Naujienų srautas

Sportas2019.09.14 11:59

Australijos krepšinio legenda Gaze`as: nemiegu naktimis dėl to, ką man pridarė lietuviai

Pekino „Cadillac“ arenoje, kurioje vyksta finalinės pasaulio taurės turnyro kovos, prasilenkęs su vienu geriausių visų laikų Australijos krepšininkų Andrew Gaze`u net neįtartumei, jog tai žmogus į pergales ilgus metus vedęs savo šalies rinktinę.

Prieš pirmojo pusfinalio akistatą, kurioje laukė Australijos ir Ispanijos rinktinių kova, iš toli matoma sniego baltumo žilų plaukų A. Gaze`o šukuosena galėjo išduoti, jog tai gali būti tas pats krepšininkas, kuris dar 2000-ųjų olimpinėse žaidynėse Sidnėjuje, jau žilstelėjęs, dėl bronzos medalių kovojo prieš lietuvius.

Su Lietuvos rinktine A. Gaze`as susidūrė dar Atlantos olimpinėse žaidynėse 1996-aisiais, kuomet Arvydo Sabonio vedama mūsų šalies komanda išplešė bronzinius apdovanojimus iš kengūrų šalies krepšininkų rankų bei laimėjo susitikimą 80:74.

„Nemiegu naktimis dėl to, ką man pridarė lietuviai. Tiesiog prisimenu Atlantos olimpines žaidynes ir Arvydo Sabonio žaidimą paskutinėmis trimis rungtynių minutėmis.“, – bendraudamas su portalu LRT.lt juokėsi A. Gaze`as.

Po Sidnėjaus olimpinių žaidynių, kuriose A. Gaze`as ir jo kompanija vėl mažajame finale nusileido Leituvos rinktinei, australas netrukus baigė ilgus metus besitęsusį žaidimą nacionalinėje rinktinėje, o 2005-aisiais – profesionalo karjerą.

Į Australijos krepšinio metraščius kaip vienas geriausių visų laikų Australijos lygos žaidėjų patekęs buvęs krepšininkas nuo 2015-ųjų pradėjo krimsti ir trenerio karjeros duoną.

Australijoje itin mylimas ir „Geiziuku“ pravardžiuojamas 54-erių vyriškis po profesionalo karjeros tapo ir Australijos krepšinio lygos bei Australijos vyrų rinktinės rungtynių komentatoriumi.

Emocingu komentavimo stiliumi išsiskiriantis A. Gaze`as turnyre Kinijoje spėjo įšokti į pagrindines australų sporto puslapių antraštes.

Komentuodamas pasaulio taurės turnyro antrojo grupių etapo rungtynes tarp JAV ir Brazilijos rinktinių, A. Gaze`as staiga neteko žado tiesioginiame eteryje išvydęs brazilų rinktinės šviesiaplaukę sirgalę. Trumpam kelias sekundes rungtynėse nutilusio A. Gaze`o reakcija tapo hitu Australijoje.

Australijos portalo „Fox Sports“ žurnalistas Olgunas Ulucas, bendraudamas su portalu LRT.lt, juokėsi ne tik iš A. Gaze`o reakcijos, bet ir sirgalių dėmesio.

„Viso pasaulio taurės turnyro Kinijoje metu nušviečiame naujienas apie australų rinktinę, tačiau niekas nesulaukė tiek skaitytojų dėmesio kaip Andrew reakciją į tą brazilų gražuolę“, – pasakojo O. Ulucas.

Portalas LRT.lt nepraleido progos Kinijoje pakalbinti tikrą australų krepšinio legendą A. Gaze`ą, su kuriuo kalbėjosi apie šių metų turnyrą Kinijoje, australų bei lietuvių pasirodymą, praeities dvikovas ir, žinoma, reakciją į brazilų gražuolę.

– Andrew, komentuojate kovas pasaulio taurės turnyre Kinijoje. Ar jau ilgai dirbate komentatoriumi?

– Pastaruosius trejus metus dirbėjau Sidnėjaus „Kings“ klube vyriausiuoju treneriu. Pasaulio taurės turnyro komentatoriumi tapau, kuomet FIBA pasiūlė prisijungti ir išbandyti savo jėgas šiame turnyre Kinijoje komentatoriaus kėdėje.

Komentuoti pradėjau nuo tada, kuomet nebedalyvavau olimpinėse su Australijos rinktinei – nuo 2004-ųjų. Man tai labia patinka. Žinoma, dar smagiau, kuomet puikiai sekasi australams.

– Kaip manote, ar australams pavyks nutraukti pusfinalio prakeiksmą? (pokalbis vyko likus valandai iki pusfinalio pasaulio taurėje tarp ispanų ir australų, kurias australai pralaimėjo po dviejų pratęsimų 88:95 – LRT.lt).

– Manau, kad tai gali įvykti. Australai šiais metais turi puikią komandą, tačiau reikia pabrėžti, kad visos keturios rinktinės, patekusios į pusfinalį, žaidžia nuostabiai. Kiekviena iš šių komandų įrodė, jog turi pagrindinį ingridientą, kurio reikia norint laimėti – stiprius komandinius ryšius, puikų dalijimąsi kamuoliu.

Šios komandos įrodė, jog sugeba suburti visus dvylika žaidėjų vardant vieno tikslo. Talento šioje ketveriukėje tikrai netrūksta. Komandos įrodė, jog dalindamosis kamuoliu, gali pasiekti labai daug.

Ispanų ir prancūzų galimybės galbūt yra vertinamos šiek tiek geriau nei australų ir argentiniečių. Manęs visgi nenustebintų ir scenarijus, kuriame Australai keliautų iki pat viršūnės šiame čempionate.

– Ar šių metų Australijos rinktinė sutraukia didžiulį jūsų tautiečių dėmesį?

– Be jokios abejonės. Ši komanda gali pasiekti tai, ko nėra pavykę praktiškai jokiai australų komandinio sporto ekipai. Tikime šių metų komandos galimybėmis tapti čempione. Visa tauta su nekantrumu laukia krepšininkų pasirodymo. Tikiu, kad puikus australų žygis turnyre gali prisidėti prie tolimesnio krepšinio populiarinimo mūsų šalyje.

Skirtingai negu Lietuvoje, Australijoje krepšinis nėra pati populiariausi sporto šaka. Krepšiniui konkurenciją sukelia nemažai kitų komandinio sporto šakų. Taigi geras krepšinio rinktinės pasirodymas padės dar labiau stiprinti krepšinio pozicijas.

– Kaip vertinate Lietuvos rinktinės pasirodymą turnyre?

– Mes, australai, visuomet esame be žado kalbėdami apie Lietuvos krepšinį. Juk Lietuva – labai maža šalis, kurioje gyvena nedaug žmonių. Visgi talento lygis jūsų valstybėje yra neįtikėtinas. Metai po metų Lietuvoje atsiranda aukščiausios klasės krepšininkų.

Šių metų Lietuvos rinktinė nedemonstravo prasto krepšinio. Jiems tiesiog truputį nepasisekė. Turnyro eiga nebuvo lietuvių pusėje. Visgi daugelis valstybių gali tik pavydėti, ką Lietuvos rinktinei yra pavykę pasiekti metai iš metų.

Nors ir lietuvių nėra šių metų turnyro finalinėje ketveriukėje, bet kaskart važiuodamas į įvairius čempionatus, negaliu patikėti, su kokia aistra ir atsidavimu tribūnose lietuvius palaiko sirgaliai. Puikūs sirgaliai, nuostabūs talentai sudėtyje ir puikūs treneriai sudaro puikią kombinaciją. Jūs, lietuviai, savo krepšinio istorijoje sugebėjote pasiekti žymiai daugiau nei tikriausiai galėjote pasiekti.

– Ar vis dar turite ryškius prisiminimus iš dvikovų su lietuviais Atlantos ir Sidnėjaus olimpinių žaidynių bronzos medalių mūšiuose?

– Nemiegu naktimis dėl to, ką man padarė lietuviai. Tiesiog prisimenu Atlantos olimpines žaidynes ir Arvydo Sabonio žaidimą paskutinėmis trimis rungtynių minutėmis. Pirmavome po kelių pataikytų tritaškių, o tada atėjo A. Sabonis ir pykšt pykšt – likome ketvirti.

Sidnėjuje buvo kiek kitaip. Lucas Longley pusfinalyje su prancūzais patyrė traumą, todėl negalėjo mums padėti dvikovoje. Rungtynėse su lietuviais jau buvo tiesiog pervargę ir nežaidėme gerai. Kaip bebūtų, dėl Atlantos žaidynių prarandu daugiausiai miego naktimis.

– Kas jus labiausiai stebina šiame turnyre?

– Mane labiausiai stebina talento turnyre sankaupa. Pažiūrėkite, kiek daug puikių komandų susirinko į Kiniją. Net nežinojau, kad Čekijos rinktinė yra tokia stipri. Labai gerą krepšinį žaidė ir lenkai.

Į turnyrą susirinko 32 geriausios pasaulio komandos. Geros komandos, o ne pastumdėlės. Laimėti pasaulio taurę sunkiau nei olimpines žaidynes. Čia daugiau talentingų žaidėjų ir daugiau rungtynių, norint laimėti titulą.

Buvo smagu stebėti krepšinį ir būti viso šio renginio dalimi. Labai smagu.

– Teko matyti tą garsųjį, internetą apkeliavusį vaizdo klipą, kuriame sureagavote pamatęs brazilų rinktinęs sirgalę. Teko girdėti, jog Australijoje tai tapo tikru interneto hitu.

– Aš tiesiog supratau vieną dalyką. Kartais reikia, kad pats vaizdas papasakotų istoriją (juokiasi – LRT.lt). Viskas, ką padariau – tiesiog užsičiaupiau.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi