Sportas

2019.08.30 09:01

10 pasaulio taurės turnyro intrigų: nuo MVP titulo iki Lietuvos rinktinės šansų

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.08.30 09:01

Jau šį šeštadienį Kinijoje prasideda iki rugsėjo 15 dienos truksiantis pasaulio taurės turnyras, kuriame dėl aukščiausiųjų pozicijų ir olimpinių kelialapių varžysis 32 pasaulio rinktinės. Portalas LRT.lt pristato 10 įdomiausių būsimo turnyro Kinijoje intrigų, subalansuotų Lietuvos krepšinio gerbėjams.

Ar daugybės pirmo ryškumo žvaigždžių atsisakymas žaisti (arba traumos) Kinijoje nepakenks turnyro prestižui?

LeBronas Jamesas, Stephenas Curry, Jamesas Hardenas, Anthony Davisas (visi – JAV), Milošas Teodosičius, Nikola Kaliničius (Serbija), Benas Simmonsas, Thonas Makeris (Australija), Jamalas Murray, Kelly Olynykas, Tristanas Thompsonas, Andrew Wigginsas (Kanada), Thomas Huertelis (Prancūzija), Aleksejus Švedas (Rusija), Pau Gasolis, Sergio Rodriguezas (Rusija), Stevenas Adamsas (Naujoji Zelandija), Janas Vesely (Čekija) – tai ne visas aukščiausio lygio žvaigždžių, kurių neišvysime Kinijoje, sąrašas.

Tai, jog turnyro Kinijoje prioritetu nelaiko NBA žaidžiantys krepšininkai, galėjome įsitikinti išvydę galutinį JAV rinktinės dvyliktuką, kuriame nepamatėme pirmo ryškumo žvaigždžių. Rungtyniauti nacionalinėje rinktinėje masiškai atsisakė ir didžioji dalis pačių pajėgiausių kanadiečių bei vieni svarbiausių Australijos pasą turinčių NBA krepšininkų.

Savo šalims atstovauti galinčios NBA žvaigždės svarbesnėmis laiko Tokijo olimpines žaidynes, kuriose norą dalyvauti išreiškė ir stipriausios planetos krepšinio žvaigždės.

FIBA siekia pakelti pasaulio taurės turnyro prestižą, jį paversdama globalesniu krepšinio čempionatu nei 12 komandų olimpinis krepšinio turnyras.

Be to, planetos pirmenybių svarba darosi didesnė ir kitu aspektu – čempionatas Kinijoje nuo šių metų tampa tramplynu į olimpines žaidynes.

Visgi dvejus metus paeiliui vykstantys du dideli pasauliniai krepšinio turnyrai negali būti vienodai svarbūs pačių pajėgiausių pasaulio žaidėjų akyse. NBA žvaigždės nepriėmė sunkaus sprendimo atsisakydamos žaisti Kinijoje.

Ar nukraujavusi JAV rinktinė sugebės apginti pasaulio čempionės titulą?

Pastarąjį kartą iš NBA žaidėjų sudaryta JAV rinktinė aukso medalių stambiame turnyre nelaimėjo tik prieš trylika metų, 2006-aisiais, kuomet pasaulio čempionate Japonijoje pusfinalyje amerikiečius netikėtai sustabdė graikai, kurie vėliau finale pralaimėjo ispanams.

Kalbas apie tai, jog praėjus 13-ai metų JAV rinktinė gali likti be pirmosios vietos apdovanojimų, sustiprino dėl įvairių priežasčių pirmo ryškumo NBA žvaigždžių svorio netekusi rinktinės sudėtis.

Dar anksčiau tokie krepšininkai kaip L. Jamesas ar S. Curry pranešė, jog vasarą skirs poilsiui ir pasiruošimui naujajam sezonui. Netrukus prie šių žaidėjų prisijungė ir kitos žvaigždės – J. Hardenas, A. Davisas, Damianas Lillardas ir kiti.

Negana to, jau pradėjus pasiruošimą iš komandos pasitraukė ir tokie krepšininkai kaip De`Aaronas Foxas, Kyle`as Lowry ar Kyle`as Kuzma.

Vyriausiasis treneris Greggas Popovičius į viršūnę bandys užvesti komandą, kurioje yra tik vienas praėjusiame sezone į trečiąjį NBA geriausiųjų penketą patekęs Bostono „Celtics“ naujokas Kemba Walkeris.

Apie tai, jog JAV rinktinė gali susidurti su rimtomis problemomis Kinijoje, signalizuoja ir draugiškose rungtynėse Melburne patirtas pralaimėjimas Australijos rinktinei 94:98.

Jeigu australų pergalę galime nurašyti kaip JAV rinktinės susižaidimo stoką, turime nepamiršti, jog turnyre Kinijoje į čempionų titulą taikosi kovingai nusiteikusi Aleksandro Džordževičiaus treniruojama Serbijos rinktinė.

Ar „sidabrinei“ Serbijos rinktinei išmuš auksinė valanda?

Nuo 2013-ųjų pabaigos Serbijos rinktinei vadovaujantis A. Džordževičius pasaulio turnyre Kinijoje yra pasiruošęs savo pasiekimų su nacionaline rinktine metraštį papildyti pirmu auksiniu įrašu.

Į 2014 m. pasaulio taurės turnyro, 2016 m. Rio olimpinių žaidynių ir 2017 m. Europos čempionato finalus serbus atvedęs treneris dar nelaimėjo nė vieno finalo, todėl dar labiau subrendusi ir talentingų krepšininkų nestokojanti serbų kariauna pasiryžusi nušluoti visus varžovus iš kelio.

Serbai pasiruošimo pasaulio taurės turnyro draugiškų rungtynių cikle kol kas laimėjo visas 9-erias rungtynes, per kurias dukart įveikti lietuviai (72:68 ir 95:91) bei įspūdingu stiliumi laimėtas Akropolio taurės turnyras Atėnuose.

Būtent turnyre Graikijoje pamatėme, kokia yra pavojinga Serbijos rinktinė. Finaliniame susitikime su graikais A. Džordževičiaus auklėtiniai net ir be poilsio gavusio savo lyderio Nikolos Jokičiaus iškovojo pergalę po pratęsimo 85:80.

Serbijos rinktinės gretose pirmuoju smuiku žada griežti didysis NBA žaidėjų trejetas – Nikola Jokičius, Bogdanas Bogdanovičius ir Nemanja Bjelica. Be šių vyrukų, pavojų kiekvienam varžovui kels bokštai – Bobanas Marjanovičius ir Nikola Milutinovas, o gynėjų grandyje yra kitų aukštos klasės krepšininkų – Vasilije Micičius ir debiuto naujajame NBA sezone laukiantis Marko Guduričius.

Nors JAV rinktinėje žaidžiančių NBA žaidėjų sudėtis popieriuje atrodo kiek solidžiau nei serbų, negalime pamiršti fakto, jog nemaža dalis A. Džordževičiaus krepšininkų jau ne vienerius metus rungtyniauja kartu ir turi stiprius tarpusavio ryšius.

Šiuo metu serbai atrodo kaip rimčiausi pretendentai nukarūnuoti amerikiečius.

Kurios rinktinės iškovos olimpinius kelialapius?

Po pasaulio taurės turnyro Kinijoje jau žinosime 8-ias iš 12-os kitų metų olimpinių žaidynių Tokijuje dalyvių. Prie žaidynių šeimininkų japonų prisijungs po dvi geriausiai Kinijoje pasirodžiusias Europos ir Amerikos žemynų rinktines bei po vieną Afrikos, Okeanijos ir Azijos kontinentų komandą.

Panašu, jog daugiausia galimybių iškovoti bilietą į Tokiją Kinijoje turi Kinijos (Azija), Australijos (Okeanija) ir Nigerijos (Afrika) rinktinės. Vieną iš dviejų kelialapių, skirtų Amerikos žemynų komandoms, be jokios abejonės, turėtų iškovoti ir JAV krepšininkai.

Tarp kitų Amerikos žemynų rinktinių, pretenduosiančių į olimpinį kelialapį, galima įvardyti Argentinos ir Kanados rinktines. Žinoma, geras kanadiečių pasirodymas turnyre gali būti ir didelės lietuvių nesėkmės grupės turnyre rezultatas.

Daug daugiau konkurencinės kovos tarp Europos rinktinių. Pasaulio taurės turnyre Kinijoje gali nutikti ir tokia situacija, kuomet į pusfinalį patekusi Senojo žemyno komanda neiškovos bilieto į Tokiją. Taip nutiktų, jeigu pusfinalio etape žaistų bent trys Europos komandos. Toks atvejis yra itin realus ir tikėtinas.

Tarp pretendenčių pasičiupti tiesioginį bilietą į Tokiją dažniausiai įvardijamos Serbijos, Ispanijos, Graikijos ir Prancūzijos rinktinės.

Lietuvos rinktinė, net ir neiškovojusi tiesioginio bilieto į žaidynes, savo šansą dar turėtų papildomame atrankos turnyre kitais metais, į kurį bilietus iškovoja geriausios į olimpines žaidynes nepatekusios atskirų žemynų rinktinės.

Kuri rinktinė gali nustebinti labiausiai?

Žvelgiant į tai, kokį kelią iki finalo pasaulio taurės turnyre nueiti gali kiekviena rinktinė, nustebinti sėkmingu žygiu iki pat ketvirtfinalio etapo tikrai galėtų pajėgią sudėtį subūrusi Nigerijos rinktinė.

B grupėje afrikiečių laukia Rusijos, Argentinos ir Pietų Korėjos rinktinių barjerai. Jeigu argentiniečius laikytume grupės lyderiais, Nigerijos rinktinė tikrai galėtų mesti iššūkį ir įveikti rusus. Šiuo atveju korėjiečiai yra akivaizdūs grupės autsaideriai.

Antrojo etapo grupėje Nigerijos lauktų dvi geriausios komandos iš Dramblio Kaulo Kranto, Lenkijos, Kinijos ir Venesuelos rinktinių A grupės. Dar vienas iššūkis, kuriame nigeriečiai tikrai galėtų užimti dar vieną iš pirmųjų dviejų pozicijų.

Ketvirtfinalyje potencialiai Nigerijos rinktinės lauktų ispanų, serbų arba italų iššūkis. Tai jau barjeras, kuris afrikiečiams gali atrodyti per aukštas.

Nežinia, ar daugelį nustebintų sėkmingas graikų žygis iki pat turnyro finalo. Giannį Antetokounmpo sudėtyje turinti rinktinė yra užsiauginusi didžiulį pasitikėjimą ne tik savo lyderiu, bet ir komandos galimybėmis.

Nustebinti galėtų puikus kanadiečių žygis turnyre. Pačių svarbiausių NBA žvaigždžių neturinti Nicko Nurse`o kariauna dar grupėje turėtų susitvarkyti su australų, lietuvių ir senegaliečių barjeru. Antrajame etape Kanados rinktinės lauktų prancūzai arba vokiečiai.

Kokį praėjusio sezono NBA MVP Giannį Antetokounmpo išvysime pasaulio taurės turnyre?

Geriausias praėjusio sezono NBA žaidėjas G. Antetokounmpo ruošiasi savo trečiajam stambiam turnyrui su Graikijos rinktine. Krepšininkas anksčiau rinktinės garbę gynė 2014 m. pasaulio taurės turnyre ir 2015 m. Europos čempionate.

Pirmosios dvi patirtys su graikų rinktine ryškiais pasirodymais netapo. Praėjusiame planetos taurės turnyre G. Antetokounmpo įmesdavo po 6,3 taško ir atkovodavo po 4,3 kamuolio, po metų vykusiose Senojo žemyno pirmenybėse atletiškasis graikas jau buvo naudingesnis – 9,8 taško ir 6,9 kamuolio.

Praėjus ketveriems metams nuo pastarojo didelio turnyro su graikų rinktine G. Antetokounmpo užaugo į visišką monstrą abiejose aikštės pusėse.

Tuo krepšinio sirgaliai galėjo įsitikinti ir draugiškų rungtynių cikle – G. Antetokounmpo per sužaistas 6 rungtynes rinkdavo po 17,5 taško ir buvo pagrindinė komandos parinktis puolime.

Nereikia net abejoti, jog nuo pirmųjų rungtynių turnyre Kinijoje Milvokio „Bucks“ puolėjas taps svarbia Graikijos rinktinės figūra. Draugiškų rungtynių cikle atakas su kamuoliu pradėdavo Nickas Calathesas, dažnai bandydamas sužaisti „pikenrolą“ su G. Antetokounmpo.

Varžovui gynybai sėkmingai stabdant tokį žaidimo modelį, kamuolys antroje atakos pusėje jau keliaudavo į praėjusio sezono NBA MVP rankas, kuris bandydavo žaisti vienas prieš vieną.

Šių metų turnyras Kinijoje, be jokios abejonės, turėtų tapti sėkmingiausiu per G. Antetokounmpo karjerą nacionalinėje rinktinėje. Nuo atletiškojo žaidėjo pasirodymo priklausys pusė komandos sėkmės.

Kas taps pasaulio taurės turnyro MVP?

Pastaruosiuose trijuose pasaulio taurės turnyruose naudingiausiu čempionato krepšininku tapdavo nugalėtojų komandos žaidėjas. 2006-aisiais titulas atiteko ispanui Pau Gasoliui, 2010-aisiais – amerikiečiui Kevinui Durantui, 2014-aisiais – dar vienam JAV žaidėjui – Kyrie Irvingui.

Visgi 2002-aisiais geriausiu čempionato žaidėju buvo paskelbtas trečiąją vietą užėmusios Vokietijos rinktinės lyderis Dirkas Nowitzkis. Taigi atmesti galimybės, jog čempionato MVP taps ir nelaimėjusios komandos žaidėjas, negalime.

Tarp pretendentų tapti ryškiausiu čempionato krepšininku Serbijos rinktinėje galime išskirti Nikolą Jokičių ir vieną pagrindinių puolimo žaidėjų Bodganą Bodganovičių, kuris dar Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse savo komandai pelnydavo po 25,3 taško.

JAV rinktinėje sunku išskirti vieną krepšininką, ant kurio pečių gultų didžioji dalis atsakomybės. Tarp svarbesnių žaidėjų ir potencialių turnyro MVP kandidatų galima išskirti Kemba Walkerį, Donovaną Mitchellą ar Jasoną Tatumą.

Sėkmingo Graikijos žygio turnyre atveju, G. Antetokounmpo greitai sustiprintų savo akcijas iškovoti antrąjį MVP titulą per trijų mėnesių laikotarpį.

Kas neišgyvens „mirtininkų“ grupėje?

Kovo mėnesį Šendžene (Kinija) ištraukus pasaulio taurės turnyro burtus ne vienas Lietuvos krepšinio gerbėjas žagtelėjo – Lietuvos krepšininkai pateko į tikrų tikriausią „mirtininkų“ grupę H, kurios rungtynės vyks Donguane.

Lietuva, Australija, Kanada ir Senegalas – trys pirmosios rinktinės iš išvardintų turi rimtas ambicijas nužygiuoti iki turnyro atkrintamųjų, tačiau į antrąjį grupių etapą pateks tik dvi komandos.

Lažybininkai dar prieš šią vasarą lietuvius laikė trečia geriausia grupės ekipa bei prognozavo nepatekimą į antrąją etapą, o po Kanados rinktinę sukrėtusių NBA žaidėjų netekčių mūsiškių akcijos imtos vertinti geriau.

Dabar Lietuvos rinktinę krepšinio ekspertai linksniuoja kaip antrą geriausią H grupės komandą, nusileidžiančią tik australams.

Visgi jau ir draugiškos rungtynės parodė, jog kanadiečiai gali tapti rimtu iššūkiu iš anksto favoritėmis vadinamoms grupės rinktinėms. Australijos krepšininkai dvejų rungtynių serijoje su Kanados rinktine pasidalino po pergalę (90:70 – laimėjo Kanada, 81:73 – australai).

Kaip toli žengs Lietuvos rinktinė?

Lietuvos rinktinė seniai nedalyvavo tokiame turnyre, kuriame kiekvieno pralaimėjo kaina gali reikšti mirties nuosprendį arba ankstyvą susitikimą atkrintamosiose su aukščiausio kalibro varžovu.

H grupėje lietuviams teks tvarkytis su australais ir kanadiečiais bei nepamiršti įveikti atletiškų ir fiziškai stiprių žaidėjų turinčio Senegalo.

Dėliokime tolimesnį mūsiškių kelią sėkmingo pasirodymo grupėje (1–2 vietos) atveju. Antrajame grupių etape Lietuvos krepšininkai potencialiai susitiktų su Vokietijos ir Prancūzijos rinktinėmis. Į turnyro atkrintamąsias, ketvirtfinalį, žengia dvi geriausios naujai sudarytos grupės L komandos.

Jeigu vėl remsimės išankstinėmis rinktinių pajėgumo prognozėmis ir tikėsimės potencialiai sėkmingo Dainiaus Adomaičio auklėtinių žaidimo, ketvirtfinalyje Lietuvos rinktinės gali laukti JAV arba Graikijos rinktinės.

Kaip matome, kelias, kurį iki aukščiausių vietų tektų nužygiuotų mūsų šalies krepšininkams, yra beprotiškai sunkus.

Turnyre Lietuvos rinktinė beveik neturi galimybių suklysti, todėl jau pirmajame čempionato etape mūsiškiai privalės demonstruoti aukščiausią klasę. Jeigu tai pavyks įgyvendinti, pasiektas ketvirtfinalis neatrodo kaip visiškai nerealus tikslas.

Ar Mantas Kalnietis dar viename turnyre išdalins daugiausia rezultatyvių perdavimų?

Nuo 2013-ųjų metų Mantas Kalnietis rezultatyvių perdavimų grafoje karaliauja visuose turnyruose, kuriuose atstovavo Lietuvos rinktinei. Mūsų rinktinės atakų organizatorius dėl traumos praleido tik 2014 m. planetos pirmenybes.

2013 m. Senojo žemyno pirmenybėse Slovėnijoje M. Kalnietis atlikdavo vidutiniškai po 5 rezultatyvius perdavimus, 2015 m. Europos čempionato etapuose Rygoje ir Lilyje – po 7,8 rez. perd., 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse – 7,5 rez. perd., 2017 m. Europos čempionato etapuose Tel Avive ir Stambule – po 7,2 rez. perdavimo.

Jau ir draugiškų rungtynių cikle matėme, kaip keičiasi mūsų rinktinės žaidimas ant suolo pasodinus M. Kalnietį. D. Adomaitis, žinoma, norės kuo efektyviau pasinaudoti pagrindinio Lietuvos rinktinės atakų organizatoriaus privalumais ir žaidimo kūrimu. Žinant tai, M. Kalniečio Kinijoje laukia dar vienas turnyras, kuriame jam teks didžiulė atsakomybė įžaidėjo pozicijoje.

Rimčiausią konkurenciją šioje statistikos eilutėje M. Kalniečiui gali sukurti Graikijos rinktinės atakų organizatorius Nickas Calathesas, ispanas Ricky Rubio bei brazilas Marcelinho Huertas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.