Sportas

2019.09.28 10:03

Karštyje naktį startuosiantys Žiūkas ir Mastianica: vietų čempionatams yra ir tinkamesnių

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.09.28 10:03

Penktadienį startavusiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate vienas unikaliausių sąlygų turės sportinio ėjimo atstovai. Šioje rungtyje Lietuvos garbę gins Marius Žiūkas, dalyvausiantis 20 km distancijoje, ir Arturas Mastianica, besirungsiantis 50 km rungtyje.

Pasaulio lengvosios atletikos čempionato šeštadienio transliaciją kanale LRT PLIUS ir portale LRT.lt stebėkite nuo 18 val.

Sąlygos jiems tikrai unikalios – startuoti atletai turės 23.30 val., o temperatūra naktį gali siekti 30 laipsnių Celsijaus ar net daugiau.

„Iš tikrųjų Dohoje pasaulio čempionatas bus nemažas iššūkis tiek man, tiek kitiems ištvermės rungčių atstovams, nes bus labai sudėtingos oro sąlygos. Startas neįprastas šį kartą – pusvalandis iki vidurnakčio. Manau, kad bus neprognozuojamos varžybos ištvermės rungčių sportininkams.

Mano tikslai, kaip visada, yra pasirodyti geriausiai, lyginant su savo praėjusiais čempionatais, ir užimti aukščiausią vietą, kokią esu pasiekęs. Tai mano trečias pasaulio čempionatas, tai norėtųsi pasirodyti geriau nei prieš tai. Tokie mano minimalūs tikslai“, – neeilinę situaciją komentavo M. Žiūkas.

Paklaustas, ar keitė treniruočių rutiną ar laiką dėl planuojamo vėlyvo starto, ėjikas teigė, jog teko šiek tiek koreguoti režimą, tačiau pripažino, jog daugiau nerimo kelia temperatūra.

„Dėl vėlyvo starto tik paskutines savaites šiek tiek pavėliname treniruotes. Paprastai irgi treniruojuosi vakare arba po pietų, bet dabar dar porą valandų nukėlėme jas. Tikrai negaliu treniruotis pusė dvylikos vakare, nes būtų per sudėtinga suderinti mitybą ir poilsį. Nesinori visiškai išsiderinti iš ritmo, pavėlinome jas porą valandų – pradedame apie 19 val., bet visa tai tik paskutinę savaitę.

Paros laikas mums kelia ne tiek nerimo, kiek oro sąlygos. Mačiau, tai sudėtinga bus. Jutiminė temperatūra Dohoje net 23 val. siekia 43 laipsnius. Šitai tikrai labiau neramina, o starto laikai būna įvairūs – kartais 7 val. ryto arba 20 val. vakaro. Pats starto laikas mažiau įtakos turi nei klimato sąlygos“, – pasakojo M. Žiūkas.

A. Mastianicos tikslai sau – pasiekti finišą. Jis teigė, jog nebijo karščio, nes yra tekę jame sportuoti, tačiau nesiryžo spėlioti, kaip kūną paveiks tokios sąlygos.

„Vėlyvo treniravimosi neteko išbandyti, tačiau aukštoje temperatūroje treniravausi Ispanijoje. Manau, prie aukštos temperatūros kiek pripratau, tačiau čia ji visgi stipriai aukštesnė.

Panašiomis sąlygomis teko dalyvauti Rio olimpinėse žaidynėse. Pasirodymui karštis turi labai daug įtakos. Taigi, kad startas būtų sėkmingas, strategija kiek keičiasi. Manau dauguma sportininkų stengsis neskubėti pirmoje distancijos dalyje, todėl stebėsime situaciją ir derinsime tolimesnius žingsnius“, – atsargiai į pasaulio čempionatą žvelgė ėjikas.

M. Žiūkas taip pat nėra varžymosi aukštose temperatūrose naujokas, tačiau lietuvis pažymėjo, jog karštis vis tiek yra pavojingas sveikatai.

„Azijoje klimatas dažnai būna komplikuotas. Tiek olimpinėse žaidynėse, tiek universiadoje, tiek ir kitose varžybose Kinijoje teko dalyvauti. Sąlygos būna gana sudėtingos. Karštis ir drėgmė daro įtaką rezultatams – jie būna žymiai prastesni, bet labai svarbus tada yra jėgų paskirstymas varžybose.

Reikia, kad nepritrūktų jėgų paskutiniuose kilometruose, todėl vyksta tokia taktinė kova tarp visų sportininkų ir stengiamasi išsaugoti bent kažkiek jėgų iki finišo. Tos sąlygos kai ką gali pasiųsti ir į nokdauną“, – nusijuokė sportininkas.

Paklaustas, ką mano apie Katare, Dohoje, vykstantį čempionatą, lietuvis negailėjo kritikos Tarptautinei lengvosios atletikos federacijai (IAAF).

„Čempionatas nukeltas neįprastai – į rugsėjo pabaigą, nors dažniausiai vyksta rugpjūčio pabaigoje. Kiek su kolegomis kalbame, jie nėra patenkinti tuo. Kitas sezonas olimpinis, jam visi nori pradėti kuo anksčiau ruoštis, o dabar dar turi šį užbaigti pasaulio čempionate.

Keistas sprendimas, kurį reikėtų apgalvoti prieš jį priimant, o ne po to galvoti, kaip apsaugoti sportininkus nuo išsekimo. Po to tenka kondicionierius stadione įrengti... Tikrai yra tokių miestų, kurie norėtų ir galėtų surengti čempionatą ir kur būtų patogiau dėl žiūrovų lankomumo bei sąlygų“, – piktinosi M. Žiūkas.

A. Mastianica, savo ruožtu, buvo kiek ramesnis. Jis teigė, jog sąlygos tikrai kels iššūkių, tačiau neketino kaltinti IAAF.

„Čempionato vieta labai įdomi, įspūdis geras, tačiau kai pagalvoju, kad teks startuoti 50 kilometrų tokioje kaitroje. Dėl karščio ir starto laikas paderintas, kad būtų mažiau temperatūros, tačiau net naktį Dohoje būna 33 laipsniai, tai bus stiprus iššūkis.

Manau, kad vietų čempionatams yra ir tinkamesnių, bet tuo ir įdomus profesionalus sportas. Tenka aplankyti nemažai skirtingų šalių ir prisitaikyti prie įvairių sąlygų. Bet kuriuo atveju visiems sportininkams tos pačios sąlygos. Tikiuosi įveikti šį karščio iššūkį“, – pozityviai į situaciją žiūrėjo lietuvis.

Lietuvių tvarkaraštis pasaulio lengvosios atletikos čempionate

Rugsėjo 28 d. (šeštadienis)

16.15 val. arba 17.45 val. vyrų disko metimo kvalifikacija (dalyvauja Andrius Gudžius)
23.30 val. vyrų 50 km sportinis ėjimas (dalyvauja Arturas Mastianica)

Rugsėjo 29 d. (sekmadienis)

23.30 val. moterų 20 km sportinis ėjimas (dalyvauja Živilė Vaiciukevičiūtė)

Rugsėjo 30 d. (pirmadienis)

16.30 val. arba 18.00 val. moterų ieties metimo kvalifikacija (dalyvauja Liveta Jasiūnaitė)
20.30 val. moterų šuolių į aukštį finalas (dalyvauja Airinė Palšytė, jei pateks)
21.25 val. vyrų disko metimo finalas (dalyvauja Andrius Gudžius, jei pateks)

Spalio 1 d. (antradienis)

16.50 val. vyrų šuolių į aukštį kvalifikacija (dalyvauja Adrijus Glebauskas)
21.20 val. moterų ieties metimo finalas (dalyvauja Liveta Jasiūnaitė, jei pateks)

Spalio 3 d. (ketvirtadienis)

16.40 val. moterų trišuolio kvalifikacija (dalyvauja Diana Zagainova ir Dovilė Kilty)

Spalio 4 d. (penktadienis)

20.15 val. vyrų šuolių į aukštį finalas (dalyvauja Adrijus Glebauskas, jei pateks)
23.30 val. vyrų 20 km sportinis ėjimas (dalyvauja Marius Žiūkas)

Spalio 5 d. (šeštadienis)

16.30 val. arba 18.00 val. vyrų ieties metimo kvalifikacija (dalyvauja Edis Matusevičius)
20.35 val. moterų trišuolio finalas (dalyvauja Diana Zagainova ir Dovilė Kilty, jei pateks)

Spalio 6 d. (sekmadienis)

19.55 val. vyrų ieties metimo finalas (dalyvauja Edis Matusevičius, jei pateks)

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.