Sportas

2019.08.23 18:44

Dvyliktosios vietos rinktinėje lygtis: kuris krepšininkas taps uždavinio sprendiniu?

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.08.23 18:44

Šeštadienį Pietų Korėjos sostinėje Seule Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pradės pasirodymą paskutiniame šios vasaros draugiškame turnyre prieš rugpjūčio 31-ąją dieną startuosiantį pasaulio taurės turnyrą Kinijoje.

Per keturias turnyro dienas lietuviai sužais trejas rungtynes – šeštadienį lauks dvikova su Pietų Korėja, sekmadienį – su Angola, antradienį – su čekais. Susitikimuose Seule mūsų šalies rinktinė ne tik stengsis aklimatizuotis prie turnyrui Kinijoje artimesnės laiko juostos bei toliau šlifuoti žaidimą, bet ir spręs paskutinius klausimus dėl galutinio komandos dvyliktuko.

Tarp 14 rinktinės kandidatų – aiškus žaidėjas, kuriam bus padėkota už darbą vasarą

Pradedant dėlioti galutinio rinktinės dvyliktuko paveikslą, tampa aišku, jog jame net ir labai norint vietos neatsiras kitą sezoną Klaipėdos „Neptūno“ klube debiutuosiančiam Žygimantui Janavičiui.

Aišku, 30-metis 193 cm ūgio įžaidėjas į Pietų Korėją keliauja tikrai ne turistauti, o padėti nacionalinei komandai treniruočių procese. Apie tai po turnyro Suomijoje kalbėjo Dainius Adomaitis.

Didesnis žaidėjų skaičius leidžia treniruočių metu panaudoti kelis skirtingus penketus ir įmituoti įvairesnes situacijas stengiantis iki smulkmenų ištobulinti rinktinės žaidimą.

Paklausite, kodėl Ž. Janavičiui neatsirada vietos dvyliktuke? Norėdami atsakyti į šį klausimą, pasižiūrėkime į D. Adomaičio treniruojamos komandos pagrindinių žaidėjų sudėtį.

Pagrindinio įžaidėjo pareigos rinktinės, visiems suprantama, priklauso Mantui Kalniečiui. Dar vieną vasarą su Lietuvos rinktinės apranga praleidžiantis 32-ejų metų 196 cm ūgio krepšininko vaidmuo niekam nekelia abejonių.

Antrojo įžaidėjo vieta rezervuota kitam krepšininkui – 25-erių metų 181 cm ūgio Lukui Lekavičiui.

Kaip išsidėlioja krepšininkas skiriamas laikas įžaidėjo pozicijoje parodė ir kelios Lietuvos rinktinės rungtynės, įjungus jau pasaulio taurės turnyrui Kinijoje artimesnes apsukas.

Dvejose dvikovose su serbais ir rungtynėse Suomijoje su rusais M. Kalnietis aikštelėje praleisdavo po 24–27 minutes, kai tuo tarpu L. Lekavičius – 12–15 min.

Šių metų rinktinės draugiškų rungtynių cikle įžaidėjo pareigas trumpai perimdavo Renaldas Seibutis ir Marius Grigonis, todėl Ž. Janavičiui, paprasčiausiai, nebėra vietos.

Konkurencinė M. Gebeno ir A. Butkevičiaus kova dėl paskutinės vietos komandoje

Į paskutinę vietą komandos dvyliktuke pretenduoja du krepšininkai – aukštaūgis Martinas Gebenas ir Arnas Butkevičius. Dėl to nėra jokių abejonių.

Nors dar rinktinės pasiruošimo cikle buvo minima Roko Giedraičio pavardė, tačiau jau draugiškuose susitikimuose galėjome įsitikinti, jog savo vaidmenį Berlyno ALBA komandos žaidėjas turi – praplėsti puolimą tolimais metimais bei greitose atakose padėti efektyviai funkcionuoti komandos žaidimui.

Tiesa, aiškaus atsakymo, kam atiteks dvyliktoji pozicija dar nėra. Dar prieš pirmąją stovyklą atrodė, jog dvyliktuke stipriausiai atrodo M. Gebeno akcijos. Visgi draugiškose rungtynėse galėjome įsitikinti ir A. Butkevičiaus pademonstruoto žaidimo nauda.

Pažvelkime, ką statistika kalba apie abiejų krepšininkų pasirodymą penkiuose draugiškuose susitikimuose iš šešių (abu krepšininkai nerungtyniavo antrajame susitikime su serbais Kaune).

M. Gebenas per penkerias rungtynes vidutiniškai ant parketo praleisdavo po 12,2 minutės, įmesdavo po 3,8 taško ir atkovodavo po 2 kamuolius. Kauno „Žalgiriui“ priklausantis aukštaūgis išmetė 9 dvitaškius ir pataikė 7 (78 proc.) bei realizavo 5 baudos metimus iš 7.

Daugiausiai laiko aikštelėje M. Gebenas praleido pačiame pirmajame susitikime su ispanais (22:54 min), tačiau reikia pažymėti, jog dvikovoje Pamplonoje nerungtyniavo nei Jonas Valančiūnas, nei Domantas Sabonis. Šiame susitikime M. Gebenas pelnė 9 taškus ir atkovojo du kamuolius.

Dar 13:21 min krepšininkas praleido pirmajame susitikime su serbais Belgrade. Gautą progą vidurio puolėjas bandė išnaudoti įmesdamas 4 taškus ir atkovodamas tris kamuolius.

Dvejose rungtynėse su suomiais M. Gebenas žaidė maždaug po 9 minutes, o susitikime su rusais krepšininkas aikštėje pasirodė tik 6:53 min, nors dvikovoje nerungtyniavo J. Valančiūnas.

Savo ruožtu A. Butkevičius draugiškame rungtynių cikle iki šio gaudavo po 14 žaidimo minučių ant parketo. Puolėjas pelnydavo po 5 taško, atkodavo po 3,6 kamuolio, dvitaškius realizuodavo 75 proc. Tikslumu (6/8), tritaškius – 66,7 proc. (2/3), baudų metimus – 78 proc. (7/9).

Daugiausiai minučių A. Butkevičius pasireikšti gavo antrajame susitikime su suomiais Helsinkyje (20:49 min). Šiame susitikime krepšininkas pelnė 8 taškus ir atkovojo 2 kamuolius.

Pirmajame susitikime su serbais krepšininkas žaidė beveik 17 minučių ir pelnė 2 taškus.

Puolėjas dar žaidė 12:14 min rungtynėse su ispanais (8 tšk.), 10:49 min mače su suomiais Klaipėdoje (2 tšk.) bei mažiausiai – 8:13 min laiko dvikovoje su rusais (5 tšk.).

Ką pasirinks D. Adomaičio trenerių štabas?

Draugiškų rungtynių cikle pamatėme Lietuvos rinktinėje penktojo numerio pozicijoje žaidžiantį Paulių Jankūną. Toks žaidėjo perstūmimas automatiškai kiek susiaurina M. Gebeno galimybes pasirodyti aikštėje, žinant, jog vidurio puolėjo rolėje čempionate dar matysime tiek J. Valančiūną, tiek D. Sabonį.

Atrodytų tokia „penktųjų“ numerių sankaupa gali visiškai nepalikti jokios galimybės žengti krepšininkui į dvyliktuką, tačiau nepamirškime, jog egzistuoja pražangų rizika, o tvirtą kūną turinis M. Gebenas trumpoms rungtynių atkarpoms į kovą galėtų būti metamas dėl būtinybės atstovėti gynyboje ir, jeigu yra reikalas, susirinkti pražangas už kitus savo komandos draugus.

Negalime nurašyti fakto, jog draugiškose susitikimuose M. Gebenas pora kartą blykstelėjo gynyboje ir neatrodė visiškai pasimetės, žengęs į aukštesnį lygį. Be to, krepšininkas per penkis susitikimus blokavo 6 varžovų minutes. Visai neprastas rezultatas, prisimenant aikštėje vidutiniškai praleistą laiką (12,2 min).

Puolime krepšininkui dar stinga klaidinančių judesių arsenalo, o žaidėjo net nematėme ryškiau naudojantis metimu iš vidutinio nuotolio. Patekęs į nacionalinę komandą, aukštaūgis turėtų labai ribotas užduotis ir, galimai, tenkintųsi tik statisto vaidmeniu.

Situacija ne ką ryškesnė ir A. Butkevičiaus pusėje. Krepšininkas buvo išbandytas įvairiuose penketuose ir žaidėją daugiausiai matėme „trečiojo“ numerio pozicijoje. Keliskart puolėjas sužibėjo perimdamas kamuolius ir bėgdamas į greitą puolimą bei atakas baigdamas dėjimais, tačiau buvo ir situacijų, kada tvirtas Vilniaus „Ryto“ žaidėjo kūnas gynyboje nesugebėjo atsilaikyti prieš aukštesniame lygyje ne vienerius metus žaidusius varžovus.

Krepšininkui koją kiša ir nemaža konkurencinė kova rinktinės dvyliktuke – čia savo garantuotas vietas turi Edgaras Ulanovas ir Jonas Mačiulis. Abu A. Butkevičiaus pozicijos žaidėjai aikštėje atlieka daugiau funkcijų nei Vilniaus klubo žaidėjas, todėl savo šanso žaidėjas sulauktų tik ribotame vaidmenyje.

Reziumuodami galime teigti, jog 12-asis rinktinės krepšininkas, kad ir kas juo taptų, turės nedidelį vaidmenį pasaulio taurės turnyre Kinijoje.

Į šią poziciją realesnis kandidatas atrodo M. Gebenas, kuris kelioms minutėmis galėtų palengvinti aukštaūgių naštą. Tokios būtinybės nereikia „trečiojo“ numerio pozicijoje, kurioje ir rungtyniauja A. Butkevičius. Lengvaisiais krašto puolėjais komandoje gali žaisti ne tik minėti E. Ulanovas ar J. Mačiulis, tačiau ir M. Grigonis ir M. Kuzminskas.

Visgi net ir paskutiniam rotacijos krepšininkui yra numatę minimalų vaidmenį rotacijoje, todėl konkurencinėje A. Butkevičiaus ir M. Gebeno dvikovoje nugalėtoją nulems ne tik didesnę naudą statistikoje nešantis krepšininkas, bet ir potencialiai geriausias pagalbininkas kitiems bendražygiams rinktinėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt