Sportas

2019.10.15 08:49

Gerbėjų pasipiktinimo sulaukęs LeBronas Jamesas: mes turime žodžio laisvę, bet kartais yra neigiamų pasekmių

LRT.lt2019.10.15 08:49

Apie NBA ir Kinijos konfliktą pasisakė ir vienas geriausių pasaulio krepšininkų – LeBronas Jamesas. Jis teigė, jog Hjustono Rockets generalinis direktorius Darylas Morey nepakankamai išsilavinęs apie Kinijos ir Honkongo situaciją, kai parašė tviterio žinutę, sukėlusią chaosą sporto pasaulyje.

D. Morey prieš daugiau nei savaitę tviteryje parašė „Kovoti už laisvę. Stovėti su Honkongu“. Šių žodžių pasekmės buvo didžiulės.

Kinija nutraukė visus ryšius su Hjustono ekipa – nusprendė netransliuoti komandos rungtynių ir nustoti gaminti bei pardavinėti klubo atributiką.

„Rockets“ savininkas Tilmanas Fertitta ir ekipos žvaigždė Jamesas Hardenas paskubo pranešti, jog D. Morey žinutė neatspindi „Rockets“ organizacijos požiūrio, o pastarasis ir išreiškė meilę Kinijai bei jos žmonėms.

NBA komisaras Adamas Silveris atsiprašė Kinijos už Hjustono klubo darbuotojo žodžius, tačiau teigė, jog lyga neketina blokuoti žodžio laisvės.

Kinijoje NBA mačus transliavusi CCTV televizija nusprendė netransliuoti dviejų ikisezoninių susitikimų, vykusių Kinijoje. Ilgą laiką buvo neaišku, ar šios rungtynės išvis įvyks, tačiau jos vyko ir klostėsi be didelių nesklandumų.

Apie situaciją pakomentuoti buvo prašoma ir prieš socialinėmis ir politinėmis temomis kalbėjusių NBA trenerių – Greggo Popovichiaus ir Steve`o Kerro. Pirmasis pagyrė Adamą Silverį už žodžio laisvės gynimą, o antrasis tiesiog atsisakė kalbėti apie susidariusią padėtį.

Būtent S. Kerras buvo sukritikuotas JAV prezidento Donaldo Trumpo, kuris strategą pavadino mažu berniuku, bandančiu neįžeisti Kinijos. NBA sukritikavo ir keli įtakingi šalies politikai.

Vienas garsiausių pasaulio krepšininkų Stephenas Curry taip pat buvo žurnalistų paklaustas apie Kiniją, tačiau jis teigė, jog per mažai žino apie dabartinius įvykius, kad galėtų atsakyti.

Kurį laiką NBA ir Kinijos konflikto atgarsiai buvo nutilę. Vis dar yra neaišku, ar CCTV ruošiasi atšaukti ir sutartį su NBA, pagal kurią turėtų transliuoti reguliarujį sezoną ir atkrintamąsias varžybas.

Vis dėlto, naktį iš pirmadienį į antradienį Lietuvos laiku krepšinio gerbėjai sulaukė komentaro iš žmogaus, kuris save ilgą laiką vadino aktyvistu.

„Daugiau nei atletu“ save vadinantis amerikietis ir sportininkas, atsisakantis „užsičiaupti ir varytis kamuolį“ – L. Jamesas – žurnalistų buvo paklaustas apie D. Morey tviterio žinutę, o jo atsakymas paskatino NBA gerbėjus pasmerkti krepšininką.

„Manau, kai mes visi pažiūrime į šią situaciją ir iš jos mokomės, galime suprasti, jog tai ką sakai arba rašai į tviterį... Ir mes kalbame apie žodžio laisvę – taip mes visi turime žodžio laisvę, bet kartais yra neigiamos pasekmės, kai negalvoji apie kitus, o tik galvoji apie save.

Nenoriu veltis į žodžių ar sakinių karą su D. Morey, bet manau, kad jis per mažai žinojo apie šią situaciją ir vis tiek prakalbo. Tiek daug žmonių galėjo būti sužeisti. Ne tik finansiškai, tačiau ir fiziškai, emociškai ir dvasiškai. Reikia būti atsargiems, kai rašome tviteryje, kai kalbame ir kai kažką darome. Nors turime žodžio laisvę, tačiau su tuo gali ateiti daug neigiamų dalykų“, – pasakojo L. Jamesas.

Suprantama, kodėl atletas buvo susirūpinęs dėl padėties – jis su Los Andželo „Lakers“ komanda viešėjo Kinijoje, kai minėti įvykiai klostėsi, tad negalėjo pasisakyti. Vis dėlto, pastarieji jo žodžiai ir teiginys, jog L. Jamesas nėra čia tam, kad teistų tai, kaip lyga tvarkosi su problema, sulaukė neigiamo atsako.

Jis pridėjo ir tai, jog pasekmių žodžiai gali turėti ne tik Amerikoje, tačiau ir Kinijoje.

Tviteryje gerbėjai ėmė smerkti ir tyčiotis iš krepšininko, kuris, anot jų, pasirinko pinigus, o ne laisvę, kurią skelbė, jog labai myli.

L. Jamesas vėliau pats tviteryje bandė sukontroliuoti situaciją ir paaiškinti savo žodžius.

„Leiskite man paaiškinti šį nesusipratimą. Nemanau, kad buvo atsižvelgta į tviterio žinutės pasekmes. Nekalbu apie tematiką. Kiti gali apie tai kalbėti.

Mano komanda ir ši lyga turėjo sudėtingą savaitę. Manau, žmonės turi suprasti, ką tviterio žinutė ar viešas pareiškimas gali padaryti kitiems. Aš manau, žmonės nesustojo ir nepamąstė, kas gali nutikti. Buvo galima palaukti savaitę ir tada siųsti tą žinutę“, – rašė L. Jamesas.

Šių žodžių gerbėjai taip pat nepriėmė teigiamai. Jų teigimu, nepatogumai Kinijoje net nebuvo arti tų, kuriuos patiria Honk Kongo protestuotojai kasdien.

Tikėtina, jog NBA krepšininkai ir treneriai toliau vengs pasisakyti apie situaciją su Kinija, o žurnalistai toliau jų klausinės. Kol CCTV ir pati šalis visiškai nenutraukė ryšių su NBA, tikėtina, jog sportinininkai vengs atsakinėti į šiuos klausimus.

Belieka sulaukti, kas nutiks, jei kinai imsis drastiškų sprendimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt