Sportas

2019.09.05 19:59

Australijos sukeltas galvos skausmas – pamoka, kurią galima leisti sau patirti tik vieną kartą

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.09.05 19:59

Ketvirtadienį Lietuvos krepšinio rinktinė baigė kovas FIBA pasaulio taurės H grupėje. Dainiaus Adomaičio auklėtiniai apmaudžiai 82:87 (19:27, 22:25, 19:16, 22:19) nusileido beveik visą susitikimą pirmavusiems Australijos atstovams.

Visas Lietuvos krepšinio rinktinės rungtynes Kinijoje tiesiogiai transliuoja LRT RADIJAS, o komentuoja – LRT.lt žurnalistas Rytis Kazlauskas.

LRT.lt siūlo pažvelgti į nesėkmės priežastis – klaidas dariusį trenerių štabą, susikaupimo stoką ir teisėjų nepastebėtą fizinį krepšinį.

Lietuvos nacionalinės ekipos strategas D. Adomaitis po rungtynių kalbėjo apie tai, jog jo auklėtiniai į aikštę išėjo nesusikoncentravę. Iš tiesų, iki ketvirtadienio kone tobulai rungtyniavę mūsų tautiečiai lyg užmiršo, su kuo žaidžia.

Patty Millsas į lietuvių krepšį įrideno 23 taškus. Vis dėlto, jam buvo duota per daug laisvės. Sunku patikėti, kaip vienas pavojingiausių varžovų krepšininkų gali vienas atsivaryti kamuolį ir turėti erdvės mesti iš toli. Pasekmė – trys taškai.

Sunku patikėti ir tuo, jog varydamasis kamuolį gynėjas gali lenktynėse į kitą aikštės pusę aplenkti visus 5 Lietuvos krepšininkus. Šįkart pasekmė – pražanga prieš jį lemiamą akimirką ir du taškai į mūsiškių krepšį.

Dar jis įsūdė tritaškį vos pasinaudojęs pakankamai „minkšta“ komandos draugo užtvara – lietuviai paprasčiausiai nepriėjo. Panašiai net du tolimus šūvius realizavo Matthew Dellavedova, kuris po to jau buvo solidžiai dengiamas ir prametė visus likusius bandymus iš tos distancijos.

Aronas Baynesas – dar vienas krepšininkas, baudęs mūsiškius ketvirtadienį. Jis nustebino daugumą rungtynes stebiančių žiūrovų – pataikė 3 tolimus šūvius iš 5. Dėl to sunku priekaištauti D. Adomaičiui ir jo auklėtiniams. Susitarimas palikti varžovų vidurio puolėją laisvą toli nuo krepšio skamba kaip protingas planas, kuris šįkart tiesiog nepasiteisino.

Vis dėlto, jo palikti laisvo baudos aikštelėje jau nereikėjo. Čia klydo Jonas Valančiūnas. Pastarajam užtvaras statydavo varžovų gynėjai, o šis tada jau nespėdavo paskui savo tiesioginį oponentą, kuris ramiai galėjo užbaigti atakas po krepšiu.

Panašią situacija išvydome ir su Pauliumi Jankūnu bei Jocku Landale`u – viskas baigėsi dar dviem australų taškais. Abu minėti aukštaūgiai atrodė per lėti gintis prieš varžovų sistemą ir naudos aikštėje davė minimaliai.

Žinoma, prisidėjo ir teisėjai, kurie lietuvių varžovams leido stumdytis kiek daugiau nei būtų įprasta. Mūsiškius, jų žodžiais, tai „išmušė iš ritmo“ ir apsunkino žaidimą.

Apie tai po rungtynių pasisakė tiek Marius Grigonis, teigęs, jog „čia ne krepšinis“, ir D. Adomaitis, nemanęs, jog visi australų veiksmai „yra visiškai legalūs“. Iš tiesų, stebint buvo galima pastebėti akivaizdžių arbitrų klaidų, tačiau ne jos nulėmė tai, kad lietuviai po dviejų kėlinių turėjo jau 11 taškų deficitą – 41:52.

Antra pusė buvo visiškai skirtinga istorija... Bent pirmąsias 18 minučių.

Puolime žibėjo Domantas Sabonis, Lukas Lekavičius ir Marius Grigonis. Pastarieji du vis po užtvarų patekdavo į varžovų baudos aikštelę ir „floateriais“ rinko taškus. Jei jie nepataikydavo, atsirasdavo krepšininkų, pajėgusių nusiimti kamuolį puolime. Šių D. Adomaičio auklėtiniai po ilgosios pertraukos nusiėmė 8 kamuolius po pirmos pusės su vieninteliu puolime sugriebtu kamuoliu savo sąskaitoje.

Kitoje aikštės pusėje varžovai nebegavo lengvų metimų ir turėjo dirbti dėl kiekvieno taško. Atrodė, kad vėl buvo galima matyti tą rinktinę, kuri dominavo susitikimuose su Senegalo ir Kanados ekipomis.

Lietuviai žaidė žemu penketu, kur vidurio puolėjo poziciją užėmė D. Sabonis, o J. Valančiūnas kiek ilgiau rungtynes stebėjo nuo atsarginių žaidėjų suolelio.

Kai buvo likusios 3:14 min. iki finalinės sirenos, aikštėje vėl pasirodė Memfio „Grizzlies“ aukštaūgis. Atrodė, kad jis neigiamai nepaveikė žaidimo, tačiau tada atsirado sunkiai suvokiami sunkumai.

Mindaugas Kuzminskas prametė dvi baudas, vieną pro šalį šovė tas pats J. Valančiūnas, tačiau situacija dar nebuvo per daug komplikuota – likus žaisti 2 min. rezultatas buvo 76:76. D. Sabonis nepajėgė užbaigti atakos iš po krepšio, tačiau lietuviai ir vėl laikėsi – likus 54 sek. iki finalinės sirenos mūsiškiai turėjo tik 2 taškų deficitą.

Australai nusprendė atlikti paprastą „du prieš du“ derinį su P. Millsu ir A. Baynesu. Gynėjas liko laisvas, J. Valančiūnas prie jo vėlavo, todėl australas galėjo ramiai išmesti tritaškį ir užtrikrinti savo ekipai pergalę – 83:78.

D. Adomaitis vėliau pripažino, jog buvo klaida leisti J. Valančiūną į aikštę prieš rungtynių pabaigą. Žemas penketas iki tol veikė, o strategas vis tie sugalvojo koreguoti situaciją.

Dabar į tai galime žiūrėti kaip į pamoką – tiek į stratego klaidą, tiek į krepšininkų prastą žaidimą rungtynių pradžioje. Deja, daugiau tokių pamokų būti nebegali.

Antrajame FIBA pasaulio taurės etape laukia Dominikos Respublikos ir Prancūzijos ekipos, prieš kurias klupti – per daug rizikinga, jei ne negalima.

Lietuvos rinktinės gerbėjai turėtų jaustis neblogai – jiems buvo parodyta, jog mūsų tautiečiai gali kovoti ir būti pranašesni net ir už geriausias komandas. Tereikia koncentraciją išlaikyti visas 40 minučių.

Pirmasis lietuvių susitikimas antrajame etape – šeštadienį, rugsėjo 7 dieną, 15 val.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.