Sportas

2019.08.23 09:59

Varžovo sukčiavimu pažymėtą Atėnų aukso medalį atsimenantis Alekna: Fazekasas man ir anksčiau kėlė įtarimų

Paulius Cubera, LRT.lt2019.08.23 09:59

Šią dieną (rugpjūčio 23-iąją) lygiai prieš 15 metų Atėnų olimpinių žaidynių disko metimo rungties čempiono titulą apgynė Virgilijus Alekna. Tiesa, lietuvio laimėjimas olimpinių žaidynių gimtinėje buvo pažymėtas didžiuliu nusivylimu – auksas iš pradžių atiteko vengrui Robertui Fazekasui ir tik kitą dieną V. Alekna sužinojo, kad medalis priklauso jam. Vengras buvo diskvalifikuotas, nes atsisakė pateikti dopingo mėginį.

Į olimpines žaidynes Atėnuose V. Alekna vyko kaip 2003 metų pasaulio čempionas ir pagrindinis pretendentas į titulą. Jau pirmuoju savo metimu lietuvis parodė, kad čia atvyko tik aukso, – 69,89 metro skriejęs diskas užfiksavo olimpinį rekordą.

Tiesa, rekordas buvo pagerintas jau po kelių minučių, kai R. Fazekasas švystelėjo diską už 70-ies metrų ribos – 70,93 m.

„Atsimenu, kad buvo labai karšta, tuo metu karštis buvo visoje Europoje. Atsimenu varžybų rezultatą, mano pasiektas rezultatas buvo geras, jis pasiektas pirmu bandymu. Bandžiau ir laikytis tokios taktikos. Prieš tai Paryžiuje man pavyko įveikti Fazekasą, kai atlikau pirmą gerą bandymą (69,69 m. – aut. past.). Nusprendžiau ir Atėnuose naudoti tą patį, duoti tokį psichologinį spaudimą, bet to nepakako. Jis jau antru bandymu numetė daugiau ir man aplenkti jo jau nepavyko.

Rezultatas, kurį pasiekiau, buvo gal ne geriausias mano sezono rezultatas, bet labai geras. Tokiuose stadionuose didžiuliuose, kur vėjas daro nedidelę įtaką, tai tikrai įspūdingas pasiekimas. Tuo metu galvojau, kad pasiekiau daug, numečiau toli. Bandžiau dar toliau, bet jau nepavyko“, – praėjus 15 metų puikiai finalą prisimenantis V. Alekna pasakoja LRT.lt.

Kiti trys V. Aleknos bandymai buvo nesėkmingi, penktuoju diskas skriejo 69,49 m., o šeštasis ir vėl buvo nesėkmingas. R. Fazekasas kitais savo metimais irgi rezultato nepagerino, o po paskutinio lietuvio bandymo savojo jau nebenaudojo ir iškėlęs rankas į viršų triumfavo.

Pats V. Alekna LRT.lt teigė, kad tuomet buvo labai nusivylęs ir laimėtu sidabru nė kiek nesidžiaugė. Tai buvo akivaizdu ir tiesioginės transliacijos metu. R. Fazekasui šokant su Vengrijos vėliava lietuvis šaltu veidu apsirengė ir patraukė iš stadiono.

„Labai didelis liūdesys, atrodė, padariau, ką buvau suplanavęs, pasiekiau gerą rezultatą. Tikrai nebuvo jokio džiaugsmo, kad laimėjau sidabrą. Tą vakarą varžybos baigėsi gal apie pusę 10, užtruko dopingo kontrolė, į kaimelį grįžome gerokai po vidurnakčio. Niekas mūsų nesutiko, visi nusiminę. Mes su treneriais, trys ar keturi, grįžę į kambarį gerokai pasėdėjome, šiek tiek alaus išgėrėme, iš kažkur jo atsirado. Prasėdėjome iki ryto, vis tiek nemiga kankina, gal 4 ryto nuėjau miegoti“, – prisiminė V. Alekna.

Kaip pasakojo V. Alekna, kitą rytą jis dienraščiui „Respublika“ dar spėjo duoti interviu, kurio metu nežinojo, kad aukso medalis kabės jam ant kaklo. Apie vidurdienį gandai jau sklido nestabdomai ir netrukus paaiškėjo, kad R. Fazekasas atsisakė pateikti šlapimo mėginį.

Valstybės kino metraštis. Olimpinės godos. Disko metikas Virgilijus Alekna: tokios žaidynės – karjeros svajonė

Vengras kontrolieriams pateikė tik 25 ml šlapimo, nors minimali norma tuo metu buvo 75 ml. Paprašius pakartoti testą, Vengrijos rinktinės atstovai atsisakė tai padaryti, motyvuodami, kad R. Fazekasas yra „giliai tikintis žmogus, kuriam visada buvo labai sunku pripildyti reikiamą normą, kai jį stebi kontrolieriai“. Pagal pasaulines antidopingo taisykles, šlapimo mėginys atliekamas atletą stebint liudininkui. Jis turi aiškiai matyti, kaip atliekamas šlapimo mėginys. R. Fazekasui atsisakius pakartoti mėginį, čempiono titulas iš jo buvo atimtas, o aukso medalis atiteko V. Aleknai.

„Man jausmas, kad kažkas ne taip, buvo iš pat pradžių. Robertas jau kelerius metus kėlė įtarimų, jo rezultatų lygis, kaip jis atrodo. Paprastai pažiūrėjęs į sportininką, ypač kartu praleisdamas daug laiko varžybose, treniruotėse, galiu maždaug numanyti, ko galima iš jo tikėtis. Jis tikrai neatrodė taip, kad galėtų pasiekti tokius rezultatus. Ne pirmi metai buvau sporte ir tikrai galėjau bent numatyti, ko galima tikėtis. Jo rezultatai 2002 m. buvo įspūdingi, 2003 metais irgi labai geri, jie nekrito, o kilo. Ne tik man, bet ir kitiems sportininkams kilo įtarimų, ar tie rezultatai pasiekti nepažeidžiant švaraus sporto principų“, – LRT.lt sakė V. Alekna.

Didžiausia paguoda sportininkui tapo tai, kad dar prieš varžybas buvo numatyta, kad apdovanojimų ceremonija vyks ne tą patį vakarą, o kitą dieną. Tiesa, kaip pasakojo atletas, R. Fazekasas darė viską, kad medalį gautų dar tą patį vakarą: „Aš atsimenu, kad Robertas norėjo, kad apdovanojimai būtų tą pačią dieną iškart po varžybų. Ceremonija jau iš anksto buvo numatyta kitą dieną. Jis ir prie manęs buvo priėjęs, siūlė paprašyti, kad būtume apdovanoti jau dabar. Jis labai skubėjo, bet organizatoriai nesutiko.“

Ištrauka iš dok. filmo „Sveiki, sugrįžę namo!“ Virgilijus Alekna drebina Atėnų olimpinį stadioną

„Malonu buvo po tokios bemiegės nakties, kad viskas pasikeitė, kaip turi būti. Džiaugsmo buvo daug, gal tik trūko to iškovojimo, kai gali aplink stadioną su trispalve pabėgioti. Esu tai patyręs Sidnėjaus žaidynėse – tai labai įspūdinga, kai tau skiriama tiek daug dėmesio, visi atsistoję ploja, sveikina, palaiko. Ką prisimenu labiausiai iš savo karjeros – stovėjimą ant aukščiausio pakylos laiptelio abejose žaidynėse, kai tau skamba himnas, kyla trispalvė. Tai turbūt labiausiai įsiminusios akimirkos mano, kaip sportininko, gyvenime“, – šypsodamasis pasakoja V. Alekna.

Juodos žaidynės Vengrijos sportui

Įdomu, kad R. Fazekaso sukčiavimo būdas iki dabar išlieka apipintas įvairiais mitais. 2004 m. Lietuvos dienraščiai „Respublika“ ir „Lietuvos rytas“ gana smulkiai aprašo, kaip R. Fazekasas sukčiavo. Neva jis turėjo dirbtinę šlapimo pūslę, kurią buvo įsikišęs į išeinamąją angą, su „švariu“ šlapimu. Iš šios pūslės per kateterį buvo bandoma priduoti mėginį. Taip rašė „Lietuvos rytas“, o „Respublikos“ teigimu, vengras tiesiog bandė į savo mėginį įpilti svetimo šlapimo iš talpos, kurią slėpė kelnaitėse.

R. Fazekasui apgaulė nepavyko ir jis apie 3 val. nakties paliko dopingo kontrolės punktą davęs tik 25 ml šlapimo. Atsisakymas duoti reikiamą normą prilyginamas teigiamam testui.

Tiesa, oficialiuose IOC dokumentuose informacijos apie netikrą pūslę nėra, tai reiškia, kad F. Fazekasas nebuvo pagautas bandantis sukčiauti. Jis diskvalifikuotas būtent dėl to, kad nesugebėjo pateikti mėginio ir paliko dopingo kontrolės patalpą.

Atėnų žaidynėse dėl dopingo buvo pagauti net 5 vengrai, trys iš jų iškovojo medalius. Taip pat aukso medalį prarado kūjo metikas Adrianas Annusas, kuris dopingo kontrolieriams pateikė ne savo šlapimą. A. Annusą ir R. Fazekasą treniravo tas pats treneris – Jozsefas Vida.

Atėnų olimpiados dalyvių Virgilijaus Aleknos ir Austros Skujytės sutikimas oro uoste

Kitaip nei R. Fazekasas, A. Annusas gavo aukso medalį, nes jo apgavystė pastebėta tik po kelių dienų. Vengras buvo tikrintas prieš pat žaidynes bei po auksu jam suspindusio finalo. Abu jo mėginiai buvo neigiami, tačiau pastebėta, kad jie priklauso skirtingiems asmenims. IOC taip niekada oficialiai ir nepaskelbė, kaip A. Annusas sugebėjo apgauti kontrolierius ir pateikti ne savo šlapimą. A. Annusas aukso medalio negrąžino net kelis mėnesius, kol IOC pagrasino sankcijomis visam Vengrijos sportui.

Be jau minėtų, lengvaatlečiams draudžiamų medžiagų rasta ir 105 kg svorio kategorijoje sunkiosios atletikos varžybose sidabrą iškovojusio Ferenco Gyurkovicso mėginyje.

Paties R. Fazekaso bėdos irgi nesibaigė Atėnais. Atlikęs dvejų metų diskvalifikacijos bausmę vengras grįžo į sportą ir olimpinėse žaidynėse Pekine užėmė 8-ąją vietą (63,43 m.). Jose V. Alekna į savo apdovanojimų kolekciją pridėjo bronzos medalį (67,79 m.).

Prieš žaidynes Londone 2012 metais R. Fazekasas dar kartą buvo nubaustas, kai jo organizme rasta steroido stanazololo. Iš pradžių jis buvo diskvalifikuotas 8-eriems metams, vėliau bausmė sumažinta iki 6-erių. Vengrui pavyko įrodyti, kad draudžiama medžiaga jo organizme atsirado iš legaliai įsigytų papildų, kurių gamintojai prie sudėties tiesiog nenurodė, kad gaminyje yra stanazololo. R. Fazekasas teisėsi su papildų gamintojais, bandė pasiekti, kad bausmė jam būtų sumažinta, tačiau į Rio žaidynes 2016-aisiais nespėjo. 44-erių metų jau sulaukęs sportininkas apie karjeros pabaigą vis dar nėra paskelbęs.