Sportas

2019.10.02 12:00

„Ryto“ startas Europos taurėje: Lietuvos Kevinas Durantas, solidūs Echodas ir Kairys bei „sužvaigždėjęs“ Sirvydis

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.10.02 12:00

Antradienį Vilniaus „Rytas“ pateikė pirmą malonią šio sezono staigmeną savo gerbėjams. Eimantas Bendžius pateisino savo Lietuvos Kevino Duranto pravardę, gynėjų grandis rungtyniavo brandžiai, o pasirodymą vainikavo 40 taškų antras kėlinys bei 92:86 iškovota pergalė prieš Europos taurės turnyro favoritais laikomus Krasnodaro „Lokomotiv“ krepšininkus.

Vis dėlto vilniečių pasirodymas nebuvo tobulas, o ir varžovai smarkiai prisidėjo prie sostinės ekipos pergalės. Portalas LRT.lt kviečia pažvelgti į pagrindinius mačo akcentus.

Kapitonas Bendžius

Antradienį E. Bendžius sužaidė tikriausiai geriausią savo karjeros mačą. Paprastai dėl prastos gynybos žinomas puolėjas sugebėjo naudotis savo ilgomis rankomis ir perimti du kamuolius.

Žinoma, jo tiesioginis oponentas Johnny O`Bryantas pelnė 24 taškus, tačiau didelė dalis jo taiklių metimų buvo atlikti lietuviui neblogai ginantis, tad čia mūsų tautiečio teisti neverta.

Kitoje aikštės pusėje „Siemens“ arenoje susirinkę gerbėjai galėjo išvysti nuostabų pasirodymą. „Ryto“ kapitonas pataikė net 6 iš 11 tolimų šūvių ir pasirodymą baigė su 27 taškais.

Ilgos E. Bendžiaus rankos ir greita metimo technika jam leidžia nekreipti dėmesio į šalia esančius besiginančius krepšininkus ir atlikti kokybišką metimą net ir solidžiai dengiamam.

Savo taškus puolėjas rinko dviem būdais – greitomis atakomis ir „du prieš du“ derinių metu.

Pirmu atveju jis naudodavosi tuo, jog vilniečių gynėjai gerai periminėjo kamuolius, o varžovai gynyboje nespėdavo sužiūrėti visų „Ryto“ žaidėjų, tad E. Bendžius bent kelis kartus liko laisvas ir oponentus baudė negailestingai.

„Du prieš du“ situacijose jis dalyvaudavo netiesiogiai – statydavo užtvarą ką tik tą patį padariusiam aukštaūgiui taip atlaisvindamas jam kelią link krepšio. Po to sostinės komandos kapitonas iškart kildavo link tritaškio linijos.

Jei jis čia būdavo laisvas, jį surasdavo atakų organizatoriai. Jei ne, dažnai Evaldas Kairys ir Martynas Echodas gaudavo progų užbaigti atakas po krepšiu. Čia E. Bendžius prie sėkmingų atakų prisidėdavo netiesiogiai – jo gebėjimas iššauti iš toli gąsdino varžovus tiek, kad jie nesugebėdavo uždengti visų aikštės šeimininkų atakos vietų.

Lietuviškieji „centrai“ ir jiems kamuolius serviravę gynėjai

M. Echodas ir E. Kairys naudojosi ne tik E. Bendžiaus autoritetu, tačiau ir puikiu atakų organizatorių aikštės matymu. Pako Cruzas, Dovis Bičkauskis ir Tu Holloway kartu sudėjus atliko 18 iš 20 „Ryto“ rezultatyvių perdavimų.

Kai kamuoliai nepasiekdavo klubo kapitono, perdavimais gynėjai atrasdavo jau minėtus aukštaūgius, kurie neturėjo jokių bėdų besistumdydami su Alanu Williamsu, J. O`Bryantu ir Samu Dekkeriu.

M. Echodas parodė gebėjimą atakas užbaigti dėjimais bei pakartoti savo nesėkmingus bandymus, o lėtesnis E. Kairys – surasti tinkamą kampą atlikti sudėtingus metimus.

Pastarasis ir ne juokais atidirbo gynyboje. Atrodė, jog bene kiekvieno varžovų „du prieš du“ derinio metu jis sugebėdavo ne tik „pasaugoti“ komandos draugą, tačiau ir neatitrūkti nuo savo dengiamojo. Taip oponentams teliko sudėtingi metimai iš individualiai stiprių krepšininkų.

J. O`Bryantas, Dmitrijus Kulaginas ir A. Williamsas tokiais bandymais susirinko nemažą dalį taškų, tačiau darbas bandant susikurti erdvės juos galiausiai turėjo išvarginti.

Žinoma, prie „Ryto“ vidurio puolėjų (bei E. Bendžiaus) puikaus pasirodymo prisidėjo ir keista „Lokomotiv“ atstovų gynyba.

Svečiai rodė tiek pagarbos mūsiškių gynėjų grandžiai, lyg ji būtų užpildyta NBA žaidusiais krepšininkais. Minėti D. Bičkauskis, T. Holloway ir P. Cruzas retai turėdavo progų atakuoti patys, tačiau jie atliko nemažai gražių perdavimų baudos aikštelėje atsilaisvinusiems aukštaūgiams.

Puikūs pavyzdžiai – M. Echodo dėjimas jau pirmos atakos metu bei P. Cruzo nuostabus „alley-oop“ perdavimas E. Kairiui.

Įdomu, „Lokomotiv“ treneris Luca Banchi taip tikėjosi užspausti vilniečių atakų organizatorius ir provokuoti klaidas ar paprasčiausiai pakankamai nežinojo apie savo antradienio varžovus ir tikėjosi laimėti bet kokiu atveju.

Dar viena įdomi detalė – svečiai gynyboje beveik nesikeitė dengiamaisiais turėdami aikštėje mobilią priekinę liniją. Toks sprendimas būtų apsunkinęs „Rytui“ puolimą ir privertęs sostinės klubo krepšininkus žaisti lėčiau.

Dvejopą įspūdį paliekantis Deividas Sirvydis

Iš 19-mečio talento po vasaros stažuojantis už Atlanto buvo daug tikimasi. Jis buvo įvardintas vienu pretendentų į Europos taurės „Kylančios žvaigždės“ apdovanojimą. Taip pat „Eurohoops“ jį pavadino viena pagrindinių priežasčių, kodėl verta stebėti „Ryto“ mačus šį sezoną.

Kol kas galime pastebėti, kad vilnietis per vasarą fiziškai sustiprėjęs, gali puikiai atidirbti gynyboje ir nebijo stumdytis kovodamas dėl kamuolių. Tačiau to neužtenka, kad gynėjas pateisintų į jį dėtas viltis.

Antradienį lietuvis pataikė tik 1 tolimą bandymą iš 6. Teoriškai kiekvienam būna dienų, kai metimai paprasčiausiai nekrenta. Tačiau D. Sirvydis nuo LKL sezono pradžios tritaškius atlieka krisdamas, šokdamas į šoną ir nespėjęs atsisukti į krepšį.

Nenuostabu, kad tokie bandymai nepasiekia tikslo. Po jų galima matyti, kaip Dainius Adomaitis purto galvą, o 19-metis dar ir kitoje aikštės pusėje po tokių nesėkmių yra linkęs kartą ar du pasielgti kvailai.

Puikus pavyzdys čia – po netikslaus sudėtingo šūvio iš toli iškart gauta nesportinė pražanga ketvirtame kėlinyje, po kurios „Ryto“ strategas ne juokais aprėkė savo auklėtinį.

LRT.lt šaltiniai teigia, jog jaunuolis po vasaros į klubą grįžo „sužvaigždėjęs“. Belieka tikėtis, kad D. Sirvydis artimiausiu metu susiprotės ir ims žaisti ramiau. Vis dėlto talentas liejasi per kraštus, o brandžiai rungtyniaujantis gynėjas gali savo komandą pakelti į kitą lygį.

Antrasis „Ryto“ susitikimas Europos taurėje – spalio 9 dieną, trečiadienį. Tada D. Adomaičio auklėtiniai svečiuose susikaus su Limožo CSP.