Naujienų srautas

Sportas2019.08.21 07:30

Antras kartas istorijoje: Sun Yango bylos svarstymas sporto arbitražo teisme bus viešas

LRT.lt 2019.08.21 07:30

Dano Rapšio varžovas kinas Sun Yangas jau po mėnesio sužinos Sporto arbitražo teismo (CAS) sprendimą dėl sugadintų dopingo mėginių ir atsisakymo pateikti dopingo testą – svarstymas bus viešas. 2018 m. rugsėjį mėginį sudaužiusiam S. Yangui pasaulinė vandens sporto šakų federacija (FINA) skyrė tik įspėjimą, tačiau pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) apskundė tokį sprendimą teismui.

S. Yango atstovai patys paprašė, kad CAS svarstymas būtų viešas, į jį galės patekti ir žiniasklaidos atstovai. 27 metų sportininkui gresia bent dviejų metų diskvalifikacija už tai, kad 2018 m. rugsėjį ne varžybų metu atliekant dopingo testą jis buvo sunaikintas.

Pagal įvairius pranešimus, kinas arba jo mama, arba kažkas kitas iš plaukiko aplinkos dopingo mėginį sudaužė plaktuku. S. Yangas teisinasi, kad kontrolieriai padarė procedūrinių pažeidimų, neturėjo visų reikiamų dokumentų.

FINA sportininką nubaudė tik įspėjimu ir leido varžytis prieš mėnesį pasibaigusiame pasaulio čempionate, kur S. Yangas iškovojo aukso medalius 400 ir 200 metrų laisvu stiliumi rungtyse. Abiejose plaukė ir lietuvis Danas Rapšys, čempionate buvęs bene vienintelis priešiškumo kinui nedemonstravęs plaukikas.

Po 400 m rungties, kurioje D. Rapšys finišavo ketvirtas, finalo vykusioje apdovanojimų ceremonijoje australas Mackas Hortonas ant podiumo protestavo prieš kino dalyvavimą čempionate. M. Hortonas nelipo ant pakylos, kol ant jos stovėjo S. Yangas, nesifotografavo bendroje nuotraukoje, nespaudė čempionui rankos. Kitą dieną jau po 200 m rungties finalo panašiai elgėsi ir britas Duncanas Scottas.

Jeigu CAS nuspręstų, kad S. Yangas turėjo būti deramai nubaustas už mėginio sugadinimą, jam grėstų mažiausiai dviejų metų diskvalifikacija. Ji gali būti ir ilgesnė, nes tai nėra pirmasis dopingo atvejis kino karjeroje.

Bet kuriuo atveju, net ir dviejų metų suspendavimas, kuris būtų skaičiuojamas nuo praėjusių metų rugsėjo, atimtų iš S. Yango pasaulio čempionate ką tik iškovotus medalius bei užkirstų kelią jam varžytis kitų metų Tokijo olimpinėse žaidynėse.

S. Yangas problemų su dopingu turėjo dar 2014 metais, tačiau tada gavo tik trijų mėnesių diskvalifikaciją, o Rio olimpinėse žaidynėse tapo čempionu 200 metrų rungtyje ir vicečempionu 400 m rungtyje.

Kaip praneša CAS, tai bus tik antras kartas istorijoje, kai arbitražo teismo svarstymas vyks viešai. Pirmas toks atvejis buvo 1999 metais, kai plaukikė Michelle Smith de Bruin iš Airijos apskundė FINA sprendimą skirti jai diskvalifikaciją už dopingo mėginio sugadinimą. Tuomet plaukikė teismą pralaimėjo ir tai iš esmės baigė triskart olimpinės čempionės karjerą.

CAS svarstymas turėjo vykti šių metų rugsėjį, tačiau nukeltas mažiausiai mėnesiui. CAS skelbia, kad sprendimo priėmimas vyks ne anksčiau, nei šių metų spalio mėnuo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi