Sportas

2019.09.09 21:22

Adomaičio agentas: visi dalykai čempionate pridės patirties į jo bagažą, dėl to jis tampa tik geresnis

Indrė Makaraitytė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“2019.09.09 21:22

Savaitgalio ir pirmadienio dienos tema Lietuvoje – krepšinis. Lietuvos rinktinės nesėkmė rungtynėse su prancūzais, protestas FIBA ir trenerio Dainiaus Adomaičio pasitraukimas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“ – krepšinio agentas Tadas Bulotas ir politikos apžvalgininkas krepšinio apžvalgininko amplua Rimvydas Valatka.

– Ar jūs galėjote prognozuoti, kad Lietuvos rinktinė taip greitai iškris iš čempionato, pone R. Valatka?

R. Valatka: Galima buvo prognozuoti kad ir greičiau. Jeigu Kanada būtų surinkusi visą komandą, kurią galėjo surinkti, tai mes galėjome neišeiti iš grupės. Kai buvo paskelbti burtai, dauguma jau praprususių krepšinio fanų maždaug taip ir kalbėjo. Tai mums pasisekė, kad kanadiečiams nepasisekė. O kad bus labai sunku, buvo galima matyti pagal tai, kad aname gale, kai šešioliktukus skirsto, į kitą etapą išėjo komandos, kurios gaudavo po 40–50 taškų. O šitoje pusėje vyko kova iki paskutinių sekundžių. Lietuvai iš tiesų nepasisekė, kad ji susitiko su be galo geromis rinktinėmis.

– Ir vėl Lietuvai nepasisekė. Kiek mes kartų tai girdime? Visada.

R. Valatka: Galėčiau pasakyti, kad dažniausiai nepasiseka tiems, kurie yra truputį silpnesni, nes, pavyzdžiui, dabar mes po rungtynių su Prancūzija labai pykome ant teisėjų, bet galime prisiminti. 2003 m. Europos čempionato pusfinalis. Liko turbūt minutė ar gal net mažiau. Tony Parkeris turi kamuolį, prancūzai pralaimi Lietuvai 1 tašku, ir Ramūnas Šiškauskas, dabartinis rinktinės treneris, kepšteli per ranką. Turbūt kad buvo bauda, atima kamuolį, persivaro per visą aikštę, įmeta. 3 taškai mūsų naudai, mes išeiname į finalą. Mes tada buvome stipresni už prancūzus. Šiandien, būkime objektyvūs, Australija ir Prancūzija pagal sudėtį buvo gerokai stipresnės už Lietuvą.

– Jūs pritariate?

T. Bulotas: Taip, pritariu. Manau, tikrai pagal pajėgumą galėjo būti geriau, galėjo būti ir blogiau.

– Bet galėjo būti geriau tik stebuklo dėka, ar ne? Jeigu sukrenta palankios aplinkybės, bet ne todėl, kad rinktinė buvo tokia stipri, kokios galima buvo tikėtis.

R. Valatka: Buvo pabaigoje ne tik tas momentas, kai J. Valančiūnas meta. Bauda. Ir įmeta. Tos baudos nešvilpia, švilpia atkovojus kamuolį. Bet buvo dar vienas išsimetant iš užribio ir tiesiai prancūzams į rankas, ir 2 pramestos baudos pabaigoje. Tai pridėk 4 taškus – net ir prie šito rezultato pakaktų.

– Nuomonės išsiskiria dėl D. Adomaičio. Ekspertai tarsi sako, kad tikrai viskas gerai, bet jeigu, pavyzdžiui, socialinius tinklus perskaitai, tai deda į šuns dienas, turbūt kaip ir įprasta Lietuvoje. Kaip komentuotumėte jo emocijų protrūkį šeštadienio vakare ir sprendimą pasitraukti?

T. Bulotas: Emocijų protrūkį aš suprantu, žinau, kiek atiduoda širdies ne tik vyriausiasis treneris, bet visas trenerių kolektyvas tuo metu. Manau, kad D. Adomaitis sureagavo taip, kaip sureagavo, dėl tam tikrų priežasčių. Aš asmeniškai gerbiu tokią jo reakciją ir manau, kad jis toje vietoje pasielgė teisingai. Galima kabintis, galima diskutuoti dėl teisėjų, bet, mano manymu, tiesiog daug argumentų buvo jo pusėje.

Dainius Adomaitis apie sprendimą trauktis iš rinktinės pareigų: jis jau yra priimtas mano galvoje

– D. Adomaitis, kaip rinktinės vyriausiasis treneris, padarė viską, kad galima būtų buvę laimėti ir neiškristi šiame etape?

T. Bulotas: Man tai labai sunku vertinti, nes, kaip sakau, vertina žmonės, kurie yra kažką pasiekę, parodę. Aš nesu tiek patyręs, kad galėčiau pasakyti, kaip galėtų būti. Man rinktinės žaidimas žiūrėjosi gana gražiai, bet rezultatas rodo, kad turbūt galėjo būti geriau. Kad ir kaip bebūtų, D. Adomaitis medalių neiškovojo ir turbūt dėl to pasitraukė.

– Iš tiesų buvo labai daug kritikos D. Adomaičiui visą šį pasirengimo čempionatui laikotarpį. Ji buvo pagrįsta?

R. Valatka: Kaip senas krepšinio mėgėjas toje kritikoje neradau jokio racionalaus grūdo. Yra kritika ad hoc ir yra kritika ad hominem. Daugiau buvo kritikos ad hominem. O jeigu žiūrėtume bendrai, tai D. Adomaitį pažįstu asmeniškai. Iš tiesų yra protingas treneris, išsilavinęs treneris, besidomintis. Dar kai žaidėjas buvo, jis jau ruošėsi trenerio darbui. Tai yra vienas geriausių Lietuvos šiuo metu turimų krepšinio specialistų. Treneris neįmes. Dabar, žiūrėkim, rungtynės su Australija. Jis išleidžia P. Jankūną. 3 metimai, kai šalia P. Jankūno artimiausias australas yra 2 metrai. Tai yra kaip? Įkris tie 3 metimai, ir treneris jau yra fantastiškas ir geras? [O jei] visus 3 metimus žaidėjas praleis... Treneris negali įmesti – treneris gali keisti žaidimą. Galbūt iš tiesų galima žiūrėti emociškai. Pirmasis kėlinys su Prancūzija. Vienintelis derinys daromas iškišti ketvirtam ir penktam numeriams – D. Saboniui, J. Valančiūnui – kamuolį. Iki J. Valančiūno kamuolys nueina 2 kartus. Vadinasi, reikia kažką keisti. Bet vėl. Mums vėl truputį nepasisekė. M. Grigonio liga prieš pat čempionatą. Jis turėjo būti lyderis, ir tas lyderis kaip tik dėl ligos nepasiekė tokio lygio. O kito tokios vertės centro, trečio numerio, neturime.

– D. Adomaitis sakė, kad tiek purvo nėra patyręs per visą gyvenimą, kiek būdamas rinktinės treneriu. Jūs dirbote su D. Adomaičiu, jūs esate jo agentas. Kaip krepšinio treneriui šita nesėkmė, nepaisant to, kad, ekspertų vertinimu, jis padarė viską, yra didelis minusas?

T. Bulotas: Turbūt eiliniam Lietuvos sirgaliui tai didžiulis minusas, bet krepšinio rinkoje to nematau kaip minuso. D. Adomaitis yra gana jaunas kaip strategas, kaip krepšinio treneris. Visi šie dalykai labai daug prideda į jo bagažą, jo kraitį. Manau, dėl to jis tampa tik geresnis treneris. Šitie dalykai tikrai nėra didelis minusas.

– Tai gal jam reikėjo nesitraukti?

T. Bulotas: Čia jau jo asmeninis sprendimas. Nemanau, kad kažkas gali nuspręsti už jį. Jis turi argumentą, dėl ko taip padarė, aš jį gerbiu.

– Treneris sakė, kad viskas ne taip turi būti. Kas yra tas „viskas ne taip“ su krepšiniu?

R. Valatka: FIBA prieš 3 metus pradėjo tokius keistus žaidimus neturėdama susitarimo su NBA. Net jeigu Eurolyga būtų sutikusi, ji pradeda daryti futbolo modelį: kad yra tarpai, visi geriausi rinktinės žaidėjai žaidžia, kaip dabar C. Ronaldo žais Vilniuje. Jeigu jie būtų pasiekę, kad, pavyzdžiui, visi NBA žaidėjai žaidžia už rinktinės, tada taip. Dabar vienas dalykas – Lietuvą į tą čempionatą atvedė antra, o kai kada ir trečia sudėtis. Dabar FIBA eliminuoja visus geriausius Eurolygos teisėjus. Tiksliai nežinau, kiek ten teisėjavo, bet ne viena dešimtis. Gal 30. Tai įsivaizduokit, jau kai nėra 30 geriausių žaidėjų pasaulio čempionate, jaučiasi. Jeigu nėra 30 geriausių teisėjų... Man atrodo, šiandien graikai irgi protestą parašė dėl 2 baudų. Ir prisideda, kad tokių egzotinių šalių teisėjai teisėjauja, tarkim, Australijos ir Lietuvos rinktinių susitikimui. Turbūt D. Adomaičio pyktis buvo ne tiek dėl Prancūzijos, kiek dėl Australijos. Ten buvo muštynės.

– Jūs tą patį įžvelgtumėte?

T. Bulotas: Aš galbūt dar vieną argumentą, kurio nepaminėjo. Tai vėlgi burtai. Kokiu būdu atrankoje vienos geriausių komandų – vis tiek Lietuva laimėjo savo grupėje, Kanada vieni stipriausių, Australija... – visi sukrito į vieną grupę? Tai irgi dar vienas papildomas argumentas būti nepatenkintiems.

– Labai trumpas paskutinis klausimas. Kas bus kitas rinktinės treneris?

T. Bulotas: Nežinau, labai sunku atsakyti. Manau, tų kandidatų nelabai daug turime.

R. Valatka: Galima išskaičiuoti, kas apskritai gali būti. Š. Jasikevičius, R. Kurtinaitis dėl tos sistemos negali būti, nes jie Eurolygoje bus. Lieka K. Maksvytis, bet jis yra labai toli, prie Uralo. Ką mes dar turime čia? K. Kemzūra kažkur, bet jis irgi Eurolygoje. Turbūt nesame tokie turtingi. Įsivaizduojame, kad kai tas vienas yra, jį galima mušti, bet iš tiesų nematome, kad visi kiti yra gal net blogiau.

Dienos tema. Rimvydas Valatka apie Lietuvos rinktinės pasitraukimą iš Pasaulio čempionato: buvo galima manyti, kad tai nutiks greičiau
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt