Naujienų srautas

Sportas2019.09.27 13:24

Pasaulio lengvosios atletikos čempionatas Katare: blizgesys, korupcija, mirtys ir tolerancijos testas

„Khalifa“ tarptautinis stadionas Dohoje trims su puse tūkstančio atletų nuo penktadienio tampa mūšio lauku, kuriame bus kovojama dėl teisės vadintis stipriausiais pasaulyje. Svarbiausiame kas dvejus metus vykstančiame renginyje su elitiniais sportininkais varžysis ir 11 Lietuvos lengvaatlečių. 

Pasaulio lengvosios atletikos čempionatą nuo rugsėjo 28 dienos galėsite tiesiogiai stebėti LRT PLIUS kanalu ir portale LRT.lt.

Teisė rengti pasaulio lengvosios atletikos čempionatą Kataro sostinei atiteko 2014 m., bet Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ir Prancūzijos tyrėjai aiškinasi painias korupcines schemas, vedančias ir į kitą milžinišką sporto renginį – 2022 m. pasaulio futbolo čempionatą, kuriame taip pat šeimininkaus Kataras. Pareigūnai paviešino ne vieną įrašą apie tai, kad balsuojant dėl lengvosios atletikos ir futbolo čempionatų, neapsieita be kyšių.

Renkant 2019 m. lengvosios atletikos ir 2022 m. pasaulio futbolo čempionato sostines sportininkų nuomonės niekas neklausė. Būtent atletai turėjo ir dar turės prisitaikyti prie pakitusio tvarkaraščio. Negana to sportininkams reikėjo kitaip planuoti pasirengimą sezonui, kuris užtrunka ilgiau.

Dėl sunkiai pakeliamo karščio, lengvosios atletikos pirmenybės prasideda rugsėjo pabaigoje. Klubinio futbolo sezoną sujauks į lapkričio bei gruodžio mėnesius perkeltos pasaulio čempionato rungtynės.

Dohoje vykstantis lengvosios atletikos čempionatas parodys, kaip organizatoriai pasirengė išspręsti pirmą kartą į tokį klimatą patekusių žmonių užduodamus klausimus. Dieną karščiu kunkuliuojančioje sostinėje retai randamas pavėsis negelbėja, o viešbučius ir prekybos centrus vėsinančios kondicionavimo sistemos turi šalutinį poveikį. Dėl temperatūrų skirtumų lengva susirgti ir visus metus trukęs sportininkų pasiruošimas gali tapti nieko vertas.

„Khalifa“ stadionas tapo pirmuoju pasaulyje turinčiu kondicionavimo sistemą. Žadama, kad nei žiūrovai tribūnuose, nei atletai treke nepajus svilinančio dykumų karščio. Stadione turėtų būti apie 25 laipsnius šilumos. Jutiminė temperatūra Dohoje šiomis dienomis siekia 44 laipsnius. Kataro sostinė naktį tarsi apgaubta rūko, nes termometro stulpeliai įstrigę ties 30-ies laipsnių riba.

Už spindinčių fasadų – darbininkų žūtys

1976 m. statytas „Khalifa“ stadionas per paskutinius 15 metų patyrė ne vieną pokytį. 2005 m. jis buvo rekonstruotas Azijos žaidynėms, tad žiūrovams skirtų vietų skaičius padidjėjo nuo 20-ies iki 50-ies tūkstančių. Per pasaulio futbolo čempionatą atsiras dar 18 tūkstančių vietų aistruoliams.

Aplink „Khalifa“ stadioną išsidėstęs milžiniškas sporto kompleksas. Vienas jo statinių – vandens sporto centras jau pažįstamas ir Lietuvos plaukikams. Dar viena milžiniška erdvė – multifunkcinė arena leidžianti priimti ir kitų sporto šakų didžiuosius renginius. Doha ir toliau išliks dažna į įvairių sporto pasaulio čempionatus keliaujančiųjų kryptimi.

Kataro valdžia vengia kalbėti apie tai, ką vakariečiai vadina šiuolaikine vergove. Kataras stiebiasi į viršų – nauji dangoraižiai, viešbučiai, daug prabangos, bet viskas – pigios darbo jėgos sąskaita. Statybos aikštelėse pluša darbininkai iš skurdžių Azijos šalių, daugiausiai iš Nepalo. Jų žūtys nuo tada, kai Katarui suteikta teisė rengti pasaulio futbolo čempionatą, skaičiuojamos tūkstančiais.

Vokietijos tyrėjai neseniai paskelbė, kad statant 2022 m. futbolo čempionatui skirtus stadionus mirčių dėl nelaimingų atsitikimų darbe skaičius perkopė 1400. Šokiruoja ir sąlygos, kuriomis šie darbuotojai gyveno. Ieškodami pajamų šaltinio žmonės patekdavo į spąstus. Jie nesulaukdavo net minimalaus darbo užmokesčio ir negalėdavo sugrįžti namo. Kai kurie mirdavo statybose, kai kurie, tiesiog nebepabusdavo po darbo dienos. Žuvusiųjų šeimoms skaudu ir tai, kad Kataras neprisiima atsakomybės ir nekompensuoja už artimųjų praradimus. Tuo metu valdžia nesiima priemonių užtikrinti imigrantų darbo sąlygas.

Išbandymas tradicijoms ir tolerancijai

Pasaulio lengvosios atletikos čempionatas taps ir kultūriniu išbandymu Katarui. Šalis, kurioje niekada nebuvo gilių lengvosios atletikos tradicijų svečius pasitinka griežtomis taisyklėmis. Tai kas toleruojama Vakarų pasaulyje – alkoholis, rūkymas, tos pačios lyties santykiai, Katare – tabu. Čia galioja griežtas aprangos kodas. Vyrų šortai turi dengti kelius, o apnuogintas moters kūnas gali būti įvertintas kaip nepagarba tradicijoms ir iššaukti nepageidaujamą dėmesį.

Informacijos apie Katare galiojančius draudimus netrūksta. Tuo metu oro uoste dirbantys muitininkai su pirmąja didele svečių banga tvarkosi tingiai, niekur neskubėdami. Apžiūrėdami atvykėlio dokumentus jie randa laiko pokalbiams telefonu ir trumposioms SMS žinutėms.

Žmogaus teisių aktyvistų skelbiamos ataskaitos apie pažeidimus bei į viešumą kylantys įrodymai dėl Kataro „nusipirktų“ čempionatų šių renginių jau nesustabdys. 2022-ais metais plūstels tūkstančiai naujų atvykėlių į futbolo pirmenybes, tarp kurių atsiras daugiau vietos tradicijų laužytojų. Didžiausias tolerancijos testas Kataro dar laukia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi