Sportas

2019.10.02 15:00

Lietuvis Kataro rinktinėje: lengvosios atletikos čempionatą priimanti šalis laukia futbolo šventės

Marius Andrijauskas, LRT.lt iš Dohos2019.10.02 15:00

Kol Lietuvos lengvaatlečiai dar medžioja pirmąjį apdovanojimą pasaulio čempionate Katare, pirmenybių šeimininkai šią savaitę atidžiai laukė, kokios spalvos medalis papuoš jų favorito Abderrahmano Sambos krūtinę. Vyrų 400-ų metrų barjerinio bėgimo finalas neįtikėtinai svarbus buvo kineziterapeutui iš Lietuvos – Valdemarui Valučiui. Jis jau ketverius metus talkina Kataro lengvosios atletikos komandai. Antradienio vakaras Dohoje vietos aistruoliams nusidažė bronzinėmis spalvomis.

Kataro sėkmė tapo ir lietuvio pergale. Ji galėjo būti dar saldesnė. Kataro lengvosios atletikos žvaigždė, iš Saudo Arabijos kilęs A. Samba, vienas greičiausių planetos bėgikų. Jo tikslas buvo auksas, bet galimybes apribojo traumos. Pernai A. Samba fiksavo geriausius rezultatus, tačiau startai šių metų pasaulio čempionate Dohoje jam buvo pirmieji nuo vėlyvo pavasario.

Gyvenimas Katare – kaip Jungtinėse Tautose

Su Kataro lengvaatlečiais dabar dirbantis ir negalavimų kilmės priežasčių ieškantis V. Valutis iškart po studijų tuometinėje Lietuvos kūno kultūros akademijoje (dab. LSU) svajojo apie užsienį. Mokslus pratęsęs Danijoje ir trumpai pagyvenęs Švedijoje, pasirinko kryptį į Bahreiną. Dar po trejų metų priėmė Kataro lengvosios atletikos rinktinės kvietimą. Po Bahreino, prisitaikyti prie kitokių nei Europoje taisyklių, aplinkinių gyvenimo būdo, jau nebuvo sunku.

V. Valutis pasakoja, kad vietos žmonės uždaro būdo, sunkiai atsiveriantys. Bet patekęs į jų ratą, supranti, kad jie malonūs ir šilti. Atvykėliai – sėkmingai integruojasi ir prisitaiko.

„Juokaujama, kad, kas gyvena Katare, jaučiasi kaip Jungtinėse Tautose. Tai tikrai galiu patvirtinti. Mano darbe – aš, lietuvis, taip pat ispanas, bulgaras, vokietis, tunisietis. Daug atvykusių iš įvairių šalių. Tai praplečia akiratį apie kitas kultūras, nebelieka baimės, žmonės labiau tobulėja sužinoję vieni apie kitus“.

Lengvoji atletika dar neprijaukinta

Katare dieną naktį vyko naujojo stadiono rekonstrukcijos darbai, aplinkinių sporto arenų statybos. Buvo juokaujama, kad stadionas nebus užbaigtas laiku. Bet jis stovi, įspūdingai apšviestas, tačiau ganėtinai tylus. Dohos gyventojai į jį nesiveržia. Pirmąją čempionato dieną tuščias tribūnas „Khalifa“ stadione gal ir galima buvo pateisinti kvalifikacinėmis varžybomis. Tikėtasi, kad kitomis dienomis susirinks daugiau žiūrovų. Bet stadionas pustuštis ir, akivaizdu, kad pasaulio lengvosios atletikos elitas vietinių netraukia taip, kaip 2022-ais metais atvyksiančios futbolo žvaigždės.

„Sportas skirtas visiems ir turėtume plėsti geografiją“, – sako V. Valutis.

„Gal sporto kultūra, lengvosios atletikos kultūra, čia nėra tokia gili kaip Europoje. Jie labiau domisi moto sportu, automobilių sportu. Bet jie bando tai pakeisti. Moko vaikus, veda juos į sporto bazes. Čia daug naujų atletikos stadionų, baseinų, sąlygos judėjimui į priekį – geros. „Khalifa“ stadione sąlygos taip pat puikios. Bet dėl ištvermės rungčių – maratono, sportinio ėjimo, galima buvo labiau pagalvoti apie detales“, apie negailestingos kritikos iš sportininkų ir žiniasklaidos sulaukusius pasaulio čempionato organizatorių sprendimus kalbėjo V. Valutis.

Karštis ir neaprėpiamos statybos

Spalio pradžioje Dohos pėsčiųjų gatvės kiek atgyja tik anksti ryte ir vėlyvą vakarą. Gyventojus namuose sulaiko daugiau nei 40-ies laipsnių karštis dieną ir 30-mties laipsnių temperatūra naktį. Peršasi mintis, kad lengvosios atletikos čempionatui tinkamesnis oras būtų spalio pabaigoje, kai vėl galima įkvėpti gaivesnio oro.

„Karštis nėra didžiausia problema. Labiausiai gyvenimą apsunkina didelė drėgmė. Ji sukyla rugpjūtį – rugsėjį. Karščiausia būna apie 46-47 laipsnius. Kai temperatūra nukrinta, atsiranda daug veiklų. Kataro žmonės vyksta į dykumas, rengia įvairias varžybas automobilais. Daug veiklos susijusios su vandens sportu, jėgos aitvarais. Kiek vėliau spalį prasidės pats didžiausias žmonių aktyvumas. Pasaulio futbolo čempionatas vyks lapkritį – gruodį. Gruodis čia kaip lietuviška vasara, būna apie 20-25 laipsnius“, gyvenimo Katare įspūdžiais dalijosi V. Valutis.

Kataro sostinė Doha primena milžinišką statybų aikštelę. Griaunami senesni vieno – dviejų aukštų pastatai. Vietoje jų kyla modernūs daugiaaukščiai, išsiskiriantys formomis ir architektūra. Žiūrint į horizontą – visur statybos. Per kelerius metus miestas dar labiau pasikeis. Kataro valdžia, ko gero, tikisi sulaukti neįtikėtinų futbolo aistruolių srautų.

„Spaudoje kalbama, kad tų viešbučių pasaulio čempionatui Katare dar nėra užtektinai. Jie nori išsinuomoti kruizinio tipo laivus ir paversti juos viešbučiais. Nes visiems, kurie, skaičiuojama, turėtų atvykti, vietos apgyvendinti dar nepakanka. Bet šalis stengiasi ir, manau, viskas bus padaryta laiku“, – pasakojimą apie Kataro pastangas priimti didžiausius sporto renginius užbaigė V. Valutis.

Aistros – sportas ir muzika

Kataro lengvosios atletikos rinktinės kineziterapeutas yra baigęs ir muzikos mokyklą. Muzika – dar viena jo aistra. Automobilyje skamba džiazas, o laisvalaikiu V. Valutis groja saksofonu. Bet šią savaitę lietuvis dažniau bus su komanda. Kataro bėgikai dalyvaus 4x100 m estafetėje. Vyrų šuolių į aukštį finale kovos nuostabiai atrankoje pasirodęs ir geriausią asmeninį rezultatą pasiekęs Mutazas Essa Barshimas.

V. Valuitis nepraleidžia progos stebėti ir lietuvių startus. Pasaulio čempionate dar varžysis trišuolininkės Dovilė Kilty ir Diana Zagainova, ėjikas Marius Žiūkas ir ieties metikas Edis Matusevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt