Naujienų srautas

Sportas2019.08.19 09:03

Rapšio trenerė Paipalienė tiki – lubos dar nepasiektos: jis gali plaukti dar greičiau

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2019.08.19 09:03

Mėnuo treniruočių stovykloje Siera Nevados (Ispanija) kalnuose bei mėnuo varžybų ritmo Azijoje, dalyvaujant pasaulio plaukimo čempionate Pietų Korėjoje bei pasaulio taurės varžybų etapuose Japonijoje, Kinijoje ir Singapūre. Tokiu ritmu gyveno sekmadienį į Lietuvą sugrįžę du Lietuvos plaukikai – Danas Rapšys ir Andrius Šidlauskas bei jų trenerių kolektyvas su Ina Paipaliene priešakyje.

Praėjusių metų pabaigoje „LTeam“ sporto apdovanojimuose Metų trenere pripažinta specialistė pasaulio čempionate Gvandžu mieste stebėjo, kaip jos auklėtinis D. Rapšys buvo diskvalifikuotas po jau laimėtos 200 m laisvuoju stiliumi rungties. Kitam I. Paipalienės plaukikui – A. Šidlauskui trūko tik 0,4 sekundės iki įvykdyto olimpinio normatyvo 200 m krūtine rungtyje.

Visgi D. Rapšys su kaupu atsigriebė trijuose pasaulio taurės varžybų etapuose – iškovojo 6 aukso ir 1 sidabro medalį, o paskutinę varžybų dieną, šeštadienį, Singapūre 200 m laisvuoju stiliumi rungties finale užfiksavo „kosminį“ rezultatą – 1:44,38 min laiką, kuris ne tik tapo naujuoju Lietuvos rekordu, bet ir 6-tu geriausiu rezultatu pasaulio istorijoje.

Iš trijų pasaulio plaukimo taurės etapų tuščiomis negrįžo ir A. Šidlauskas. Mūsų šalies atstovas iškovojo 1 sidabro ir 2 bronzos medalius. Tiesa, sportininkas dar toliau medžios olimpinį kelialapį, kurio nepavyko nusigriebti varžybose Azijoje.

Sugrįžusi į Lietuvą, I. Paipalienė pokalbio su žiniasklaida metu pasakojo apie savo auklėtinių startus bei ateities planus.

„Kelionė buvo labai sunki, kadangi niekada taip ilgai nebuvome palikę namų. Vargino nuolatiniai skrydžiai iš vienų varžybų į kitas. Prieš startus varžybose beveik mėnesį praleidome kalnuose, kur buvo surengta sunki treniruočių stovykla. Viskas labai išvarginau jau nekalbant apie pačias varžybas“, – pasakojo moteris.

– Po pasaulio čempionato D. Rapšys toliau demonstravo aukšto lygio sportinę formą pasaulio plaukimo taurės etapuose. Kaip jam pavyko tokį ilgą laiką išlaikyti tokius rezultatus?

– Galvojome, kad Danas sugebės išlaikyti sportinę formą, todėl ir važiavome į pasaulio plaukimo taurių etapus. Mums kiek nesusiklostė pradinis pasirengimo pasaulio čempionatui etapas. Turėjome keliauti į kalnus žymiai anksčiau, bet vasario mėnesį buvo atšaukti kelionė į treniruočių stovyklą kalnuose.

Danas dalyvavo daug Čempionų lygos etapų varžybų, todėl priėmėme sprendimą surengti treniruočių stovyklą kalnuose likus mėnesiui iki pasaulio čempionato Pietų Korėjoje. Be kalnų nebūtume pasiekę tokių rezultatų. Ėmėmės tokios rizikos, kurios ir anksčiau yra tekę griebtis. Šįkart rizika buvo dviguba. Jeigu iš kalnų grįžti į varžybas Europoje, nereikia papildomai aklimatizuotis. Pasaulio čempionate mūsų atveju dar teko ne vien kalnų aklimatizacijos, bet ir laiko juostų.

Esu labai dėkinga visai savo komandai – Andriu Bodgeliui ir Linai Katelytei, kurie daug padarė, kad Daną atstatytų varžyboms per tas dvi dienas, kad jis pasaulio čempionate demonstruotų aukštus rezultatus.

Kadangi padarėme visą darbą, visa kita buvo smulkmenos – kaip, ką daryti, kaip palaikyti aukšto lygio varžybų tempą. Kai jau leidomės iš kalnų, žinojome, kad aukštą lygį mums pavyks išlaikyti.

– Ar jus nustebino D. Rapšio užfiksuotas laikas paskutinę varžybų dieną Singapūre 200 m laisvuoju stiliumi distancijoje?

Ne, laikas manęs nestebino. Mane labiau nustebino Dano užfiksuotas rezultatas 200 m kompleksiniu būdu rungtyje. Reikia pažymėti, jog ties kitais plaukimo stiliais taip daug nedirbame, kad galėtume taip gerai startuoti tokio lygio varžybose.

Jau prieš startą 200 m laisvuoju stiliumi rungtyje Danui sakiau, kad tai paskutinis startas ir po jo važiuosime namo, todėl reikia kažkaip padaryti tą geriausią rezultatą pasaulyje. Tikėjausi, kad Danas gali plaukti taip greitai. Net neabejojau, kad jis „išplauks“ iš 1:45 min laiko.

– Kaip galvojate, ar Danas gali plaukti dar greičiau?

– Tikrai taip.

– Koks pasiruošimas laukia Dano, žinant, jog kiti metai jau yra olimpiniai?

– Dažniausiai iki Naujųjų metų stengiamės neforsuoti rezultatų. Jeigu jie ateina, tai ateina. Visgi specialaus pasirengimo nebūną, kadangi visos varžybos dažniausiai vyksta 25 m nuotolio baseinuose. Tokio ilgio baseinuose Danui yra žymiai lengviau plaukti, kadangi jis yra nušlifavęs visas plaukimo technikos smulkmenas. Daug kam lengviau plaukti 25 m ilgio baseine. Būtent todėl neakcentuosime didesnio pasiruošimo. Po Kalėdų ir Naujųjų metų prasidės pasiruošimas olimpinėms žaidynėms.

– Pasaulio čempionate ir pasaulio taurės plaukimo varžybose startavo ir kitas jūsų auklėtinis Andrius Šidlauskas. Kaip vertinate jo rezultatus?

– Visuomet, kuomet startuoji, norisi, kad pasiektas rezultatas būtų geriausias tavo karjeroje. Geriausias Andriaus rezultatas buvo prieš dvejus metus, bet, kaip mes sakome, tuomet jam susidėliojo visos žvaigždės. Tada jis net nebuvo pasiruošęs tokiam rezultatui, kokį sugebėjo užfiksuoti. Dabar reikia laukti panašaus rezultato.

Esu patenkinta Andriaus užfiksuotu rezultatu pasaulio čempionato 100 m krūtine rungtyje, kurioje jis plaukė per 59,66 sekundės. Danas, skirtingai negu Andrius, yra išdirbęs visas plaukimo technikos smulkmenas. To pas Andrių nėra. Reikia įdėti labai daug darbo, kurio už jį niekas padarys. Jis tai žino.

Mums gana sunkiai sekasi su tais technikos dalykais, kurie reikalauja nušlifavimo. Manau, kad augame ir tobulėjame, todėl tikiuosi, kad Andrius nuo šio sezono patobulės ir viską permąstys. Andrius gali plaukti aukštesniame lygyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi