti tik 6 taškus, o patys sumetė net 22 – kauniečiai tada pirmavo jau 50:34. Čia intriga ir dingo.

Per antrą mačo dalį taktiniai sprendimai nebebuvo tokie svarbūs – „Ryto“ krepšininkai buvo palūžę ir atrodė, kad nuo trečio kėlinio vidurio net nebesistengia.

Dėmesį buvo galima kreipti į abiejų ekipų sirgalių muštynes, į tai, jog Martynas Echodas yra visiškai praradęs Dainiaus Adomaičio pasitikėjimą ir į tai, kad Dovis Bičkauskis nesugebėjo stabdyti T. Walkupo neprasižengdamas.

Dar viena įdomesnė detalė – Karolio Lukošiūno pasirodymas. Š. Jasikevičius po mačo krepšininką vadino „ilgalaikiu projektu“. Portalo LRT.lt žiniomis, „Žalgirio“ vadovybė ir trenerių štabas tikisi, kad šis krepšininkas ilgainiui sugebės pakeisti Artūrą Milaknį – tapti kitu Lietuvos snaiperiu iš tolimos distancijos.

Porą kartų Šaras net nurodė komandai atlikti derinius, kurie įprastai būna skirti A. Milakniui, tačiau šįkart jo vietoje lakstė 22-ejų K. Lukošiūnas. Jis pataikė 2 tritaškius iš 4 ir parodė, jog turi potencialo tapti tuo žaidėju, kurio baiminamasi kiekvienos atakos metu.

Žinoma, „Žalgirio“ naujokui reikia išmokti taip judėti ir manipuliuoti gynyba taip, kaip tą sugeba veteranas, tačiau su tuo gali padėti būtent A. Milaknis. Jei viskas eisis pagal planą, kauniečiai dar ilgai turės tokį ginklą.

Apskritai, sekmadienį nepamatėme nieko naujo – kauniečiai Lietuvoje dominuoja jau dešimtą sezoną. Esant situacijai, kai „Žalgirio“ biudžetas vis didėja, o „Ryto“ – turi būti sumažintas dėl skolų, nepanašu, jog vilniečiai artimiausiu metu bus pajėgūs mesti iššūkį Eurolygoje rungtyniaujančiam klubui.