Naujienų srautas

Sportas2019.09.07 11:59

10 Lietuvos ir Prancūzijos rinktinių dvikovų akcentų – nuo saldžios pergalės Švedijoje iki 47 taškų kraičio

Šeštadienį Nandzingo arenoje antrojo pasaulio krepšinio taurės etapo L grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė stos į išgyvenimo arba mirties dvikovą turnyre su Prancūzijos krepšininkais.

Visas Lietuvos krepšinio rinktinės rungtynes Kinijoje tiesiogiai transliuoja LRT RADIJAS, o komentuoja LRT.lt žurnalistas Rytis Kazlauskas.

Rungtynės tarp lietuvių ir prancūzų jau bus šešioliktasis rinktinių susirėmimas abiejų šalių krepšinio istorijoje. Portalas LRT.lt apžvelgia 10 įdomiausių faktų iš buvusių Lietuvos ir Prancūzijos rinktinių dvikovų.

Trumpa dvikovų istorijų apžvalga. Lietuviai ir prancūzai iki šiol buvo susitikę 15 kartų Europos ir pasaulio čempionatuose bei olimpinėse žaidynėse. Pergalių ir pralaimėjimų santykis palankus prancūzams (8-7).

Senojo žemyno pirmenybėse lietuviai prieš Prancūziją yra iškovoję 5 pergales ir patyrę 4 nesėkmes. Olimpinėse žaidynėse komandos susitiko dukart (lietuvių pergalė ir pralaimėjimas), pasaulio taurės turnyruose komandos yra pasidalinusios po pergalę ir pralaimėjimą.

Dar du pralaimėjimus prancūzams lietuviai patyrė 1997 metų Europos čempionato atrankos turnyre.

Pirmasis komandų susidūrimas. Prancūzijos rinktinė pirmą kartą Lietuvoje apsilankė ir rungtyniavo su lietuviais dar 1939 metų Europos čempionate Kaune.

Tuometiniame čempionate nebuvo žaidžiamas atkrintamųjų varžybų etapas. Visos 8 turnyro dalyvės sužaidė tarpusavyje vieno rato sistema.

Lietuvių ir prancūzų akistatoje intriga nekvepėjo. Prieš dvejų metus iškovotą Europos čempionų titulą gynę mūsų šalies krepšininkai varžovus iš Prancūzijos įveikė tiems laikams ypač didžiuliu 30 taškų skirtumu 48:18 (23:6).

Į pirmąją istorinę pergalę prieš prancūzus Lietuvos rinktinę traukė legendinis Pranas Lubinas ir Vytautas Budriūnas, pelnę po 12 taškų.

Lietuviai turnyrą užbaigė antrąjį kartą istorijoje tapdami Senojo žemyno nugalėtojais. Prancūzai liko ketvirti.

Saldžiausia lietuvių pergalė. Prancūzai lietuviams yra nekart užkirtę kelią ant nugalėtojų pakylos ar neleidę iškovoti aukštesnės pozicijos. Visgi čempioniško Lietuvos rinktinės žygio 2003 metų Europos čempionato Švedijoje pusfinalyje nesugebėjo sustabdyti ir Tony Parkerio bei jo komandos draugų kompanija.

Užtkrintai pirmoje susitikimo dalyje rungtyniavę lietuviai jau po pirmųjų dviejų kėlinių buvo priekyje 8 taškų skirtumu 45:37. Trečiojo ketvirčio pradžioje skirtumas tarp komandų buvo paaugęs ir iki dviženklio 48:37.

Visgi Prancūzijos rinktinė, vedama Tony Parkerio, sužaidė puikų trečiąjį kėlinį, kurio pabaigoje po T. Parkerio dvitaškio paskutinę sekundę išsiveržė į priekį 60:58.

Rungtynių pabaiga susiklostė dramatiškai. Likus žaisti trims minutėms, Arvydas Macijauskas tritaškiu išlygino rezultatą 70:70. Netrukus Saulius Štombergas dvitaškiu išvedė lietuvius į priekį 72:70.

Per likusias kiek daugiau nei dvi minutes abi komandos „iš žaidimo“ taškų nepelnė. Likus žaisti 16 sekundžių, Lietuvos rinktinė suklydo ir svarbią ataką organizavo T. Parkeris.

Ramūnas Šiškauskas pabandė paspausti varžovų lyderį, kuris prarado kamuolį. R. Šiškauskas pirmasis pribėgo prie kamuolio bei greitai išprovokavo varžovų pražangą.

Dviem baudų metimais R. Šiškauskas įvirtino lietuvių pergalę susitikime.

Sėkmingai susiklosčiusiame pusfinalio mače rezultatyviausiai mūsų šalies rinktinėje žaidė Saulius Štombergas, pelnęs 22 taškus, Šarūnas Jasikevičius pridėjo 14, Eurelijus Žukauskas – 12.

Prancūzijos rinktinėje, lemiamu metu suklydęs T. Parkeris, surinko 24 taškus. Dvikovoje gynėjas pataikė tik 8 metimus iš 23.

Nerezultatyviausios lietuvių rungtynės. Po 2003 metų Europos čempionato komandos ginklus surėmė jau po dviejų metų tuometinėje Serbijoje ir Juokalnijoje vykusiose Senojo žemyno pirmenybėse.

Be pralaimėjimų grupės etapą užbaigę lietuviai iškart pateko į turnyro ketvirtfinalį. Savo ruožtu Prancūzijos krepšininkai, C grupėje buvo susitvarkę tik su bosniais bei turėjo žaisti papildomą atkrintamųjų etapą, kuriame netikėtai palaužė turnyro šeimininkus 74:71.

Išnešę sveiką kailį, prancūzai ketvirtfinalyje stojo į kovą su lietuviais.

Jau pati rungtynių pradžia nežadėjo nieko gero – mūsų šalies krepšininkai, treniruojami Antano Sireikos, per pirmąsias dešimt minučių sukrapštė tik 6 taškus.

Reikalai nesiklostė ir toliau. Po pirmųjų dviejų kėlinių Lietuvos rinktinė buvo pelniusi vos 16 taškų, o varžovai atsakė 32-iem. Nors prieš lemiamą ketvirtį mūsų šalies krepšininkai buvo kiek atkūrę intrigą 36:44, per paskutines 10 minučių prancūzai susitvarkė su varžovų pasipriešinimu ir iškovojo pergalę 47:63.

Pralaimėtame susitikime Kšištofas Lavrinovčius buvo vienintelis lietuviams dviženklį taškų kraitį surinkęs žaidėjas, pelnęs 11 taškų. Varžovų gretose Borisas Diaw įmetė 18 taškų, Tony Parkeris ir Antoine`as Rigaudeau po 11.

Lietuvos rinktinei tai buvo vienintelis pralaimėjimas čempionate, kuriame buvo užimta penktoji vieta.

Prancūzai, vienu tašku nusileidę graikams pusfinalyje, mače dėl trečiosios vietos sutriuškino ispanus (98:66).

V. Collet į atmintį įstrigusios rungtynės. 2011 metais Europos krepšinio čempionatas po 72 metų pertraukos sugrįžo į Lietuvą, o lietuviai ir prancūzai, kaip ir 1939-aisiais, vėl surėmė ginklus. Dvikova įvyko antrajame grupių etape, o pergalę 73:67 iškovojo ketvirtajame kėlinyje spurtavę prancūzai.

Vėliau turnyre lietuviai pateko į ketvirtfinalį, kuriame nusileido makedonams, o Prancūzijos rinktinė nukeliavo iki finalo, kuriame nusileido ispanams 85:98. Lietuviai galutinėje įskaitoje liko penkti.

Visgi rugtynės tarp Prancūzijos ir Lietuvos krepšininkų ilgam įstrigo į jau ir tuomet rinktinei vadovusio specialisto Vincento Collet atmintį. Bendraudamas su portalu LRT.lt Kinijoje, strategas dalinosi prisiminimais.

„Kitas smagu prisiminimas – pergalė 2011 m. Europos čempionato rungtynėse Vilniuje. Visgi menu ne tik tą dvikovą, bet ir visų lietuvių sirgalių atliktą Lietuvos himną. To niekada nepamiršiu“, – kalbėjo V. Collet.

Dvejos rungtynės viename turnyre. Lietuvos ir Prancūzijos rinktinės net dukart susitiko tame pačiame turnyre – 2013 metų Europos krepšinio čempionate Slovėnijoje.

Antrajame grupių etape Lietuvos rinktinė Prancūzijos rinktinę įveikė sužaidusi puikias rungtynes gynyboje – 76:62. Į pergalę mūsų šalies krepšininkus vedė Renaldas Seibutis, pelnęs 15 taškų, Jonas Valančiūnas pelnė 13, Linas Kleiza – 11, Mindaugas Kuzminskas – 10.

Prancūzų gretose Nando De Colo surinko 12, o Tony Parkeris ir Alexis Ajinca po 11.

Visgi prancūzai pasiekė savo saldų revanšą turnyro finale.

Kelyje finalo link Prancūzijos rinktinė ketvirtfinalyje patiesė slovėnus, o pusfinalyje po pratęsimo – ispanus. Lietuviai ketvirtfinalyje nugalėjo Italiją, o pusfinalyje – Kroatiją.

Finale po pirmųjų dešimties žaidimo minučių mūsų šalies krepšininkai dar pirmavo (22:19), tačiau antrąjį kėlinį Jono Kazlausko auklėtiniai pralaimėjo net 19 taškų skirtumu ir dviejų kėlinių atsiliko dviženkliu skirtumu – 34:50.

Antroje susitikimo dalyje žaidimas tarp komandų išsilygino, tačiau į priekį pabėgę Prancūzijos krepšininkai atkurti intrigos lietuviams neleido.

Finale Nicolas Batumas savo komandai pelnė 20 taškų, Borisas Diaw pridėjo 15, Tony Parkeris – 12. Lietuvių gretose išsiskyrė Linas Kleiza, įmetęs 20 taškų, Mantas Kalnietis surinko 19.

T. Parkeris čempionate dar buvo pripažintas ir naudingiausiu viso turnyro krepšininku.

Rezultatyviausi pasirodymai. Lietuvos rinktinės dvikovų su prancūzais istorijoje penki krepšininkai yra aštuonis kartus peržengę 20-ies pelnytų taškų ribą.

Rezultatyviausias visų laikų pasirodymas prieš Prancūzijos rinktinę priklauso Artūrui Karnišovui. Dabartinis Denverio „Nuggets“ komandos generalinis vadybininkas vedė lietuvius į pergalę 1997 m. Europos čempionato grupės etapo mače (94:88), pelnęs 31 tašką.

Antrojo rezultatyviausio pasirodymo autorius – tose pačiose rungtynėse žaidęs Gintaras Einikis, įmetęs 27 taškus.

Kiti geriausiai individualūs pasirodymai dvikovose su prancūzais: A. Karnišovas 26 taškai (1995 m., Europos čempionato atranka), Jonas Valančiūnas 25 (2014 m. pasaulio taurės turnyras), A. Karnišovas 23 (1996 m., Europos čempionato atranka), G. Einikis 22 (1996 m., Europos čempionato atranka), Saulius Štombergas 22 (2003 m. Europos čempionatas), Linas Kleiza 20 (2013 m. Europos čempionatas).

Susidūrimai jaunimo rinktinių lygmenyje. Lietuvos ir Prancūzijos rinktinės yra žaidusiose dvejuose Europos jaunių (iki 18 m.) čempionato finaluose bei viename Europos jaunimo (iki 20 m.) čempionato mūšyje dėl aukso. Lietuviai laimėjo vieną dvikovą iš trijų.

Pirmoji dvikova įvyko 2006 m. Senojo žemyno aštuoniolikmečių finale, kuriame Nicolo Batumo kartos prancūzai 77:72 palaužė lietuvius.

Iš šios sidabrinės 1988-ųjų kartos krepšininkų mūsų rinktinėje nerungtyniauja nė vienas žaidėjas, tačiau anksčiau rinktinės aprangą apsivilkęs buvo Martynas Gecevičius, finale pelnęs 17 taškų.

Prancūzijos rinktinėje ir dabar rungtyniauja N. Batumas, kuris pergalingame finale pelnė 11 taškų. Amathe M`Baye yra kitas 2006 m. vykusių rungtynių dalyvis šiuo metu žaidžiantis savo rinktinėje. Prieš 13 metų į lietuvių krepšį žaidėjas įmetė 6 taškus.

2012 metais Europos dvidešimtmečių čempionate Lietuvos rinktinė finale palaužė Prancūziją 50:49.

Visą turnyrą be jau vyrų rinktinėje žaidusio Jono Valančiūno praleidę lietuviai pergalę šventė po dramatiškos kovos.

Auksinėse rungtynėse žaidė ir du dabartinės Lietuvos vyrų rinktinės žaidėjai – Edgaras Ulanovas (4 taškai) ir Arnas Butkevičius (6 tšk.). Kitas šių metų komandos narys – Rokas Giedraitis finaliniame mače nepakilo nuo suolo.

Prancūzų gretose tąsyk žaidė net trys šių metų vyrų komandos žaidėjai – Axelis Toupane (16 taškų), Rudy Gobertas (9 tšk.), Louisas Labeyrie (7 tšk.).

Pastarąjį kartą Europos čempionato finale susidūrė 2016 metais rungtyniavusios abiejų šalių aštuoniolikmečių komandos.

Finale Arnoldo Kulbokos vedami lietuviai (28 taškai) turėjo pripažinti varžovų pranašumą rezultatu 68:75.

Lietuvos vyrų rinktinėje dar nežaidė nė vienas prieš trejus metus vykusio finalo žaidėjas. Tuo tarpu prancūzų komandoje žaidžia 2016 m. finale net 31 tašką pelnęs gynėjas Frankas Ntilikina.

Pastaroji komandų akistata. Pastarąjį kartą abiejų šalių rinktinės susitiko 2014 metais Ispanijoje vykusiame pasaulio taurės turnyre. Tąkart Lietuvos ir Prancūzijos krepšininkai kovėsi dėl bronzos medalių, kuriuos po dramatiškos kovos rezultatu 95:93 iškovojo V. Collet auklėtiniai.

Po dviejų kėlinių susitikime lietuviai atsiliko vienu tašku 42:43, o po trečiojo kėlinio jau J. Kazlausko auklėtiniai pirmavo 7 taškų persvara – 71:64.

Itin rezultatyvios rungtynės negailėjo intrigos iki paskutinės susitikimo minutės. Ketvirtajame ketvirtyje prancūzai greitai persverė rezultatą bei pirmavo 82:80.

Netrukus, likus žaisti 30 sekundžių, Lietuvos deficitas jau siekė 6 taškus 80:86.

Visgi Lietuvos rinktinė rankų nenuleido ir iki ketvirtojo pabaigos likus žaisti 16 sekundžių atsiliko tik vienu tašku.

Kaip bebūtų, susitikimo pabaigoje prancūzų krepšininkai realizavo kritinius baudų metimus ir ištempė dramatišką pergalę.

Jonas Valančiūnas bandė ištraukti mūsų šalies rinktinę į pergalę bei surinko net 25 taškus, Adas Juškevičius dvikovoje įmetė 14, 13 – Renaldas Seibutis.

Prancūzijos rinktinę ant pjedestalo užkėlė Nicolas Batumas įmetęs 27 taškus. Borisas Diaw pridėjo 15.

Medalininkai abejose komandose. Lietuvos ir Prancūzijos rinktinėse žaidžia ne vienas krepšininkas, praeityje su savo šalies komanda iškovojęs medalius tarptautinėje arenoje.

Lietuvos rinktinė: Mantas Kalnietis (sidabras 2013 ir 2015 m. Europos čempionatuose, bronza 2010 m. pasaulio taurėje), Jonas Mačiulis (sidabras 2013 ir 2015 m. Europos čempionatuose, bronza 2010 m. pasaulio taurėje ir 2007 m. Europos čempionate), Renaldas Seibutis (sidabras 2013 ir 2015 m. Europos čempionatuose, bronza 2010 m. pasaulio taurėje), (sidabras 2015 m. Europos čempionate, bronza 2010 m. pasaulio taurėje ir 2007 m. Europos čempionate), Jonas Valančiūnas (sidabras 2013 ir 2015 m. Europos čempionatuose), Mindaugas Kuzminskas (sidabras 2013 ir 2015 m. Europos čempionatuose), Lukas Lekavičius (sidabras 2015 m. Europos čempionate).

Prancūzijos rinktinė: Nicolas Batum (auksas 2013 m. Europos čempionate, sidabras 2011 m. Europos čempionate, bronza 2015 m. Europos čempionate ir 2014 m. pasaulio taurėje), Evandas Fournier (bronza 2015 m. Europos čempionate ir 2014 m. pasaulio taurėje), Nando De Colo (auksas 2013 m. Europos čempionate, sidabras 2011 m. Europos čempionate, bronza 2015 m. Europos čempionate), Andrew Albicy (sidabras 2013 m. Europos čempionate), Rudy Gobertas (bronza 2015 m. Europos čempionate ir 2014 m. pasaulio taurėje).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi