Sportas

2019.10.14 14:38

Medalius toliau skinantis Rapšys apie pasaulio taurės varžybų maratoną: šie metai tikrai žiaurūs

Paulius Cubera, LRT.lt2019.10.14 14:38

Geriausias Lietuvos plaukikas Danas Rapšys grįžo jau iš penktojo FINA pasaulio taurės etapo bei parsivežė dar tris medalius. Iš viso pasaulio taurės medalių kolekcijoje lietuvis jau turi 13 medalių bei artėja prie įspūdingo 100 tūkst. dolerių piniginio prizo laimėjimo. Tiesa, Danas pripažino, kad per šiuo metus jaučia susikaupusį didelį nuovargį – tiek fizinį, tiek psichologinį.

Vilniaus oro uoste pirmadienio popietę nusileidęs D. Rapšys jau žinojo, kad jo pasitikti atvyks žurnalistai. Plaukikas greitai išėjo į pasitikimo salę ir stojo atlikti savo pareigą – pasidalinti mintimis apie įvykusias varžybas.

Visus šiuos metus Lietuvoje jis – retas svečias. Ir dabar, kai jau grįžo iš Berlyno, laiko poilsiui D. Rapšys daug neturės. Netrukus ir vėl šoks į treniruočių baseiną, o jau lapkričio pirmąją varžysis pasaulio taurės etape Kazanėje. Lapkričio septintąją laukia paskutinis etapas Dohoje, po jo šiemet dar vyks ir Europos trumpojo baseino čempionatas.

Šiuo metu pasaulio taurės įskaitoje D. Rapšys tvirtai užima antrąją vietą. Pirmaujančio ruzo Vladimiro Morozovo pavyti jau greičiausiai nepavyks, bet ir krisi žemiau per likusius du etapus Danas neturėtų. Antra vieta užtikrina net 100 tūkst. dolerių piniginį prizą, o čempionui atiteks 150 tūkst.

– Visi jau pripratome prie medalių, bet turbūt jėgų jie kainuoja ne mažiau?

– Pastangų reikėjo labai daug įdėti, paskutiniame etape tikrai labai pavargau, jau lipau per savo jėgas. Žinau, dėl ko tai darau, bet buvo nelengva. Norisi šiek tiek pailsėti, bet reikia ir dirbti tuo pačiu metu. Trenerės paprašiau laisvo dienos bent rytoj, reikia atsipūsti nuo tos įtampos, raumenys „užsikalę“.

– Ar sekmadienio finalas buvo sunkiausias?

– Eina dienos, kuo tolyn, tuo yra sunkiau – paskutinė diena jau buvo tikrai nelengva, bet reikėjo tos vietos.

– Kuo skiriasi paskutinis etapas Berlyne nuo ankstesnių?

– Jis kitoks, nes eina viskas tik sunkyn dabar, po truputį viskas dedasi, laukia paskutiniai du etapai. Bandysiu sukaupti jėgas ir padaryti, ką reikia. Bet viskas einasi neblogai, džiaugiuosi, kad rezultatai, šiame gana ankstyvame pasiruošimo etape, yra neblogi. Tas nuteikia tolimesniems planams.

– Kiek į priekį varo normalus sportininkui noras varžytis ir kiek tas piniginis prizas?

– Yra iškeltas varžybų tikslas, o kad jį pasiektum, turi visą tą maratoną varyti iš paskutiniųjų. Tikrai žinojau, kad bus sunku, bet negalvojau, kad bus taip sunku. Mano nuotoliai yra ilgesni, aš esu vienintelis iš vyrų, kuris tiek daug plaukia. Skaičiavome, kad palyginus su Morozovu, tuos jo 50 metrų esu gal 40 kartų daugiau nuplaukęs. Man reikia labai daug plaukti, kiti mane supranta ir net užjaučia, bet sako, Danai, žinai, kodėl tai darai.

– Pasaulio čempionate Korėjoje sakėte, kad nugara nebeplauksite, bet atsirinkote į olimpines žaidynes 200 metrų kompleksiniu būdu rungtyje. Kaip sekasi ji?

– Mano kompleksas būtų visai neblogas ir manau, kad ateityje turėsiu tokį kaip ir slaptą ginklą, bet man reikia labai patobulinti braso techniką (plaukimo krūtine – aut. past.), nes aš ja nesitreniruoju ir ji yra labai tragiška. Jeigu aš patobulinčiau šiek tiek techniką, manau, būtų be problemų pasaulyje ir medaliai. Dabar aš trečią 50 metrų plaukiu trimis sekundėmis lėčiau, bet jeigu aš jas pridėčiau, būtų laikas apie 1 min. 56 sek. ir būtų pasaulio čempionate medalis.

– Ar yra laiko tai technikai gerinti, nes ir taip jūsų krūvis atrodo didžiulis?

– Neįsivaizduoju, ar iki olimpiados galima ką padaryti, bet dar ant kitos tikrai bus perliukų.

– Kaip pavyksta viską atlaikyti psichologiškai? Susitvarkyti ne su fiziniu nuovargiu.

– Žinokite, šie metai tikrai žiaurūs, o dar kiek laukia. Dar du pasaulio taurės etapai, po to skrendame į aukštikalnes Ispanijoje, tada Europos čempionatas, po kurio dar vienos varžybos. Šie metai... Sausio viduryje prasideda jau Čempionų lyga. Trenerė sakė, jeigu gausiu kokias 4 dienas atostogų per Kalėdas – čia geriausiu atveju. Iki olimpiados tempsiu sukandęs dantis, kiek galėsiu, o po jos tikrai išeisiu atostogų normaliai pailsėti.

– Kiek Dano Rapšio tikrojo pajėgumo matome?

– Dabar medalių iškovojimui man reikia tiek per save lipti, kad aš plaukiu ne iš savo pastangų, bet iš noro laimėti. Gal daugiau net varžosi smegenys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt