Naujienų srautas

Sportas2019.09.03 05:30

Įspūdingu metimu į elitą įsiveržęs kuklusis ieties metikas Matusevičius svajoja apie 100 metrų

Paulius Cubera, LRT.lt 2019.09.03 05:30

Liepos pabaigoje Lietuvos lengvosios atletikos čempionate Edis Matusevičius švystelėjo ietį taip toli, kaip mūsų šalyje niekas niekada nebuvo metęs. 89,17 metro įrankį nuskraidinęs 23-ejų atletas šiuo metimu nusitiesė kelią į daugelį prestižinių varžybų, tarp kurių ir Tokijo olimpinės žaidynės. Bet kuklus atletas tyliai svajoja apie visai nekuklius dalykus – 100 metrų ribą, kurios niekas nėra peržengęs visame pasaulyje.

Minėtas metimas Lietuvos čempionate E. Matusevičiui nutiesė kelią į visą krūvą elitinių varžybų. Be abejo, svarbiausias yra bilietas į Tokijo olimpines žaidynes kitą vasarą, tačiau E. Matusevičius neseniai pirmą kartą dalyvavo deimantinėje lygoje, o rugsėjo 9–10 d. Minske varžysis pirmą kartą organizuojamose varžybose Europa prieš JAV.

„Padaugėjo kvietimų į varžybas, visi nori, kad atvykčiau dalyvauti. Atsirado daugiau dėmesio ir iš žiniasklaidos, šiek tiek dėmesys padidėjo, man smagu, kad daugiau žmonių taip sužinos apie ieties metimą. Gal ateis daugiau žmonių pabandyti ietį mesti“, – LRT.lt sako E. Matusevičius.

Šiemet visame pasaulyje toliau už lietuvį ietį metė tik trys sportininkai. Tai estas Magnusas Kirtas (90,61 m) ir vokiečiai Andreasas Hofmannas (89,65) bei Johannesas Vetteris (89,28). Toks Edžio rezultatas ne tik leidžia įsiterpti į pasaulio elitą, bet ir prideda spaudimo iš pasaulio čempionato grįžti netuščiomis. Vis dėlto sportininkui tai netrukdo, jis pats yra motyvuotas Dohoje pasirodyti kuo geriau.

„Kaip laukiau labai, taip ir laukiu, nes prieš dvejus metus nepasisekė, noriu, kad šįkart tikrai pasisektų, kad viskas būtų gerai. Gal ir bus tos mintys, kad turiu tokį rezultatą ir reikia vos ne mažiau mesti, bet toks didelis rezultatas nebūna dažnas.

Važiuosiu daryti, ką galėsiu, tikrai atiduosiu visą save. Labai laukiu pasirengimo čempionatui stovyklos Turkijoje, labai noriu, esu žiauriai motyvuotas gerai pasiruošti. Labai noriu čempionate sudalyvauti gerai“, – kalbėjo ieties metikas.

Paklaustas, ar patekimas į Tokijo olimpines žaidynes buvo jo svajonė, E. Matusevičius išduoda, kad tikroji svajonė kur kas didesnė: „Didžiausia svajonė yra 100 metrų. Tokijas yra tokia mini stotelė pakeliui link didžiojo tikslo. Tokijo tikrai labai laukiu, nes tai man bus pirma olimpiada, o Japonija – mano svajonių šalis. Man labai patinka japonų kultūra, mandagumas, elgesys, jų maistas man labai skanus.“

Treniruoja E. Matusevičių jo tėvas Edmuntas. Tai tikra sportininkų šeima, mat sportuoja ir abu vyresnieji Edžio broliai. Prieš ketverius metus Lietuvos ieties metimo čempionu tapęs dabar 27-erių Edvardas šiuo metu duoną valgo iš beisbolo – jis rungtyniauja Vokietijos Bundeslygos klube Doreno „Wild Farmers“ ir yra vienas jos lyderių. Beisbolą yra žaidęs ir Edis, norėjęs lygiuotis į brolį.

„Brolis žaidė labai gerai, norėjau būti kaip jis, bet individualus sportas buvo daug arčiau širdies, nebuvau beisbole pats geriausias, čia geresnis. Anksčiau, mažesnis, labiau domėjausi, MLB žiūrėdavau, dabar patinka pažiūrėti, kai žaidžia brolis. Tai tikrai įdomus žaidimas, ypač kai žaidžia pažįstami“, – pasakoja E. Matusevičius.

Ieties metimo sektoriuje lietuvis lygiuojasi į čeką Janą Železny. Nenuostabu, juk jis – pasaulio rekordininkas, prieš 23 metus ietį numetęs net 98,48 metro: „Visada lygiuojuosi į patį geriausią, jo technika, manau, yra ideali. Bandau į jį lygiuotis, pavyti, aplenkti. Ar esu bendravęs? Taip, trumpai kalbėjęs, jaudinuosi prie jo, paspaudžiu ranką ir užtenka, būna ir taip pilnos kelnės džiaugsmo.“

„Motyvacija visada yra, nes visada noriu mesti daugiau, noriu kasmet gerinti asmeninį rezultatą. Kitas dalykas – esu dar jaunas šioje rungtyje, nes pikas nuo kokių 26 metų prasideda ietyje. Tikrai dar turiu daug kur patobulėti, kad galėčiau konkuruoti su visais stipriausiais. Suprantu, kad dar turiu kelerius metus, bet nenoriu ilgai laukti. Būna, kiti mano, kad kol esi jaunas, nereikia skubėti. Bet aš nesuprantu, kam laukti, kai gali iškart bandyti pasiekti rezultatą ir jį išlaikyti. Visada reikia save atiduoti 100 procentų“, – apie savo nusiteikimą ir motyvaciją treniruotis pasakoja E. Matusevičius.

Treniruojasi ieties metikas labai įvairiai. Štai prieš interviu treniruotėje Edis darė įvairiausius pratimus – nuo šuolių į tolį iš vietos iki rutulio stūmimo rungties rutulio mėtymo. Ieties metikui labai svarbu sprogstamoji jėga, greitis – tai ir lavinama tokiais pratimais.

Svarbu ir jėga, bet vien jėga ieties toli nenumesi. Savo įrankį atnešęs sportininkas pasiūlo paimti ietį į savo rankas, pamatyti, kad ji visai nėra sunki, priešingai nei žmonės paprastai mano. Būtent dėl ieties lengvumo (800 g) vien jėga jos toli nenumesi. Technika yra be galo svarbi ir ji šlifuojama nuolat.

„Sezono metu per savaitę ietį metu dukart, ne sezono – tris. Kiekvieną metimo dieną akcentuojame techninius dalykus, nes kuo technika būna geresnė – tuo ir ietis toliau skrieja. Viskas čia priklauso nuo technikos – gali būti labai stiprus, labai greitas, bet be technikos ietis toli neskris. Čia ir visas įdomumas, kuo geriau atidirbsi techniką – tuo daugiau turėsi.

Šiaip tai treniruotėse darome viską: pratimai visokie su štanga, labai daug treniruojame „core`ą“, šuoliai į tolį, rutulį mėtau, su elastinėmis gumomis daug dirbu, su kimštiniais kamuoliais. Ietininkas turi daug ką daryti.

Silpniausia mano vieta yra jėga. Stipriausia – greitis ir šoklumas. Kiek esu kalbėjęs su daug kitų ieties metikų, tikrai nesu sutikęs nė vieno, kuris už mane toliau šoktų į tolį ar dvišuolį. Čia mano stiprioji jėga“, – pasakoja E. Matusevičius.

Ieties metimas – labai sena rungtis, vykdyta dar Antikos laikų olimpinėse žaidynėse, bet ietis žmonės mėtė ir dar seniau, tiesa, ne sportuodami, o medžiodami. Vis dėlto geriausias Lietuvos ieties metikas į medžioklę neitų ir ieties į šerną nemestų.

„Gal ir galėčiau padurti, bet man būtų šerno gaila – nedurčiau. Labai myliu gyvūnus. Taip, sportas čia medžioklinis, labai sena rungtis, manau, kad šita rungtis yra giliai kiekvieno kraujyje. Kažkada mūsų protėviai medžiodavo, manau, kad turime po dalelę to visi“ – sako E. Matusevičius.

Pasaulio lengvosios atletikos čempionatas Dohoje vyks rugsėjo 28–spalio 6 dienomis. Čempionatą transliuos LRT PLIUS ir portalas LRT.lt.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi