Sportas

2015.08.01 20:11

Kazanė 2015: kas gali mesti iššūkį R. Meilutytei plaukiant 100 m krūtine?

15min.lt2015.08.01 20:11

Iš prieš dvejus metus vykusio pasaulio plaukimo čempionato Barselonoje Rūta Meilutytė parvežė du medalius. Auksas buvo iškovotas mėgstamoje 100 m krūtine rungtyje, o sidabras pelnytas perpus trumpesnėje distancijoje. Šiemetinėse planetos pirmenybėse Kazanėje lietuvė vėl medžios pačios aukščiausios prabos apdovanojimus.

Iš prieš dvejus metus vykusio pasaulio plaukimo čempionato Barselonoje Rūta Meilutytė parvežė du medalius. Auksas buvo iškovotas mėgstamoje 100 m krūtine rungtyje, o sidabras pelnytas perpus trumpesnėje distancijoje. Šiemetinėse planetos pirmenybėse Kazanėje lietuvė vėl medžios pačios aukščiausios prabos apdovanojimus.

Apie plaukimą rašantis portalas swimswam.com apžvelgė R. Meilutytės ir jos varžovių galimybes plaukiant 100 m krūtine.

R. Meilutytė – ryški favoritė

Plaukdama 100 m krūtine R. Meilutytė ir toliau neturi sau lygių. Barselonoje ji (1:04.42) daugiau nei puse sekundės aplenkė rusę Juliją Jefimovą (1:05.02) ir amerikietę Jessicą Hardy (1:05.52).

Prieš dešimt metų vykusiame pasaulio čempionate šią rungtį buvo galima laimėti su 1:06.25 laiku, o 2013 m. geriausios planetos plaukikės plaukė beveik 2 sekundėmis greičiau. Praėjęs pasaulio čempionatas Barselonoje laikomas greičiausiomis visų laikų pirmenybėmis, o jame pasiekti rezultatai pranoko net tuos, kurie buvo pasiekti su poliuretano kostiumais.

Nors lietuvė ir toliau tvirtai išlieka šios rungties lyderė ir demonstruoja stabilius rezultatus, specialistų teigimu, nereikėtų tikėtis, kad R.Meilutytė Kazanėje plauks dar greičiausiai nei prieš dvejus metus Katalonijos sostinėje.

Pirmą kartą prožektorių šviesos į R. Meilutytę nukrypo 2012 m. Londone. Tuo metu keturiolikmetė lietuvė tiesiog sudrebino šiuolaikinio plaukimo pamatus ir parklupdė favorite laikytą amerikietę Rebeccą Soni bei titulą gynusią Leiselą Jones.

Ekspertai labai greitai įsitikino, kad olimpinis lietuvės triumfas nebuvo atsitiktinis. 2013 m. pasaulio čempionate Rūta savo varžovėms kirto iš naujo. Pusfinalyje sumušusi nuo 2009-ųjų gyvavusį pasaulio rekordą (1:04.35), finale Rūta konkurencijos irgi nesulaukė, savo artimiausias priešininkes aplenkusi daugiau nei puse sekundės.

Olimpinė, pasaulio ir Europos čempionė šiemet pradės titulų gynybą, ir nors sakoma, kad apginti laimėjimą yra sunkiau nei jį iškovoti, R.Meilutytė vis dar yra laikoma ryškiausia 100 m plaukimo krūtine žvaigžde.

Galingas rusės sugrįžimas

Pagrindine lietuvės konkurente greičiausiai bus puikiai pažįstama rusė J. Jefimova. Vietos sirgalių numylėtinė per savo karjerą pasaulio čempionatuose yra iškovojusi ne vieną skambią pergalę. 50 m distancijoje ji du kartus (2009 ir 2013) tapo planetos čempione, kartą laimėjo 200 m distancijoje (2013).

Šešiolika mėnesių be varžybų dėl dopingo vartojimo praleidusi rusė kupina ryžto reabilituotis ir nušluostyti nosį R. Meilutytei. Sankcijos sutepė Grozne gimusios atletės reputaciją, tačiau į baseino takelį ji grįžo būdama pačios geriausios sportinės formos ir, ko gero, vienintelė yra pajėgi mesti iššūkį lietuvei.

Japonės progresas

Pastaruoju metu prie pasaulio plaukimo elito tvirtais grybšniais atplaukė ir 18-metė japonė Kanako Watanabe. Būdama penkiolikos ji debiutavo Londono olimpinėse žaidynėse, o tais pačiais metais Stambule vykusiame planetos čempionate trumpajame baseine iškovojo bronzos apdovanojimą 200 m krūtine distancijoje.

Nuo to laiko japonė gerokai patobulėjo plaukdama perpus trumpesnį nuotolį ir praeitais metais užfiksavo antrą geriausią rezultatą pasaulyje (1:05.88). Šiais metais ji turi trečią rezultatą planetoje (1:06.45) ir Kazanėje tikrai taikysis į medalį.

Rūtos bičiulė iš Danijos

Geros Rūtos bičiulės danės Rikke Moeller Pedersen „arkliukas“ yra 200 m distancija. Jos trofėjų kolekcijoje ne tik keturi pasaulio čempionato aukso medaliai (3 trumpame baseine ir vienas olimpiniame), tačiau ir planetos rekordas.

100 m distancijoje R. M. Pedersen yra priversta vytis savo varžoves, tačiau pernai jos rezultatas buvo trečias pasaulyje ir neabejojama, kad sėkmės atveju skandinavė gali užlipti ant prizininkų pakylos ir Tatarstane.

Patyrusios amerikietės klystkeliai

Amerikietė Jessica Hardy pasaulio plaukimo elitui priklauso kone dešimtmetį. Dar 2005 m. pasaulio čempionate ji iškovojo du sidabro medalius plaukdama 50 ir 100 m krūtine. Sportininkės planus gerokai sujaukė 2008 m. Pekino olimpinių žaidynių atrankoje užfiksuotas teigiamas dopingo testas, tačiau po diskvalifikacijos amerikietė grįžo dar stipresnė.

2009 m. plaukdama 100 m ji sumušė pasaulio rekordą, kuris išsilaikė net ketverius metus. 2013 m. planetos čempionate J. Hardy pelnė bronzos apdovanojimą. Nors specialistų teigimu, 28-erių metų sportininkės geriausios dienos praeityje, Kazanėje ji tikisi iššauti dar kartą. Šiemet jos rezultatas yra tik aštuntas pasaulyje, tačiau už jos nugaros – didžiulė patirtis, kuri gali būti papildomas koziris prieš kur kas jaunesnes sportininkes.

Stabilioji jamaikietė

Geriausių pasaulio plaukikių žiedui jau keletą metų priklauso ir jamaikietė Alia Atkinson. 2012 m. olimpinėse žaidynėse ji liko per žingsnį nuo prizininkų pakylos ir užėmė ketvirtą vietą. 2013-ieji tapo nusivylimo metais, kadangi pasaulio čempionate užimta vos 9-oji vieta.

Visgi išvadas po šios nesėkmės jamaikietė padarė ir pernai grįžo su trenksmu. Geros valios žaidynėse ji iškovojo sidabrą (50 m) ir bronzą (100 m), o Dohoje vykusiame pasaulio čempionate trumpajame baseine sensacingai nokautavo net pačią R. Meilutytę. Kazanėje jamaikietė tikrai taikysis į medalį.

Didžiosios Britanijos viltis

Praėjusiais metais dėmesį į save atkreipė ir aštuoniolikmetė Didžiosios Britanijos plaukikė Sophie Taylor. Geros valios žaidynėse šioje distancijoje ji iškovojo aukso medalį (1:06.35). Dabar Sophie bus konkurencingesnė ir labiau patyrus, todėl pirmenybės Kazanėje britei gali būti puikus tramplinas į didžiąsias pergales.

Prieš dvejus metus vykusiame pasaulio jaunimo čempionate S.Taylor iškovojo sidabrą 100 m ir bronzą 200 m distancijose. Šiais metais jaunosios sportininkės rezultatas pasaulyje yra tik šešioliktas, tačiau neabejojama, kad S. Taylor sportinė forma piką pasieks būtent Kazanėje.

Į ką dar atkreipti dėmesį?

Kalbant apie „tamsiuosius arkliukus“, pirmiausia reikėtų išskirti amerikietę Micah Lawrence ir kinę Shi Jingling. Jei pirmoji neblogus rezultatus demonstruoja jau keletą pastarųjų metų, tai kinės progresas per pastaruosius dvejus metus iš tiesų stebina. 2013 m. pasaulio čempionate ji buvo vos dvidešimta, tačiau po metų jau plaukė aštunta (1:06.67) olimpiniame ir ketvirta trumpajame baseine.

Prieš dvejus metus pasaulio pirmenybių finale plaukė ir tuomet penkiolikmetė Viktorija Solnceva. Šiai sportininkei iki šiol priklauso Ukrainos 100 m ir 200 m krūtine nacionaliniai rekordai, tačiau nuo praėjusių metų ji žinoma Viktorijos Gunes vardu. Sportininkė priėmė Turkijos pilietybę ir Kazanėje gins naujosios savo tėvynės spalvas.

Pasaulio plaukimo čempionatą rugpjūčio 2–9 dienomis tiesiogiai stebėkite per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.lt.