Naujienų srautas

Sportas2019.09.01 08:00

Senegalo rinktinė: Afrikos krepšinio galia, neprilygstanti lietuviams talentu

LRT.lt 2019.09.01 08:00

Sekmadienį, 14:30 val. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pradeda kovas FIBA pasaulio taurės H grupėje. Pirmieji varžovai – Senegalo atstovai. Nors ši nacionalinė ekipa laikoma silpniausia tarp keturių grupės komandų, ji taip pat yra ir didžiausia paslaptis.

LRT.lt skatina pažvelgti į pirmuosius mūsų tautiečių varžovus pasaulio čempionate: jų stipriąsias ir silpnąsias puses, geriausius žaidėjus ir pasiekimus pastaruoju metu.

Afrikos zonos atrankoje į FIBA pasaulio taurę senegaliečiai realizavo beveik 58 proc. savo dvitaškių. Tai buvo geriausias rezultatas tarp visų žemyno komandų.

Visas Lietuvos krepšinio rinktinės rungtynes Kinijoje tiesiogiai transliuos LRT RADIJAS, o komentuos – LRT.lt žurnalistas Rytis Kazlauskas.

Žaidimo stilius – stiprybės ir silpnybės

Ši rinktinė mėgsta daug žaisti nugara į krepšį. Tai patogu, nes geriausi ekipos krepšininkai – aukštaūgiai. Taip pat nemažai atliekamas „du prieš du“ derinys, kurio tikslas toks pats – sukurti patogias progas „bokštams“ užbaigti ataką baudos aikštelėje.

Vis dėlto, įdomu tai, kad Senegalas taip pat didelę dalį savo žaidimo grindžia greitomis atakomis. Tai lyg ir neturėtų stebinti, tačiau būtent jų aukštaūgiai dažnai atsiduria atakos smaigalyje. Jie greiti ir atletiški, todėl gali aplenkti panašaus dydžio varžovus sprinto į kitą aikštės pusę metu.

Būtent toks žaidimo stilius leido senegaliečiams atrankos rungtynių metu rinkti net po 34 taškus iš baudos aikštelės. Jų pelnomų taškų vidurkis buvo 74,1.

Nors afrikiečių trenerių štabas puikiai išnaudoja savo auklėtinių privalumus, tačiau nieko negali padaryti dėl prasto pataikymo iš toli. Jonas Valančiūnas penktadienį teigė, kad senegaliečiai mėto tritaškius kaip išprotėję, tačiau jis nuo tiesos labai toli.

Atrankoje sekmadienio Lietuvos varžovai realizavo tik 29,8 proc. tolimų šūvių – vidutiniškai po 6,3 iš 21,2 per rungtynes. Žaidžiant aukštesniame lygyje su talentingesnėmis šie skaičiai gali dar labiau kristi.

Būtent pastaroji Senegalo krepšininkų bėda gali leisti mūsų tautiečiams gynyboje rizikuoti prie tritaškio linijos. Bus galima spaustis į baudos aikštelę, atkirsti kelius varžovų aukštaūgiams žaisti „vienas prieš vieną“ ir išmušti varžovus iš žaidimo ritmo.

Kitoje aikštės pusėje pagrindinis mūsų tautiečių pranašumas yra gynėjų grandis. Žinoma, Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis – talentingiausi ekipos atstovai, tačiau oponentų bokštai tikrai nenusileis fizine jėga, atletiškumu ar greičiu.

Dėl to geriausia naudotis tais žaidėjais, kurie ryškiai geresni nei varžovai – Mariumi Grigoniu bei Mantu Kalniečiu. Jiems reikia daug žaisti „du prieš du“, veržtis į baudos aikštelę ir versti varžovus kaskart priimti sprendimus – rinktis, saugoti pastaruosius du lietuvius ar prižiūrėti NBA rungtyniaujančius vidurio puolėjus.

Lyderiai – du vidurio puolėjai

Jau minėta, jog naudingiausi senegaliečių krepšininkai – aukštaūgiai. Iššauti gali Maurice`as Ndouras ir Mouhammadas Faye – abu sunkieji krašto puolėjai, - tačiau stabilesni yra Babacaras Toure ir Youssoupha Ndoye.

Pastarieji abu nominaliai yra vidurio puolėjai, tačiau dėl B. Toure mobilumo ir gebėjimo bent vidutiniškai atakuoti iš vidutinio nuotolio, gali rungtyniauti kartu.

LRT.lt jau aprašė jų stipriąsias puses – žaidimą „du prieš du“, greitį, jėgą, norą žaisti nugara į krepšį ir aikštės matymą.

Abu yra panašaus plano krepšininkai, o tai palanku mūsų aukštaūgių duetui – D. Saboniui ir J. Valančiūnui. Jie turėtų būti pajėgūs stumdytis su B. Toure ir Y. Ndoye baudos aikštelėje ir neleisti šiems atkovoti kamuolių puolime.

Bėdų teoriškai galėtų būti gynyboje, kai varžovai žaistų „du prieš du“, tačiau čia dar kartą Senegalui turėtų pakenkti tas prastas pataikymas iš toli. Edgaras Ulanovas, Arnas Butkevičius, Marius Grigonis ir kiti turėtų būti pajėgūs laiku dvigubinti gynybą ir grįžti prie savo tiesioginio oponento ar bent jau rotuoti prie kito taip, kad laisvi tritaškių neišmestų taikliausi afrikiečiai.

Didžiausia bėda bus greito puolimo ribojimas. Žinome, kad mūsų priekinės linijos krepšininkai nėra tokie greiti, kad suspėtų per aikštę perbėgti greičiau nei varžovai, tačiau ir tai galima ištaisyti.

Puikus sprendimo būdas yra nurodyti vienam iš puolėjų – tikriausiai D. Saboniui arba Mindaugui Kuzminskui – bėgti į savo aikštės pusę, kai atliekamas metimas. Taip būtų šiek tiek paaukota kova dėl atšokusių kamuolių, tačiau oponentai jau nebeatsidurtų po lietuvių krepšiu pirmiau.

Puikūs rezultatai Afrikoje, tačiau sunkus pasirengimas

Senegalo krepšininkai nuo 2013-ųjų patenka į Afrikos čempionato geriausių rinktinių ketvertuką. Nuo tada minėtame turnyre du kartus pavyko iškovoti bronzos medalius – 2013 ir 2017 metais.

2014-aisiais patekta į pasaulio čempionatą, kur ši nacionalinė ekipa nebuvo tiesiog patrankų mėsa... bent grupių etape. Tada senegaliečiams pavyko įveikti Puerto Riką, rimtai pakovoti su Filipinais ir netikėtai išvargti pergalę prieš Kroatiją.

Dviejų pergalių užteko išeiti į aštuntfinalį, kur laukė galingieji ispanai, afrikiečius sutriuškinę 33 taškų skirtumu.

Atrankoje į 2019 metų FIBA pasaulio taurę Senegalas iškovojo 10 pergalių ir pralaimėjo 2 kartus. Abu pralaimėjimai prieš taip pat į turnyrą patekusius krepšininkus iš Dramblio Kaulo Kranto ir Nigerijos. Vis dėlto, prieš juos Lietuvo sekmadienio varžovai sugebėjo iškovoti ir po vieną pergalę.

Vasarą, kontrolinių susitikimų ciklo metu, situacija liūdnesnė – iškovotos 3 pergalės ir 5 kartus pripažintas oponentų pranašumas.

Afrikiečiai 75:69 įveikė Venesuelą, 90:61 sutriuškino Puerto Riką ir 69:64 palaužė Jordaniją. Vis dėlto, venesueliečiai atsirevanšavo 74:81, jordaniečiai prieš tai 71:64 taip pat triumfavo prieš Senegalą.

Likusios trys rungtynės buvo žaistos su aukštesnio lygio komandomis iš Europos – italai 111:54 sutrypė Lietuvos varžovus. Jų pavyzdžių pasekė turkai (94:59) ir tik rusai daugiau pasigailėjo senegaliečių – 56:73.

Nors Senegalo rinktinė ir tapo Afrikos krepšinio galiūne, tačiau iki kitų trijų H grupės komandų – Australijos, Kanados ir Lietuvos – jai dar labai toli.

Rungtynių eigą kviečiame tiesiogiai sekti su portalu LRT.lt.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi