Sportas

2019.10.03 10:30

Trišuolio sektoriaus bendražygės sveiką konkurenciją perkels į pasaulio čempionatą Dohoje

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.10.03 10:30

Dohoje (Kataras) vykstančio pasaulio lengvosios atletikos čempionato ketvirtadienio varžybų Lietuvos sporto gerbėjai lauks su dvigubu nekantrumu – moterų trišuolio rungtyje startuos dvi mūsų šalies atstovės – Dovilė Kilty ir Diana Zagainova.

Iš Šiaulių kilusiai 26-erių metų D. Kilty tai bus jau trečiosios planetos pirmenybės. 2015 metais Pekine vykusiame čempionate sportininkė užėmė 19-ąją poziciją, po dvejų metų Londone liko 15-ta.

Visgi kiekviena iš šių patirčių, įskaitant ir būsimą startą Dohoje, sportininkei atnešė vis kitokius potyrius.

„Prieš pirmąjį čempionatą savo tikslus jau buvau įvykdžiusi – tapau Europos jaunimo (iki 23 m.) čempione, tad į Pekiną važiavau tiesiog išbandyti savo jėgas, – portalui LRT.lt pasakojo D. Kilty. – Londone laukė nauja patirtis. Buvau tik neseniai sugrįžusi iš motinystės atostogų. Nebuvo praėję nė vieneri metai po vaikučio gimimo. Šis, trečiasis, čempionatas atrodo vėl kitaip. Jaučiu, jog esu geros sportinės formos.“

D. Zagainovos situacija prieš pirmąjį pasaulio čempionatą karjeroje labai panaši į tą, kurioje prieš ketverius metus buvo ir D. Kilty. Šių metų liepą 22-ejų metų vilnietė tapo Europos jaunimo (iki 23 m.) čempione bei iškovojo kol kas didžiausią savo karjeros titulą.

Jaunai sportininkei pasirodymas Dohoje neįprastas ne tik dėl debiuto tokio aukšto rango varžybose, bet ir dėl gerokai užsitęsusio sezono. Čempionatas Katare vyksta dviem mėnesiais vėliau nei įprastai, todėl sportininkai turi ilgesnį laiką išlaikyti aukštą sportinę formą.

„Jau eina 5-tas varžybų mėnuo, kas tikrai yra nauja, todėl treniruočių bei viso pasiruošimo grafikas yra daug intensyvesnis nei įprastai, – aiškino D. Zagainova. – Žinoma, yra sportinis jaudulys, be kurio neįsivaizduoju sėkmingų varžybų. Jei nejauti jokios emocinės savijautos skirtumo per varžybas, manau, kad jos jau yra „nuplaukusios“. Bendra emocijų kontrolė ateina su praktika, metais ir savęs pažinimu.“

Abi sportininkės pasaulio čempionatui ruošėsi besitreniruodamos atskirai, tačiau D. Kilty ir D. Zagainovos keliai, kaip ir nekart pastaraisiais metais, susikirsdavo įvairiose varžybose. Šių metų liepos mėnesį Palangoje vykusiame Lietuvos čempionate stipresnė buvo D. Kilty, užėmusi pirmąją vietą. D. Zagainova varžybose liko antra.

Abi sportininkės dalyvavo ir pirmą kartą organizuotame Europos ir JAV rinktinių lengvosios atletikos mače, kuriame abi lietuvės gynė Europos rinktinės garbę. D. Kilty Minske (Baltarusija) vykusiose varžybose užėmė trečiąją vietą, o D. Zagainova užėmė 7-tą poziciją.

Visgi D. Zagainovai priklauso įspūdingiausias šių metų pasiekimas trišuolio sektoriuje. Sportininkė birželio pabaigoje Šveicarijoje vykusiose varžybose nušoko 14,43 metrus ir net 17 cm pagerino D. Kilty priklausiusį Lietuvos rekordą (14,26 m.).

Nors kai kam gali atrodyti, jog konkurencija tiek Lietuvoje, tiek varžybose užsienyje nepadeda sportininkėms užmegzti draugystės, abi portalo LRT.lt kalbintos trišuolininkės sutartinai tvirtina – palaiko draugiškus ryšius ne tik stadione, bet ir už jo ribų.

„Esame draugės, jomis esame jau keleri metai ir gerai sutariame. Žinoma, yra konkurencija varžybų metu – Lietuvoje ir užsienyje. Per varžybas draugų nėra, bet po varžybų draugiškai pasišnekame, pasitariame, kokias darome treniruotes ir panašiai, – kalbėjo D. Kilty. – Anksčiau Diana buvo jaunesnė ir vijosi mane, dabar aš turiu ją vytis. Džiaugiuosi konkurencija. Tokiu atveju kyla ir mūsų rezultatai, smagu vykti į varžybas su drauge.“

„Labai keista matyti žiniasklaidos nuostabą šiuo klausimu. Mes labai dažnai susirašome, susiskambiname ir bendrai palaikom vieną kitą ne tik sporte, bet ir už jo ribų. Man sportas yra ne neapykanta ir pavydas, o pirmiausia – pagarba savo varžovui, sveika konkurencija, palaikymas bei meilė bendrai veiklai“, – kolegės mintims antrino D. Zagainova.

Iki skrydžio į Dohą abi sportininkės laiką leido atskiruose Europos kampeliuose. D. Zagainova plušo treniruočių stovykloje Turkijoje, o D. Kilty varžyboms ruošėsi Lietuvoje.

Atletės gali pasidžiaugti, jog iki kelionės į Dohą ne kartą šių metų sezone šoko toliau nei 14 m. Nors Dianai priklauso Lietuvos rekordas, užtikrinęs ir kelialapį į Tokijo olimpines žaidynes, Dovilė gali pasigirti turėjusi daugiau tolimesnių nei 14 m rezultatų šių metų varžybose.

Paklausta apie sportinę formą prieš varžybas Katare, D. Kilty užtikrinta – viskas gerai, beliko sulaukti tinkamo momento parodyti savo pajėgumą.

„Jaučiuosi puikiai. Nieko neskauda atliekant jėgos ir fizinius pratimus. Treneris mato, kad viskas yra gerai. Pati jaučiuosi gerai. Sportinė forma yra puikiausia. Dabar reikia tos sportinės sėkmės. Linkiu pati sau sėkmės ir manau, kad įmanoma pasiekti olimpinį normatyvą. Atsirado stabilumas, todėl laukiu savo didelio šuolio“, – kalbėjo D. Kilty.

Savo ruožtu šiais metais, galų gale, pirmą kartą karjeroje toliau nei 14 m šokanti D. Zagainova tvirtino, jog Dohoje siekia stabilumo.

„Sporte nėra nei receptų nei garantijų. Tai nėra kažkoks eilėraštis, kurį tu išmokai vieną kartą ir atsiminsi visą gyvenimą. Tam turi įtakos daug veiksnių. Be abejo, stabilumas yra labai svarbus ir tai yra siekiamybė, bet nemanau, kad tai gali paklusti 100 procentų. Lygiai taip pat, kaip labai patyrusios trišuolininkės, olimpinės čempionės, kurių asmeniniai rezultatai yra virš 15 m, šoka ir 13,60 m. Taip yra ir taip nutinka, toks yra sportas“, – kalbėjo sportininkė.

Savo kišenėje olimpinį kelialapį jau turinti D. Zagainova gali būti rami dėl pasiruošimo žaidynėms Tokijuje kitais metais. Savo ruožtu Dohoje D. Kilty turės galimybę tokį pat bilietą įsidėti į kišenę. Iki jo šiaulietei trūksta labai nedaug – viso labo 4 cm. Visgi taip toli į ateitį šuolininkė stengiasi negalvoti.

„Aišku, Tokijas kiekvienam yra siekiamybė, tačiau dabar gyvenu Doha. Pirmajame pasaulio čempionate buvau 19-ta, praėjusiame – 15-ta, todėl dabar noriu palinkėti sau, kad įšokčiau į dvyliktuko, finalo, traukinį“, – aiškino D. Kilty.

Kiek toli sportininkėms teks šokti, norint patekti į trišuolio rungties finalą, sporto gerbėjai sužinos nuo 16:30 val. startuosiančiose atrankos varžybose. Tiesa, D. Zagainova tikina, jog sportininkių rezultatams įtakos gali turėti vėlyvas sezono metas ir čempionatui pasirinkta lokacija.

„Paskutiniais metais lengvosios atletikos lygis yra labai pakilęs, tai galima matyti iš šių metų pasaulio ir kitų metų olimpinių žaidynių normatyvų. Tai labai džiugina ir skatina dirbti dar daugiau. Be abejo, reikėtų atsižvelgti ir į vėlyvą pasaulio čempionato vykdymo laiką bei karštį, jei tai nepakiš kojos sportininkams, tada manau, kad taip, reikės rodyti aukštą lygį norint varžytis finaluose“, – mąstė vilnietė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.